forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Retentia de apa (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/retentia-apa-7002.html)

micutza1 07 nov 2010 09:24:35

Retentia de apa
 
Recunosc sunt vinovata ! Inaine -- inainte de a descoperi modul de viata si dea manca sanatos -- cea mai buna prietena a mea era sarea ! Sunt constienta ca din aceasta cauza am retentie de apa - pentru ca din motive medicale e imposibil - sunt sanatoasa tun . Am 2 luni de cand nu pun sare in mancare - sau pun minimul .. insa nimic nu da rezultate nu stiu ce sa fac . am citit tot ce am gasit despre asa cv... si mam gandit sa intreb si pe voi slabutele din experiente personale ce aveti sa-mi spuneti .. sa ma ajutati . Deci cum pot sa ma lupt cu retentia de apa ? Ce pot face ? in afara de fatul sa nu mai consum sare sau anumite alimente .. pentru ca asta fac deja ! Help please ! Multumesc

Livia89 07 nov 2010 13:15:27

Re: Retentia de apa
 
sa bei suficienta apa, ca organismul sa nu aiba impresia ca nu ii dai destula si ca trebuie sa faca provizii, intelegi? :) si sa mananci si supe si alte alimente care contin multa apa, cum ar fi legumele si fructele proaspete

e acelasi lucru cu momentul in care nu mananci suficient, organismul face provizii prin depozitarea de grasimi deranjante :P

am vazut la informatiile tale ca scrie "dieta: ... maxim 1000 de cal/zi", nu e bine... trebuie sa mananci cel putin cat consuma metabolismul bazal, asta ar fi 1200-1300 depinde de inaltimea si kg tale, dar asta iti apare la calculator Calculator metabolism bazal - Calorii.Slabute.ro

iar la dieta cu 1000 de calorii sa nu apelezi decat in ultima instanta, cand ai inceput sa stagnezi :) nu-ti supune organismul la infometare, ti-am zis, il determini sa faca provizii asa, si mai ales nu e deloc sanatos :-s

Livia89 07 nov 2010 13:18:03

Re: Retentia de apa
 
deja revin cu completare :))

cred ca poti apela si la ceaiuri diuretice, dar nu exagerezi cu ele, sa respecti doza zilnica :)

si eu incerc sa scot sarea pt ca sunt predispusa la hipertensiune, si acum pun in toate mancarurile cimbru, busuioc, piper, etc si putina vegeta fara exces de sare ;) incearca si tu

micutza1 08 nov 2010 13:35:39

Re: Retentia de apa
 
multumesc Livia . am inceput cu ceaiul verde cu lamaie de cv timp.. chiar vad ca da rezultate .. iar in privinta apei o sa-ti ascult sfatul. Sti pe net se scriu multe ba sa bei 2 litri ba sa nu bei ,, ba sa mananci fructe care contin apa.. ba nu e bine dc ai retentie de apa ... nu sti nici ce sa mai crezi . dar cea ce spui tu are logica. Eu fructe nu pap cam deloc poate doar odata la 2-3 zilept ca au mult zahar si carboh . Nu stiu meniul meu chiar il consider foarte consistent - nici cele 1000 ce calorii nu le pot manca mi se par prea mult - nici inainte nu papam mult .. dar papam toate 1000 de cal sa zicem asa la o singura masa- seara - fast food si ... acum platesc consecintele. Cat despre sare - vegeta are foarte multa sare si carbohidranti - fie ea si un pic .. eu de sare nu ma ating pt nimic in lume de vreo 2 luni - si aleg alimente care nu au multa sare de la sine ., Multa bafta livia multum k mi-ai raspuns !

Livia89 08 nov 2010 20:04:34

Re: Retentia de apa
 
wow, pai atunci tot ce pot sa-ti mai spun e sa ai cele 3 mese principale + 2-3 gustari pe zi, si in ele sa aduni cele 1000 de calorii, nu intr-o singura masa :-s ca ala tocmai ca e regim de ingrasare, chiar si cu putine calorii :(

iar apa nu are cum sa-ti faca rau, nici cea bauta, nici cea luata din alimentatie, pt ca te asigur ca se elimina ;) poti bea linistita si 3 litri pe zi, daca poti, ca se elimina :) eu am avut destule zile asta vara cand beam asa si nu am retinut apa, dimpotriva, m-a ajutat sa scap de ingramadeala de celulita de pe coapse ;)

fructele nu au chiar atat de multi carbohidrati, comparativ cu cerealele si produsele aferente, plus ca sunt carbo sanatosi :) eu zic ca ai liber la 1-2 fructe/zi in caz de dieta si pana la 4/zi in caz de mentinere :)

si multumesc si eu pt atentionarea legata de vegeta, oricum incerc sa nu pun prea multa >:D< o saptamana frumoasa iti doresc

DrIulia2010 08 nov 2010 20:22:15

Re: Retentia de apa
 
Citat:

Anterior postat de micutza1 (Post 394010)
Recunosc sunt vinovata ! Inaine -- inainte de a descoperi modul de viata si dea manca sanatos -- cea mai buna prietena a mea era sarea ! Sunt constienta ca din aceasta cauza am retentie de apa - pentru ca din motive medicale e imposibil - sunt sanatoasa tun . Am 2 luni de cand nu pun sare in mancare - sau pun minimul .. insa nimic nu da rezultate nu stiu ce sa fac . am citit tot ce am gasit despre asa cv... si mam gandit sa intreb si pe voi slabutele din experiente personale ce aveti sa-mi spuneti .. sa ma ajutati . Deci cum pot sa ma lupt cu retentia de apa ? Ce pot face ? in afara de fatul sa nu mai consum sare sau anumite alimente .. pentru ca asta fac deja ! Help please ! Multumesc


Buna.:)

Foarte multe persoane sufera de retentie hidrica,sunt mai multe cauze,trebuie vazut exact care e problema la tine,cred ca la un subiect despre anticonceptionale am scris mai multe despre retentia apei.

Pe langa ca trebuie exclusa sarea de de bucatarie,pe care o poti inlocui cu sarea cu potasiu sau fara sodiu,mai trebuie suplimentata cantitatea de lichide si ideal ar fi sa consumi mai des urmatoarele legume cu efect diuretic,morcov,telina(regleaza echilibrul hidric),castravete,usturoi,ceapa,varza,sfecla rosie(detoxifiant),sparanghel(contine asparagina cu rol stimulator,imbunatateste circulatia la nivel renal,ajuta la eliminarea toxinelor din organism).

micutza1 09 nov 2010 01:02:47

Re: Retentia de apa
 
multumesc lulia!

simonet 29 ian 2011 19:22:15

Re: Retentia de apa
 
Buna!!
Si eu am probleme cu retentia de apa, mai ales vara, cand mi se umfla picioarele si ma dor groaznic, insa eu dupa ce am inceput sa fac sport - aerobic - nu am mai avut probleme.

david 07 feb 2011 17:18:03

Re: Retentia de apa
 
Buna fetele!Si eu am avut probleme cu retinerea apei dardupa o si obositoare de munca si atunci canderam mai plinuta:DDeci trebuie sa slabim ,sa facem sport si samancam sanatos!;)

elyzuka 24 mar 2011 15:56:12

Re: Retentia de apa
 
si eu am probleme cu retentia de apa.. mi`a fost recomandata tinctura de papadie si vad ca functioneaza deocamdata. am incercat si ceaiul de papadie dar tinctura mi se pare mai buna desi are un gust rau :-&


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:56:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO