forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Dieta mea este sanatoasa? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/dieta-mea-este-sanatoasa-9058.html)

niko21 05 mai 2011 10:30:03

Dieta mea este sanatoasa?
 
buna :) as vrea sa primesc sfaturi despre dieta meA :) nu stiu daca mancarea gatiita in dieta e buna sau nu dar eu nu prea mananc :-< pentru ca in majoritatea timpului sunt singura acasa si nu prea stiu eu sa gatesc :"> Cam asta ar fi meniul meu pe o zi:
mic dejun: 50-60g cereale integrale din orez si grau+ 200-250 ml lapte
gustare 1: mar/portocale sau grefa
pranz: rosii+castraveti+ 1-2 galbenus de ou fiert :D ridichi+ branza de vaca(70-80g)+ piept de pui fiert sau peste file in tigaie cu 2-3 picaturi ulei de masline
gustare 2: (depinde daca imi e foame sau nu)1 iaurt cu fructe cu 0% grasimi+40g cereale/ 1-2 fructe(mar/kiwi/portocale)
cina: salata de varza sau salata de rosii, castraveti. branza :D ridichi etc
gustare 3: un fruct sau iaurt cu 0% grasimi

si e ok daca pap la pranza de 2-3 ori pe saptamana in locul celor spune mai sus orez cu ciuperci? :-? :D

va rog dati-mi multeee sfaturi:) chiar a, nevoie sa slabesc si am nevoie de sfaturile voaste >:D<

Multumesc :)

Whaley 05 mai 2011 10:34:51

re: Dieta mea este sanatoasa?
 
Mi se pare ok, dar scoate iaurtul cu fructe, pune tu fructe proaspete in iaurt...;)

biancax3 05 mai 2011 10:57:31

re: Dieta mea este sanatoasa?
 
Citat:

Anterior postat de niko21 (Post 644102)
buna :) as vrea sa primesc sfaturi despre dieta meA :) nu stiu daca mancarea gatiita in dieta e buna sau nu dar eu nu prea mananc :-< pentru ca in majoritatea timpului sunt singura acasa si nu prea stiu eu sa gatesc :"> Cam asta ar fi meniul meu pe o zi:
mic dejun: 50-60g cereale integrale din orez si grau+ 200-250 ml lapte
gustare 1: mar/portocale sau grefa
pranz: rosii+castraveti+ 1-2 galbenus de ou fiert :D ridichi+ branza de vaca(70-80g)+ piept de pui fiert sau peste file in tigaie cu 2-3 picaturi ulei de masline
gustare 2: (depinde daca imi e foame sau nu)1 iaurt cu fructe cu 0% grasimi+40g cereale/ 1-2 fructe(mar/kiwi/portocale)
cina: salata de varza sau salata de rosii, castraveti. branza :D ridichi etc
gustare 3: un fruct sau iaurt cu 0% grasimi

si e ok daca pap la pranza de 2-3 ori pe saptamana in locul celor spune mai sus orez cu ciuperci? :-? :D

va rog dati-mi multeee sfaturi:) chiar a, nevoie sa slabesc si am nevoie de sfaturile voaste >:D<

Multumesc :)

Salut, si mie mi se pare ok, dar de ce nu mananci oul intreg, ci doar galbenusul?
Dupa cate cunosc, albusul este mai sanatos decat galbenusul:)

niko21 05 mai 2011 11:02:18

re: Dieta mea este sanatoasa?
 
Citat:

Anterior postat de Whaley (Post 644107)
Mi se pare ok, dar scoate iaurtul cu fructe, pune tu fructe proaspete in iaurt...;)

sincer la asta m-am gandit si eu :) o sa incerc
mersi pt sfat :-*

niko21 05 mai 2011 11:04:08

re: Dieta mea este sanatoasa?
 
Citat:

Anterior postat de biancax3 (Post 644153)
Salut, si mie mi se pare ok, dar de ce nu mananci oul intreg, ci doar galbenusul?
Dupa cate cunosc, albusul este mai sanatos decat galbenusul:)

da poate e mai sanatos dar nu imi place albusul pt ca imi aduc mereu aminte ce forma are cand faci un ou ochi si nu se face bine albusul :-& si nu imi place :))
dar daca fac o omleta dintr-un ou asa cu 2-3 picaturi de ulei e bine?
incerc sa schimb putin mancarea, sa nu pap toate zilele la fel ca o sa ma plictisesc ;))

:-*

biancax3 05 mai 2011 11:14:29

re: Dieta mea este sanatoasa?
 
Citat:

Anterior postat de niko21 (Post 644172)
da poate e mai sanatos dar nu imi place albusul pt ca imi aduc mereu aminte ce forma are cand faci un ou ochi si nu se face bine albusul :-& si nu imi place :))
dar daca fac o omleta dintr-un ou asa cu 2-3 picaturi de ulei e bine?
incerc sa schimb putin mancarea, sa nu pap toate zilele la fel ca o sa ma plictisesc ;))

:-*

Adevarul ca nici mie nu imi place albusul, omleta este gustoasa, dar mai sanatos este un ou fiert

madd 05 mai 2011 11:16:47

re: Dieta mea este sanatoasa?
 
da..uite din cauza albusului....eu fac oule tari si cele fierte si cele prajite sa spunem asa...

niko21 05 mai 2011 11:22:43

re: Dieta mea este sanatoasa?
 
heii dar de mancarea gatita ce parere aveti? avem nevoie de ea intr-o dieta?

ca eu nu prea mananc mancarica gatita:-< pap doar o data pe saptamana( nu k nu mi-ar place dar nu are cine sa imi faca :()

Mihaela1006 05 mai 2011 11:33:16

re: Dieta mea este sanatoasa?
 
Invata sa-ti faci mancare simplu gatita:
- legume la aburi, microunde, gratar, tigaie fara ulei - poti adauga ulei extrevirgin cand e rece,
- supe si ciorbe de legume si zarzavaturi,
- de leguminoase.
- orice de mai sus merge cu carne fiarta, la cuptor, gratar sau aburi
Incet-incet vei invata si vei dori sa experimentezi condimente noi si alte feluri, mai complexe, desi eu te sfatuiesc sa prelucrezi cat mai putin alimentele si sa gatesti cat mai simplu, ca sa faci o mancare sanatoasa, hranitoare si dietetica.

niko21 05 mai 2011 12:05:16

Re: Dieta mea este sanatoasa?
 
o sa incerc sa fac.. pana acum stiu doar sa fac orez cu ciuperci :))
rusine mie :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:48:17.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO