forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Cum se face mozzarella? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/cum-se-face-mozzarella-2979.html)

Slabuta 03 mar 2010 15:09:38

Cum se face mozzarella?
 
Fetelor, as vrea sa stiu cum se face mozzarella?
A incercat cineva in conditii casnice?

andra_aly 03 mar 2010 16:13:15

Re: Cum se face mozzarella?
 
am vazut azi niste discutii despre mozzarella asa ca m-am gandit sa ma documentez. acum traduc din italiana in romana. o sa postez mai tarziu;)

Slabuta 03 mar 2010 16:16:23

Re: Cum se face mozzarella?
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 104894)
am vazut azi niste discutii despre mozzarella asa ca m-am gandit sa ma documentez. acum traduc din italiana in romana. o sa postez mai tarziu;)

Am cautat si eu ceva info, dar nu stiu ce-i ala cheag:-/

andra_aly 03 mar 2010 16:22:24

Re: Cum se face mozzarella?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 104896)

Am cautat si eu ceva info, dar nu stiu ce-i ala cheag:-/

o sa intelegi cand o sa termin de tradus si o sa postez aici;) e cam complicata treaba. de fapt e lunga treaba;))

andra_aly 03 mar 2010 16:38:23

Re: Cum se face mozzarella?
 
pfaiii slabuta. sa nu te superi dar e cam lung textul si asa ca am sa fac asa: acum mi l-am pus pe foi. asa pana maine il traduc. nu stiu de ce, dar imi place mai mult sa "lucrez" pe hartie decat pe calc. pana maine o sa fie gata;9 nu te superi, ok:) ;;);;)?

Slabuta 03 mar 2010 16:59:15

Re: Cum se face mozzarella?
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 104937)
pfaiii slabuta. sa nu te superi dar e cam lung textul si asa ca am sa fac asa: acum mi l-am pus pe foi. asa pana maine il traduc. nu stiu de ce, dar imi place mai mult sa "lucrez" pe hartie decat pe calc. pana maine o sa fie gata;9 nu te superi, ok:) ;;);;)?


E asa de complicat procesul? :(
Merci Andra. Eu nu m-am gandit ca sunt multe de stiut

andra_aly 03 mar 2010 17:01:01

Re: Cum se face mozzarella?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 104982)



E asa de complicat procesul? :(
Merci Andra. Eu nu m-am gandit ca e asa de complicat.

da .. sunt 2 pagini de tradus:D
si merge mai greu treaba ca unele cuvinte nu imi vin in romaneste.. le inteleg mai bine in italiana:-s asa ca poti sa te astepti la o romana de :Dbalta;))
pana maine, promit ca se rezolva;)>:D<
cu okazia asta poate fac si eu intr-o zi.

Laura 03 mar 2010 17:50:20

Re: Cum se face mozzarella?
 
Ok fetelor, mi-ati luat-o inainte:D
Tocmai veneam sa va rog, sa imi traduceti reteta , ca am facut azi mozzarella, dar nu mi-a iesit cum ma asteptam:(:-s
Am tot cautat pe google reteta dar nu am gasit, si am luat de pe youtube, dar nu inteleg engleza 100%, si cred ca ceva nu fac bine:(
Deci eu am facut asa:
-am pus 2 litri de lapte proaspat de vaca(grasimea 3.5-4) pe foc pana a ajuns la 40 de grade
- am pus cheag, si l-am lasat la temperatura camerei 1-2 ore
- dupa ce e prins, se taie cu cutitul dea lungul cratitei, apoi invers, formand niste patratele, apoi se amesteca si se mai lasa sa stea cam 1 ora
-se scurge de zer bine
-se pune intr-o cratita si se pune peste apa fierbinte sarata si se framanta
Trebuia sa iasa moale si sa se intinda, dar la mine a iesit tare, se rupe, nicidecum se intinde....la gust e buna, dar suna:-o....parca rod morcovi:)).......e tare.........
Va pun clipul de pe youtube sa vedeti voi care stiti engleza mai bine ce am gresit????
BORKED

Slabuta 03 mar 2010 17:52:13

Re: Cum se face mozzarella?
 
Laura, ce inseamna CHEAG?
De unde il iau?

andra_aly 03 mar 2010 17:53:54

Re: Cum se face mozzarella?
 
cheagul il faci tu. dupa ce se incheaga laptele . si laura temperatura trebuie sa fie de 37 grade;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:28:30.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO