forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Idei de pachetel pentru la scoala/facultate (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/idei-pachetel-scoala-facultate-2978.html)

Suzume 03 mar 2010 12:19:29

Idei de pachetel pentru la scoala/facultate
 
E greu sa tii dieta cand ai atatea tentatii la magazinul de langa scoala sau tonomatele din facultate.

Asa ca m-am gandit sa venim cu sugestii pentru slabutele care nu stiu ce sa manance cand sunt plecate de acasa. Oricat de generos ar fi mic dejun tot o sa apara foamea peste cateva ore.

Sandwich-urile de la fast-food sunt pline de calorii; covrigei, biscuiti, snacks, etc au si ei foarte multe calorii si nici nu tin de foame pe termen lung.

In afara de traditionalul mar sau o portocala, banana, ce mai recomandati?

ras_cristalin 03 mar 2010 12:24:31

Re: Idei de pachetel pentru la scoala/facultate
 
Citat:

Anterior postat de Suzume (Post 104529)
E greu sa tii dieta cand ai atatea tentatii la magazinul de langa scoala sau tonomatele din facultate.

Asa ca m-am gandit sa venim cu sugestii pentru slabutele care nu stiu ce sa manance cand sunt plecate de acasa. Oricat de generos ar fi mic dejun tot o sa apara foamea peste cateva ore.

Sandwich-urile de la fast-food sunt pline de calorii; covrigei, biscuiti, snacks, etc au si ei foarte multe calorii si nici nu tin de foame pe termen lung.

In afara de traditionalul mar sau o portocala, banana, ce mai recomandati?

Iei o cutiuta din plastic pentru sandvisuri si pui acolo 1 sau 2 sandvisuri cu paine neagra, sunca slaba, legume.
Iaurt de baut cu putine calorii sau grasime. Chiar si iaurt normal, dar iti trebuie o lingurita.
Nuci, migdale, fistic, alune... sau fructele uscate care iti plac.
Chiar si mancarea gatita care iti place :) colegele mele mereu aduc in sala salate de la Mc sau de la Kfc si mananca. Eu de ce nu mi-as lua mancarica mai slaba caloric si mai sanatoasa, sa mananc tot cu furculita, ca si ele? :)

mishutza 03 mar 2010 12:33:11

Re: Idei de pachetel pentru la scoala/facultate
 
In afara de ce a zis Cristalinul,seminte,nuci,sandwischuri,eu mai luam batoane de cereale fara zahar.Imi tineau bine de foame si erau rezonabile la calorii.
Mai imi iau cate o cutie cu morcov taiat bucatele,sa nu trebuiasca sa crantan prea tare:))Si ardei gras cu branza,de genul cascavalului.Taiat bucatele,e usor de manuit si pot manca pe sub banca:D

Suzume 03 mar 2010 12:34:45

Re: Idei de pachetel pentru la scoala/facultate
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 104536)

Iei o cutiuta din plastic pentru sandvisuri si pui acolo 1 sau 2 sandvisuri cu paine neagra, sunca slaba, legume.
Iaurt de baut cu putine calorii sau grasime. Chiar si iaurt normal, dar iti trebuie o lingurita.
Nuci, migdale, fistic, alune... sau fructele uscate care iti plac.
Chiar si mancarea gatita care iti place :) colegele mele mereu aduc in sala salate de la Mc sau de la Kfc si mananca. Eu de ce nu mi-as lua mancarica mai slaba caloric si mai sanatoasa, sa mananc tot cu furculita, ca si ele? :)

Uite asta chiar e o idee super. In caz ca sunt fete mai rusinoase care nu vor sa arate ca au venit cu mancarea de acasa: luam o salata de la Mc si in caserola aceea ne facem noi salata. E super bine asa.
Si dietetic, si de fitza, cu putine calorii si bani economisiti.

bebelusha 03 mar 2010 12:44:56

Re: Idei de pachetel pentru la scoala/facultate
 
eu la serv am pachetel cu paine neagra,ceva carnita slaba, gen piept de pui afumat taiat subtire si captusit cu multa salata verde(e f satios), nelipsita portocala/e si activia cu fibre de obicei(altceva nu-mi place)_
aaa si bidonul cu apa e langa birou sa fiu sigura ca fac norma :))

bebelusha 03 mar 2010 12:45:58

Re: Idei de pachetel pentru la scoala/facultate
 
ca faceam comanda la serv de prostii si asa am mai pus pe mine..acuma sunt model..am molipsito si pe colega mea..s-a dat pe ceaiuri si vine si ea cu pachetel :D

Slabuta 03 mar 2010 13:58:05

Re: Idei de pachetel pentru la scoala/facultate
 
Iti poti lua iaurt.
Iti poti face sanwich cu paine integrala, sunca, branza, rosii, castraveti.
Iti poti lua o caserola cu salatica.
Iti poti lua ciocolata dark cateva patratele sunt chiar bune ca gustari ;)

Astea-s gustarile pe care mi le faceam eu la facultate :)

Tot intr-o caserola iti poti face branza de vaci cu scortisoara sau cacao.
Iti poti lua un ou fiert. ;)

ali_lumi 03 mar 2010 14:56:11

Re: Idei de pachetel pentru la scoala/facultate
 
eu in general umblu cu batoanele fitness in geanta :Dvro 2-3
Plus ca mananc cat de cat bn inainte sa plec de acasa

Bertie 30 mar 2010 20:20:39

Re: Idei de pachetel pentru la scoala/facultate
 
Eu imi iau fructe (banane,portocale,fructe de sezon),le mai fac suc uneori, si salata in caserola sau un iaurt, daca as manca la 6.30 cand ma trezesc nu as mai lua nimic dar altfel lesin.Cu sendvisurile nu ma mai impac, m-am saturat si mi se par abuz de paine! Am noroc ca mai sunt ca mine in clasa si chiar si cele care mananca numai de la bufet apreciaza si poftesc >:). Va dau un sfat, sa nu va fie rusine ca va luati o salata de acasa sau un iaurt ca pana la urma oameni suntem,tot mancare este si nu dormim in Mc sau KFC!

mvthebest 30 mar 2010 20:47:39

Re: Idei de pachetel pentru la scoala/facultate
 
Eu imi iau la scoala,sau migdale,nuci,alune. Sau mere,portocale.. Si rar cate o punga de pufuleti sau seminte:x


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:52:42.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO