Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

E ceva in neregula cu mine

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 02 aug 2010, 15:35:09
martinraluca's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 02 aug 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 32
Date: 167cm, 51kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Unhappy E ceva in neregula cu mine

Buna, fetelor! Ma numesc Raluca...si am nevoie de ajutor.
Prima data cand am intrat pe acest forum a fost cu vreo 3-4 luni in urma. Voiam sa slabesc, aveam cam 56 de kg si nu eram multumita de aspectul meu fizic. Ca sa fiu sincera...singurul lucru care ma deranja era ca aveam burta. Abdomenul meu nu era perfect, asa cum mi-l imaginam eu, insa in rest...sincer, imi placea cum arat si lumea din jurul meu intotdeauna zicea ca arat bine. In fine, am decis ca trebuie sa slabesc cateva kg. Initial,mi-am propus sa ajung la 50 de kg. Insa cand am ajuns acolo, nu m-am mai putut opri. Mi se parea ca sunt grasa, nu eram multumita si am continuat. Am ajuns la 48. Nu arat rau, sunt multumita in sfarsit de abdomen, dar...sunt si parti proaste: sanii si fundul nu mai sunt la fel, picioarele sunt prea subtiri ( chiar si eu vad asta). Nu am mai spus nimanui aceste lucruri, parintii au pus scaderea mea in greutate pe seama faptului ca am avut un an foarte greu si epuizant, iar eu am alimentat aceasta opinie. Problema este urmatoarea: am ajuns la concluzia ca vreau sa ma mentin asa, sa nu mai slabesc....dieta a avut momentele ei bune si proaste, am cazut, m-am ridicat si acum vreau sa ma opresc. Dar cea mai mare piedica pe care o intampin este..foamea. Nu pofta, foamea. Stiu ca ar trebui sa adaug cate 50 cal pe saptamana, insa de la o vreme( din ultima luna de dieta pana acum, cand am ajuns la mentinere) simt ca nu mai pot de foame. Pur si simplu, imi vine sa cad de pe picioare uneori si ametesc mereu. Dupa cum am mentionat, am avut momente in ultima luna cand am simtit ca nu mai pot si am cedat . Am mancat mult dintr-o data de mai multe ori si am ajuns la greturi, remuscari si un sentiment de vinovatie care ma facea mereu sa zic ca urmatoarele doua saptamani vor fi de dieta si mai drastica, amanand momentul in care ajung la mentinere. Eram si sunt obsedata de faptul ca ma ingras.Cu alte cuvinte, ma pedepseam si am intrat intr-un cerc vicios. Acum...vreau cu disperare sa trec la mentinere, insa ma lupt cu mine sa nu cedez iar, sa nu adaug prea mult pentru ca gandul de ingrasare ma ingrozeste si iarasi voi ajunge sa cred ca trebuie sa mai tin dieta, sa ma pedepsesc pentru datile in care cedez.. Stiu ca nu e bine pentru organism, stiu ca "socurile" astea nu imi fac bine deloc, insa am ajuns in unele momente sa simt ca nu mai pot de foame si sa mananc fara sa tin cont de calorii...pana simt ca m-am saturat. Si atunci..incepe iarasi : imi promit ca nu o sa mai fac asta, ca o sa tin inca dieta de slabire, ma simt vinovata si ma urasc.Nu pot sa dorm, asta imi sta in cap tot timpul. Si ma simt tot mai slabita cu dieta...Dieta mea cu care am slabit este de 1100 cal. Saptamana trecuta, de exemplu, am hotarat ca va fi de mentinere si am adaugat inca 50 . Insa ieri, in ultima zi din saptamana, din nou am simtit ca nu mai pot de foame si...am mancat ...si acum iar am ajuns la concluzia ca trebuie sa revin la 1100 sau chiar 1000, din cauza faptului ca ma simt vinovata.

Stiu ca sunt noua aici, insa v-am urmarit de mult ...si stiu ca voi aveti mereu cate un sfat bun. Poate vi se pare pueril ce spun, poate am lungit-o prea mult...nu vreau sa rapesc timpul nimanui, insa am nevoie de cineva cu care sa vorbesc despre asta....vreau sa ma eliberez, sa ajung la un echilibru,sa nu ma mai invart in acelasi cerc....si simt ca nu mai am putere sa continui. Daca ma intelegeti...si daca ati patit ceva asemanator vreodata, va rog...ajutati-ma cu un sfat.
martinraluca, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1698 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1181 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1182 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 02 aug 2010, 15:53:55
Adella's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 18 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 37
Dieta: Dieta personalizata
Date: 157cm, 57kg
Mesaje: 12.038
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 15 ori in 9 mesaje
Implicit Re: E ceva in neregula cu mine

Citat:
Anterior postat de martinraluca Vezi mesajul
Buna, fetelor! Ma numesc Raluca...si am nevoie de ajutor.
Prima data cand am intrat pe acest forum a fost cu vreo 3-4 luni in urma. Voiam sa slabesc, aveam cam 56 de kg si nu eram multumita de aspectul meu fizic. Ca sa fiu sincera...singurul lucru care ma deranja era ca aveam burta. Abdomenul meu nu era perfect, asa cum mi-l imaginam eu, insa in rest...sincer, imi placea cum arat si lumea din jurul meu intotdeauna zicea ca arat bine. In fine, am decis ca trebuie sa slabesc cateva kg. Initial,mi-am propus sa ajung la 50 de kg. Insa cand am ajuns acolo, nu m-am mai putut opri. Mi se parea ca sunt grasa, nu eram multumita si am continuat. Am ajuns la 48. Nu arat rau, sunt multumita in sfarsit de abdomen, dar...sunt si parti proaste: sanii si fundul nu mai sunt la fel, picioarele sunt prea subtiri ( chiar si eu vad asta). Nu am mai spus nimanui aceste lucruri, parintii au pus scaderea mea in greutate pe seama faptului ca am avut un an foarte greu si epuizant, iar eu am alimentat aceasta opinie. Problema este urmatoarea: am ajuns la concluzia ca vreau sa ma mentin asa, sa nu mai slabesc....dieta a avut momentele ei bune si proaste, am cazut, m-am ridicat si acum vreau sa ma opresc. Dar cea mai mare piedica pe care o intampin este..foamea. Nu pofta, foamea. Stiu ca ar trebui sa adaug cate 50 cal pe saptamana, insa de la o vreme( din ultima luna de dieta pana acum, cand am ajuns la mentinere) simt ca nu mai pot de foame. Pur si simplu, imi vine sa cad de pe picioare uneori si ametesc mereu. Dupa cum am mentionat, am avut momente in ultima luna cand am simtit ca nu mai pot si am cedat . Am mancat mult dintr-o data de mai multe ori si am ajuns la greturi, remuscari si un sentiment de vinovatie care ma facea mereu sa zic ca urmatoarele doua saptamani vor fi de dieta si mai drastica, amanand momentul in care ajung la mentinere. Eram si sunt obsedata de faptul ca ma ingras.Cu alte cuvinte, ma pedepseam si am intrat intr-un cerc vicios. Acum...vreau cu disperare sa trec la mentinere, insa ma lupt cu mine sa nu cedez iar, sa nu adaug prea mult pentru ca gandul de ingrasare ma ingrozeste si iarasi voi ajunge sa cred ca trebuie sa mai tin dieta, sa ma pedepsesc pentru datile in care cedez.. Stiu ca nu e bine pentru organism, stiu ca "socurile" astea nu imi fac bine deloc, insa am ajuns in unele momente sa simt ca nu mai pot de foame si sa mananc fara sa tin cont de calorii...pana simt ca m-am saturat. Si atunci..incepe iarasi : imi promit ca nu o sa mai fac asta, ca o sa tin inca dieta de slabire, ma simt vinovata si ma urasc.Nu pot sa dorm, asta imi sta in cap tot timpul. Si ma simt tot mai slabita cu dieta...Dieta mea cu care am slabit este de 1100 cal. Saptamana trecuta, de exemplu, am hotarat ca va fi de mentinere si am adaugat inca 50 . Insa ieri, in ultima zi din saptamana, din nou am simtit ca nu mai pot de foame si...am mancat ...si acum iar am ajuns la concluzia ca trebuie sa revin la 1100 sau chiar 1000, din cauza faptului ca ma simt vinovata.

Stiu ca sunt noua aici, insa v-am urmarit de mult ...si stiu ca voi aveti mereu cate un sfat bun. Poate vi se pare pueril ce spun, poate am lungit-o prea mult...nu vreau sa rapesc timpul nimanui, insa am nevoie de cineva cu care sa vorbesc despre asta....vreau sa ma eliberez, sa ajung la un echilibru,sa nu ma mai invart in acelasi cerc....si simt ca nu mai am putere sa continui. Daca ma intelegeti...si daca ati patit ceva asemanator vreodata, va rog...ajutati-ma cu un sfat.
Buna Raluca
In primul rand vreau sa-ti spun felicitari pentru curaj,e mare lucru sa realizezi ca ceva nu e in regula cu tine..am trecut si eu prin astfel de stari ,nu stiu cat e de normal cert e ca ni se intampla cel putin odata fiecareia dintre noi ,nu trebuie sa vezi alimentatia ca pe un dusman ..din contra ..mananca multe legume si fructe ca sa-ti iei vitaminele necesare,creaza-ti un stil de viata fara sa te gandesti mereu ca nu ai voie una sau alta ...deja cred si eu ca ai slabit cam mult ,de aici vin si acele stari de ameteala,corpul tau are nevoie de resurse,organismul nu poate trai fara grasime.....nu lasa ca anumiti factori exteriori sa te schimbe pe tine ca persoana,mancarea este doar sursa fizica ...spiritual si la nivel de trairi sunt alte lucri care ar trebui sa-ti umple sufletulincearca sa te uiti atent in oglinda..sa realizezi cat de mult ai facut pentru tine si sa incepi sa te cunosti si sa te iubesti dincolo de lucrurile fizice,materiale,gaseste in tine acele pasiuni,activitati care te fac fericita si nu ezita sa incerci mereu ceva nou
Ai toata viata inainte,nu lasa lucuri neimportante sa te invadeze..tu esti singura ta alinare
Aici suntem toate alaturi de tine ..nimeni nu-si pierde timpul atunci cand e alaturi de tine cu sufletul si cu sfaturi sinceresa ajuti nu e niciodata o pierdere de timp
Adella, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1661 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1144 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 370 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Adella; 02 aug 2010 at 15:56:03.
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 02 aug 2010, 18:34:26
rodica2010's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 12 iun 2010
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 56
Date: 156cm, 66.6kg
Mesaje: 2.853
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 42 ori in 33 mesaje
Implicit Re: E ceva in neregula cu mine

Citat:
Anterior postat de martinraluca Vezi mesajul
Buna, fetelor! Ma numesc Raluca...si am nevoie de ajutor.
Prima data cand am intrat pe acest forum a fost cu vreo 3-4 luni in urma. Voiam sa slabesc, aveam cam 56 de kg si nu eram multumita de aspectul meu fizic. Ca sa fiu sincera...singurul lucru care ma deranja era ca aveam burta. Abdomenul meu nu era perfect, asa cum mi-l imaginam eu, insa in rest...sincer, imi placea cum arat si lumea din jurul meu intotdeauna zicea ca arat bine. In fine, am decis ca trebuie sa slabesc cateva kg. Initial,mi-am propus sa ajung la 50 de kg. Insa cand am ajuns acolo, nu m-am mai putut opri. Mi se parea ca sunt grasa, nu eram multumita si am continuat. Am ajuns la 48. Nu arat rau, sunt multumita in sfarsit de abdomen, dar...sunt si parti proaste: sanii si fundul nu mai sunt la fel, picioarele sunt prea subtiri ( chiar si eu vad asta). Nu am mai spus nimanui aceste lucruri, parintii au pus scaderea mea in greutate pe seama faptului ca am avut un an foarte greu si epuizant, iar eu am alimentat aceasta opinie. Problema este urmatoarea: am ajuns la concluzia ca vreau sa ma mentin asa, sa nu mai slabesc....dieta a avut momentele ei bune si proaste, am cazut, m-am ridicat si acum vreau sa ma opresc. Dar cea mai mare piedica pe care o intampin este..foamea. Nu pofta, foamea. Stiu ca ar trebui sa adaug cate 50 cal pe saptamana, insa de la o vreme( din ultima luna de dieta pana acum, cand am ajuns la mentinere) simt ca nu mai pot de foame. Pur si simplu, imi vine sa cad de pe picioare uneori si ametesc mereu. Dupa cum am mentionat, am avut momente in ultima luna cand am simtit ca nu mai pot si am cedat . Am mancat mult dintr-o data de mai multe ori si am ajuns la greturi, remuscari si un sentiment de vinovatie care ma facea mereu sa zic ca urmatoarele doua saptamani vor fi de dieta si mai drastica, amanand momentul in care ajung la mentinere. Eram si sunt obsedata de faptul ca ma ingras.Cu alte cuvinte, ma pedepseam si am intrat intr-un cerc vicios. Acum...vreau cu disperare sa trec la mentinere, insa ma lupt cu mine sa nu cedez iar, sa nu adaug prea mult pentru ca gandul de ingrasare ma ingrozeste si iarasi voi ajunge sa cred ca trebuie sa mai tin dieta, sa ma pedepsesc pentru datile in care cedez.. Stiu ca nu e bine pentru organism, stiu ca "socurile" astea nu imi fac bine deloc, insa am ajuns in unele momente sa simt ca nu mai pot de foame si sa mananc fara sa tin cont de calorii...pana simt ca m-am saturat. Si atunci..incepe iarasi : imi promit ca nu o sa mai fac asta, ca o sa tin inca dieta de slabire, ma simt vinovata si ma urasc.Nu pot sa dorm, asta imi sta in cap tot timpul. Si ma simt tot mai slabita cu dieta...Dieta mea cu care am slabit este de 1100 cal. Saptamana trecuta, de exemplu, am hotarat ca va fi de mentinere si am adaugat inca 50 . Insa ieri, in ultima zi din saptamana, din nou am simtit ca nu mai pot de foame si...am mancat ...si acum iar am ajuns la concluzia ca trebuie sa revin la 1100 sau chiar 1000, din cauza faptului ca ma simt vinovata.

Stiu ca sunt noua aici, insa v-am urmarit de mult ...si stiu ca voi aveti mereu cate un sfat bun. Poate vi se pare pueril ce spun, poate am lungit-o prea mult...nu vreau sa rapesc timpul nimanui, insa am nevoie de cineva cu care sa vorbesc despre asta....vreau sa ma eliberez, sa ajung la un echilibru,sa nu ma mai invart in acelasi cerc....si simt ca nu mai am putere sa continui. Daca ma intelegeti...si daca ati patit ceva asemanator vreodata, va rog...ajutati-ma cu un sfat.
Raluca,tu trebuie sa intelegi ca acum esti chiar prea slaba pt. inaltimea ta iar asta ai putea-o lua ca pe o masura de siguranta.Chiar daca faci putin exces ai unde pune fara sa fie vreo nenorocire.Vezi sa n-o dai in altele(anorexie!) Inima ta slabeste,organismul tau poate ceda si atunci pt. ce ai facut toate astea? Gandeste-te ca trebuie in primul rand sa fii sanatoasa. Mananca salate,fructe,profita ca e vara si umfla-ti burta cu pepene.Eu una asa fac cand mi-e foame,bag in mine la pepene de stau numai la toilet.Stii f.bine ca poti manca si piept de pui sau peste la gratar sau la cuptor(la folie) la greu fara nicio problema,trebuie doar sa nu amesteci cu glucide.Chiar daca sa zicem ca te apuca dorul de nebunii nu-i nimic, faci exces o saptamana apoi revii la regim cateva zile.Nu te duce in extrema cealalta ca pe urma ...Uite,eu cred ca esti destul de desteapta sa-ti faci singurica un meniu in care sa incluzi si ceva"rau"la 2-3 zile ca nu moare nimeni.Mai vorbim si incearca sa te iubesti mai mult.
rodica2010, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1656 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1139 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 02 aug 2010, 19:47:13
sunshine's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 oct 2009
Locaţie: acasa, Romania
Date: 165cm, 64kg
Mesaje: 5.016
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 4 mesaje
Implicit Re: E ceva in neregula cu mine

Buna Raluca.
Felicitari pt kg pierdute, insa e timpul sa te opresti aici.
Daca adaugi cate 50 cal sigur nu te ingrasi. Nu e normal sa iti fie atat de foame. Cum arata un meniu de-al tau?
Cand simti ca iti este foame, si iti este teama sa nu depasesti caloriile propuse, mananca legume! Au atat de putine calorii ca nu trebuie sa iti faci griji ca te ingrasa, unde mai pui ca sunt si satioase.
sunshine, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
sunshine, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2287 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1770 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1771 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 02 aug 2010, 20:09:15
martinraluca's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 02 aug 2010
Locaţie: alba iulia, Romania
Vârsta: 32
Date: 167cm, 51kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: E ceva in neregula cu mine

Fetelor, va multutmesc mult ca mi-ati raspuns asa de repede!...Forumul e singura mea sansa de a spune sincer tot ce simt.

Deci...trec la mentinere. 1150 de cal sapt asta...incerc, insa mi-e frica ....daca o sa cedez din nou? Mie chiar mi-e foame si abia astept sa treaca saptamanile sa ajung si eu sa mananc mai mult putin...sper sa rezist, sa imi tineti pumnii. Azi...a trecut cu greu ...a trebuit sa ma abtin din nou si sentimentul de frustrare e tot mai mare...si implicit ma simt tot mai vinovata daca mananc mai mult sau daca depasesc, chiar si cu putin, daramite daca mananc sa ma satur . In plus...ciclul mi-a intarziat o luna. Are legatura cu asta?

Off....as vrea sa treaca timpul odata, sa ajung si eu macar la 1200 cu bine...fara sa mai fac tampenii si sa imi impun sa ma reintorc la dieta de slabire

A, meniul meu intr-o zi normala e compus numai din alimente sanatoase. Mancam chiar si paine, max 2 felii ( neagra) si fara dulciuri (desi mi=e tot mai greu...aici e pofta, recunosc).

Am facut jogging, insa acum ma simt foarte slabita si nu mai am putere...abia pot sa ma mai plimb seara...am fost la medic si mi-a recomandat repaus o perioada...si asta ma face sa am din nou gandurile acelea ca ma ingras...cateodata simt ca innebunesc, ca sunt prinsa intr-un cerc si ca nu pot sa mai scap...as vrea sa ma linistesc, sa nu-mi mai fie foame, sa trec peste saptamana asta cu bine si peste cealalta, sa nu mai cad, sa dorm...
martinraluca, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1698 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1181 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1182 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6 (permalink)  
Vechi 03 aug 2010, 18:26:53
rodica2010's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 12 iun 2010
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 56
Date: 156cm, 66.6kg
Mesaje: 2.853
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 42 ori in 33 mesaje
Implicit Re: E ceva in neregula cu mine

Citat:
Anterior postat de martinraluca Vezi mesajul
Fetelor, va multutmesc mult ca mi-ati raspuns asa de repede!...Forumul e singura mea sansa de a spune sincer tot ce simt.

Deci...trec la mentinere. 1150 de cal sapt asta...incerc, insa mi-e frica ....daca o sa cedez din nou? Mie chiar mi-e foame si abia astept sa treaca saptamanile sa ajung si eu sa mananc mai mult putin...sper sa rezist, sa imi tineti pumnii. Azi...a trecut cu greu ...a trebuit sa ma abtin din nou si sentimentul de frustrare e tot mai mare...si implicit ma simt tot mai vinovata daca mananc mai mult sau daca depasesc, chiar si cu putin, daramite daca mananc sa ma satur . In plus...ciclul mi-a intarziat o luna. Are legatura cu asta?

Off....as vrea sa treaca timpul odata, sa ajung si eu macar la 1200 cu bine...fara sa mai fac tampenii si sa imi impun sa ma reintorc la dieta de slabire

A, meniul meu intr-o zi normala e compus numai din alimente sanatoase. Mancam chiar si paine, max 2 felii ( neagra) si fara dulciuri (desi mi=e tot mai greu...aici e pofta, recunosc).

Am facut jogging, insa acum ma simt foarte slabita si nu mai am putere...abia pot sa ma mai plimb seara...am fost la medic si mi-a recomandat repaus o perioada...si asta ma face sa am din nou gandurile acelea ca ma ingras...cateodata simt ca innebunesc, ca sunt prinsa intr-un cerc si ca nu pot sa mai scap...as vrea sa ma linistesc, sa nu-mi mai fie foame, sa trec peste saptamana asta cu bine si peste cealalta, sa nu mai cad, sa dorm...
Bineinteles ca poate fi si asta o cauza.Nu-ti dai seama ca te dereglezi de tot? I-ai spus medicului de dieta? Eu te-as ruga din tot sufletul sa pui mana sa mananci.Sanatatea e mai scumpa!Mai vorbim.
rodica2010, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1656 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1139 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 03 aug 2010, 21:30:27
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: E ceva in neregula cu mine

Citat:
Anterior postat de martinraluca Vezi mesajul
Fetelor, va multutmesc mult ca mi-ati raspuns asa de repede!...Forumul e singura mea sansa de a spune sincer tot ce simt.

Deci...trec la mentinere. 1150 de cal sapt asta...incerc, insa mi-e frica ....daca o sa cedez din nou? Mie chiar mi-e foame si abia astept sa treaca saptamanile sa ajung si eu sa mananc mai mult putin...sper sa rezist, sa imi tineti pumnii. Azi...a trecut cu greu ...a trebuit sa ma abtin din nou si sentimentul de frustrare e tot mai mare...si implicit ma simt tot mai vinovata daca mananc mai mult sau daca depasesc, chiar si cu putin, daramite daca mananc sa ma satur . In plus...ciclul mi-a intarziat o luna. Are legatura cu asta?

Off....as vrea sa treaca timpul odata, sa ajung si eu macar la 1200 cu bine...fara sa mai fac tampenii si sa imi impun sa ma reintorc la dieta de slabire

A, meniul meu intr-o zi normala e compus numai din alimente sanatoase. Mancam chiar si paine, max 2 felii ( neagra) si fara dulciuri (desi mi=e tot mai greu...aici e pofta, recunosc).

Am facut jogging, insa acum ma simt foarte slabita si nu mai am putere...abia pot sa ma mai plimb seara...am fost la medic si mi-a recomandat repaus o perioada...si asta ma face sa am din nou gandurile acelea ca ma ingras...cateodata simt ca innebunesc, ca sunt prinsa intr-un cerc si ca nu pot sa mai scap...as vrea sa ma linistesc, sa nu-mi mai fie foame, sa trec peste saptamana asta cu bine si peste cealalta, sa nu mai cad, sa dorm...
Buna Raluca

Combina cele 1200 kcal cu sport (daca te simti slabita, ia-o usurel, nu trebuie sa muti muntii din prima ), totul va fi bine, nu fi panicata, gandeste-te ca vei fi sanatoasa, vei putea trai normal.

Esti acum in vacanta?
Citeste o carte frumoasa, plimba-te, sau croseteaza ceva, orice, care ti-ar distrage atentia de la gandul ca te vei ingrasa.

Cel putin pana te obisnuiesti cu noua ta "viata"
Cresterea de calorii o faci treptat, ca ogranismul sa aiba timp pentru a se stabiliza.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii

Ultima dată editat de Slabuta; 03 aug 2010 at 21:33:23.
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 05 aug 2010, 16:17:41
Carmenuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 30 iul 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 48
Dieta: Hipocalorica
Date: 168cm, 55kg
Mesaje: 173
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 4 mesaje
Implicit Re: E ceva in neregula cu mine

Buna fetelor,

Am intrat pe forum intr-o perioada trista... am pierdut o sarcina la 9 saptamani, am deja 2 saptamani... simt nevoia sa fac ceva sa uit... sa merg mai departe... mai am un piciulica de 4 ani care ma ajuta cat poate sa-mi ridice moralul
Problema este ca vreau sa ma apuc de miscare dar inca nu am voie momentan cred ca abia luna viitoare... am intrat pe forum m-am inscris imi prind urechile in forum dar citesc pe unde apuc!


As vrea doar sa vad cum se scapa de burtica macar si de solduri... de mancare inca nu m-am dumirit care e treaba am citit ca aveti diete, regim, miscare...
Carmenuta, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Carmenuta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1443 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 926 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1185 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 10 aug 2010, 11:02:36
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: E ceva in neregula cu mine

Citat:
Anterior postat de Carmenuta Vezi mesajul
Buna fetelor,

Am intrat pe forum intr-o perioada trista... am pierdut o sarcina la 9 saptamani, am deja 2 saptamani... simt nevoia sa fac ceva sa uit... sa merg mai departe... mai am un piciulica de 4 ani care ma ajuta cat poate sa-mi ridice moralul
Problema este ca vreau sa ma apuc de miscare dar inca nu am voie momentan cred ca abia luna viitoare... am intrat pe forum m-am inscris imi prind urechile in forum dar citesc pe unde apuc!


As vrea doar sa vad cum se scapa de burtica macar si de solduri... de mancare inca nu m-am dumirit care e treaba am citit ca aveti diete, regim, miscare...
Carmenuta imi pare rau pentru ceea ce ti s-a intamplat.
Nu-mi imaginez cat de dureros poate fi...

Iti doresc ca urmatoarea sarcina sa evolueze bine
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 10 aug 2010, 20:11:38
maadaaliinaa's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 10 aug 2010
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Dieta de dezintoxicare
Date: 173cm, 79.5kg
Mesaje: 84
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: E ceva in neregula cu mine

fetelor, o intrebare e posibil sa nu slabesc din cauza ca nu am arderi rapide? mi-e cam rusine sa o spun, dar am avut zile cand nu am iesit cu scaunul timp de o saptamana am baut ceauri pt constipatie, am folosit si pastile de genul asta, insa fara prea mari rezultate ... in plus, ma chinui de ceva timp sa slabesc ... fac sport, mananc multe legume si fructe ...
maadaaliinaa, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2421 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1904 kcal/zi. Pentru a slăbi 6 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 872 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
abdomen, ajutor, alimentatie, calorii, kilograme, vreau sa slabesc

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
As vrea sa sterg un aliment adaugat de mine in mod gresit dorutza Calculator Nutritional 10 14 mai 2012 20:12:32
Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :) joanna18 Arhiva jurnale slabit 131 08 feb 2011 10:28:06
Ce este cu mine?? mvthebest Despre noi, ... femeile 17 11 oct 2010 15:53:37
Jurnalul lui AILIMAC....EU si cu MINE...o lupta grea!!! ailimac Arhiva jurnale slabit 89 02 sep 2010 11:50:53

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole