forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Am gambele si coapsele destul de groase din cauza tesutului adipos (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/gambele-coapsele-destul-groase-cauza-tesutului-adipos-9584.html)

Georgi5 18 apr 2011 12:48:55

Am gambele si coapsele destul de groase din cauza tesutului adipos
 
buna fetelor :) intrebarea mea este in legatura cu muschii picioarelor care mi s-au dezvoltat destul de urat cred eu dupa ce am inceput sa fac sala. Problema mea este ca am gambele si coapsele destul de groase din cauza tesutului adipos/ grasimilor (nu stiu cat de corecta sunt), ideea e ca nu sunt neaparat din nastere. Din cate am inteles eu pt asta sunt necesare exercitiile la bicicleta, banda, stepper, dar sa nu fie folosita deloc inclinatia in cazul benzii si nivelul avansat in cazul bicicletei si stepperului pt ca acestea solicita muschii si dupa cum spuneam eu vreau sa slabesc decat la picioarele cu ajutorul lor, avand in vedere ca fac si aparate, deci ma ocup si de tonifierea lor. Este adevarat ? multumesc

CrisetenO 18 apr 2011 13:24:43

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de Georgi5 (Post 626378)
buna fetelor :) intrebarea mea este in legatura cu muschii picioarelor care mi s-au dezvoltat destul de urat cred eu dupa ce am inceput sa fac sala. Problema mea este ca am gambele si coapsele destul de groase din cauza tesutului adipos/ grasimilor (nu stiu cat de corecta sunt), ideea e ca nu sunt neaparat din nastere. Din cate am inteles eu pt asta sunt necesare exercitiile la bicicleta, banda, stepper, dar sa nu fie folosita deloc inclinatia in cazul benzii si nivelul avansat in cazul bicicletei si stepperului pt ca acestea solicita muschii si dupa cum spuneam eu vreau sa slabesc decat la picioarele cu ajutorul lor, avand in vedere ca fac si aparate, deci ma ocup si de tonifierea lor. Este adevarat ? multumesc

Salut Georgi,

Din experienta mea personala (si eu am aceeasi problema) nu recomand deloc chestii gen stepper, stair-climber, mersul "la deal" (natural sau pe banda) sau aparate cu rezistenta mare. In schimb recomand aerobica, turbo jam, zumba, pilates pentru ca sa-ti "lungesti" muschii si sa-i faci armoniosi, iar pentru piele si pentru tesutul adipos e bun masajul intensiv si crema anticelulita. E bine si sa faci exercitii generale pentru picioare, gen jogging sau alergare (eu joc fotbal) o data sau de doua ori pe saptamana, dar nu mai mult (altfel iti raman picioarele foarte groase).

Cu mult drag,
Cristina

Georgi5 18 apr 2011 13:42:42

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Sa inteleg ca miturile legate de elementele astea de cardio cum ca ar ingrosa picioarele sunt adevarate ? :( momentan sala este singura mea solutie de sport si rezolvare a problemei asteia cu picioarele si de aceea ma interesez mai mult. multumesc

Sarita 18 apr 2011 13:45:49

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 626419)
Salut Georgi,

Din experienta mea personala (si eu am aceeasi problema) nu recomand deloc chestii gen stepper, stair-climber, mersul "la deal" (natural sau pe banda) sau aparate cu rezistenta mare. In schimb recomand aerobica, turbo jam, zumba, pilates pentru ca sa-ti "lungesti" muschii si sa-i faci armoniosi, iar pentru piele si pentru tesutul adipos e bun masajul intensiv si crema anticelulita. E bine si sa faci exercitii generale pentru picioare, gen jogging sau alergare (eu joc fotbal) o data sau de doua ori pe saptamana, dar nu mai mult (altfel iti raman picioarele foarte groase).

Cu mult drag,
Cristina

Buna Cristina!
Si eu am aceesi problema si as vrea sa stiu daca stepperul si stair*climberul iti face picioarele groase chiar daca e setat la modul fat burner?Mie imi place fff mult sa fac la stepper dar nu vreu sa ma trezesc cu niste picioare si mai groase:(

CrisetenO 18 apr 2011 13:49:40

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de Sarita (Post 626431)
Buna Cristina!
Si eu am aceesi problema si as vrea sa stiu daca stepperul si stair*climberul iti face picioarele groase chiar daca e setat la modul fat burner?Mie imi place fff mult sa fac la stepper dar nu vreu sa ma trezesc cu niste picioare si mai groase:(

Fat burner inseamna ca ti se duce grasimea, dar nu spune nimic despre ce va inlocui aceasta grasime. Cred ca depinde si de stepper, dar din experienta mea, toate stepper-ele iti fac muschii grosi, din cauza pozitiei in care lucrezi pe ele (vertical, deci greutatea ta comprima in loc sa lungeasca muschii) si din cauza tipului de efort (concentrat pe un singur muschi). Eu am picioare de fotbalist acum, dar de cand fac turbo-jam arata mai bine, mai lungi, mai elegante. Deci cel putin pentru mine nu e bine sa lucrez prea tare muschii cu stepper-ul sau cu aparate.

Cu mult drag,
Cristina

Sarita 18 apr 2011 13:51:56

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 626434)
Fat burner inseamna ca ti se duce grasimea, dar nu spune nimic despre ce va inlocui aceasta grasime. Cred ca depinde si de stepper, dar din experienta mea, toate stepper-ele iti fac muschii grosi, din cauza pozitiei in care lucrezi pe ele (vertical, deci greutatea ta comprima in loc sa lungeasca muschii) si din cauza tipului de efort (concentrat pe un singur muschi). Eu am picioare de fotbalist acum, dar de cand fac turbo-jam arata mai bine, mai lungi, mai elegante. Deci cel putin pentru mine nu e bine sa lucrez prea tare muschii cu stepper-ul sau cu aparate.

Cu mult drag,
Cristina

Merci ca mi-ai spus;) Despre banda cu inclinare de 0 grade ce parere ai ca si aia imi place sa o fac...dar despre bicicleta? Ca mie mi s-au cam latit picioarele si sper sa nu fie din cauza ei...

Georgi5 18 apr 2011 13:54:22

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Eu cand spun stepper ma refer la cel numit si bicicleta eliptica...

CrisetenO 18 apr 2011 13:55:59

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Pai ce sa zic? La banda e ok daca mergi, nu daca alergi (mers rapid, cam 6.4 km/h reusesc eu fara sa alerg), dar si asta e bine sa o faci de 3-4 ori pe saptamana, nu mai mult de, sa zic, 2 ore pe fiecare sesiune. Eu zic ca oricum e mai bine sa mergi cu adevarat prin oras, e mai sanatos, si antreneaza si mai mult muschi din cauza gropilor, pietonilor, etc.

Cu bicicleta e mai greu. Bicicleta e excelenta pentru incalzire. 10-15 minute pe zi sunt ok! Daca bicicleta e clasica e mai putin buna decat cele pe care le avem noi aici in studio-ul de fitness, care sunt putin alungite, in asa fel incat stai putin pe spate, iar picioarele ti se rotesc de fapt pe orizontala, nu pe verticala. In felul asta de fapt antrenezi mai bine si mai frumos muschii decat la bicicleta clasica.

Cu mult drag,
Cristina

Georgi5 18 apr 2011 14:20:07

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
si ca sa fiu mai scurta: ce-mi recomanzi pt a-mi subtia picioarele legat de aparate si legat de cardio ? multumesc

CrisetenO 18 apr 2011 14:33:44

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
La studio de fitness as zice sa te concentrezi pe abductie/aductie (lateralele coapselor) si pe banda de mers -- nu de alergat. In general trebuie sa faci aerobic, zumba, turbo jam (gasesti pe internet clip-uri de facut). Poti incerca si arte martiale, balet/dans.

Cu mult drag,
Cristina


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:14:41.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO