Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Vreau sa ma descarc!

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 11 dec 2009, 20:31:51
fishalexe's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 11 dec 2009
Locaţie: Comanesti, Romania
Vârsta: 32
Date: 170cm, 70kg
Mesaje: 1
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Lightbulb Vreau sa ma descarc!

Hello fetelor!Numele meu este Alexe am 18 ani si vreau sa va spun povestea mea.De cand ma stiu am fost un om mai plinut si mereu m-am luptat cu kilogramele in plus.Anul acesta dupa ce am terminat clasa XI-a in luna iunie am inceput sa iau reductil(mi-a zis o prietena ca stia pe cineva care a slabit foarte mult cu reductil).Am luat timp de 3 luni iar in tot timpul acesta nu am mancat aproape deloc(doar fructe) si am baut foaaarte multa apa iar ca sport am alergat(vro 2 saptamani parca), am facut cate o ora de pedalat pe bicicleta statica(dar nu zilnic, cand aveam chef) si cateva abdomene(la fel, nu zilnic, cand aveam chef).La sfarsitul lui iunie cand m-am apucat de "dieta" aveam 94 de kg dar imi dadeai in jur de 75 de kg.In luna septembrie dupa ce am terminat cu reductilul aveam 59-60 de kg.Am slabit deci 34-35 de kg.Va dati seama ca am socat pe absolut toata lumea(unii ma intrebau daca nu mai am vreo sora geamana).Luna septembrie am tinut-o la fel cu..foame(am bagat niste piept de pui cam o feliuta pe zi) iar din octombrie si pana acum am mancat haotic(am inceput sa mananc doar porcarii, sport deloc) si m-am ingrasat 7 kg care se vad.Dupa slabire am fost felicitata, si aveam un sentiment de incredere in mine si ma simteam bine!Acum insa a inceput toatra lumea sa imi zica ca m-am ingrasat si ca ma ingras pe zi ce trece si increderea mea s-a cam dus toata.Am prietene care ma ademenesc zilnic cu bunatati si ma roaga sa mananc si nu stiu daca ma credeti dar nu mai pot sa rezist.Am ajuns sa imi fie sila de aproape orice fel de mancare.Mi-e rusine sa ies pe strada si sa indur privirile si vocile din jur care mi zic: te-ai ingrasat!Ai inceput sa te ingrasi!De azi am inceput-o iar cu foamea si sportul.Prima zi a decurs ok(am mancat vro 7 mere micute) si sper ca pana dupa vacanta sa slabesc cele 10 kg care ma chinuie.Stiu ca nu e bine ce am facut, ce fac si totul dar eu daca mananc ma ingras iar foamea e singura solutie care da randament.Dupa ce am slabit eram foarte anemica, imi cadea parul groaznic de mult iar de cand am inceput sa mananc (de 2 luni) parul nu-mi mai cade si ma simt chiar ok, dar cel mai deranjanti sunt oamenii din jurul meu(tot ei m-au facut sa slabesc, pentru ca ma saturasem de atatea jigniri).
fishalexe, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2238 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1721 kcal/zi. Pentru a slăbi 10-12 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ -345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de fishalexe; 11 dec 2009 at 20:39:21.
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 11 dec 2009, 20:45:53
moni boni's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 29 nov 2009
Locaţie: Bistrita, Romania
Vârsta: 40
Dieta: daneza
Date: 168cm, 84.8kg
Mesaje: 1.517
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vreau sa ma descarc!

sincer ultima ta problema din punctul meu de vedere iti sunt kg...
ai 70 de kg la 1.7 m....fata wake up!!!!
nu imi vine sa cred cat de putina incredere ai in tine si sincer cat de mult te desconsideri!
Valoarea ta ca om nu sta in cele 7 kg...care sigur nu se vad tinand cont de inaltimea ta!
Plus ca nu uita ca iti distrugi organismul!
Cura de slabire pe care ai tinut-o e de-a dreptul calamitara!
Si acuma vrei sa o iei din loc!
Sincer imi vine sa te scutur atata de tare sa te trezesti la realitate!
Ai vazut cat de nasol a fost ptr parul tau...si parul l-ai vazu ca e la vedere...gandeste-te la interiorul tau care cred ca e stresat si frustrat!
Scuza-ma ca poate par dura..dar ma ingrozeste cand vad ca o perceptie eronata asupra propriei persoane si mai ales cum parerea "LUMII"...poate distruge un om sanatos!
Apuca-te sa mananci sanatos,sa faci sport..si totul intr-un mod echilibrat nu brutal...sa te uiti in oglinda si sa iubesti ce vezi...sa te accepti tu pe tine si mereu dar mereu sa iesi cu capul sus din casa!
Sincer draga mea,poate nu ai nevoie de un regim de slabire ci de oameni cu scaun la cap pe langa tine,poate chiar de un ajutor mai avizat!
Love yourself....and live healthy!
moni boni, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2493 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1976 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1460 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de moni boni; 11 dec 2009 at 20:47:55.
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 11 dec 2009, 21:06:43
Red_Rose's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Chisinau, Moldova
Vârsta: 33
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 168cm, 66kg
Mesaje: 1.494
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Vreau sa ma descarc!

ma tin minte si pe mine cind slabisem 10 kg in vrio 3-4 sapt cu foamea..si iata-ma si acum dupa acel caz ma lupt.Nu mai fa asa prostie.Fii puternica,noi mincam ca doar prin alimentatie putem sa traiam dar nu mincam ca sa ne ingrasam sau nu mincam ca sa slabiim.Cind vine vroba de slabit trebuie sa vina si vorba de unele excluderi si unele introduceri in alimentatie dar nu de eliminarea completa a a mincarii..Oamenii din jurul tau nu inteleg ce e aia a slabi,ingrasa si tot ce e legat de asta,adica complexe etc.Tie trebuie sa iti fie sila de ei daca te obijduiesc pt ca inseamna ca sint prosti si needucati si in acele momente trebuie sa capeti cite mai multe puteri pt a iesi pina la urma invingatoarea care le va arata ce e aia vointa.Citeste toate articolele de pe aici despre probeleme tale si despre mincare sanatoasa care slabeste si la urma fa-ti un jurnal cu insemnari importante si tine cont de ele.O sa vezi ca in scurt timp se va regla totul.Incearca sa te consolezi prin aceea ca e in vointa ta corpul tau si il poti face asa cum vrei in cel mai bun si sanatos mod dar nu prin chinuirea lui.SUCCES si cind ai nevoie scrie aici si noi te vom ajuta.
Red_Rose, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1906 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1389 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 615 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 11 dec 2009, 22:25:21
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Vreau sa ma descarc!

Citat:
Anterior postat de fishalexe Vezi mesajul
Hello fetelor!Numele meu este Alexe am 18 ani si vreau sa va spun povestea mea.De cand ma stiu am fost un om mai plinut si mereu m-am luptat cu kilogramele in plus.Anul acesta dupa ce am terminat clasa XI-a in luna iunie am inceput sa iau reductil(mi-a zis o prietena ca stia pe cineva care a slabit foarte mult cu reductil).Am luat timp de 3 luni iar in tot timpul acesta nu am mancat aproape deloc(doar fructe) si am baut foaaarte multa apa iar ca sport am alergat(vro 2 saptamani parca), am facut cate o ora de pedalat pe bicicleta statica(dar nu zilnic, cand aveam chef) si cateva abdomene(la fel, nu zilnic, cand aveam chef).La sfarsitul lui iunie cand m-am apucat de "dieta" aveam 94 de kg dar imi dadeai in jur de 75 de kg.In luna septembrie dupa ce am terminat cu reductilul aveam 59-60 de kg.Am slabit deci 34-35 de kg.Va dati seama ca am socat pe absolut toata lumea(unii ma intrebau daca nu mai am vreo sora geamana).Luna septembrie am tinut-o la fel cu..foame(am bagat niste piept de pui cam o feliuta pe zi) iar din octombrie si pana acum am mancat haotic(am inceput sa mananc doar porcarii, sport deloc) si m-am ingrasat 7 kg care se vad.Dupa slabire am fost felicitata, si aveam un sentiment de incredere in mine si ma simteam bine!Acum insa a inceput toatra lumea sa imi zica ca m-am ingrasat si ca ma ingras pe zi ce trece si increderea mea s-a cam dus toata.Am prietene care ma ademenesc zilnic cu bunatati si ma roaga sa mananc si nu stiu daca ma credeti dar nu mai pot sa rezist.Am ajuns sa imi fie sila de aproape orice fel de mancare.Mi-e rusine sa ies pe strada si sa indur privirile si vocile din jur care mi zic: te-ai ingrasat!Ai inceput sa te ingrasi!De azi am inceput-o iar cu foamea si sportul.Prima zi a decurs ok(am mancat vro 7 mere micute) si sper ca pana dupa vacanta sa slabesc cele 10 kg care ma chinuie.Stiu ca nu e bine ce am facut, ce fac si totul dar eu daca mananc ma ingras iar foamea e singura solutie care da randament.Dupa ce am slabit eram foarte anemica, imi cadea parul groaznic de mult iar de cand am inceput sa mananc (de 2 luni) parul nu-mi mai cade si ma simt chiar ok, dar cel mai deranjanti sunt oamenii din jurul meu(tot ei m-au facut sa slabesc, pentru ca ma saturasem de atatea jigniri).

Buna Alexa si bine ai venit printre noi.

Imi pare rau sa aud povestea ta.
Ai facut tare multe greseli, de la acele pastile, pana la infometat totul a fost o mare greseala.

Imi pare rau ca ai avut oameni care nu au stiut sa te sustina.

Ce te rog e sa nu continui aceasta greseala... Caderea parului este doar inceputul "distrugerii tale", urmeaza unghii fragile, imbolnaviri din ce in ce mai multe, imunitate scazuta, zero rezistenta la virusi (iei tot ce "zboara, asta ti-o spun din propria experienta), si infertilitate...

Este un drum ireversibil. Eu am ajuns pana la imunitatea scazuta, de 2 ani o repar, si iti spun sincer ca abia dupa 2 nai de injectii, fel de fel de tratamente, am inceput sa ma simt bine, sa fiu si eu "om", nu o umbra.

Ceea ce crezi tu despre dieta este gresit, eu te asigur ca si fara sa te infometezi poti slabi foarte frumos.

Oare este bine sa te infometezi, sa iti pui sanatatea in pericol si dupa cateva luni sa dai iama in mancare si sa pui toate kg la loc?

Eu cred ca vrei sa scapi defintiv de aceste kg, ei, fii sigura ca prin infometare nu vei reusi acest lucru, este un cerc vicios, din care foarte greu mai scapi.

Asa ca eu te sfatui sa te gandesti tare bine ce vrei. Da-i incolo de "prieteni", ca nu se pot numi asa, eu am renuntat la toti, pentru ca din cauza lor mai nu am murit, asa ca ceea ce imi face rau trebuie lichidat. Si imi pare bine ca nu le mai aud gurile care scoteau numai cuvinte care ma jigneau.

Pune mana si papa frumos in limita a 1200 kcal, fa sport (alearga in continuare) si crede-ma ca vei slabi dar fara ca acele kg sa se intoarca, si cel mai important vei slabi sanatos.

Sper ca vei lua o decizie inteleapta.
Mult succes si sa ne auzim numai de bine
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 12 dec 2009, 14:58:18
laura_best91's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 28 aug 2009
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 32
Dieta: south beach
Date: 160cm, 55kg
Mesaje: 8
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vreau sa ma descarc!

Bine ai venit printre noi Slabuto!
Imi pare rau ca treci prin asta.Stiu ce inseamna..doar ca trebuie sa cautam in interiorul nostru forta de a trece peste aceste tentatii si sa intelegem ca viata inseamna mai mult.
Si eu ma lupt cu 'minunatele' kg dar am inceput sa-mi schimb obiceiurile alimentare ,fac sport iar asta se vede.
Am inceput de la 74 kg la 14 ani deci..mult .:;acum am 18ani si am 62.kg inca prea mult pentru inaltimea mea dar le rezolv eu...
laura_best91, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1909 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1392 kcal/zi. Pentru a slăbi 12 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ -1190 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6 (permalink)  
Vechi 04 ian 2010, 21:21:51
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Vreau sa ma descarc!

s-a descarcat si nu ne-a mai scris nimik inapoi
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 04 ian 2010, 21:35:25
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Vreau sa ma descarc!

Citat:
Anterior postat de dorutza Vezi mesajul
s-a descarcat si nu ne-a mai scris nimik inapoi
important e sa o fi ajutat ce am scris noi aici
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 04 ian 2010, 21:37:40
dorutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 22 oct 2009
Locaţie: Baile 1 Mai, Oradea, Romania
Vârsta: 37
Dieta: -
Date: 160cm, 63.55kg
Mesaje: 4.856
Aprecieri acordate: 715
Am fost apreciat(a) de 1.649 ori in 766 mesaje
Implicit Re: Vreau sa ma descarc!

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul


important e sa o fi ajutat ce am scris noi aici
sa speram
dorutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1777 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1260 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 486 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 14 ian 2010, 21:35:06
Alexa1991's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 14 ian 2010
Locaţie: cluj napoca, Romania
Vârsta: 33
Dieta: disociata
Date: 164cm, 68kg
Mesaje: 1
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vreau sa ma descarc!

Salut. Si eu ma numesc Alexa, am aceiasi varsta ca si tine si in mare parte aceiasi problema. La cei 164 de cm ai mei cantaresc momentan 70 de kg. Mereu am avut probleme cu greutatea, dar vara trecuta am reusit sa slabesc ajungand pana la 60 de kg. Insa am inceput sa mananc haotic astfel incat fara sa dau prea mare importanta alimentatiei m-am ingrasat. Problema mea e ca am devenit obsedata de greautatea avuta, astfel sunt momente in care uitandu-ma in oglinda sau cantarindu-ma cad intr-o stare de depresie si mananc mai mult. Sau,imi zic mereu``de maine tin regim`` asa ca azi mananc de toate. Dar se intampla ca dupa 2 zile ``cad din nou prada tentatiei`` si ``gata`` cu regimul.As dori sa incep un regim dar am nevoie de cineva care sa ma sprijine. Sper sa gasesc ajutor aici. Multumesc
Alexa1991, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1899 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1382 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 866 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 15 ian 2010, 11:01:17
Mihaela1006's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 05 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Monti personalizat
Date: 167cm, 70.4kg
Mesaje: 1.423
Aprecieri acordate: 916
Am fost apreciat(a) de 752 ori in 421 mesaje
Implicit Re: Vreau sa ma descarc!

Citat:
Anterior postat de fishalexe Vezi mesajul
Hello fetelor!Numele meu este Alexe am 18 ani si vreau sa va spun povestea mea.De cand ma stiu am fost un om mai plinut si mereu m-am luptat cu kilogramele in plus.Anul acesta dupa ce am terminat clasa XI-a in luna iunie am inceput sa iau reductil(mi-a zis o prietena ca stia pe cineva care a slabit foarte mult cu reductil).Am luat timp de 3 luni iar in tot timpul acesta nu am mancat aproape deloc(doar fructe) si am baut foaaarte multa apa iar ca sport am alergat(vro 2 saptamani parca), am facut cate o ora de pedalat pe bicicleta statica(dar nu zilnic, cand aveam chef) si cateva abdomene(la fel, nu zilnic, cand aveam chef).La sfarsitul lui iunie cand m-am apucat de "dieta" aveam 94 de kg dar imi dadeai in jur de 75 de kg.In luna septembrie dupa ce am terminat cu reductilul aveam 59-60 de kg.Am slabit deci 34-35 de kg.Va dati seama ca am socat pe absolut toata lumea(unii ma intrebau daca nu mai am vreo sora geamana).Luna septembrie am tinut-o la fel cu..foame(am bagat niste piept de pui cam o feliuta pe zi) iar din octombrie si pana acum am mancat haotic(am inceput sa mananc doar porcarii, sport deloc) si m-am ingrasat 7 kg care se vad.Dupa slabire am fost felicitata, si aveam un sentiment de incredere in mine si ma simteam bine!Acum insa a inceput toatra lumea sa imi zica ca m-am ingrasat si ca ma ingras pe zi ce trece si increderea mea s-a cam dus toata.Am prietene care ma ademenesc zilnic cu bunatati si ma roaga sa mananc si nu stiu daca ma credeti dar nu mai pot sa rezist.Am ajuns sa imi fie sila de aproape orice fel de mancare.Mi-e rusine sa ies pe strada si sa indur privirile si vocile din jur care mi zic: te-ai ingrasat!Ai inceput sa te ingrasi!De azi am inceput-o iar cu foamea si sportul.Prima zi a decurs ok(am mancat vro 7 mere micute) si sper ca pana dupa vacanta sa slabesc cele 10 kg care ma chinuie.Stiu ca nu e bine ce am facut, ce fac si totul dar eu daca mananc ma ingras iar foamea e singura solutie care da randament.Dupa ce am slabit eram foarte anemica, imi cadea parul groaznic de mult iar de cand am inceput sa mananc (de 2 luni) parul nu-mi mai cade si ma simt chiar ok, dar cel mai deranjanti sunt oamenii din jurul meu(tot ei m-au facut sa slabesc, pentru ca ma saturasem de atatea jigniri).
poate daca citesti cate ceva despre diete echilibrate iti vei schimba opinia, foamea nu e o solutie, cum incepi sa mananci dupa o perioada de infometare organismul depune... ideea e sa mananci suficient, preponderent legume crude si fierte, in combinatii potrivite, nu prea multa carne pentru ca ingrasa (si puii sunt crescuti cu hormoni de crestere ca sa se faca repede suficient de mari) grasimi nesaturate (ulei de masline, floarea soarelui sau porumb neprocesate termic si chimic, plus peste gras) care te ajuta chiar sa slabesti in ciuda consumului de grasimi, fara multa paine dar cu o felie de paine neagra zilnic sau cereale integrale, mese cantitativ mici si dese (eu am slabit si ulterior m-am mentinut cu 5-6 mese zilnic)
succes, poti reusi, si curaj sa nu te intereseze gura lumii

Citat:
Anterior postat de Alexa1991 Vezi mesajul
Salut. Si eu ma numesc Alexa, am aceiasi varsta ca si tine si in mare parte aceiasi problema. La cei 164 de cm ai mei cantaresc momentan 70 de kg. Mereu am avut probleme cu greutatea, dar vara trecuta am reusit sa slabesc ajungand pana la 60 de kg. Insa am inceput sa mananc haotic astfel incat fara sa dau prea mare importanta alimentatiei m-am ingrasat. Problema mea e ca am devenit obsedata de greautatea avuta, astfel sunt momente in care uitandu-ma in oglinda sau cantarindu-ma cad intr-o stare de depresie si mananc mai mult. Sau,imi zic mereu``de maine tin regim`` asa ca azi mananc de toate. Dar se intampla ca dupa 2 zile ``cad din nou prada tentatiei`` si ``gata`` cu regimul.As dori sa incep un regim dar am nevoie de cineva care sa ma sprijine. Sper sa gasesc ajutor aici. Multumesc
sper si eu, regimul nu se incepe "de maine" ci din seara asta, cu o masa saraca in calorii dar suficienta cantitativ, o salata cu lamaie si putin ulei sau legume fierte pe saturate si vei fi mai usoara incepand de maine
documenteaza-te pe forum, vei gasi un mod de a manca, suficient ca sa nu te infometezi si sa slabesti in acelasi timp... regimul de viata plus ceva miscare = o grasuta din ce in ce mai putin grasuta
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
infometare, reductil, regim slabit, slabire, slabit, slabit exagerat


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Vreau o dieta care sa ma scape de 30 Kg Dodolina Arhiva subiecte - Am intre 90 kg si 100 kg 313 30 ian 2011 21:53:08
Vreau o dieta care sa nu ma tina frustrata zi de zi moni boni Am nevoie de ajutor! 5 06 ian 2010 21:41:50
jurnal anca...vreau sa slabesc 5 kg si cel mai important sa ma mentin :D anca90 Arhiva jurnale slabit 5 17 iul 2009 15:43:41

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole