forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Dieta in perioada Bac-ului (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/dieta-perioada-bac-ului-9406.html)

tyzu 14 iun 2011 19:50:00

Dieta in perioada Bac-ului
 
Cred ca sunt destule fete in situatia mea care si-au pus intrebarea asta!:-/
Mai sunt doar 2 saptamani pana la Bac si eu am decis sa urmez o cura personalizata cu un aport caloric sub 1200 calorii/ zi si bineinteles : fara painica, sucuri din comert, prajeli si fastfood si foarte putine dulciuri (n-as putea renunta niciodata defintiv la dulciuri=(() .

Problema este aici : invat toata ziua, pauze de 1-2 ore in care mananc si fac sport, si in plus mi-am redus orele de somn la jumatate (cam 4ore/ noapte) pentru a invata si fiind treaza fomica nu intarzie sa fie up all night si ea :(
Am nevoie de sfaturi, mai ales ca in perioada asta de hard studing trebuie mancat corespunzator x-(

Despre mitul : "Ciocolata face minuni pentru memorie" ce parere aveti:-/:-/

Denisea24 14 iun 2011 20:24:59

Re: E bine sau nu sa tii o dieta in perioada Bacului?
 
Citat:

Anterior postat de tyzu (Post 688859)
Cred ca sunt destule fete in situatia mea care si-au pus intrebarea asta!:-/
Mai sunt doar 2 saptamani pana la Bac si eu am decis sa urmez o cura personalizata cu un aport caloric sub 1200 calorii/ zi si bineinteles : fara painica, sucuri din comert, prajeli si fastfood si foarte putine dulciuri (n-as putea renunta niciodata defintiv la dulciuri=(() .

Problema este aici : invat toata ziua, pauze de 1-2 ore in care mananc si fac sport, si in plus mi-am redus orele de somn la jumatate (cam 4ore/ noapte) pentru a invata si fiind treaza fomica nu intarzie sa fie up all night si ea :(
Am nevoie de sfaturi, mai ales ca in perioada asta de hard studing trebuie mancat corespunzator x-(

Despre mitul : "Ciocolata face minuni pentru memorie" ce parere aveti:-/:-/


Buna tyzu, eu una am tinut dieta Atkins in perioada bacului ,nici nu prea dormeam din cauza stresului, dar nu mi se facea foame deoarece consumam nulte proteine. Dincauza stresului tin minte ca luna aceea nu miau venit nici rusii:) iar doua trei patratele de ciocolate peste 70 % cacao nu cred ca face rau,:> dar sa te incadrezi in aportul caloric ...si incearca sa mananci 1300 cal zi,daca zici ca faci si sport.

tyzu 14 iun 2011 20:45:10

Re: E bine sau nu sa tii o dieta in perioada Bacului?
 
Si a dat roade dieta Atkins ?:-/

grasuta88 14 iun 2011 20:47:10

Re: E bine sau nu sa tii o dieta in perioada Bacului?
 
Eu una nu prea tin o dieta anume cand vin examenele, ci mananc sanatos, iar cand invat iau cu mine un castron in care am ananasa taiat, banane, portocale si mango:P

irina27 14 iun 2011 21:15:27

re: Dieta in perioada Bac-ului
 
Citat:

Anterior postat de tyzu (Post 688859)
Cred ca sunt destule fete in situatia mea care si-au pus intrebarea asta!:-/
Mai sunt doar 2 saptamani pana la Bac si eu am decis sa urmez o cura personalizata cu un aport caloric sub 1200 calorii/ zi si bineinteles : fara painica, sucuri din comert, prajeli si fastfood si foarte putine dulciuri (n-as putea renunta niciodata defintiv la dulciuri=(() .

Problema este aici : invat toata ziua, pauze de 1-2 ore in care mananc si fac sport, si in plus mi-am redus orele de somn la jumatate (cam 4ore/ noapte) pentru a invata si fiind treaza fomica nu intarzie sa fie up all night si ea :(
Am nevoie de sfaturi, mai ales ca in perioada asta de hard studing trebuie mancat corespunzator x-(

Despre mitul : "Ciocolata face minuni pentru memorie" ce parere aveti:-/:-/

eu zic sa nu tii nici o dieta acum pentru ca o sa fii si mai stresata din cauza asta.limiteaza-te la numaratul caloriilor.asta fac si eu si tot cu bacul sunt.de asemenea,te sfatuiesc sa dormi mai mult,oricat de mult ai invata,daca nu ai mintea odihnita degeaba.nu te mai poti concentra.pauza e bine sa faci,sport mai ales(ti se oxigeneaza creierul).referitor la ciocolata nu cred ca te ajuta sa retii mai multe cred doar ca te ajuta la psihic asa ca poti consuma 2 patratele inainte de examen.aaa si sa nu limitezi prea tare carbohidratii(sa consumi si 1 fruct pe zi).multa bafta!! :*

tyzu 14 iun 2011 21:17:18

re: Dieta in perioada Bac-ului
 
Multumesc pt sfat Irina. Multa bafta si tie :*>:D<

Denisea24 14 iun 2011 21:25:52

Re: E bine sau nu sa tii o dieta in perioada Bacului?
 
Citat:

Anterior postat de tyzu (Post 688960)
Si a dat roade dieta Atkins ?:-/

la mine da ,dar nu e indicata sa fie tinuta pentru o perioada lunga . Cand iti este foame intre mese sunt de aceeasi parere cu grasuta88 mananca fructe,in special cele cu calori negative mananci si slabesti;)

tyzu 14 iun 2011 21:42:52

re: Dieta in perioada Bac-ului
 
Este o idee foarte buna, mai ales ca imi plac foarte mult fructele (mai putin Grefele~X() . Dar acum vine intrebarea grea : ce fructe si in ce cantitati?

Adina14 14 iun 2011 21:46:39

Re: E bine sau nu sa tii o dieta in perioada Bacului?
 
Eu am examene de admitere la liceu anul asta si la fel, mi-am pus aceeasi intrebare ca si tine :-s Din cauza stresului poti papa mai mult si de-asta e mai bine sa te axezi pe proteine pentru ca ele chiar te satura.Atunci cand vrei sa ai mai multa energie, papa carbo.Eu optez pentru carbo dimineata ( ca sa nu am grija lor in restul zilei ) iar apoi proteine cat cuprinde pana in 1100 de calorii :)) In orice caz, te vei simti putin mai aiurea din cauza dietei in preajma bac-ului dar sper sa treci cu bine peste >:D<

tyzu 14 iun 2011 21:58:25

Re: E bine sau nu sa tii o dieta in perioada Bacului?
 
Citat:

Anterior postat de Adina14 (Post 689066)
Eu am examene de admitere la liceu anul asta si la fel, mi-am pus aceeasi intrebare ca si tine :-s Din cauza stresului poti papa mai mult si de-asta e mai bine sa te axezi pe proteine pentru ca ele chiar te satura.Atunci cand vrei sa ai mai multa energie, papa carbo.Eu optez pentru carbo dimineata ( ca sa nu am grija lor in restul zilei ) iar apoi proteine cat cuprinde pana in 1100 de calorii :)) In orice caz, te vei simti putin mai aiurea din cauza dietei in preajma bac-ului dar sper sa treci cu bine peste >:D<

Multumesc de sfat Adina , am sa tin cont de el. Multa bafta la admitere :*>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:48:52.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO