forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   De ce ma ingras? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/ma-ingras-9636.html)

Diana Di 09 iul 2011 12:19:04

De ce ma ingras?
 
3 saptamani la rand am mancat sanatos, am facut sport si am slabit 2 kg. Ieri pe la ora 6 am mancat o felie de pizza cu niste prieteni, si azi dimineata cand m-am urcat pe cantar am observat ca am pus la loc cele 2 kg. Cum e posibil? 2 kg din cauza unei felii de pizza?

DrIulia2010 09 iul 2011 12:40:33

Re: De ce ma ingras?
 
Citat:

Anterior postat de Diana Di (Post 716787)
3 saptamani la rand am mancat sanatos, am facut sport si am slabit 2 kg. Ieri pe la ora 6 am mancat o felie de pizza cu niste prieteni, si azi dimineata cand m-am urcat pe cantar am observat ca am pus la loc cele 2 kg. Cum e posibil? 2 kg din cauza unei felii de pizza?


Daca ai mancat ieri doar o felie de pizza pe langa meniul normal nu este posibil ca surplusul de pe-o zi pe alta sa fie de 2 kg.

Detaliaza un meniu dintr-o zi oarecare.
Cand te-ai cantarit ultima data,inainte de felia de pizza?:)

Mihaela1006 09 iul 2011 13:04:16

Re: De ce ma ingras?
 
Citat:

Anterior postat de Diana Di (Post 716787)
3 saptamani la rand am mancat sanatos, am facut sport si am slabit 2 kg. Ieri pe la ora 6 am mancat o felie de pizza cu niste prieteni, si azi dimineata cand m-am urcat pe cantar am observat ca am pus la loc cele 2 kg. Cum e posibil? 2 kg din cauza unei felii de pizza?

Nu, motivele sunt altele. Poate ai retinut apa (pizza poate fi ingrozitor de sarata chiar daca nu iti dai seama), doar nu te sperii dintr-o cantarire?
Mai sunt si alte motive pentru retentia de apa si oscilatii de greutate de la o zi la alta, incepi si studiaza-te, vezi cum se comporta organismul in diferite situatii si trage singura concluziile.

elpis 09 iul 2011 14:29:25

Re: De ce ma ingras?
 
Buna,

De exemplu....eu de aproape 3 luni mananc sanatos, nu mai mananc paine, dulciuri, deja nu mai imi este deloc pofta de ele, evit mancarea gen fast-food.....nu mai beau sucuri acidulate ci doar naturale, ceai cafea fara zahar....nu mananc dupa 7 seara.....etc....si totusi....ma ingras pe zi ce trece.....in loc sa slabesc....chiar pun pe mine...vazand cu ochii...sunt intradevar o fire mai sedentara.....dar din motive medicale(am avut o operatie pe picior si inca nu mil pot folosi la maxim....)....si nu, nu sunt insarcinata:))

Sunt mereu balonata.....beau ceaiuri cu efect laxativ dar parca...si mai mult ma umflu....

NU mai stiu ce sa fac...trebuie sa merg la mare peste o luna si mai am 5-6 kg de pierdut:(.....


Stie cineva cum ma poate ajuta?

Denisea24 09 iul 2011 15:00:29

Re: De ce ma ingras?
 
Citat:

Anterior postat de Diana Di (Post 716787)
3 saptamani la rand am mancat sanatos, am facut sport si am slabit 2 kg. Ieri pe la ora 6 am mancat o felie de pizza cu niste prieteni, si azi dimineata cand m-am urcat pe cantar am observat ca am pus la loc cele 2 kg. Cum e posibil? 2 kg din cauza unei felii de pizza?

:)) asta este imposibil...si eu in 2 saptamani am dat jos doar 400g mancam 1300-1400 cal/zi si faceam bici min 30 min in fiecare zi ,dar la cantar nu scadeam aproape deloc, ai incercat sa te masori poate ai scazut in centimetri si nu la cantar pt ce eu asa am patit, ma-m intalnit cu o persoana si mi-a spus vai dar ai mai slabit:)):)) daaa cum sa nu ,
daca ai probleme cu tranzitul poate fi o problema la cantar pe langa retinerea de apa

jessik 09 iul 2011 20:26:44

Re: De ce ma ingras?
 
pizza e cel mai rau lucru.. serios, si eu am mancat o felie mica, si am in plus un kg.. clar are calorii, sare, grasimi, si era doar cu branza..patesc si eu, asa .. mis e schimba greutatea de pe o zi pe alta..sau daac tre sa iti vina cilcu, tot as aretii apa, eu cel putin pun si 2 kg..dar le scad dupa..

Alexik 09 iul 2011 20:30:56

Re: De ce ma ingras?
 
Daca mananc multa sare retin apa?:-?

jessik 09 iul 2011 20:43:50

Re: De ce ma ingras?
 
daa..................

Mihaela1006 11 iul 2011 08:43:40

Re: De ce ma ingras?
 
Citat:

Anterior postat de elpis (Post 716925)
Buna,

De exemplu....eu de aproape 3 luni mananc sanatos, nu mai mananc paine, dulciuri, deja nu mai imi este deloc pofta de ele, evit mancarea gen fast-food.....nu mai beau sucuri acidulate ci doar naturale, ceai cafea fara zahar....nu mananc dupa 7 seara.....etc....si totusi....ma ingras pe zi ce trece.....in loc sa slabesc....chiar pun pe mine...vazand cu ochii...sunt intradevar o fire mai sedentara.....dar din motive medicale(am avut o operatie pe picior si inca nu mil pot folosi la maxim....)....si nu, nu sunt insarcinata:))

Sunt mereu balonata.....beau ceaiuri cu efect laxativ dar parca...si mai mult ma umflu....

NU mai stiu ce sa fac...trebuie sa merg la mare peste o luna si mai am 5-6 kg de pierdut:(.....


Stie cineva cum ma poate ajuta?

Numai daca spui detaliat ce mananci putem sa venim cu sfaturi si idei. O chestie: mancatul sanatos nu exclude ingrasarea, deci e loc de combinatii gresite si de excese si in acest caz. In mod clar, sucurile de fructe pot avea o implicatie, chiar si naturale sunt o sursa de carbo fara fibre - as zice sa nu mai bei sucuri de la mai multe fructe decat poti manca o data: poti manca un mar, bei sucul unui mar; poti manca doua portocale, bei sucul a doua portocale, dar nu mai mult. Si sucurile tin loc de masa de fructe, se beau in aceleasi conditii in care se mananca fructele. Pentru detalii despre cum se mananca si combina alimentele citeste "Dieta Montignac".
Citat:

Anterior postat de Alexik (Post 717208)
Daca mananc multa sare retin apa?:-?

Depinde de organismul tau, mie asa mi se intampla - in cazul tau poti face observatii singura, tu esti propriul tau cobai :)). Oricum sarea in exces dauneaza.


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:54:53.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO