forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Despre laxative (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/despre-laxative-9830.html)

niko21 28 iul 2011 10:16:09

Despre laxative
 
[B]heii slabutelor am si eu o intrebare :d si scz dak nu trebuia sa creez un nou subiect :D
ce stiti despre laxative? mie mi.a recomandat medicul niste pastile laxative si iau cam 3-4 pe saptamana:-s
sunt bune sau nu? ajuta la slabire? :-s

astept sfaturi :d ar trebui sa le mai iau sau nu k mi.a cam trecut problema :">

coco23 28 iul 2011 10:21:05

Re: Despre laxative
 
Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu, nu sunt bune deloc, nu le lua pt slabit!!!

Faci carente groaznice in organism, potasiu, calciu, fier, nu , nu NU!

Nu trebuie sa iei laxative ca sa slabesti, vorbeste cu ai tai pe tema asta, pt constipatie ia ceva naturist!

Iti pot afecta sanatatea! Le iei in situatii extreme, maxim 2-3 ori pe an, si atunci ceva naturist, din ierburi, ceaiuri, nu sintetice.

Te rog eu nu le lua, dc nu ma crezi, mai consulta un medic, te rog eu!!!

niko21 28 iul 2011 10:26:07

Re: Despre laxative
 
pfff bine o sa ascult sfatul :D

dak pap un kiwi dimineata crezi ca e ok? k am auzit k are efect laxativ :-?

mlutumesc:*

Stefanie 28 iul 2011 10:29:44

Re: Despre laxative
 
Laxative luate de 3-4 ori pe saptamana?Hmm ! La ce doctor ai fost tu ?Ele provoaca dependenta luate in doze asa mari si regulat si nu o sa isi mai faca efectul cantitatea initiala si o sa fii nevoita sa cresti doza .
Daca iesi cu scaunul 1 data la 2-3 zile nu e mare bai ,poti trai bine sanatoasa .De ce nu incerci sa schimbi alimentatia ?Mai multe fibre ,lichide si miscare.Sedentarii au probleme cu tranzitul intestinal deobicei ;)
PS:Acum am vazut ca ai doar 15 ani !!!!! La 15 ani tu iei laxative? :)) Pai la cei batrani care au probleme cu constipatia ce le mai dai ?Lasa-ti organismul sa lucreze el singur ,nu il indopa tu cu pastile .

niko21 28 iul 2011 10:34:21

Re: Despre laxative
 
pfff :| nu am stiut ca pot fi asa periculoase
mie mi le.a dat saptamana asta si mie mi sa parut k e cam excesiv si de aia am intrebat :D

nu o sa le mai iau :-j

:*

Stefanie 28 iul 2011 10:36:12

Re: Despre laxative
 
Citat:

Anterior postat de niko21 (Post 739359)
pfff :| nu am stiut ca pot fi asa periculoase
mie mi le.a dat saptamana asta si mie mi sa parut k e cam excesiv si de aia am intrebat :D

nu o sa le mai iau :-j

:*

Schimba tu alimentatia,atata tot .Si fa miscare .
Multa sanatate!

Geanynna 28 iul 2011 10:37:15

Re: Despre laxative
 
nu lua laxative, mai ales asa de des:-o
daca ai probleme cu mersul la baie, bea ceaiuri, sau cum zice coco ia ceva natural...mai bine bea o canita de ceai pt slabit ( k el are efect laxativ), sau papa prune, nicidecum medicamente ! sunt total impotriva lor, iti faci doar rau la organism, mai ales ca ai doar 15 ani...daca iei de acum asa ceva, la maturitate ce faci?
bazeaza'te doar pe lucruri naturale ! mai bine papa prune cu lapte :)) decat laxative!
si daca vrei sa slabesti, alege alimentatie sanatoasa si miscare, nu pastile
>:D<

niko21 28 iul 2011 10:40:33

Re: Despre laxative
 
Citat:

Anterior postat de Geanynna (Post 739366)
nu lua laxative, mai ales asa de des:-o
daca ai probleme cu mersul la baie, bea ceaiuri, sau cum zice coco ia ceva natural...mai bine bea o canita de ceai pt slabit ( k el are efect laxativ), sau papa prune, nicidecum medicamente ! sunt total impotriva lor, iti faci doar rau la organism, mai ales ca ai doar 15 ani...daca iei de acum asa ceva, la maturitate ce faci?
bazeaza'te doar pe lucruri naturale ! mai bine papa prune cu lapte :)) decat laxative!
si daca vrei sa slabesti, alege alimentatie sanatoasa si miscare, nu pastile
>:D<

pap cat de cat sanatos :D si beau ceai verde aproape in fiecare zi si pap fructe:d
si faza cu prunele crede-ma la mine nu functioneaza :)) imi spunea mama inainte sa nu fac asa ceva si eu beam lapte , beam apa , lapte apa =)) si nimic ;))

am un organism ciudat ;))

Geanynna 28 iul 2011 10:47:50

Re: Despre laxative
 
Citat:

Anterior postat de niko21 (Post 739372)
pap cat de cat sanatos :D si beau ceai verde aproape in fiecare zi si pap fructe:d
si faza cu prunele crede-ma la mine nu functioneaza :)) imi spunea mama inainte sa nu fac asa ceva si eu beam lapte , beam apa , lapte apa =)) si nimic ;))

am un organism ciudat ;))

dubios:)) scuze:"> sa zicem nici eu nu am treaba la fructe si lapte....dar zilele trecute ( knd inca nu eram la dieta:D ) am baut ceva lapte cu cacao din comert intr'o ora asa m'a trimis la baie:"> nu stiu ce s'a intamplat:))
dar tu in fond le vrei ca sa slabesti? sau dc ti-a scris medicul pastilele?

niko21 28 iul 2011 11:03:56

Re: Despre laxative
 
poi aveam probleme cu iesitul afara :d si prima data mi.a spus sa pap fructe mai ales kiwi si daca intro saptamana nu functioneaza imi da pastile:-s
si nu a functionat :|


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:27:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO