Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Ortorexico-bulimică aş zice

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 15 dec 2012, 21:30:01
IoanaM13's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 11 aug 2012
Locaţie: Iași, Romania
Dieta: Hipocalorică personalizată
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 13
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Ortorexico-bulimică aş zice

Bună tuturor!

Scriu acest mesaj pentru că de câteva zile mi-am dat seama că am din ce în ce mai mare nevoie de ajutor.
Totul a început prin faptul că am slăbit în jur de 22 de kilograme în ultimele 8 luni. Pas cu pas, am ajuns la ortorexie. Nu o văd ca pe o problemă, ci ca pe un stil de viaţă. În fine. Am văzut în mai multe locuri că din ortorexie se poate da uşor în anorexie, de exemplu, însă nu este cazul meu, pentru că iubesc mâncarea. Din nefericire, am dat în bulimie, aş zice. Dacă până acum o lună mâncam în cantităţi normale, de o lună încoace am zis că-mi permit măcar o zi pe lună să mănânc mai mult. Ei bine...am mâncat mai mult decât trebuia în ultimele 3 zile, cu toate că doar cu o săptămână înainte am ajuns la spital din cauza stomacului. Datorită unor probleme ale sistemului digestiv, urmez, teoretic, un anumit regim, unde mi se permit cică şi biscuiţii. Nu am mâncat aşa ceva de prin iunie, iar acum, când am dat de ei, nu mă pot opri. Ceea ce mă deprimă este că meniul meu zilnic este normal..până după-amiază spre seară. Ieri, de exemplu, am mâncat DOAR 200 g de nucă. Azi am terminat un pachet de crackers (cam 200 g), aproape jumătate de pâine şi încă vreo 30 g de alt tip de biscuiţi. Efectiv, nu mă puteam opri. Am încercat să-mi provoc vărsături şi ieri şi astăzi, însă nu funcţionează, aşa că ajung să mă liniştesc aparent spunându-mi că da, de mâine mă schimb şi da, am o problemă, dar îmi permit doar în ziua respectivă. În spital mi s-a spus că am şi o tulburare obsesiv-compulsivă în ceea ce priveşte alimentaţia. Luni am prima şedinţă la psihoterapeut.
Am simţit nevoia să mă descarc...
Acum am gust de unt (sau aşa mi se pare) în gură şi mi-e greaţă.

Edit: Mi-am adus aminte.. Îmi simt corpul plin de tot felul de substanţe scârboase acum.
IoanaM13, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2160 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1643 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1386 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de IoanaM13; 15 dec 2012 at 21:32:48.
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 16 dec 2012, 11:33:40
WhiteAngel's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 07 nov 2011
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 28
Dieta: Hipocalorica Personalizata
Date: 167cm, 00kg
Mesaje: 1.828
Aprecieri acordate: 600
Am fost apreciat(a) de 520 ori in 412 mesaje
Implicit Re: Ortorexico-bulimică aş zice

buna ioana, tin sa precizez ca m`a impresionat tare mult mesajul tau
initial nu stiam ce este ortorexia, cunosteam doar termenii de anorexie si bulimie .. cu un search pe google m`am informat .. se pare ca aceasta "boala" nu pare atat de rea precum cele 2 enumerate mai sus .. dar este pana la urma tot ceva psihic, cu care se confrunta multe persoane zic eu .. din pacate eu simt ca ma cam regasesc aici, mai bine decat in oricare altele .. tot ceea ce trebuie sa facem este sa gandim pozitiv si sa pretuim fiecare clipa din viata noastra .. nu numai mancarea conteaza ! trebuie sa mancam atunci cand ne este foame si sa ne oprim atunci cand este cazul, deci nu cand nu ne mai putem ridica de pe scaun ..
interzicerea asta a anumitor alimente reusim sa o controlam pe o perioada scurta, sau in functie de persoana, chiar si o perioada mai lunga .. dar pana la urma tot se va opri ! iar atunci cand se va intampla vom cadea prada tuturor interdictiilor si vom ajunge in stadiul de binge-eating, depresie, etc. .. fara sa mai reusim sa ne controlam in vreun fel sau altul
totul tine deci de echilibru ! cate putin din fiecare .. fara interdictii .. sau cautarea unor alternative mai sanatoase de a ne satisface poftele .. daca lucrul acesta mai este completat si de putina miscare, e clar ca nu avem de ce sa ne facem griji

dar spune`ne mai multe despre tine cati ani ai? in ce mod ai slabit si de ce ai ajuns in spital? cum au ajuns doctorii la acest diagnostic?
__________________
.................................................. .......................................
_______
Jurnal de mentinere
- WhiteAngel
_________

If you never CHASE your dream, You will never CATCH them !
Mananc ca sa traiesc, nu invers !


WhiteAngel, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. WhiteAngel, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 16 dec 2012, 15:25:34
IoanaM13's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 11 aug 2012
Locaţie: Iași, Romania
Dieta: Hipocalorică personalizată
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 13
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Ortorexico-bulimică aş zice

Bună, WhiteAngel!

Eu m-am obişnuit aşa şi am ajuns la „pace” cu ortorexia.
Bine spui „sa ne oprim atunci cand este cazul, deci nu cand nu ne mai putem ridica de pe scaun ..”! Nu ştiu, eu una, de exemplu, mă simt plină de tot felul de substanţe oribile după ce mănânc ceva care nu e în acord cu principiile mele. Ştiu, ce-i drept, că în zilele noastre toate-s cu chimicale, injectate, etc, dar încerc, pe cât posibil, să aleg să mănânc acele alimente care au cât mai puţine minunăţii în ele.
Ce-i drept, la un moment dat tot există o scăpare.. Şi doar din cauza tentaţiilor la tot pasul. Am rezistat câteva luni, a mers bine şi sunt mândră. Şi mai mândră sunt de faptul că am reuşit ca, atunci când am avut momentele de mâncat în exces, măcar am mâncat din rândul produselor acceptabile (mă rog, nu vorbim de pâine).
Echilibru şi armonie, „reţeta” ideală pentru o viaţă sănătoasă.
Cât despre mine, am 17 ani şi sunt în clasa a XI-a. Încă de când mă ştiu am fost mai „dolofană” (purcicuţă în toată regula), şi am avut mari frustrări de prin clasa a IX-a în ce priveşte aspectul fizic. Am avut şi 80 de kilograme, mult pentru 1.70 m înălţime. De pe la sfârşitul clasei a X-a am decis să îmi schimb modul de viaţă, pentru că realizasem şi realizez că doar prin aşa o schimbare se poate modifica şi corpul. Am slăbit iniţial folosind tot felul de diete alese după ureche. Cred că cea disociată a reprezentat prima mea încercare. De prin august m-am apucat, însă, de sport, şi am devenit speriată de ideea că dacă nu am grijă de mine şi de modul în care mă alimentez, mă pot trezi cu tot felul de boli. De atunci, acord timp zilnic calculării caloriilor, a nutrienţilor în principal, etc, etc. Acum o lună-două am încercat dieta Dukan, de care am fost mulţumită, dar prea multe proteine mi-au afectat (ce-i drept, destul de puţin) rinichii şi am ales să nu mai continui aşa. De atunci, am un regim, dacă se poate numi aşa, al meu.
Am ajuns în spital din cauza mâncării. În ziua aia m-am simţit nebună.. Stăteam pe scaun în bucătărie, ţin minte şi acum, mama se uita la mine şi îmi zicea să mă opresc, dar eu mâncam şi râdeam... Trist. Am ajuns cam la 3000 de calorii (spun asta pentru că de obicei alimentele pe care le consum au puţine calorii, iar prin numărul ăsta se poate deduce şi cantitatea cât pentru un hipopotam).. Mi-a fost rău, nici prin provocarea vărsăturilor nu am reuşit să mă liniştesc, aşa că pac-pac la spital. M-au internat pentru investigaţii şi aşa am aflat că sistemul meu digestiv, în cea mai mare parte, e cam..dat peste cap. Am făcut o endoscopie, respectiv biopsie pentru helicobacter pylori.

Îţi mulţumesc pentru răspuns, WhiteAngel!
IoanaM13, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2160 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1643 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1386 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui IoanaM13:
WhiteAngel (16 dec 2012)
  #4 (permalink)  
Vechi 16 dec 2012, 15:54:16
Michelina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 18 apr 2011
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 56
Dieta: Intuitive eating
Date: 163cm, 65.5kg
Mesaje: 9.475
Aprecieri acordate: 6.794
Am fost apreciat(a) de 14.587 ori in 6.581 mesaje
Implicit Re: Ortorexico-bulimică aş zice

Doamne fetelor ce citesc aici?! A trebuit sa caut si eu sa vad ce e ortorexia. Aveti 17 ani si in loc sa va bucurati de viata voi va mancati sanatatea cu tot felul de prostii, diete, obsesii. E bine sa incerci sa mananci sanatos dar sincer... la 17 ani ... ai alte griji si alte probleme. Nu mancati fast food toata ziua si dulciuri fara masura, mancati fructe, legume proaspete, faceti miscare si e de-ajuns.
Nu va impuiati capul cu alte prostii. Nu va mai ganditi toata ziua la mancare - ce mananc, ce nu mananc, cate calorii are , cate kilograme am...
__________________
[/URL]
"Pentru a fi fericit este esenţial să ai ceva de iubit, ceva de făcut şi ceva spre care să năzuieşti." - William Blake
Michelina, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Michelina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1701 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1184 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1185 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Michelina:
Slabuta (16 dec 2012), WhiteAngel (16 dec 2012)
  #5 (permalink)  
Vechi 16 dec 2012, 16:03:35
coco23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 25 apr 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Date: 155cm, 45kg
Mesaje: 2.262
Aprecieri acordate: 324
Am fost apreciat(a) de 441 ori in 276 mesaje
Implicit Re: Ortorexico-bulimică aş zice

Draga Ioana, esti o fiinta puternica si matura

Ti-am citit povestea si cred ca multe fete de aici te inteleg cu siguranta.

Nu inteleg de ce ai ajuns la spital. 3000 de calorii e mult, dar NU atat de mult incat sa te aduca la urgenta....

Ce mananci in mod obisnuit?
coco23, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1297 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 780 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui coco23:
WhiteAngel (16 dec 2012)
  #6 (permalink)  
Vechi 16 dec 2012, 16:20:32
WhiteAngel's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 07 nov 2011
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 28
Dieta: Hipocalorica Personalizata
Date: 167cm, 00kg
Mesaje: 1.828
Aprecieri acordate: 600
Am fost apreciat(a) de 520 ori in 412 mesaje
Implicit Re: Ortorexico-bulimică aş zice

Citat:
Anterior postat de IoanaM13 Vezi mesajul
Bună, WhiteAngel!

Eu m-am obişnuit aşa şi am ajuns la „pace” cu ortorexia.
Bine spui „sa ne oprim atunci cand este cazul, deci nu cand nu ne mai putem ridica de pe scaun ..”! Nu ştiu, eu una, de exemplu, mă simt plină de tot felul de substanţe oribile după ce mănânc ceva care nu e în acord cu principiile mele. Ştiu, ce-i drept, că în zilele noastre toate-s cu chimicale, injectate, etc, dar încerc, pe cât posibil, să aleg să mănânc acele alimente care au cât mai puţine minunăţii în ele.
Ce-i drept, la un moment dat tot există o scăpare.. Şi doar din cauza tentaţiilor la tot pasul. Am rezistat câteva luni, a mers bine şi sunt mândră. Şi mai mândră sunt de faptul că am reuşit ca, atunci când am avut momentele de mâncat în exces, măcar am mâncat din rândul produselor acceptabile (mă rog, nu vorbim de pâine).
Echilibru şi armonie, „reţeta” ideală pentru o viaţă sănătoasă.
Cât despre mine, am 17 ani şi sunt în clasa a XI-a. Încă de când mă ştiu am fost mai „dolofană” (purcicuţă în toată regula), şi am avut mari frustrări de prin clasa a IX-a în ce priveşte aspectul fizic. Am avut şi 80 de kilograme, mult pentru 1.70 m înălţime. De pe la sfârşitul clasei a X-a am decis să îmi schimb modul de viaţă, pentru că realizasem şi realizez că doar prin aşa o schimbare se poate modifica şi corpul. Am slăbit iniţial folosind tot felul de diete alese după ureche. Cred că cea disociată a reprezentat prima mea încercare. De prin august m-am apucat, însă, de sport, şi am devenit speriată de ideea că dacă nu am grijă de mine şi de modul în care mă alimentez, mă pot trezi cu tot felul de boli. De atunci, acord timp zilnic calculării caloriilor, a nutrienţilor în principal, etc, etc. Acum o lună-două am încercat dieta Dukan, de care am fost mulţumită, dar prea multe proteine mi-au afectat (ce-i drept, destul de puţin) rinichii şi am ales să nu mai continui aşa. De atunci, am un regim, dacă se poate numi aşa, al meu.
Am ajuns în spital din cauza mâncării. În ziua aia m-am simţit nebună.. Stăteam pe scaun în bucătărie, ţin minte şi acum, mama se uita la mine şi îmi zicea să mă opresc, dar eu mâncam şi râdeam... Trist. Am ajuns cam la 3000 de calorii (spun asta pentru că de obicei alimentele pe care le consum au puţine calorii, iar prin numărul ăsta se poate deduce şi cantitatea cât pentru un hipopotam).. Mi-a fost rău, nici prin provocarea vărsăturilor nu am reuşit să mă liniştesc, aşa că pac-pac la spital. M-au internat pentru investigaţii şi aşa am aflat că sistemul meu digestiv, în cea mai mare parte, e cam..dat peste cap. Am făcut o endoscopie, respectiv biopsie pentru helicobacter pylori.

Îţi mulţumesc pentru răspuns, WhiteAngel!
pai si acest lucru s`a intamplat pt ca a fost vreun aliment stricat sau pur si simplu din cauza psihicului? daca este a2a varianta chiar mi se pare destul de grav .. adica totusi, sa devii inconstienta din cauza sentimentului de vinovatie ?
eu cred ca am mancat si cate 5000 de cal intr`o zi ) acum 2 saptamani cu o prietena, ne`am chitit ca nebunele pe mancat prostii noaptea la filme pana ne`a venit rau .. in contextul in care amandoua avem probleme cu gastrita .. deci sa vezi arsuri dupaia

dar scumpa, nu trebuie sa te mai gandesti atata la mancare .. mananca ceea ce iti place, si micsoreaza portiile la alimentele pe care tu le consideri nesanatoase .. nu le elimina complet ca nu rezolvi nimic, decat frustrari

lasa numaratul caloriilor, este cea mai mare prostie ! vrei ca toata viata sa fii ghidata de niste cifre? si niste gramaje? mananca cat sa te simti tu ok cat iti cere organismul, pt ca el stie mai bine

Citat:
Anterior postat de Michelina Vezi mesajul
Doamne fetelor ce citesc aici?! A trebuit sa caut si eu sa vad ce e ortorexia. Aveti 17 ani si in loc sa va bucurati de viata voi va mancati sanatatea cu tot felul de prostii, diete, obsesii. E bine sa incerci sa mananci sanatos dar sincer... la 17 ani ... ai alte griji si alte probleme. Nu mancati fast food toata ziua si dulciuri fara masura, mancati fructe, legume proaspete, faceti miscare si e de-ajuns.
Nu va impuiati capul cu alte prostii. Nu va mai ganditi toata ziua la mancare - ce mananc, ce nu mananc, cate calorii are , cate kilograme am...
la mine nu e problema ca ma gandesc la calorii, la ce mananc maine sau etc ..
la mine e problema ca am mustrari cand depasesc masura .. trec repede peste ele, dar totusi as vrea sa nu mai existe acele sentimente de vinovatie
Citat:
Anterior postat de coco23 Vezi mesajul
Draga Ioana, esti o fiinta puternica si matura

Ti-am citit povestea si cred ca multe fete de aici te inteleg cu siguranta.

Nu inteleg de ce ai ajuns la spital. 3000 de calorii e mult, dar NU atat de mult incat sa te aduca la urgenta....

Ce mananci in mod obisnuit?
de acord cu irina !
__________________
.................................................. .......................................
_______
Jurnal de mentinere
- WhiteAngel
_________

If you never CHASE your dream, You will never CATCH them !
Mananc ca sa traiesc, nu invers !


WhiteAngel, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Greutatea este incorecta. WhiteAngel, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 16 dec 2012, 16:25:42
IoanaM13's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 11 aug 2012
Locaţie: Iași, Romania
Dieta: Hipocalorică personalizată
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 13
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Ortorexico-bulimică aş zice

Michelina, cu tot respectul, nu consider că vârsta este un criteriu decisiv în acest sens. Un adolescent de 17 ani din prezent nu este acelaşi cu un adolescent de aceeaşi vârstă din trecut. În plus, pasiunile se dezvoltă treptat, iar eu personal mi-am descoperit această plăcere vis-a-vis de studierea alimentaţiei încă de la începutul acestui an. Nu văd nimic greşit în asta, dimpotrivă, mă ajută să evoluez, de ce nu, profesional. Consider că adolescenţa nu înseamnă numai şcoală, jocuri, etc, cu toate că studiul are un rol colosal în această perioadă. Ne dezvoltăm diferit, trăim diferit, de aici şi pasiunile şi modul de a se bucura de viaţă al cuiva diferite.
Conştientizez, într-adevăr, că am o problemă, însă nu este aceea pasiunea pentru alimentaţie, sănătate, etc.

Coco23, îţi mulţumesc. Ce-i drept, mai am ceva până să ajung la maturitate în ceea ce priveşte modul în care mă alimentez, dar, zic eu, am atins câteva puncte esenţiale.
În ziua respectivă am mâncat aproape continuu şi am făcut cele mai „deosebite” combinaţii. A început să mă doară stomacul tare-tare, am luat o pastilă bună, nu a funcţionat, aşa cum se întâmpla de obicei. Am încercat ce am spus şi mai sus şi nu a trecut nicicum. Am zis să merg pentru că, data trecută când am fost la spital tot din cauza stomacului (din fericire nu pentru că am fost o purcicuţă ), mi s-a făcut o injecţie care m-a liniştit complet. Speram şi de data asta să mă ajute, dar nu a făcut nimeni asta.
Fiind lacto-ovo-vegetariană, mănânc şi brânză, iaurt, ouă, pe lângă multe legume şi câteva fructe (inclusiv migdale, seminţe, etc). Eu am mâncat o perioadă bună muuulte legume crude, şi mă gândesc că acestea mi-au iritat şi stomacul.
IoanaM13, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2160 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1643 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1386 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 16 dec 2012, 16:31:32
IoanaM13's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 11 aug 2012
Locaţie: Iași, Romania
Dieta: Hipocalorică personalizată
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 13
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Ortorexico-bulimică aş zice

Din cauza faptului că mi-a fost poftă şi nu mă puteam opri, efectiv (ştiu că, într-adevăr, omul se controlează, însă sunt unele momente când e mai dificil).
Maaamă! Pff..gastrită..aiurea-aiurea, ştiu prin ce treci.
Sunt gurmaaaaaandă! Aici depinde doar de faptul că trebuie să-mi dezvolt bine autocontrolul.
Număr caloriile, dar nu mă stresez atât de tare pe cât mă străduiesc să-mi asigur nutrienţii necesari zilnic. La început da, eram axată pe calorii. Acum, însă, principalul rol este ocupat de nutrienţi.
IoanaM13, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2160 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1643 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1386 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 16 dec 2012, 16:54:27
Michelina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 18 apr 2011
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 56
Dieta: Intuitive eating
Date: 163cm, 65.5kg
Mesaje: 9.475
Aprecieri acordate: 6.794
Am fost apreciat(a) de 14.587 ori in 6.581 mesaje
Implicit Re: Ortorexico-bulimică aş zice

Nu intelege ca te judec. Sincer imi pare rau ca treceti prin asa ceva - parerea mea e ca e o presiune a societatii asupra fetelor tinere. Aceasta dorinta de a ajunge subponderala va impinge in niste extreme absolut sinucigase. Nu-ti imagina ca pe vremea mea nu ne uitam in oglinda. Cand pe la 17 ani am vazut ca mi se rotunjesc soldurile am fost distrusa - nu intelegeam sau mai exact nu acceptam ca e pubertatea, ca ma transform din copil in femeie. Asa ca si eu am inceput sa mananc jumatate din ce imi punea mama in farfurie, am inceput sa nu mai mananc pe strada tot felul de gustari (pe vremea aia covrigi in cea mai mare parte si cate un baton sau corn de paine), am evitat sa mai intru in cofetarii si faceam acasa mai des exercitii. Dar nu am incetat sa mananc, nu am incercat sa vars(si pe vremea mea exista bulimie si anorexie) si in general nu am facut o obsesie despre mancare.
Soldurile au ramas rotunde in ciuda eforturilor mele si eu am continuat sa ma simt grasa ( desi aveam 45-46 kg) pana cand primul barbat m-a facut sa inteleg ca sunt perfecta asa cum sunt (asta pe la 22 ani).


PS Gurmand inseamna sa apreciezi mancarea buna. Sa nu te poti opri din mancat se numeste lacomie.
__________________
[/URL]
"Pentru a fi fericit este esenţial să ai ceva de iubit, ceva de făcut şi ceva spre care să năzuieşti." - William Blake
Michelina, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Michelina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1701 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1184 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1185 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 16 dec 2012, 17:07:42
IoanaM13's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 11 aug 2012
Locaţie: Iași, Romania
Dieta: Hipocalorică personalizată
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 13
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Ortorexico-bulimică aş zice

Există şi presiunea societăţii, însă e important să primeze dorinţa de a arăta bine pentru sine şi pentru sănătatea proprie. Legat de subponderalitate, consider că este discutabil. Eu personal nu cred în IMC, mă ghidez mai mult după oglindă şi după cum mă simt bine. În ceea ce priveşte gustările menţionate de dumneavoastră, asemenea dulciurilor nesănătoase, acest fapt este valabil oricând. De asemenea, şi excerciţiile, atât pentru slăbire, cât şi pentru întreţinere. Sunt de acord cu faptul că e important să mâncam, astfel încât să asigurăm corpului nutrienţii necesari.
Împăcarea cu sine este o condiţie de aur pentru echilibrul vieţii în general.

Greşeala mea. Atunci sunt laaaaaaaacomă!
IoanaM13, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2160 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1643 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1386 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
ajutor, am, bulimica, calorii, dieta, nevoie, ortorexico, sanatos, slabit, zice

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Cred ca a venit vremea sa cer ajutor - Sunt sau nu bulimica? flubby Bulimie & Binge Eating 18 30 apr 2012 16:47:38
Sunt bulimica inna_34 Bulimie & Binge Eating 13 25 mar 2012 22:06:37
Sunt anorexica, bulimica sau nu am nimic? Seleena Am nevoie de ajutor! 68 05 mar 2012 12:14:55
Cum as putea sa slabesc? biank_elena20 Arhiva subiecte - Am intre 80 kg si 90 kg 16 19 nov 2009 21:28:49

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole