forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   La pat cu piciorul in gips (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/pat-piciorul-gips-8578.html)

Cheruzika 16 mar 2011 08:35:19

La pat cu piciorul in gips
 
Vineri cand am plecat de la urgenta (am o entorsa de metatarsiene ), primul gand pe care l-am avut a fost: "daca voi sta 10 zile la pat cred ca voi pune cateva kg pe mine :((" Se pare ca nu este asa...pt ca nu pot sa stau in pat de frica ingrasatului. Cred ca am mai dat putin jos datorita efortului. Am facut rost de 2 carje scurte pana la cot si circul toata casa in ideea ca mai fac putina miscare. Mi-este f greu sa ma deplasez pt ca nu sunt deloc usurica. Piciorul este bine fixat, nu calc in el. Cand simt ca se umfla ma asez la orizontala 2-3 ore. Acum stau si ma intreb daca este bine ce fac. Voi ce parere aveti. Va pup

Slabuta 16 mar 2011 11:28:34

Re: La pat cu piciorul in gips
 
Citat:

Anterior postat de Cheruzika (Post 572790)
Vineri cand am plecat de la urgenta (am o entorsa de metatarsiene ), primul gand pe care l-am avut a fost: "daca voi sta 10 zile la pat cred ca voi pune cateva kg pe mine :((" Se pare ca nu este asa...pt ca nu pot sa stau in pat de frica ingrasatului. Cred ca am mai dat putin jos datorita efortului. Am facut rost de 2 carje scurte pana la cot si circul toata casa in ideea ca mai fac putina miscare. Mi-este f greu sa ma deplasez pt ca nu sunt deloc usurica. Piciorul este bine fixat, nu calc in el. Cand simt ca se umfla ma asez la orizontala 2-3 ore. Acum stau si ma intreb daca este bine ce fac. Voi ce parere aveti. Va pup

Buna, imi pare rau pentru situatia ta :(

Dar nu trebuie sa fii asa de panicata, 10 zile nu sunt 10 saptamani sau 10 luni... :)

Ai grija la alimentatie in aceste zile si nu cred ca vor fi probleme. :)

Nu te forta, nu te misca chiar mult, risti sa stai peste 10 zile daca nu se vindeca bine zona, eu am patit-o ;)

Multa sanatate! :)

CrisetenO 16 mar 2011 13:02:00

Re: La pat cu piciorul in gips
 
Salut, imi pare rau ca te-ai accidentat, si mie mi s-a intamplat sa fiu in pat 3 saptamani si turbam de furie (cand n-aveam febra de 41 de grade). Partea mai putin buna e ca pe tine altceva nu te doare, si deci e mai greu sa dormi 3/4 din zi...

Ceea ce iti sugerez e sa-ti gasesti o ocupatie care sa iti ocupe mainile cand te plictisesti. Eu de exemplu brodez ca sa nu mananc din plictiseala (la mine e complicat, am probleme pentru ca nu simt foamea, o consecinta a anorexiei), si asta ma ajuta pentru ca nu mai am a treia mana cu care sa mananc prostii. Cand mananc, mananc, apoi gata cu masa si ma intorc la brodat.

Crezi ca poti face ceva de genul asta? By the way, poti profita ca sa-ti intaresti partea de sus a corpului, daca ti-o permite glezna.

Cu mult drag,
Cristina

pufik 16 mar 2011 14:11:28

Re: La pat cu piciorul in gips
 
Buna ! Imi pare rau dar te inteleg perfect. Am avut de 2 ori ghips . Prima oara am stat 1 luna si a doua oara 1 luna si jumatate . Asa ca 10 zile daca ai o ocupatie vor zbura imediat. Eu m-am dus la birou pe jos( era destul de aproape pt ca taxi nu ma lua ca era distanta scurta desi le plateam cursa minima si era si zapada afara :D). A doua oara am avut tot piciorul in ghips , prima oara a fost doar pana la genunchi si am scapat mai ieftin :)). Daca ai grija ce mananci si cat mananci nu cred ca o sa fie un capat de tara. Eu oricum dupa faceam recuperare ( gimnastica la spital) pentru ca muschiul se atrofia . Hai curaj ca o sa fie bine !>:D<

Cheruzika 17 mar 2011 10:45:08

Re: La pat cu piciorul in gips
 
Buna tuturor, va multumesc mult pt incurajari acum nu ma mai simt singura. Aveti dreptate, au fost doar 10 zile (acum mai sunt doar 5 zile) pe care treb sa le folosesc pt mine, facand ceea ce imi place si ma relaxeaza si in mod normal nu pot face cand sunt la serviciu. De acum stau cuminte in pat, pt ca piciorul sa se vindece bine (sa nu am surpriza sa mai stau cateva zile cu el in gips) si apoi o sa am destul timp sa continui slabitul. Va multumesc mult sa aveti grija de voi!

lucia ely 18 mar 2011 08:05:43

Re: La pat cu piciorul in gips
 
buna:)
imi pare rau ca ai piciorul in ghips:( da vei vedea ca timpul trece repede...
si ai grija la efort...si nu te plimba prea mult
sa iti pov dc:)

in mai m-am apucat de slabit,...si la inceputul lu` iunie eram la o zi de nastere si am calcat cumva intr-o parte...si nu am bagat de seama am tot topait...si mna doar cine se gandea sa mearga la medic....
am mers doar a 2-a zi dimineata cand am vazut ca nu mai pot calca pe picior:|
asa am fost la spital aveam osu fisurat..
si mi l-a pus in ghips:| ma gandeam pff nu mai pot face sport...o sa ma ingras...nu o sa mai slabesc nimic:|
trebuia sa stau 14 zile cu el...si apoi daca nu trece sa mai stau inca cateva zile..
doctoru de acolo nu a calculat bine si m-a chemat mai repede:|
desi era umflat inca picioru mi-a scos ghipsu si a spus sa mai stau inca o sapt in pat...:| si sa imi pun fasa si gel pt oase etc
si ghici ce am facut?
cum am ajuns acasa am stat putin ....si vazandu-ma fara ghips direct pe stepper si zumba:|
stii ce am patit?
a trecut o luna jumate si inca nu puteam face sport...din cauza prostiei mele:|
dupa o luna jumate picioru era la fel de umflat ca atunci cand mi-a scos ghipsu:|

asa ca mai bine stai cuminte in pat sa se vindece:|
in 10-15 zile ..
decat sa stai 2 luni:| :*:*:*>:D<

Cheruzika 18 mar 2011 11:42:46

Re: La pat cu piciorul in gips
 
Buna, multumesc mult pentru sfaturi!!!!>:D<
Ma ridic din pat doar atunci cand este strict necesar. Nici nu vreau sa ma gandesc ca as putea sa mai stau cateva zile asa, datorita inconstientei mele de zilele trecute.
Imi pare rau pt ce ai patit, nu imi pot imagina decat ca a fost cumplit, insa acum a trecut si poti face cat sport doresti.:) pupici

Cheruzika 22 mar 2011 13:53:24

Re: La pat cu piciorul in gips
 
Buna tuturor >:D<
Ieri am scapat de ghips si incet, incet o sa incep sa imi revin...acum inca ma mai doare :( si cand spun ca ma doare ma refer la tot piciorul genunche, glezna, iar problema mea era in talpa "entorsa de metatarsiene" dar o sa fiu fetita ascultatoare si nu o sa fac prostii, nu o sa ma zbengui inainte de a avea voie. Medicul mi-a spus ca totul este Ok... Pupici!!!!!

ayssa 22 mar 2011 16:06:55

Re: La pat cu piciorul in gips
 
Salutare,
Ma bucur ca ai scapat de gips.... Ai grija insa sa nu fortezi foarte mult piciorul deocamdata... Incepe cu miscare usoara, plimbari, mers pe jos, abdomene... etc. E normal sa te doara putin, pentru ca nu ai avut cum sa iti folosesti musculatura cand piciorul era in gips. Pupic si insanatosire grabnica


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:33:18.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO