forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Nu mai reusesc sa slabesc (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/nu-mai-reusesc-slabesc-5751.html)

corydona 31 iul 2010 10:37:31

Nu mai reusesc sa slabesc
 
Doamne acum sunt mai disperata ca de la inceput cand aveam kg in plus, le-am dat jos cu mult efort, vointa si putinta....insa acum nu stiu ce e cu mine ca nu-mi mai pasa de nimik, mananc ca vaca, lenea ma doboara, sportul nu se mai lipeshte de mine, somnul ma ucide, in fine totul merge de indoaselea........va implor inkurajati-ma in asa fel inkit sa am pot controla si sa ma pot lua in mini, altfel saitu va fi transformat in forum.grasute.ro:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Monick 03 aug 2010 13:07:54

Nu mai reusesc sa slabesc
 
Buna. Am 19 ani si am probleme cu greutatea. In urma cu 3 ani am renuntat la dulciuri si mezeluri si am slabit destul de mult, dar dupa un an am inceput iarasi sa mananc destul de multe dulciuri si multe produse de patiserie si m-am ingrasat mai mult decat inainte. In ultima vreme am incercat sa renunt la aceste obiceiuri proaste, dar nu reusesc decat cateva zile, saptamani si vazand ca nu se vede nici un rezultat, adica nu slabesc deloc, o iau de la capat si ma ingras din ce in ce mai mult. Va rog ajutati-ma, ce ar trebui sa fac ca sa slabesc? La ce ore ar trebui sa mananc si cum sa imi infrang pofta de dulciuri? Si inca ceva, marea mea probleme sunt picioarele, care sunt foarte groase si unde se depune totul foarte repede. Ce sport ar trebui sa fac ca sa le subtiez fara a creste masa musculara si a deveni si mai groase? Multumesc mult.>:D<

ianna 03 aug 2010 14:40:00

Re: Nu mai reusesc sa slabesc
 
Bine ai venit printre noi

vreau sa vad un meniu de al tau pe o zi sau 2 sa vad daca ai greseli/abateri la alimentatie

la sport- cardio, pilates, alergat, mers pe jos, dans modern gen zumba, hip hop etc

minouse 04 aug 2010 00:38:56

Re: Nu mai reusesc sa slabesc
 
Buna :) In primul rand trebuie sa ne dai mai multe informatii. Tii vreo dieta sau intentionezi sa tii una, poate vrei sa numeri caloriile? Ce sporturi faci sau ce fel de sporturi ti-ar placea sa faci?
Un sfat important este de asemenea sa nu treci sub 1000 de calorii/zi. Si ca sa nu ai pofte este indicat si sanatos sa ai 3 mese pe zi si 2 gustari, iar ultima masa este de preferat sa fie pana-n ora 18.

Un Pai Roz 04 aug 2010 08:27:14

Re: Nu mai reusesc sa slabesc
 
Citat:

Anterior postat de Monick (Post 276162)
Buna. Am 19 ani si am probleme cu greutatea. In urma cu 3 ani am renuntat la dulciuri si mezeluri si am slabit destul de mult, dar dupa un an am inceput iarasi sa mananc destul de multe dulciuri si multe produse de patiserie si m-am ingrasat mai mult decat inainte. In ultima vreme am incercat sa renunt la aceste obiceiuri proaste, dar nu reusesc decat cateva zile, saptamani si vazand ca nu se vede nici un rezultat, adica nu slabesc deloc, o iau de la capat si ma ingras din ce in ce mai mult. Va rog ajutati-ma, ce ar trebui sa fac ca sa slabesc? La ce ore ar trebui sa mananc si cum sa imi infrang pofta de dulciuri? Si inca ceva, marea mea probleme sunt picioarele, care sunt foarte groase si unde se depune totul foarte repede. Ce sport ar trebui sa fac ca sa le subtiez fara a creste masa musculara si a deveni si mai groase? Multumesc mult.>:D<

Buna Monica si bine ai venit! :-* >:D<
sunt convinsa ca, daca ai reusit o data sa slabesti, reusesti si acum! Gandeste-te la motivatiile tale si nu ti le mai scoate din minte!
Problema la tine e efectul yo yo, pentru ca nu tii un regim constant. Eu am trecut prin asta si la fel am patit pana cand am inceput sa numar caloriile, care mi se pare un mod excelent de a-ti controla ceea ce mananci toata viata...exact! ai auzit bine, toata viata! ca din momentul in care ai tinut prima cura gresita de slabire, te ai " condamnat" intr un fel. Imi amintesc si acum cum am tinut eu dieta daneza la 52 kg si cum m am ingrasat si mai mult dupa, apoi alta dieta, apoi alte kg si asa mai departe
incearca sa iti pui ordine in prioritati si sa intelegi ca un stil de viata sanatos e numai in beneficiul tau si ca nu exista " sa renunt" sau " nu reusesc"...scrie cateva meniuri aici, sa vedem cam cat mananci, cand mananci si mai ales, ce.
Ideal ar fi sa mananci din 2 in 2 ore, 3 mese sa zicem de 300 calorii si 2 gustari de 150 calorii ( 1200 calorii). Este foarte important sa alegi alimentele cu IG mic si sa renunti sau sa consumi in cantitate mica dulciuri, paine, fainoase, patiserie, etc.
sport faci? :-* >:D<
iti doresc multa bafta! >:D<

Slabuta 04 aug 2010 18:37:42

Re: Nu mai reusesc sa slabesc
 
Citat:

Anterior postat de corydona (Post 273336)
Doamne acum sunt mai disperata ca de la inceput cand aveam kg in plus, le-am dat jos cu mult efort, vointa si putinta....insa acum nu stiu ce e cu mine ca nu-mi mai pasa de nimik, mananc ca vaca, lenea ma doboara, sportul nu se mai lipeshte de mine, somnul ma ucide, in fine totul merge de indoaselea........va implor inkurajati-ma in asa fel inkit sa am pot controla si sa ma pot lua in mini, altfel saitu va fi transformat in forum.grasute.ro:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Buna Corydona.

Ce mananci peste zi?
Esti mai obosita ca de obicei?

Ai dat niste analize de sange? Poate e vorba de niste carente:-/

Monick 04 aug 2010 21:14:48

Re: Nu mai reusesc sa slabesc
 
Dimineata mananc produse de patiserie si un fruct, la pranz supa si seara piept de pui, dar dupa fiecare masa si intre ele mai mananc ceva dulce, nu pot sa imi infrang pofta de dulce si mai ales mananc multa paine. As vrea sa am o dieta care sa imi permita sa mananc orice, dar la ore fixe. Avand in vedere ca ma trezesc cam pe la 9 si adorm destul de tarziu, la ce ore ar trebui sa mananc si ce alimente sa consum? Multumesc.

corydona 05 aug 2010 10:12:59

Re: Nu mai reusesc sa slabesc
 
da eu nu am nici o ordine deja nici la amncare, nici la sport, nici la odihna si nici la munca, asa ca nu va pot da ceva koncret in ceea ce priveste regimul meu de zi cu zi.....pot sa ma kulk la 2 noapte si sa ma scol la 10 sa mananc mikul dejun crezind ca deja m-am skulat, insa dupa ce mananc ma kulk iar, ma scol pe la 14 si taticu ma cheama la mancare intrebindu-ma dak am mancat azi si eu spunindu-i ca nu.... deskid frigiderul destul de des si air mananc...e un house total la mine....vrea sa ma aiu in mini, dar nu stiu cum s-o mai fac, caci air ma inkonjoara o apatie indiscriptibila, si.....etc.

Un Pai Roz 05 aug 2010 13:46:49

Re: Nu mai reusesc sa slabesc
 
Citat:

Anterior postat de Monick (Post 277807)
Dimineata mananc produse de patiserie si un fruct, la pranz supa si seara piept de pui, dar dupa fiecare masa si intre ele mai mananc ceva dulce, nu pot sa imi infrang pofta de dulce si mai ales mananc multa paine. As vrea sa am o dieta care sa imi permita sa mananc orice, dar la ore fixe. Avand in vedere ca ma trezesc cam pe la 9 si adorm destul de tarziu, la ce ore ar trebui sa mananc si ce alimente sa consum? Multumesc.

Bun, deci in primul rand ce ar fi daca i ai explica tu taticului tau ca vrei sa mananci mai sanatos? Poate ar cumpara alimente precum branza degresata, fructe, legume, carne slaba, iaurt.
Produsele de patiserie sunt nu rele, ci foarte rele, contin faina + zahar + ulei. Ce poate sa iti aduca bun combinatia asta? :-* >:D< Nimic nutritiv, deci nimic de care are nevoie organismul tau.
Painea- si eu am fost dependenta. Renunta de tot, inlocuieste cu paine neagra sua hipoglucidica si nu manca mai mult de 4 felii pe zi! Stiu ca ai 13 ani, acum e momentul sa iti formezi un stil sanatos de viata, esti tanara, esti frumoasa, ai toata viata inainte. Acum e momentul sa decizi cum vrei sa arati la 20 de ani si cum vrei sa te simti :D
Somnul. spui ca te culci dupa ce mananci micul dejun. O greseala majora. Alimentele sunt ingerate ca sa ai energie sa faci ceva iar in momentul in care dormi nu faci nimic, deci nu se produce energie, deci alimentele se depun.
de asemenea spui ca te culci foarte tarziu. Nici asta nu e bine. Trebuie sa ai minim 7 ore de somn pe noapte iar orele de dinainte de miezul noptii sunt cele mai bune. Daca nu poti, macar la 12 noaptea sa te culci. Ce faci tu pe internet noaptea asta tarziu? :-s
dulce. Toate ne luptam cu pofta de dulce si incercam sa gasim substituenti sau sa renuntam pentru anumite perioade. De exemplu, incearca sa inlocuiesti dulcele cu fructe. Sau nu manca dulce de luni pana vineri si mananca doar un dulce in we. Sau stabileste-ti o limita calorica ( 100 calorii) pentru dulce pe zi.
Sport. Incearca sa faci sport. ORICE sport. Iti va rezolva multe dintre problemele de mai sus. Iti va imbunatati somnul, iti va reduce pofta de dulciuri, iti va creste constiinta alimentelor pe care le consumi!

Multa bafta! :-* >:D<

minouse 05 aug 2010 14:05:20

Re: Nu mai reusesc sa slabesc
 
Cory, cum te mai simti?


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:35:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO