forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Obiceiuri in timpul mesei (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/obiceiuri-timpul-mesei-2818.html)

Suzume 18 feb 2010 22:38:20

Obiceiuri in timpul mesei
 
Voi ce obiceiuri aveti cand mancati?

Mancati cate putin?
Mestecati mult la mancare?
Beti apa in timp ce mancati?
Va separati mancarea in farfurie dupa culori sau dupa gen (carbohidrati/proteine/lipide)?
Folositi o anumite culoare pentru vesela, tacamuri de o anumita marime?
Cand faceti pui la gratar de exemplu doar il cantariti sau va uitati sa nu fie mai mare decat palma?
Te uiti la televizor sau citesti in timp ce mananci?
Va place sa luati masa in pat, pe balcon, in timp ce faceti baie (aici ma refer la gustari, nu la gratare sau supe :D) sau la masa?

Sunt obiceiuri care ajuta intr-un fel sau altul slabirea. Voi ce obisnuiti sa faceti in timp ce luati masa? :)

dorutza 18 feb 2010 23:24:35

Re: Obiceiuri in timpul mesei
 
Citat:

Anterior postat de Suzume (Post 91855)
Voi ce obiceiuri aveti cand mancati?

Mancati cate putin?
Mestecati mult la mancare?
Beti apa in timp ce mancati?
Va separati mancarea in farfurie dupa culori sau dupa gen (carbohidrati/proteine/lipide)?
Folositi o anumite culoare pentru vesela, tacamuri de o anumita marime?
Cand faceti pui la gratar de exemplu doar il cantariti sau va uitati sa nu fie mai mare decat palma?
Te uiti la televizor sau citesti in timp ce mananci?
Va place sa luati masa in pat, pe balcon, in timp ce faceti baie (aici ma refer la gustari, nu la gratare sau supe :D) sau la masa?

Sunt obiceiuri care ajuta intr-un fel sau altul slabirea. Voi ce obisnuiti sa faceti in timp ce luati masa? :)

am invatat in 4 luni sa pap asa cum ar trebui cat de cat.
1. mananc putin, incet si incerc sa mestec pe mancare pana o ia naiba
2. nu beau apa nici inainte, nici in timp, nici dupa, nici supa nu pap decat ca si gustare
3. incerc sa-mi pun in farfurie cat mai multe legume
4. vesela da, am schimbat-o si am ales farfurii mai mici
5. cantaresc cat imi pun in farfurie si incerc ca orice pap sa nu depaseasca maximul, maximului 150 grame, iar la pui nu depaseste 50 grame ca nu-mi place carnea
6. asta cu tv, mancat in camera am eliminat de tot. se mananca in bucatarie stannd pe scaun si nu in picioare.
si ajuta

Red_Rose 19 feb 2010 18:06:48

Re: Obiceiuri in timpul mesei
 
nu prea cred ca sint in stare sa respect ceea ce a scris doruta mai sus :D
eu am obiceiul sa beau ceai cind maninc orice,azi am incercat la pranz sa maninc fara sa beau si mi se ducea mina spre a lua cana care nu era alaturi si am mers is mi-am facut un ceai..nu cred ca o sa ma pot dezvata de asta,parca ma simt mai satula asa )
alt obicei e ca de vrio citeva luni n-am mai mincat la bucatarie ;))

Suzume 19 feb 2010 23:48:04

Re: Obiceiuri in timpul mesei
 
Eu nu pot sa mananc fara sa nu vad ceva la televizor, orice..parca nu mi se duce mancarea pe gat. :| Am auzit pe cineva ca mananca orice cu tacamuri de bebe, foarte foarte mici, sa nu bage mult in gura de o data. Mie mi se pare exagerat, te prinde pranzul mancand micul dejun.

andra_aly 19 feb 2010 23:57:45

Re: Obiceiuri in timpul mesei
 
Citat:

Anterior postat de Suzume (Post 93024)
Eu nu pot sa mananc fara sa nu vad ceva la televizor, orice..parca nu mi se duce mancarea pe gat. :| Am auzit pe cineva ca mananca orice cu tacamuri de bebe, foarte foarte mici, sa nu bage mult in gura de o data. Mie mi se pare exagerat, te prinde pranzul mancand micul dejun.

ba nu e delok exagerat.. este si mai sanatos...
ca mesteci msi mult si mananci mai putin odata.
nu e bine ca te uiti la tv:-/

Suzume 20 feb 2010 00:00:41

Re: Obiceiuri in timpul mesei
 
Stiu dar de chestia asta chiar nu pot sa ma desobisnuiesc. Fara dulciuri..ok, fara suc acidulat..ok, fara paine..ok, fara supe la cana..ok, fara tv..not ok. :(:(

Slabuta 20 feb 2010 00:03:16

Re: Obiceiuri in timpul mesei
 
Eu imi pun mereu papica intr-o farfurioara sau un bol cat mai mic, asa am impresia ca mananc mult.

Si mananc incet, rar pap in fata tv-ului si pc-ului. Inainte toate mesele erau luate in fata calculatorului, o greseala mare, mancam fara oprire, mai ales dulciuri.

Slabuta 20 feb 2010 00:04:56

Re: Obiceiuri in timpul mesei
 
Trebuie sa imi reglez momentul in care beau apa, mi se face sete dupa mese, si este o greseala mare sa beau dupa papica, dar tot o fac. :(

andra_aly 20 feb 2010 00:05:54

Re: Obiceiuri in timpul mesei
 
Citat:

Anterior postat de Suzume (Post 93048)
Stiu dar de chestia asta chiar nu pot sa ma desobisnuiesc. Fara dulciuri..ok, fara suc acidulat..ok, fara paine..ok, fara supe la cana..ok, fara tv..not ok. :(:(

pai forteaza-te si tu mai mult.eventual incearca cu muzika. dar nu cu tv.:D

ali_lumi 20 feb 2010 00:06:44

Re: Obiceiuri in timpul mesei
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 93056)
Trebuie sa imi reglez momentul in care beau apa, mi se face sete dupa mese, si este o greseala mare sa beau dupa papica, dar tot o fac. :(

Slabuta si eu fac la fel. Inainte beam in timpul mesei , ceea ce ma facea sa ma simt si mai rau. Iar acum dupa masa trebuie neeaparat sa iau gura de apa, si e cam greu sa no iei :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:17:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO