forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Mancatul noaptea (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/mancatul-noaptea-3158.html)

drama queen 15 mar 2010 21:11:08

Mancatul noaptea
 
fetelor de ceva vreme am o problema :D si astept sfaturi d ela voi
deci toata ziua nu prea pap adica doar dim mananc mult si la pranz nimica , ca gustari nu prea.. si seara ..ohoho o gramada deci vin de la liceu si pap putin de tot si porma pe la 9 -10 ma apuca o foame.. nu am cuvinte incerc sa nu ma gandesc la mancare .. dar pana la urma cedez :( deci chiar nu stiu ce pot face ca sa nu mai pap noaptea:D sau de ex seara citesc sau cos pe goblen treb neaparat sa rontai ceva ... la inceput este in cantitate mica dar ea creste mereu.. deci chiar nu stiu ce sa fac:D astept sfaturi:)

madaEM 15 mar 2010 21:13:35

Re: Mancatul noaptea
 
;;)
Citat:

Anterior postat de drama queen (Post 118842)
fetelor de ceva vreme am o problema :D si astept sfaturi d ela voi
deci toata ziua nu prea pap adica doar dim mananc mult si la pranz nimica , ca gustari nu prea.. si seara ..ohoho o gramada deci vin de la liceu si pap putin de tot si porma pe la 9 -10 ma apuca o foame.. nu am cuvinte incerc sa nu ma gandesc la mancare .. dar pana la urma cedez :( deci chiar nu stiu ce pot face ca sa nu mai pap noaptea:D sau de ex seara citesc sau cos pe goblen treb neaparat sa rontai ceva ... la inceput este in cantitate mica dar ea creste mereu.. deci chiar nu stiu ce sa fac:D astept sfaturi:)


pai in primul si primul rand trebuie sa incepi sa mananci ...bn la micul dejun..ceea ce deja faci ...dar si la pranz manaca bn ..plus vreo 2 gustari ..astfel va fi bn ..iar seara nu vei mai avea pb :D>:D<

sunshine 15 mar 2010 21:29:36

Re: Mancatul noaptea
 
iap, asa zic si eu. tre sa mananci bine si la pranz, ca asa normal ca te ia foame seara

DrIulia2010 15 mar 2010 22:30:22

Re: Mancatul noaptea
 
Citat:

Anterior postat de drama queen (Post 118842)
fetelor de ceva vreme am o problema :D si astept sfaturi d ela voi
deci toata ziua nu prea pap adica doar dim mananc mult si la pranz nimica , ca gustari nu prea.. si seara ..ohoho o gramada deci vin de la liceu si pap putin de tot si porma pe la 9 -10 ma apuca o foame.. nu am cuvinte incerc sa nu ma gandesc la mancare .. dar pana la urma cedez :( deci chiar nu stiu ce pot face ca sa nu mai pap noaptea:D sau de ex seara citesc sau cos pe goblen treb neaparat sa rontai ceva ... la inceput este in cantitate mica dar ea creste mereu.. deci chiar nu stiu ce sa fac:D astept sfaturi:)


Nu te infometa!!Mananca in timpul zilei consistent,nu sari peste mese.Din aceasta cauza mananci noaptea pentru ca nu-i dai organismul suficiente substante nutrititive.Incearca sa ai o alimentatie echlibrata in timpul zilei si noaptea nu vei mai avea senzatia de foame.

ali_lumi 15 mar 2010 23:34:24

Re: Mancatul noaptea
 
Foarte bine zis DrIulia. Aveam si eu momente cand de teama sa nu mananc mult , la MD mancam 3 rulele 3 surcele, la pranz la fel , si seara ma apuca o foame , de vedeam dublu. Asa ca mai bine mancati bine la MD , cat sa va simtiti satule, iar apoi usor usor reduceti cantitatea.

justbelieve 19 mar 2010 15:55:12

Re: Mancatul noaptea
 
Cum au zis si fetele trebuie sa mananci mai consistent la micul dejun si pranz si seara nu o sa-ti fie foame.Eu de obicei seara mananc un fruct,iaurt,alune.

ilonajudea 09 apr 2010 18:21:43

Re: Mancatul noaptea
 
Buna seara!sunt noua pe site si eu am aceeiasi problema..cu mancatul noaptea...

nastaseioana 14 sep 2012 15:42:58

Help! Manac noaptea
 
salut ,

sunt incepatoare pe acest forum si am nevoie de ajutorul vostru
in 3 ani am reustit performanta de a sari de la 57 de kg la 71 kg ( cantarite in aceasta dimineata cand m-a pufnit plansul) - la 1.67 m. Recunosc ca in mare parte le-am acumulat din cauza mea, a alimentatiei proaste si a dulciurilor. Toata vara am mancat legume si fructe insa datorita unor probleme la glanda tiroida am reusit sa dau jos doar vreo 2kg si 2 cm in talie. Problema majora este mancatul noaptea! O perioada am reusit si m-am abtinut insa acum este groaznic. Ma trezesc, ma duc si manac ( lapte cu paine, gem, unt, fineti,orice este DULCE, inclusiv o MILKA intr-o singura noapte) dupa care ma cult. Foarte rar constientizez ceea ce fac si atunci doar cand am terminat de manact. Sotul meu a incerc sa inchida usa la bucatarie insa nu a functionat! Cred ca este si pe fond de stres insa vreau sa renunt la acest obicei prost ptr ca in rest m-am pus la punct cu alimentatia din timpul zilei ( mese regulate, corecte, etc).
ce parere aveti de suplimentul crom?

Exp 14 sep 2012 16:54:52

Re: Help! Manac noaptea
 
Salut!

Primul pas ar fi sa nu mai cumperi gem, finetti, milka, etc... Nu ai de ce sa ai astfel de produse in frigider mai ales daca doresti sa ai rezultate cu dieta. Bineinteles, asta daca nu ai un bebe papacios :-)

Pasul doi- pana cand reusesti sa scapi de asta (am avut si eu aceeasi problema) incearca sa ai alimente slabe caloric gen: iaurt degresat, legume (rosii, castraveti, ardei, salata, etc) ori supa de legume. Eu imi faceam o supa din toate legumele (mai putin morcovi si cartofi), fara ulei, acrita cu otet, bors sau lamaie. Un bol de supa are cca 33kcal, mai mult de 2 boluri nu cred ca poti ingera...si este o mare diferenta intre 66kcal si 600 cat are o ciocolata :-)

Pasul trei- hraneste-te corect si suficient in timpul zilei. Poti avea chiar si o gustare dupa masa de seara, dupa 2-3h gen: 1 mar, 2-3 prune, 1 grapefruit daca simti ca ti se face din nou foame. In mod normal, fructele nu sunt indicate seara ci dimineata sau ptr prima gustare insa pana cand iti rezolvi problema, pot reprezenta o solutie si te vor satisface inclusiv dpdv al dulcelui :-)

suplimentul de crom- aici parerile sunt impartite; eu cred ca iti poti infrange pofta de dulce si fara...insa trebuie multa vointa;

coco23 14 sep 2012 17:00:20

Re: Help! Manac noaptea
 
Ce a declansat aceste episoade nocturne?

Asta e prima intrebare.

Poti incerca si hipnoza - spun asta pt ca tu precizezi ca nu constientizezi ce faci, de parca e un automatism.

Ce mananci in timpul zilei? Un meniu?


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:08:35.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO