forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Mi-e rusine sa nu mananc (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/mi-e-rusine-nu-mananc-11415.html)

van 30 apr 2012 21:39:42

Mi-e rusine sa nu mananc
 
Buna fetelor..Am o problema destul de complicata..In perioada verii voi sta la matusa mea si ea gateste foarte gras...Desi stie ca vreau sa slabesc mi-e rusine sa nu mananc din mancarea ei..Ce pot sa fac?:-s

jessik 30 apr 2012 21:45:21

Re: Mi-e rusine sa nu mananc
 
zici ca ti se face rau la stomac..
cat de gras gateste? adica ce mancaruri face? poti sa ii zici ca nu vrei sa o superi.. dar sa iti lasa din mancare inainte sa pune ulei,, si alte prajeli..
iar la lapte daca are gras iti poti face cu apa sau ceai..
la prajituri , poate gasesti niste retete mai dietetice.. si asa o inveti si pe ea.
sunt multe posibilitati..
eu mereu ii ziceam lu tata sa imi pastreze mancaruri mai fierte separat..
nu trebuie sa o refuzi total.. dar alege mancaruri mai putin nedietetice.. sau le mai combini tu

Elenoir 01 mai 2012 01:00:33

Re: Mi-e rusine sa nu mananc
 
Stiu ca e cam delicata problema, si eu am o bunica ce face o mancare GENIALA, SUPERBA si ceva ce eu probabil n-o sa le stiu face niciodata copiilor si nepotilor mei, dar e foarte grasa. Nu e vorba ca se supara daca nu mancam, ma scot foarte usor cu un "nu mi-e foarte foame", dar daca tu zici ca vei sta o perioada mai lunga de timp la ea...hmm, poti sa-ti cumperi tu mancarica ta, gen: iaurturi mari la 400 de ml, legume in salata mexicana, salata de legume, chestii dinastea, si sa le mananci si sa-i spui ei ca e vara si nu ti-e foarte foame de chestiile ei gatite...nu renunta la dieta doar din cauza rusinii. daca te intelegi cu ea bine, poti chiar sa-i explici situatia ta si nu cred ca se va supara :)

coco23 01 mai 2012 07:42:51

Re: Mi-e rusine sa nu mananc
 
Cu rusinea nu slabesti niciodata:(

Ce vrei tu conteaza.
Ai probleme cu ficatul, ai fierea la pamant, ti se face rau daca mananci gras, abia ai mancat etc.
Sau spune verde in fatza ca nu mananci asa de gras.
Punct.

fit4life 01 mai 2012 10:22:45

Re: Mi-e rusine sa nu mananc
 
Nu e un motiv de rusine ca vrei sa mananci dietetic si sanatos. Daca incepi cu asemenea ganduri nu slabesti niciodata. Tot timpul o sa poti gasi scuze de genul asta. Acum ti-e rusine de matusa, altadata va fi poate iubitul/sotul, dup-aia o gasca de prieteni cu care ai iesit si toti comanda pizza sau paste si ti-e rusine sa iei doar un piept de pui cu legume si cate alte situatii se mai pot gasi! Nu merge asa. Dar daca chiar simti ca matusa ta e mai dificila ai putea incerca de exemplu sa zici ca gatesti tu cateva zile, sau de exemplu doar cina in fiecare zi. Si in felul asta ar putea gusta si ea din meniurile tale mai putin grase. Cine stie, poate o sa-i placa stilul si o sa inceapa sa gateasca si ea mancaruri din astea mai des:)

Anca M 01 mai 2012 10:32:32

Re: Mi-e rusine sa nu mananc
 
Citat:

Anterior postat de coco23 (Post 1027424)
Cu rusinea nu slabesti niciodata:(
Ce vrei tu conteaza.

Asta. Nu te abate de la drum acum doar pentru că vei sta la mătuşa ta. Ideea cu iaurturile şi fructele/legumele cumpărate este foarte bună. Şi la urma urmei, ce preferi: să nu refuzi mâncarea dumneaei din ruşine şi să depui la loc, sau să manevrezi singură situaţia şi să îţi continui drumul cu succes?

Michelina 01 mai 2012 10:36:16

Re: Mi-e rusine sa nu mananc
 
Spune-i ca e cald si ca iti imaginezi ca e satula de atata gatit si ca nu vrei sa o deranjezi in plus - ar fi mult mai bine sa faca salate. Succes . Si eu mi-am mai chinuit cateodata copiii facandu-i sa manance doar pentru ca muncisem.

GCM 01 mai 2012 20:47:16

Re: Mi-e rusine sa nu mananc
 
O vb a lui Creanga zice..mila mi-e de tine, dar de mine mi se rupe inima de mila. Asadar esti constienta ca nu e bine si sanatos, dar te complaci doar pt a o multumi pe ea! Si pe tine ce te multumeste/nemultumeste!?

van 05 mai 2012 11:49:30

Re: Mi-e rusine sa nu mananc
 
:)) multumesc mult de idei fetelor...am vorbit cu ea si a inteles...am sa-mi cumpar mancare singurica:x:x:x
:-*:-*:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:57:41.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO