forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   M-am apucat de sport si am crescut in greutate. De ce? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/m-apucat-sport-crescut-greutate-9565.html)

MichelleLaFolle 18 oct 2010 14:15:01

M-am apucat de sport si am crescut in greutate. De ce?
 
Buna fetelor , Sunt noua pe forum si am si eu nevoie de ajutor :( . In luna septembrie aveam 52.5 kg , nu vroiam neaparat sa slabesc dar m-a batut gandul sa merg la sala (aerobic , tae-bo , step-aerobic : 50 minute cu tot cu incalzire ) sa-mi tonific musculatura si probabil sa dau jos 1-2 kg fara prea mult efort. Mi-am pastrat obiceiurile alimentare cu care ma mentineam la 52.5 dar mai putine dulciuri si mai multe salate. Dupa 2 saptamani surpriza neplacuta 2 kg in plus si hainele foarte stramte ,aveam 54.5 kg ,am inceput sa fiu si mai grijulie iar dupa aceea a 3-a saptamana aveam deja 55 kg . Am inceput dieta South Beach din disperare ( proasta alegere in cazul meu deoarece ceea ce-mi place mai mult e fix ceea ce trebuie evitat in dieta : lactatele , painea , fructe si dulciuri ) pe care nu am reusit sa o tin mai mult de o saptamana dupa care ceea ce m-a descurajat faptul ca am vazut doar 0.5 kg mai putin si o frustrare enorma ( muream de pofta dupa un bol mic de cereale cu lapte sau macar o salata mica de fructe). Am decis sa renunt la dieta si am vrut sa mananc o bucatica de ciocolata si din acel moment s-a declansat o pofta nemarginita sa mananc orice dulce vad in fata ochilor cu greu abtinandu-ma dar pana la urma cedand (nu voi mai tine dieta aceeasta niciodata) . Am pus bineinteles inapoi acel jumatate de kilogram dar problema mea acum este sa nu ma ingras mai mult. As dori sa o iau de la capat ..... cu o dieta ce m-ar ajuta sa slabesc macar unde eram in septembrie daca nu mai mult , sport fac aproape in fiecare zi dar nu inteleg de ce in cazul meu exercitiile cardio nu au acelasi efect ca si in cazul celorlalti :-s . Va rog frumos ajutati-ma :( . Imi cer scuze pentru cat m-am lungit.

MichelleLaFolle 18 oct 2010 14:21:28

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
O mica rectificare : Nu zic ca exercitiile cardio nu sunt bune , ba din contra , dar nu au efectul pe care eu il cautam , adica , imi tonifica musculatura (toate stau "mai bine pe mine " dar dimensiunile in loc sa fie mai mici sunt putin mai mari si nu ard grasimea cum ma asteptam.

Slabuta 18 oct 2010 15:14:22

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de MichelleLaFolle (Post 370645)
Buna fetelor , Sunt noua pe forum si am si eu nevoie de ajutor :( . In luna septembrie aveam 52.5 kg , nu vroiam neaparat sa slabesc dar m-a batut gandul sa merg la sala (aerobic , tae-bo , step-aerobic : 50 minute cu tot cu incalzire ) sa-mi tonific musculatura si probabil sa dau jos 1-2 kg fara prea mult efort. Mi-am pastrat obiceiurile alimentare cu care ma mentineam la 52.5 dar mai putine dulciuri si mai multe salate. Dupa 2 saptamani surpriza neplacuta 2 kg in plus si hainele foarte stramte ,aveam 54.5 kg ,am inceput sa fiu si mai grijulie iar dupa aceea a 3-a saptamana aveam deja 55 kg . Am inceput dieta South Beach din disperare ( proasta alegere in cazul meu deoarece ceea ce-mi place mai mult e fix ceea ce trebuie evitat in dieta : lactatele , painea , fructe si dulciuri ) pe care nu am reusit sa o tin mai mult de o saptamana dupa care ceea ce m-a descurajat faptul ca am vazut doar 0.5 kg mai putin si o frustrare enorma ( muream de pofta dupa un bol mic de cereale cu lapte sau macar o salata mica de fructe). Am decis sa renunt la dieta si am vrut sa mananc o bucatica de ciocolata si din acel moment s-a declansat o pofta nemarginita sa mananc orice dulce vad in fata ochilor cu greu abtinandu-ma dar pana la urma cedand (nu voi mai tine dieta aceeasta niciodata) . Am pus bineinteles inapoi acel jumatate de kilogram dar problema mea acum este sa nu ma ingras mai mult. As dori sa o iau de la capat ..... cu o dieta ce m-ar ajuta sa slabesc macar unde eram in septembrie daca nu mai mult , sport fac aproape in fiecare zi dar nu inteleg de ce in cazul meu exercitiile cardio nu au acelasi efect ca si in cazul celorlalti :-s . Va rog frumos ajutati-ma :( . Imi cer scuze pentru cat m-am lungit.

Buna Michelle :)
Ai facut foarte bine ca ai scris mai multe detalii.

In general, in momentul in care te apuci de sport, la cantar arata mai mult, datorita cresterii in masa musculara.

Ti-ai luat si masurile in cm?

Da-ne un exemplu de meniu in perioada in care nu tineai SB si te-ai ingrasat acele 2 kg.

MichelleLaFolle 19 oct 2010 13:51:19

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 370752)


Buna Michelle :)
Ai facut foarte bine ca ai scris mai multe detalii.

In general, in momentul in care te apuci de sport, la cantar arata mai mult, datorita cresterii in masa musculara.

Ti-ai luat si masurile in cm?

Da-ne un exemplu de meniu in perioada in care nu tineai SB si te-ai ingrasat acele 2 kg.

Multumesc pentru raspuns :D Slabuto,

Pai un exemplu de meniu cu care ma mentineam .... drept e ca cateodata haotic deoarecel programul la facultate in unele zile e ori mult prea incarcat ori cu prea multe ferestre la ore nefavorabile dar in majoritatea zilelor arata cam asa :
Dimineata : Cafea cu lapte si miere + biscuiti digestivi ( 3-4 bucati)/ baton fitness/ Bol mic de cereale cu lapte/ bol de fructe
Pranz : o salata (care ar putea contine cel mai adesea : salata verde ,masline, rosii , porumb , castravete , piept de pui si cascaval) / o portie de piure de cartofi cu ciuperci sau piept de pui
Gustare :iaurt cu fructe + baton fitness sau 1-2 biscuiti digestivi

dar se mai poate sa strecor in timpul zilei si o bucatica de ciocolata sau o lingura de halva de susan dar in ultima perioada le evitam .
Stiu ca nu e un meniu de slabit calitativ vorbind , dar ma mentineam la greutate si eram multumita (acum daca ma gandesc retrospectiv ,ca la momentul acela imi doream sa slabesc dar nu aveam neaparat motiv intemeiat ).
Vazand ca ma mentin , credeam ca aerobicul va face munca de slabire in locul meu si eu pot sa-mi mentin obiceiurile alimentare care nu ma frustrau.
Daca va dati seama de greseala mea va rog frumos sa-mi spuneti ,macar sa revin la greutatea mea initiala desi as vrea mai putin de-atat.

Slabuta 26 oct 2010 10:30:32

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de MichelleLaFolle (Post 372033)
Multumesc pentru raspuns :D Slabuto,

Pai un exemplu de meniu cu care ma mentineam .... drept e ca cateodata haotic deoarecel programul la facultate in unele zile e ori mult prea incarcat ori cu prea multe ferestre la ore nefavorabile dar in majoritatea zilelor arata cam asa :
Dimineata : Cafea cu lapte si miere + biscuiti digestivi ( 3-4 bucati)/ baton fitness/ Bol mic de cereale cu lapte/ bol de fructe
Pranz : o salata (care ar putea contine cel mai adesea : salata verde ,masline, rosii , porumb , castravete , piept de pui si cascaval) / o portie de piure de cartofi cu ciuperci sau piept de pui
Gustare :iaurt cu fructe + baton fitness sau 1-2 biscuiti digestivi

dar se mai poate sa strecor in timpul zilei si o bucatica de ciocolata sau o lingura de halva de susan dar in ultima perioada le evitam .
Stiu ca nu e un meniu de slabit calitativ vorbind , dar ma mentineam la greutate si eram multumita (acum daca ma gandesc retrospectiv ,ca la momentul acela imi doream sa slabesc dar nu aveam neaparat motiv intemeiat ).
Vazand ca ma mentin , credeam ca aerobicul va face munca de slabire in locul meu si eu pot sa-mi mentin obiceiurile alimentare care nu ma frustrau.
Daca va dati seama de greseala mea va rog frumos sa-mi spuneti ,macar sa revin la greutatea mea initiala desi as vrea mai putin de-atat.

Buna Michelle :)

Hai sa vedem ce meniu aveai. :)
Exact ce ai spus si tu, haotic si foarte putin sanatos. :(

Hai ca la mic dejun mai poti manca batonul fitness (desi nici atunci nu e bun, mai bune sunt cerealele integrale simple), dar la cina categoric nu ai voie.

Biscuitii digestivi la fel.

Unde sunt fructele?
Lactatele, branzeturile, peste, nucile, seminte, mai multe legume.....?

Priveste in mare meniul tau, are mai mult produse gen biscuiti, batoane decat mancare.

Si pe urma mai e un aspect, este extrem de putin.

Cu un astfel de regim, nici nu vei slabi si inca iti poti dezechilibra organismul.:(

Chiar si pentru mentinere, trebuie mancare sanatoasa si minim 1200 kcal pe zi.

Piure nu se combina cu carne, doar carbohidrati ca si el, gen legume. :)

Restructureaza-ti din temelie meniul, fa un mic dejun normal, cu cereale simple integrale, lapte sau iaurt.
Sau o omleta, sau un sandwich.

O gustare cu un fruct sau nuci, seminte.....
Si cealalta gustare cu un iaurt mic.

Pranzul poate ramane cum este acum, doar ca la combinatii ai grija.

Si cina o salata usoara cu peste grill sau cuptor, sau o salata cu branza......

O sa vezi ca vor aparea si rezultatele. :)

Bread Pitt 27 oct 2010 17:24:39

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de MichelleLaFolle (Post 372033)
Dimineata : Cafea cu lapte si miere + biscuiti digestivi ( 3-4 bucati)/ baton fitness/ Bol mic de cereale cu lapte/ bol de fructe
Pranz : o salata (care ar putea contine cel mai adesea : salata verde ,masline, rosii , porumb , castravete , piept de pui si cascaval) / o portie de piure de cartofi cu ciuperci sau piept de pui
Gustare :iaurt cu fructe + baton fitness sau 1-2 biscuiti digestivi


Slăbuţa a punctat foarte bine şi nu mai revin.
Eu aş amenda meniul tău şi din punctul de vedere al grupei sanguine. Nu cumva ai B III ?
Pentru că, în cazul ăsta chiar că e o jale mai mare decât a descoperit Slăbuţa.
Sunt interzise: măslinele, roşiile, porumbul, puiul. Cu desăvârşire !
Acum, nu e obligatoriu să ţii seama de grupa sanguină în alimentaţie, dar consumând în „contra” grupei, prima urmare e... îngrăşatul şi faptul că nu poţi slăbi. Şi nu-ţi explici de ce nu scad kilogramele, deşi munceşti la sală sau pe role în parc.

Chiar te rog să fii bună să ne spui ce grupă sanguină ai.

MichelleLaFolle 27 oct 2010 19:52:09

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de Bread Pitt (Post 382230)
Slăbuţa a punctat foarte bine şi nu mai revin.
Eu aş amenda meniul tău şi din punctul de vedere al grupei sanguine. Nu cumva ai B III ?
Pentru că, în cazul ăsta chiar că e o jale mai mare decât a descoperit Slăbuţa.
Sunt interzise: măslinele, roşiile, porumbul, puiul. Cu desăvârşire !
Acum, nu e obligatoriu să ţii seama de grupa sanguină în alimentaţie, dar consumând în „contra” grupei, prima urmare e... îngrăşatul şi faptul că nu poţi slăbi. Şi nu-ţi explici de ce nu scad kilogramele, deşi munceşti la sală sau pe role în parc.

Chiar te rog să fii bună să ne spui ce grupă sanguină ai.

Ouuu:( , voi incerca sa ma indrept.Mi-e greu sa ajung pe calea cea dreapta brusc ,am incercat sa tin South Beach o saptamana si am clacat (pe langa faptul ca m-am simtit deosebit de obosita).

Grupa mea sanguina este A (II) , am citit putin despre alimentele pentru A (II) dar le respect doar in mare (nu prea imi amintesc exact la legume ce am voie si ce nu) , stiu ca carnea nu mi-e prea recomandata dar oricum nu ma omor dupa ea , din acest punct de vedere as putea perfect sa am o dieta lacto-ovo-vegetariana..
Problema mea este ca daca nu mananc glucide ma simt obosita ,si daca nu pot sa-mi permit un pic de dulce ma simt frustrata (cerealele alea simple nu-mi plac de nici o culoare , maxim Fitness care oricum sunt dulci ) si nu are rost sa adun frustrare ca apoi sa rabunesc.
Daca credeti ca se poate rezolva cumva :-s in cazul meu ?:-s
Va multumesc pentru raspunsuri >:D<

Bread Pitt 28 oct 2010 00:16:32

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Mulţumesc mult, nu are nici o legătură cu grupa sanguină.
Când mă uit la vârstă şi la cifrele tale (înălţime - greutate) constat că trebuie să te felicit.
Dacă nu mănânci tocmai ideal, cum remarca Slăbuţa, ei tot timpul să-ţi găseşti drumul. Şi aici eşti într-o comunitate în care chiar se poate.
Îţi doresc mult succes !

MichelleLaFolle 28 oct 2010 09:48:12

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de Bread Pitt (Post 382725)
Mulţumesc mult, nu are nici o legătură cu grupa sanguină.

Nu inteleg exact la ce anume te referi aici , adica meniul meu nu are nici o legatura cu grupa sanguina sau un meniu de dieta nu are legatura cu grupa sanguina ?
Si nu inteleg de ce-mi multumesti cand eu ar trebui sa-ti multumesc si iti multumesc.

Când mă uit la vârstă şi la cifrele tale (înălţime - greutate) constat că trebuie să te felicit.
Dacă nu mănânci tocmai ideal, cum remarca Slăbuţa, ei tot timpul să-ţi găseşti drumul. Şi aici eşti într-o comunitate în care chiar se poate.
Îţi doresc mult succes !

Eh , pai la noi astia mici orice kg se vede ,cum ai mancat o pizza niciodata nu stii cand ai surprize pe cantar.
Iti doresc si tie mult succes sa reusesti sa ajungi la kilogramele dorite.

Bread Pitt 28 oct 2010 19:44:26

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
@ MichelleLaFolle,
Regret că n-am fost mai clar. Voiam să spun că, dacă e vreo eroare în meniul tău, mai ales cele descoperite de Slăbuţa, nu e legată de grupa sanguină.

Ţi-am mulţumit pentru că cineva se putea simţi vexat, „de ce s mă întrebe cineva ce grupă sanguină am ?” Putea fi considerată o indiscreţie.


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:38:51.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO