forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Ce parere aveti despre meniul meu? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/parere-aveti-despre-meniul-meu-4203.html)

loredanaa 18 iun 2010 16:54:46

Ce parere aveti despre meniul meu?
 
Deja am cateva zile bune de cand m-am apucat de un nou stil de viata mai sanatos.[*20*](dupa parerea mea)
Dimineata mananc o salata cu 60 gr branza de casa,2 feliute de salam.si FARA PAINE.[*cereale-lapte*]
Pe la ora 3 mananc supita si felul doi(in cantitati mici)FARA PAINE
Seara din pacate reusesc sa mananc pe la ora 9:((:(([*paste*]si nici seara nu mananc cu paine.Intre mese mai mananc cate un mar.
Am inceput sa merg in fiecare seara la alergat,iar dimineata mai fac cateva exercitii in casa.[*banda*]Va rog frumos spuneti-mi alergatul ajuta la slabit?ce soprt ar trebui sa fac?
Si inca ceva...ce alimente nu ar trebui sa consum absolut deloc inafara de paine?

Sibel H 18 iun 2010 19:53:01

Re: Ce parere aveti despre meniul meu?
 
....dupa mine...este OK...dar poti..adauga diverse alimente zilnic..cu putine calorii...depinde de ce doresti sa adaugi in meniul tau...unele fete de pe forum sant inebunite dupa, Zumba(sport)este o rubrica sport...pe forum unde gasesti tot felul de programe...dar si alergatul, face corpul frumos..il tonifica;;si primisti o alura deosbita...depinde de ce doresti tu de la tine...Sper ca ti-am fost de ajutor....:)

justbelieve 18 iun 2010 20:02:54

Re: Ce parere aveti despre meniul meu?
 
Citat:

Anterior postat de loredanaa (Post 224376)
Deja am cateva zile bune de cand m-am apucat de un nou stil de viata mai sanatos.[*20*](dupa parerea mea)
Dimineata mananc o salata cu 60 gr branza de casa,2 feliute de salam.si FARA PAINE.[*cereale-lapte*]
Pe la ora 3 mananc supita si felul doi(in cantitati mici)FARA PAINE
Seara din pacate reusesc sa mananc pe la ora 9:((:(([*paste*]si nici seara nu mananc cu paine.Intre mese mai mananc cate un mar.
Am inceput sa merg in fiecare seara la alergat,iar dimineata mai fac cateva exercitii in casa.[*banda*]Va rog frumos spuneti-mi alergatul ajuta la slabit?ce soprt ar trebui sa fac?
Si inca ceva...ce alimente nu ar trebui sa consum absolut deloc inafara de paine?

Important este sa mananci sanatos si sa-i dai organismului tot ceea ce are nevoie.Mie mi se pare ca mananci cam putin,nu stiu daca ajungi la 1000 kcal,dar depinde mult si de cantitati.
Sigur ca alergatul ajuta.De fapt orice sport ajuta,conteaza sa fie practicat de cel putin 3-4 ori pe saptamana.
Ce alimente ar trebui evitate pe perioada dietei?
-sucurile
-cartofii prajiti
-carnea grasa
-painea nu stiu daca nu trebuie consumata.O poti inlocui cu cea graham/neagra/de secara si sa mananci maxim 2 pe zi.
-pastele si orezul sa le mananci cat mai rar
-dulciurile din comert

deadcountess 18 iun 2010 20:54:34

Re: Ce parere aveti despre meniul meu?
 
Citat:

Anterior postat de loredanaa (Post 224376)
Deja am cateva zile bune de cand m-am apucat de un nou stil de viata mai sanatos.[*20*](dupa parerea mea)
Dimineata mananc o salata cu 60 gr branza de casa,2 feliute de salam.si FARA PAINE.[*cereale-lapte*]
Pe la ora 3 mananc supita si felul doi(in cantitati mici)FARA PAINE
Seara din pacate reusesc sa mananc pe la ora 9:((:(([*paste*]si nici seara nu mananc cu paine.Intre mese mai mananc cate un mar.
Am inceput sa merg in fiecare seara la alergat,iar dimineata mai fac cateva exercitii in casa.[*banda*]Va rog frumos spuneti-mi alergatul ajuta la slabit?ce soprt ar trebui sa fac?
Si inca ceva...ce alimente nu ar trebui sa consum absolut deloc inafara de paine?

Buna Loredana

Pai asa avea nevoie de niste detalii in plus inainte sa-mi fac o parere.
Un exemplu de felul doi. Sper ca supa nu este grasa ;)
Ce mananci seara si cat de devreme te culci.

Orice sport ajuta la slabit, asa ca poti alege unul care iti place ;)

Sugestiile mele pana acum ar fi:
Inlocuieste salamul cu ceva mai sanatos (peste, piept de pui, sunca slaba)
Sa nu consumi prajeli, produse fast food si produse de patiserie.

Bafta%%-

loredanaa 20 iun 2010 11:38:31

Re: Ce parere aveti despre meniul meu?
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 224666)
Buna Loredana

Pai asa avea nevoie de niste detalii in plus inainte sa-mi fac o parere.
Un exemplu de felul doi. Sper ca supa nu este grasa ;)
Ce mananci seara si cat de devreme te culci.

Orice sport ajuta la slabit, asa ca poti alege unul care iti place ;)

Sugestiile mele pana acum ar fi:
Inlocuieste salamul cu ceva mai sanatos (peste, piept de pui, sunca slaba)
Sa nu consumi prajeli, produse fast food si produse de patiserie.

Bafta%%-

hm.. un exemplu de feelul doi:cartofi fierti cu piept de pui...;tocanita de mazare...
Aseara de exemplu am mancat taieti cu branza,pe la noua(nu reusesc sa mananc mai repede)si m-am culcat pe la 12...aa si inka o intrebare:">conteaza daca micul dejun este luat intre ora 10-11 si nu mai repede?

justbelieve 20 iun 2010 11:56:44

Re: Ce parere aveti despre meniul meu?
 
Citat:

Anterior postat de loredanaa (Post 225976)
hm.. un exemplu de feelul doi:cartofi fierti cu piept de pui...;tocanita de mazare...
Aseara de exemplu am mancat taieti cu branza,pe la noua(nu reusesc sa mananc mai repede)si m-am culcat pe la 12...aa si inka o intrebare:">conteaza daca micul dejun este luat intre ora 10-11 si nu mai repede?

Cartofii(fie ei copti,prajiti,fierti) nu se asociaza cu carnea.Ii poti manca cu o salata mare de legume:)
Din cate stiu eu nu conteaza.Il iei atunci cand iti este foame,nu spune nimeni sa-l iei intre 10 si 11.

deadcountess 21 iun 2010 09:41:10

Re: Ce parere aveti despre meniul meu?
 
Citat:

Anterior postat de loredanaa (Post 225976)
hm.. un exemplu de feelul doi:cartofi fierti cu piept de pui...;tocanita de mazare...
Aseara de exemplu am mancat taieti cu branza,pe la noua(nu reusesc sa mananc mai repede)si m-am culcat pe la 12...aa si inka o intrebare:">conteaza daca micul dejun este luat intre ora 10-11 si nu mai repede?

Daca mananci cu 3 ore inainte sa te culci e in regula.
Micul dejun il iei cand ai tu chef, nu exista ora fixa recomandata. ;)
Atentie la tocanite si alte mancaruri gatite, sa nu fie facute cu prajeala.
Incearca sa folosesti branza slaba (cum ar fi urda, branza de vaci), cea obisnuita este cam bogata in grasimi si calorii.

Foloseste calculatorul de calorii/meniul de pe site si asa vezi exact cum stai (si vedem si noi >:))

Succes.%%-

danielbaiatu 26 iul 2010 22:09:57

Re: Ce parere aveti despre meniul meu?
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 224597)
Important este sa mananci sanatos si sa-i dai organismului tot ceea ce are nevoie.Mie mi se pare ca mananci cam putin,nu stiu daca ajungi la 1000 kcal,dar depinde mult si de cantitati.
Sigur ca alergatul ajuta.De fapt orice sport ajuta,conteaza sa fie practicat de cel putin 3-4 ori pe saptamana.
Ce alimente ar trebui evitate pe perioada dietei?
-sucurile
-cartofii prajiti
-carnea grasa
-painea nu stiu daca nu trebuie consumata.O poti inlocui cu cea graham/neagra/de secara si sa mananci maxim 2 pe zi.
-pastele si orezul sa le mananci cat mai rar
-dulciurile din comert

Eu am 167 am 30 ani sunt barbat si am 75 kg iar in ultimul timp mananc in jur de 1700 kcal desi calculatorul imi spune ca ar fi bine sa bag pana la 2300 kcal sa slabesc 0,5kg pe saptamana, ideea e ca ma simt satul cu tot ce mananc. Intrebarea mea estre nu cumva mananc prea putin o fi bine , o fi rau pt sanatate mai ales ca nu ma grabesc sa slabesc . Multumesc si scuze ca sunt in afara subiectului de pe acest topic

Sand 26 iul 2010 22:52:36

Re: Ce parere aveti despre meniul meu?
 
Citat:

Anterior postat de danielbaiatu (Post 268490)
Intrebarea mea estre nu cumva mananc prea putin o fi bine , o fi rau pt sanatate mai ales ca nu ma grabesc sa slabesc . Multumesc si scuze ca sunt in afara subiectului de pe acest topic

Presupun ca mananci prea putin, sub aportul caloric necesar pentru rata ta metabolica statica. Din cauza asta intrii intr-un asa zic "starvation mode", in care corpul nu slabeste si nici nu se ingrasa ci stagneaza ca sa nu piarda energie. Daca vrei sa slabesti, trebuie sa cresti un pic numarul caloriilor ca sa dai metabolismul peste cap un pic si sa-l faci sa creasca = sa arda mai multe calorii.

Parerea mea. Succese!

danielbaiatu 27 iul 2010 10:53:50

Re: Ce parere aveti despre meniul meu?
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 268545)
Presupun ca mananci prea putin, sub aportul caloric necesar pentru rata ta metabolica statica. Din cauza asta intrii intr-un asa zic "starvation mode", in care corpul nu slabeste si nici nu se ingrasa ci stagneaza ca sa nu piarda energie. Daca vrei sa slabesti, trebuie sa cresti un pic numarul caloriilor ca sa dai metabolismul peste cap un pic si sa-l faci sa creasca = sa arda mai multe calorii.

Parerea mea. Succese!

Multumesc mult pt raspuns am sa incerc sa cresc pana la 2100 kcal sa vad in perioada urmatoare ce se intampla


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:25:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO