forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Durere de stomac (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/durere-stomac-12164.html)

stroemirela 05 ian 2013 23:02:15

Durere de stomac
 
Fetelor a mai suferit cineva de dureri urate de stomac la inceperea unei diete? Pe mine a inceput sa ma doara azi dimineata si nu m-a lasat toata ziua. De obicei nu am probleme de genul asta, poate doar aciditate mai mare, dar in rest nimic. Sa fie oare de la dieta?? Ma gandeam sa iau o pastila ceva, dar nici nu as sti care... E foarte suparatoare, e ca si o durere de stomac gol, ca si cum nu as fi mancat nimic si ma roade, dar am mancat azi toata ziua si chiar bine. In plus am si o ameteala, am dat vina pe mersul la sala ieri care m-a lasat cu o febra musculara urata de tot... Daca cineva s-a mai confruntat cu asa dureri sa-mi spuna ce a facut sa treaca :-s

Griga 05 ian 2013 23:25:54

Re: Durere de stomac
 
Sunt dureri sau arsuri? Arsuri mi s-a intamplat sa am si eu de la unele alimente, pe care mai apoi am incercat sa le evit. Poate ai mancat prea repede? Sau ai facut o combinatie nepotrivita de alimente? Nu prea vad de ce sa fie de la sala...Sau depinde ce ai mancat inainte.
Dicarbocalmul e pentru stomac, dar daca durerea persista si maine ar trebui sa vezi un doctor!

stroemirela 06 ian 2013 00:26:37

Re: Durere de stomac
 
Nu sunt arsuri, le cunosc pentru ca mai am din cand in cand. Cred ca nu m-am exprimat corect, vroiam sa spun ca ameteala am crezut ca e de la sala, cum ma doare tot corpul... am dat vina pe sala si ptr ameteala si mi-am dat seama ca durerea de stomac nu are legatura. Am cautat prin pastile si nu am gasit nimic de stomac :( Sper sa-mi treaca de la sine si daca nu, am sa merg la medic.

floricica0vesela 06 ian 2013 05:05:43

Re: Durere de stomac
 
eu am avut astfel de dureri cand am incercat sa tin o disociata, de la zilele de lactate si branza
am intrerupt dieta, au disparut durerile

stroemirela 06 ian 2013 11:00:54

Re: Durere de stomac
 
floricica eu doar ce am inceput Montiganc, sau cel putin am inceput sa mananc conform dietei.. ieri am mancat carne, oua, branza si ciuperci... nu toate o data. nu stiu daa ar fi de la dieta, dar eu sper sa nu fie ca sa nu trebuiasca sa o intrerup. durerile inca le am si acum, dar parca mai putin. sper sa nu se agraveze cand mananc :-s nu stiu, va mai spun cum evolueaza. ms de raspuns!

Griga 06 ian 2013 12:24:05

Re: Durere de stomac
 
Buna!

Cum mai e cu durerea? Ti-a mai trecut, sau continua si astazi?

Weblespash 06 ian 2013 17:55:43

Re: Durere de stomac
 
Citat:

Anterior postat de stroemirela (Post 1197976)
Fetelor a mai suferit cineva de dureri urate de stomac la inceperea unei diete? Pe mine a inceput sa ma doara azi dimineata si nu m-a lasat toata ziua. De obicei nu am probleme de genul asta, poate doar aciditate mai mare, dar in rest nimic. Sa fie oare de la dieta?? Ma gandeam sa iau o pastila ceva, dar nici nu as sti care... E foarte suparatoare, e ca si o durere de stomac gol, ca si cum nu as fi mancat nimic si ma roade, dar am mancat azi toata ziua si chiar bine. In plus am si o ameteala, am dat vina pe mersul la sala ieri care m-a lasat cu o febra musculara urata de tot... Daca cineva s-a mai confruntat cu asa dureri sa-mi spuna ce a facut sa treaca :-s

Buna ! Ametelile e posibil sa le ai din cauza faptului ca ai trecut probabil de la un regim la altul...ma refer la faptul ca probabil ai adoptat o dieta drastica. O alta cauza a ametelilor ar fi faptul ca ti-a scazut glicemia , pune mana si ia ceva dulce , nu e de joaca cu ametelile. In legatura cu stomacul e posibil sa ai hiperaciditate gastrica , e posibil sa fie influentata de lactate sau citrice . Ia un Dicarbocalm sau daca nu , dimineata bea ceai de galbenele , crede-ma , este excelent. Si eu aveam probleme cu stomacul si mi-a zis mama sa beau . Desi , initial am fost cam reticenta , ulterior i-am dat dreptate . Nu am mai avut probleme.Dimineata mananca o felie de paine sau cereale sa tina , sa ai un pansament gastric. :)

stroemirela 07 ian 2013 00:42:34

Re: Durere de stomac
 
salut fetelor! scuzati-ma ca va raspund asa tarziu, dar azi am avut o zi plina... vizita la socrii apoi o serbare de zi de nastere. in prima jumatate a zilei durerea am simtit-o apoi a disparut ca prin minune. ce-i drept am mancat ceva mai mult decat zilele trecute, dar fara sa intrec masura, zic eu. ametelile cred si eu ca le am de la glicemia scazuta, dintotdeauna am avut probleme, chiar si cand eram gravida si mancam de toate si oricat o aveam sub limita. acum realizez ca dieta aleasa, care interzice vehement zaharul, nu cred ca imi prieste. saptamana asta am sa merg la un nutritionist si sper eu sa-mi faca o dieta personalizata, cred ca e cel mai indicat. ce-i drept m-am gandit la bani de nu am mers pana acum, din ce am citit, o sedinta la o clinica specializata costa in jur la 100 de euro si nu-s de colo, dar am s-o fac si pe asta. va urez noapte buna si sper sa ne vedem maine cu un cantar prietenos care sa ne sustina :P

floricica0vesela 07 ian 2013 11:44:23

Re: Durere de stomac
 
mirela, tu ai glucometru acasa, sau cum iti monitorizezi zaharul?
cat e valoarea normala a glicemiei tale?

stroemirela 07 ian 2013 15:22:46

Re: Durere de stomac
 
nu am glucometru, stiu doar ca la toate analizele de sange glicemia o aveam sub minim, chiar si gravida cand e normal sa fie un pic crescuta. daca sar peste o masa sau mananc foarte putin, imi scade zaharul si ma apuca un tremurat si o slabiciune de imi vine sa lesin...


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:39:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO