forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Pierderea macronutrientilor prin diferite metode de gatire (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/pierderea-macronutrientilor-diferite-metode-gatire-12622.html)

misuka 09 nov 2014 14:42:54

Pierderea macronutrientilor prin diferite metode de gatire
 
Am o nedumerire legata de pierderea macronutrientilor prin diferite metode de gatire. Mai exact ma intereaseaza, daca prin fierbere de exemplu sau prin orice alta metoda se pot pierde din alimente cantitatile de proteine, glucide sau grasimi continute in stare cruda. Adica de ex carnea de pui sa zicem are 20 de grame de proteine pe suta de grame in stare cruda. Asa va fi si dupa ce se va gati prin diferitele metode de a prepara alimentele?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Slabuta 09 nov 2014 14:49:05

Re: Pierderea macronutrientilor prin diferite metode de gatire
 
Citat:

Anterior postat de misuka (Post 1366049)
Am o nedumerire legata de pierderea macronutrientilor prin diferite metode de gatire. Mai exact ma intereaseaza, daca prin fierbere de exemplu sau prin orice alta metoda se pot pierde din alimente cantitatile de proteine, glucide sau grasimi continute in stare cruda. Adica de ex carnea de pui sa zicem are 20 de grame de proteine pe suta de grame in stare cruda. Asa va fi si dupa ce se va gati prin diferitele metode de a prepara alimentele?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Buna Misuka,

Dimpotriva, dupa gatire totul devine mai "concentrat" per 100 gr.

Exemplu:
Calorii: Carne: Carne de pui, broiler sau fryer (pui intre 7 - 13 saptamani), carne slaba, carne macra, cruda - Calculator calorii - Slabute.ro
Calorii: Carne: Carne de pui, broiler sau fryer (pui intre 7 - 13 saptamani), carne slaba, carne macra, gatita, innabusita - Calculator calorii - Slabute.ro
Calorii: Carne: Carne de pui, broiler sau fryer (pui intre 7 - 13 saptamani), carne slaba, carne macra, gatita la cuptor, fripta - Calculator calorii - Slabute.ro

butterfly30 09 nov 2014 15:01:52

Re: Pierderea macronutrientilor prin diferite metode de gatire
 
da, macronutrientii per suta de grame se concentreaza, pe de alta parte daca ai o bucata de carne si sa spunem ca inainte de a o gati are 20g proteine, daca o lasi doua ore pe masa si se scurge din ea o ceasca de sange ai mai pierdut niste proteine, daca dupa asta o fierbi o parte din proteine trec in supa, deci cantitatea de proteine va scadea in bucata propriu-zisa de carne. daca o faci la aburi sau la cuptor cat mai proaspata, proteinele nu se vor pierde si din aceeasi bucata de carne vei lua o cantitate mai mare...nu stiu cat m-am facut inteleasa. ideea e : daca ceea ce intereseaza e cata proteina ai mancat la o masa da, trebuie sa cauti in tabele cate proteine sunt in 100g carne gatita, daca te intereseaza sa obtii maximul de la un aliment trebuie sa te concentrezi pe prospetime si mod de gatire.

misuka 09 nov 2014 16:35:30

Re: Pierderea macronutrientilor prin diferite metode de gatire
 
Multumesc pentru raspunsuri. Nu ma interesa in mod deosebit cate proteine are suta aceea de carne, dar este bine de stiut si acest lucru. Am vrut doar sa ma lamuresc cum sta treaba cu calculul caloriilor si a macronutrientilor.

Oricum, se stie ca nu e chiar ca la farmacie treaba, pentru ca nu poti sa stii cate calorii si cate grame de macronutrienti sunt in alimentele preparate.


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:02:43.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO