forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Marinata - Cum calculez caloriile unei retete in care am marinat carnea? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/marinata-cum-calculez-caloriile-unei-retete-marinat-carnea-3846.html)

OitaVesela 16 mai 2010 22:07:51

Marinata - Cum calculez caloriile unei retete in care am marinat carnea?
 
Am facut o salata cu fructe de mare si am marinat crevetii si surimi in urmatoarea compozitie:


Ceapa, 50g - 21 calorii, 0.5 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 5.1 carbohidrati, 0.7 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Condimente, nucsoara, 1g - 4 calorii, 0.1 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 0.7 carbohidrati, 0.3 fibre, 0.2 sodiu, 0 zahar
Praf (pudra) de usturoi, 2g - 7 calorii, 0.3 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 1.5 carbohidrati, 0.2 fibre, 1.2 sodiu, 0 zahar
Scortisoara macinata, 2g - 6 calorii, 0.1 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1.6 carbohidrati, 1.1 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Piper negru, 2g - 6 calorii, 0.2 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1.3 carbohidrati, 0.5 fibre, 0.9 sodiu, 0 zahar
Ulei din samburi de struguri, 28ml - 248 calorii, 0 proteine, 28 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Sos soia chinezesc, Euro Shopper, 30ml - 51 calorii, 0.5 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 11.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Otet balsamic Bio Kalamata, Papadimitriou, 50ml - 58 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 12 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 12 zahar
Chilly macinat, Horeca, 3g - 10 calorii, 0.4 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 1 carbohidrati, 0.8 fibre, 0 sodiu, 0.9 zahar
Praf (pudra) cuisoare macinate, 1g - 4 calorii, 0.1 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 0.6 carbohidrati, 0.3 fibre, 2.4 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 415 calorii, (mic)2.2 proteine, (mult)29.1 grasimi, 0 colesterol, (mic)35.2 carbohidrati, 3.9 fibre, 4.7 sodiu, 12.9 zahar

Adaug si asta la calculul final de calorii al salatei sau cum? Ca nu am mancat zeama aia, doar au stat fructele de mare in ea si pe urma am aruncat-o :-s

sunshine 16 mai 2010 22:12:53

Re: Marinata - Cum calculez caloriile unei retete in care am marinat carnea?
 
eu zic ca trebuia sa cantaresti din nou dupa ce ai scos crevetii din ea, si sa vezi cat ti a ramas. ca ceva a intrat si in fructe, si acel ceva sa l pui pur si simplu la totalul caloriilor. ori asa, ori pur si simplu nu l mai iei in seama, ca nu este foarte caloric, eventual pui 10 ml ulei( dpdv caloric) la total

Slabuta 16 mai 2010 22:13:22

Re: Marinata - Cum calculez caloriile unei retete in care am marinat carnea?
 
Cata marinata aveai la inceput si cata ti-a ramas dupa ce ai scos fructele de mare din ea?

OitaVesela 16 mai 2010 22:20:57

Re: Marinata - Cum calculez caloriile unei retete in care am marinat carnea?
 
De cantarit nu am cantarit, doar am masurat cu lingura.
7 linguri+ceapa la inceput.
5 linguri+ ceapa la sfarsit

Slabuta 16 mai 2010 22:22:36

Re: Marinata - Cum calculez caloriile unei retete in care am marinat carnea?
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 189564)
De cantarit nu am cantarit, doar am masurat cu lingura.
7 linguri+ceapa la inceput.
5 linguri+ ceapa la sfarsit

Daca afli cantitatea, trebuie sa stii care e diferenta dintre intial si final, ceea ce ramane trebuie scazut din calorii si restul.

OitaVesela 16 mai 2010 22:26:11

Re: Marinata - Cum calculez caloriile unei retete in care am marinat carnea?
 
Of. Aveti dreptate.
Nici nu mi-a dat prin cap sa cantaresc cata am avut si cata am aruncat.
Acum cand sa o pun la calculator m-a trasnit ce fac cu marinata.
Nu stiu cum o sa o trec in meniu, am mai facut si 1 kg 300 de salata :-s

Slabuta 16 mai 2010 22:31:21

Re: Marinata - Cum calculez caloriile unei retete in care am marinat carnea?
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 189566)
Of. Aveti dreptate.
Nici nu mi-a dat prin cap sa cantaresc cata am avut si cata am aruncat.
Acum cand sa o pun la calculator m-a trasnit ce fac cu marinata.
Nu stiu cum o sa o trec in meniu, am mai facut si 1 kg 300 de salata :-s

Pai ia aproximativ, ce inseamna o lingura, cantareste o lingura din respectivul ingredient si vezi cate grame are. Si poate asa afli.

Este aceeasi procedura ca si la branza, se elimina zerul :)

OitaVesela 16 mai 2010 22:33:51

Re: Marinata - Cum calculez caloriile unei retete in care am marinat carnea?
 
Atunci o sa mai fac maine o runda de marinata si cantaresc.
Defapt cred ca mai fac salata o data cu totul ca tata deja a mancat jumatate :))

Slabuta 17 mai 2010 15:06:59

Re: Marinata - Cum calculez caloriile unei retete in care am marinat carnea?
 
Am vazut ca ai reusit sa calculezi :)
Bravo :) Si multumim pentu reteta :)

OitaVesela 17 mai 2010 15:22:18

Re: Marinata - Cum calculez caloriile unei retete in care am marinat carnea?
 
Cu placere Slabuta. Dar cred ca salata asta a fost blestemata pentru mine :))
De nu stiu cand tot astept sa o fac ca stiam de mult reteta, dar am zis sa ajung la mentinere ca nu stiam la cate calorii se ridica.
Ei, am facut aseara bineinteles ignorand problema marinatei si am fugit la voi sa ma destept :))
Pe asta de aseara i-am dat-o tatalui meu sa o duca la servici sa o manance cu colegii.
De dimineata m-am trezit foarte devreme si neavand ce face am zis sa reiau salata. Dupa ce am facut-o am mancat din ea ca sparta si acum se pare ca am facut alergie, probabil de la fructele de mare:-s
Desi le-am cumparat ieri. Ce "proaspete" mai sunt.


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:27:22.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO