forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Pot inlocui pranzul si cina cu shake-uri? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/pot-inlocui-pranzul-cina-shake-uri-1631.html)

Supergirl 25 oct 2009 21:42:59

Pot inlocui pranzul si cina cu shake-uri?
 
Buna!Am si eu o intrebare.De curand am achizitionat un blender si am incercat tot felul de combinatii intre fructe si lapte.Ma gandeam daca ar fi ok daca as inlocui parnzul si cina(peste care sar uneori pt ca nu am pofta de mancare) cu shakeuri deoarece am inteles ca nutrientii din fructe se pastreaza altfel si sunt asimilati mult mai uosr de catre organism pt ca sunt in stare lichida.Deci..ce credeti?:-/

ali_lumi 26 oct 2009 00:00:18

Re: Pot inlocui pranzul si cina cu shake-uri?
 
nu prea e sanatos.... pt ca alea 1 . nu iti tin de foame extraordinar de mult si 2 cand vei manca normal se va pune rpd.si cred ca nu vrei asta:P

Supergirl 26 oct 2009 06:54:00

Re: Pot inlocui pranzul si cina cu shake-uri?
 
Hmmm...nu stiu ce sa zic.Nu obisnuiesc sa mananc mult(nici cand nu tin vreo ''dieta")doar ca la mine se pune f repede,si dau jos f greu.In plus,nu pot sa zic ca tin o dieta pentru ca ce fac eu nu se poate numi asa.Doar am renuntat la dulciuri,sucuri din comert si fac si putina miscare.As vrea sa conntinui asa deoarece ma simt mult mai bine.

mishutza 26 oct 2009 07:00:04

Re: Pot inlocui pranzul si cina cu shake-uri?
 
In primul rand combinatia dintre lapte si fructe nu e deloc indicata,fructele trebuie mancate cam cu o ora inainte sau dupa masa.Altfel nu se digera bine si duc la ingrasare.Explicatia e mai lunga,dar din pacate nu prea am timp sa o dezvolt acum.
Apoi,in momentul in care mananci hrana normala,pe care trebuie sa o esteci si stomacul tau sa o digere metabolismul tau creste si consuma mai multe calorii.Asa,tu faci aproape toata treaba de dinainte,el mai are doar foarte putin de munca.
Deci,pt a slabi,indicat ar fi sa mananci normal.Acum e decizia ta sa alegi ce ti se potriveste.>:D<

Sheba 26 oct 2009 09:42:11

Re: Pot inlocui pranzul si cina cu shake-uri?
 
In plus lapte plus fructe pot duce la gastrita. Incearca mai bine sa-ti pregatesti ceva ce-ti place eventual sa experimentezi tot felul de retete ciudate. De ex chinezii au foarte multe retete pe baza de legume si peste si evident sos de soia (cu grija ca e cam sarat). Da un search pe net si vezi cate o sa gasesti.
Sunt ok si combinatiile ciudate carne cu portocale si de ex sa adaugi ceva fructe si nuci sau migdale in salata. Si cu branza de capra mmmmm. OOK se vede ca inca nu am mancat de dimineata. :D

Supergirl 26 oct 2009 13:46:08

Re: Pot inlocui pranzul si cina cu shake-uri?
 
Ce chestie...Merci de sfaturi,nu stiam.Si eu care credeam ca reduc si din calorii,si ''mananc'' si sanatos.:-/

deadcountess 24 ian 2012 23:46:30

Re: Pot inlocui pranzul si cina cu shake-uri?
 
Nu este bine pt ca pt o digestie normala ai nevoie si de fibre. Chiar daca iti vei asigura aportul caloric si vitaminele daca stomacul nu sinte un volum de mancare ti se va face imediat foame.


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:24:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO