forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Obsesia cantarului (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/obsesia-cantarului-7512.html)

AndradaMara 20 dec 2010 22:32:58

Obsesia cantarului
 
Sper sa ma ajutati si de data asta. Ati fost un real ajutor cu tabelele de calorii si cu retetele, va multumesc tuturor pt ele >:D< si tineti-o tot asa.
Acuma sa punem si problema: am ajuns la greutatea dorita, chiar si mai putin in unele momente ale lunii, dar am o obsesie incredibila de a ma cantari si de a reduce cat mai mult din mancare( ceea ce stiu ca e rau, de fapt ar trebui sa cresc ratia) si sport mult. spre exemplu azi : dimineata(~10) tot fain frumos 52,5 kg, mancat un mar si 2 mandarine micutze micutze...pe la 13 un mar rosu...16 tocanita de vita cu legume (a la slabutze, cum spuneam, real ajutor) si un cartof fiert...seara 18 un mar din nou...18 30 altul si 19 altul...la 20:00 50 minute pe bicicleta ergonomica...si cantarul 53,4...si ma cam sperie:-s ce ar trebui sa fac, e doar o obsesie?

lucia ely 20 dec 2010 22:36:47

Re: Obsesia cantarului
 
:)
buna si bine te-am gasit:)
dimineata inainte sa mananci...oarecum stomacelu tau e "gol"
dupa ce mananci...bei apa e normal sa ai mai multe kg nu?
ca si o sticla....cand e goala....si cand e plina...nu au aceasi greutate:)

sper ca te-am ajutat macar putin>:D<

AndradaMara 20 dec 2010 22:43:38

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 444741)
:)
buna si bine te-am gasit:)
dimineata inainte sa mananci...oarecum stomacelu tau e "gol"
dupa ce mananci...bei apa e normal sa ai mai multe kg nu?
ca si o sticla....cand e goala....si cand e plina...nu au aceasi greutate:)

sper ca te-am ajutat macar putin>:D<

sunt constienta de asta si am si citit undeva ca 0,5 l de apa cresc cu 500 grame pe cantar. si cu toate astea tot am obsesia asta, probabil e frica sa nu mai ajung la kilograme in plus

lucia ely 20 dec 2010 22:47:03

Re: Obsesia cantarului
 
eu zic sa nu iti mai fie frica:)
daca continui sa mananci sanatos si sa faci sport:)
(chear daca nu chear in fiecare zi...) tot nu te vei ingrasa:*:*:*

eu iti recomand sa iti scrii in fiecare zi si pe sit meniul:)
sa il poti privi tu....sa vezi ca nu ai mancat exagerat:)
si de ai mancat sa te stii sa nu mai repeti a 2-a zi:)
asa ca fii fericita esti slabuta acum:)
nu te mai stresa cu cantarul:) incearca sa te cantaresti din ce in ce mai rar...o data la 2 sapt:)
dupa ce vei vedea si asa ca rezultatele continuua sa te bucure nu te vei mai gandi tot timpul ...daca te-ai ingrasat sau slabit:)

AndradaMara 20 dec 2010 22:50:42

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 444741)
:)
buna si bine te-am gasit:)
dimineata inainte sa mananci...oarecum stomacelu tau e "gol"
dupa ce mananci...bei apa e normal sa ai mai multe kg nu?
ca si o sticla....cand e goala....si cand e plina...nu au aceasi greutate:)

sper ca te-am ajutat macar putin>:D<

si as mai vrea sa te intreb ceva...dupa cum probabil ai observat, mananc multe fructe, dar asta asa e de cand ma stiu...in unele locuri am citit ca e bine sa mananci multe fructe la diete, in altele nu ...si as vrea sa imi spuneti va rog daca e ok cu multe fructe sau ar trebui sa le raresc? :-s
mersi mult >:D<(m-am cam grabit la ultimul mesaj, iarta-ma)

lucia ely 20 dec 2010 22:53:42

Re: Obsesia cantarului
 
nu-i nimic:):*:*:*
legat de fructe...
eu zic ca sunt bune dar la gustari ...2-3 /zi depinde de marime:)
fructele dupa cum stii se mananca la gustari:) si de preferat este sa nu le combini:)
nu sunt recomandate f multe fructe pe zi pentru ca contin zahar:)

AndradaMara 20 dec 2010 23:04:50

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 444767)
nu-i nimic:):*:*:*
legat de fructe...
eu zic ca sunt bune dar la gustari ...2-3 /zi depinde de marime:)
fructele dupa cum stii se mananca la gustari:) si de preferat este sa nu le combini:)
nu sunt recomandate f multe fructe pe zi pentru ca contin zahar:)

merci mult :*>:D< m-ai linistit putin :)

lucia ely 20 dec 2010 23:07:23

Re: Obsesia cantarului
 
cu placere>:D<

Roxii 21 dec 2010 00:17:45

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de AndradaMara (Post 444739)
Sper sa ma ajutati si de data asta. Ati fost un real ajutor cu tabelele de calorii si cu retetele, va multumesc tuturor pt ele >:D< si tineti-o tot asa.
Acuma sa punem si problema: am ajuns la greutatea dorita, chiar si mai putin in unele momente ale lunii, dar am o obsesie incredibila de a ma cantari si de a reduce cat mai mult din mancare( ceea ce stiu ca e rau, de fapt ar trebui sa cresc ratia) si sport mult. spre exemplu azi : dimineata(~10) tot fain frumos 52,5 kg, mancat un mar si 2 mandarine micutze micutze...pe la 13 un mar rosu...16 tocanita de vita cu legume (a la slabutze, cum spuneam, real ajutor) si un cartof fiert...seara 18 un mar din nou...18 30 altul si 19 altul...la 20:00 50 minute pe bicicleta ergonomica...si cantarul 53,4...si ma cam sperie:-s ce ar trebui sa fac, e doar o obsesie?

Nu te mai cantari asa des,si in nici un caz de mai multe ori pe zi.E normal sa ai in plus dupa ce ai mancat/baut etc:)Adevarata ta greutate este cea de dimineata,pe stomacul gol si iesita la toaleta.Stabileste`ti o zi de cantar si cantareste`te doar odata pe saptamana.Stiu ca e greu si ca tinzi sa o faci zilnic insa trebuie sa te obisnuiesti.Si mie mi`a fost greu dar acum m`am obisnuit,si chiar dak am in plus nu ma sperii pentru ca stiu ca asa arata din diferite motive,nu neaparat ca m`am ingrasat.Se mai poate si sa iti arate in plus de la o zi la alta.Si asta poate sa fie din cauza unor retineri de apa,pentru ca nu ai iesit la toaleta sau alte motive.De aceea e cel mai bine sa te cantaresti o data pe saptamana:)

AndradaMara 21 dec 2010 00:55:35

Re: Obsesia cantarului
 
Citat:

Anterior postat de Roxii (Post 444846)


Nu te mai cantari asa des,si in nici un caz de mai multe ori pe zi.E normal sa ai in plus dupa ce ai mancat/baut etc:)Adevarata ta greutate este cea de dimineata,pe stomacul gol si iesita la toaleta.Stabileste`ti o zi de cantar si cantareste`te doar odata pe saptamana.Stiu ca e greu si ca tinzi sa o faci zilnic insa trebuie sa te obisnuiesti.Si mie mi`a fost greu dar acum m`am obisnuit,si chiar dak am in plus nu ma sperii pentru ca stiu ca asa arata din diferite motive,nu neaparat ca m`am ingrasat.Se mai poate si sa iti arate in plus de la o zi la alta.Si asta poate sa fie din cauza unor retineri de apa,pentru ca nu ai iesit la toaleta sau alte motive.De aceea e cel mai bine sa te cantaresti o data pe saptamana:)

merci mult slabutele >:D<
numa lucruri bune de pe site'ul asta :*


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:57:04.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO