forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   De ce difera caloriile arse de pe aparatul meu si calculatorul de calorii de pe site? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/difera-caloriile-arse-aparatul-meu-calculatorul-calorii-site-1638.html)

Slabuta 26 oct 2009 18:32:20

De ce difera caloriile arse de pe aparatul meu si calculatorul de calorii de pe site?
 
Am vazut ca sunt fete care se intreaba despre acest lucru. Am decis sa fac un subiect ca sa il vada toata lumea care o sa isi puna aceasta intrebare.

Un articol la americani zice asa, sursa e de la producatorii de biciclete eliptice si tot felul de echipamente sportive care afiseaza pe led-uri informatii despre caloriile consumate ;)

Caloriile la aceste aparate de sport sunt calculate pentru un om care are 70 kg
Pe site, la calculatorul de calorii, sunt afisate caloriile arse exact pentru greutatea pe care o aveti.


Ce inseamna acest lucru?!

Ca un om care are 50 de kg va arde mai putin decat un om de 70 de kg, iar un om care are peste 70 de kg va arde mai multe calorii ca unul de 70. ;)

Anomar 26 oct 2009 18:39:07

Re: De ce difera caloriile arse de pe aparatul meu si calculatorul de calorii de pe site?
 
Foarte logic este ceeea ce ai spus , Slabuta.
Felicitari si multumiri pentru ca ai grija mereu de noi toate.:-*>:D<

Delicious 26 oct 2009 18:54:03

Re: De ce difera caloriile arse de pe aparatul meu si calculatorul de calorii de pe site?
 
Asta citisem si eu,doar ca la mine problema sta putin invers. Potrivit unui calculator unde-mi introduc greutatea => un deficit caloric ars mai mare decat cel pe care-l indica bicicleta mea.

Mie mi-ar placea sa existe un calculator unde sa-mi introduc si inaltimea si greutatea...astfel sa fiu sigura de cat ard.
@};-

roseadria 26 oct 2009 19:37:13

Re: De ce difera caloriile arse de pe aparatul meu si calculatorul de calorii de pe site?
 
Ma gindeam ca la calculatorul caloric deja sunt inmagazinate informatiile noastre referitoare la inaltime si greutate. si cred ca atunci cind bifam activitatea si minutele se va calcula nr de calorii in fct de ce-am introdus noi?????
#:-s#:-s

Slabuta 26 oct 2009 19:39:46

Re: De ce difera caloriile arse de pe aparatul meu si calculatorul de calorii de pe site?
 
Citat:

Anterior postat de roseadria (Post 44161)
Ma gindeam ca la calculatorul caloric deja sunt inmagazinate informatiile noastre referitoare la inaltime si greutate. si cred ca atunci cind bifam activitatea si minutele se va calcula nr de calorii in fct de ce-am introdus noi?????
#:-s#:-s


pai asta explicam mai devreme, de ce calculatorul de pe site este precis, pentru ca va calculeaza in functie de datele voastre. Iar un aparat de casa nu are aceasta posibilitate. :)

Slabuta 26 oct 2009 19:40:45

Re: De ce difera caloriile arse de pe aparatul meu si calculatorul de calorii de pe site?
 
Citat:

Anterior postat de Delicious (Post 44150)
Asta citisem si eu,doar ca la mine problema sta putin invers. Potrivit unui calculator unde-mi introduc greutatea => un deficit caloric ars mai mare decat cel pe care-l indica bicicleta mea.

Mie mi-ar placea sa existe un calculator unde sa-mi introduc si inaltimea si greutatea...astfel sa fiu sigura de cat ard.
@};-

Delicious da-mi un exemplu, ce aparat folosesti tu? :)

Delicious 26 oct 2009 19:44:08

Re: De ce difera caloriile arse de pe aparatul meu si calculatorul de calorii de pe site?
 
In prezent bicicleta medicinala.

Slabuta 26 oct 2009 20:03:28

Re: De ce difera caloriile arse de pe aparatul meu si calculatorul de calorii de pe site?
 
Citat:

Anterior postat de Delicious (Post 44169)
In prezent bicicleta medicinala.

La ce viteza faci sau nivel de complexitate?
cate calorii zicea bicicleta ta si cate calorii zice calculatorul de pe site?

Delicious 26 oct 2009 20:50:25

Re: De ce difera caloriile arse de pe aparatul meu si calculatorul de calorii de pe site?
 
Lejer intre 10-12,medium 11-13.(intr-o ora parcurg cam 11/12 km daca pedalez in timp ce ma uit la un film cu viteza schimbatoare intre 10-12).

Un exemplu :
Am facut 100 minute,am parcurs 20 km si dupa bicicleta am ars 350 calorii.Dupa un calculator 550 calorii.

camira 06 mar 2010 16:24:04

Re: De ce difera caloriile arse de pe aparatul meu si calculatorul de calorii de pe site?
 
eu stiu ca aceste aparate gen bicicleta eliptica , banda de alergat sunt facute pe sportivi si de aceea numarul de calorii de pe monitor este mai mare decat cel real cu un procent de 70%


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:41:46.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO