forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Prietena mea nu asculta sfaturile nimaniu :( Ea se infometeaza (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/prietena-mea-nu-asculta-sfaturile-nimaniu-ea-se-infometeaza-3550.html)

oana30 20 apr 2010 19:12:59

Prietena mea nu asculta sfaturile nimaniu :( Ea se infometeaza
 
Prietena mea are cam cate kilograme am si eu si are 1,75 si ea isi doreste sa manance numai 100 de kcal pe zi (stiu ca e putin ....:-s) e fooooooooooooaaaaaaaaaarrrrrteeeee incapatanata si nu ma asculta atuci cand ii zic ca este imposibil sa manace atat!!!:(Ea a inceput sa manace atat de putin de cand am fost si eu asa adica mancam putin macar puneam sa fac sport si ardeam cam vreio 300 de kcal si in toatal vine 100 de kcal.......dar ea nu a inteles ca eu am ajuns la 100 de kcal doar arzand inca 300 ( da..da...stiu sunt o proasta ca nu e voie asa de putin :( dar macar nu sunt atat de proasta ca ea ;))) iar ea se pune sa manace 100 de kcal [*ingrijorat*].Adica eu iam zis odata ca un mar are 50 de kcal iar ea mia zis ''CE?!!?!? pai ce sa mai mannc atunci numai apa ???????:-/''
Ieri si azi am auzit ca ea se simte atat de rau o doare burta si capul( aceleiasi simtome pe care lam avut si eu pe mn inca ma mai doare putin burtica dar acum fac pauza de regim)si nu am mai vazuto de dua zile ........si doamne.....Jesus.....ea nu stie de chestia aceaia cu > daca mananci putin adika ti o dieta foarte stricta te ingrasi la loc dupa ce te lasi > si ea cat ii de aeriana nu isi da seama de gresala ei si ea cum ar vedea ca gata am slabit si arat bine, se pune din nou pe dulciuri si se lasa si de sport........[*pranz*]ooooo doamene :-s

ras_cristalin 20 apr 2010 19:17:38

Re: Prietena mea nu asculta sfaturile nimaniu:(
 
Citat:

Anterior postat de oana30 (Post 158597)
Prietena mea are cam cate kilograme am si eu si are 1,75 si ea isi doreste sa manance numai 100 de kcal pe zi (stiu ca e putin ....:-s) e fooooooooooooaaaaaaaaaarrrrrteeeee incapatanata si nu ma asculta atuci cand ii zic ca este imposibil sa manace atat!!!:(Ea a inceput sa manace atat de putin de cand am fost si eu asa adica mancam putin macar puneam sa fac sport si ardeam cam vreio 300 de kcal si in toatal vine 100 de kcal.......dar ea nu a inteles ca eu am ajuns la 100 de kcal doar arzand inca 300 ( da..da...stiu sunt o proasta ca nu e voie asa de putin :( dar macar nu sunt atat de proasta ca ea ;))) iar ea se pune sa manace 100 de kcal [*ingrijorat*].Adica eu iam zis odata ca un mar are 50 de kcal iar ea mia zis ''CE?!!?!? pai ce sa mai mannc atunci numai apa ???????:-/''
Ieri si azi am auzit ca ea se simte atat de rau o doare burta si capul( aceleiasi simtome pe care lam avut si eu pe mn inca ma mai doare putin burtica dar acum fac pauza de regim)si nu am mai vazuto de dua zile ........si doamne.....Jesus.....ea nu stie de chestia aceaia cu > daca mananci putin adika ti o dieta foarte stricta te ingrasi la loc dupa ce te lasi > si ea cat ii de aeriana nu isi da seama de gresala ei si ea cum ar vedea ca gata am slabit si arat bine, se pune din nou pe dulciuri si se lasa si de sport........[*pranz*]ooooo doamene :-s

Oana, las-o in pace, pana nu da cu capul de pragul de sus nu o sa se trezeasca. Tot ce poti sa faci e sa ii explici teoria caloriilor. Daca stie teoria si tot face asa, sa suporte efectele practicii. :) Nu te consuma atat, si eu am o prietena care face asa si imi mai si zice ca ma invidiaza pentru cum am ajuns sa arat. Asta e :) invatam din greseli

justbelieve 20 apr 2010 19:19:14

Re: Prietena mea nu asculta sfaturile nimaniu :( Ea se infometeaza
 
O doamne! 100 kcal pe zi? Nu stiu daca poate trai cineva cu 100 kcal pe zi.Daca esti prietena ei sfatuieste-o ca trebuie sa manance minim 1000 kcal si de ce nu,sa se inregistreze pe forum sa primeasca sfaturi de la fetele care stiu mai multe.

mvthebest 20 apr 2010 19:23:44

Re: Prietena mea nu asculta sfaturile nimaniu :( Ea se infometeaza
 
Nu prea ai ce sa-i faci.
Spune-i de acest forum. Impreuna poate isi va da seama ca nu este sanatos sa manance asa.
Pff nu stiu ce au unele fete in capusor:( Din pacate nu gandesc. Cum poti sa mananci doar 100kcal:-o:-o:-o

Incearca sa vorbesti cu cineva apropiat ei si sa-i explici. Dar familia ei nu vede ca nu mananca. Nu pica,are ameteli?
Sau ia si ceva pastile? Pastile din acelea ,,miraculoase'' :))

liviu3322 20 apr 2010 21:30:57

Re: Prietena mea nu asculta sfaturile nimaniu :( Ea se infometeaza
 
buna,in primul rand ar trebui sa tina cont de primul factor si anume 3 mese principale cu 2 gustari.in al doilea,trebuie sa slabesca cu maxim 2-4kg pe luna.Calculatorul de calorii o sa ii spuna cat sa manance in functie de varsta,inaltime,greutate si RABDARE. Bafta

VAmedeea 20 apr 2010 21:35:42

Re: Prietena mea nu asculta sfaturile nimaniu :( Ea se infometeaza
 
Citat:

Anterior postat de oana30 (Post 158597)
Prietena mea are cam cate kilograme am si eu si are 1,75 si ea isi doreste sa manance numai 100 de kcal pe zi (stiu ca e putin ....:-s) e fooooooooooooaaaaaaaaaarrrrrteeeee incapatanata si nu ma asculta atuci cand ii zic ca este imposibil sa manace atat!!!:(Ea a inceput sa manace atat de putin de cand am fost si eu asa adica mancam putin macar puneam sa fac sport si ardeam cam vreio 300 de kcal si in toatal vine 100 de kcal.......dar ea nu a inteles ca eu am ajuns la 100 de kcal doar arzand inca 300 ( da..da...stiu sunt o proasta ca nu e voie asa de putin :( dar macar nu sunt atat de proasta ca ea ;))) iar ea se pune sa manace 100 de kcal [*ingrijorat*].Adica eu iam zis odata ca un mar are 50 de kcal iar ea mia zis ''CE?!!?!? pai ce sa mai mannc atunci numai apa ???????:-/''
Ieri si azi am auzit ca ea se simte atat de rau o doare burta si capul( aceleiasi simtome pe care lam avut si eu pe mn inca ma mai doare putin burtica dar acum fac pauza de regim)si nu am mai vazuto de dua zile ........si doamne.....Jesus.....ea nu stie de chestia aceaia cu > daca mananci putin adika ti o dieta foarte stricta te ingrasi la loc dupa ce te lasi > si ea cat ii de aeriana nu isi da seama de gresala ei si ea cum ar vedea ca gata am slabit si arat bine, se pune din nou pe dulciuri si se lasa si de sport........[*pranz*]ooooo doamene :-s

In primul rand cred ca trebuie sa faci ceva sa o ajuti. Faptul ca tu i-ai fost exemplu nu e de nici un ajutor, pt ca si tu mancai extraordinar de putin. Eu nu stiu cum rezistati si cum nu va dati seama ca aruncati la cos lucrul cel mai de pret pe care il aveti: sanatatea. Si va spune asta o persoana bolnava la 24 de ani, fara sa fac absolut nimic sa ma imbolnavesc. Voi parca faceti zilnic o invitatie bolilor sa vina. Daca inca mai ai probleme cu stomacul e bine sa consulti un medic, sa nu ai surprize mai tarziu. Nu ignorati simptomele. Eu asa am facut.
Incearca sa iei legatura cu cineva din familia ei, nu o lasa, un astfel de regim poate avea urmari tragice.
Poate suna exagerat si cu siguranta o sa te supere mesajul meu, dar sunt si alte metode de a slabi. Eu acum slabesc mancand pana ma satur, far sa tin cont de calorii. Se numeste stil de viata sanatos. Voi acum nu faceti decat sa scadeti din masa musculara pt ca organismul o sa acumuleze in comtinuare grasimi din arice aliment posibil, pt el e acum stare de urgenta si o sa reactioneze ca atare. Tu nu erai cu nimic mai sus decat ea daca mancai 400 de kcal pe zi. Oricum, amandoua cred ca ar trebui sa faceti consiliere. Pt ca anorexia e o boala iar ceea ce imi zici tu sunt simptome ale ei.
Vroiam sa mai subliniez ceva, la 1,78 m esti bine ca si greutate, nu ai de ce sa mai scazi. La 17.7 IMC esti subponderala. De ce vrei sa ajungi asa?
Eu una sunt foarte revoltata pe voi toate care sunteti perfect sanatoase, slabe, frumoase si nu realizati cat de mult v-a dat Dumnezeu. Si nu stiti cum sa faceti sa stricati ceea ce aveti. Si e pacat!
Nu stiu ce varsta ai ca nu e scris la status, dar daca esti inca adolescenta, s-ar putea ca mai tarziu sa regreti alegerile facute acum.
Te pup si sper sa fii bine si sa te gandesti de 10 ori inainte sa iei decizii in ceea ce priveste corpul tau.
Felicitari pt ca te-ai tinut de sport, sunt sigura ca asta te-a ajutat enorm in aceasta perioada.
Ai grija de tine si de ea si mai da-ne vesti!
Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu cele scrise de mine!
>:D<>:D<>:D<

oana30 02 mai 2010 09:47:29

Re: Prietena mea nu asculta sfaturile nimaniu :( Ea se infometeaza
 
vai..e bine am reusit sa o conving sa manace mai mult adica normal defapt sanatos!#:-s


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:29:43.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO