forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Rusinos, dar omenesc... gaze mirositoare la dieta (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/rusinos-omenesc-gaze-mirositoare-dieta-2898.html)

onetotilia 24 feb 2010 16:46:44

Rusinos, dar omenesc... gaze mirositoare la dieta
 
:-s:-s:-s:-s:-sde cand am inceput dieta am inceput sa am probleme cu gazele......nu doar ca sunt foarte dese,dar sunt si foarte mirositoare.........; imi e jena,dar ma gandeam poate ca nu sunt singura in aceasta situatie...as vrea sa se opreasca cumva ca m-am saturat sa fug de mine insami......:((:">:">:">:">:">:">:">:">:">:((:((:( (

onetotilia 24 feb 2010 16:51:35

Re: Rusinos, dar omenesc... gaze mirositoare la dieta
 
nimeni???

sunt singura nefericita din acest punct de vedere????

OitaVesela 24 feb 2010 17:11:43

Re: Rusinos, dar omenesc... gaze mirositoare la dieta
 
Eu cred ca e de la alimentatie. Ceva reactioneaza acolo in intestin :-?
Uite ce am gasit:

Flatulenta apare in urma inghitirii aerului sau din actiunea normala a bacterieriilor asupra substantelor nedigerate din colon. Este normal sa treaca gaze de 6-20 de ori pe zi.
Gazele intestinale sunt formate din oxigen, azot, hidrogen, dioxid de carbon, hidrogen sulfurat, amoniac si metan. Mirosul gazelor este cauzat de obicei de cantitati mici de hidrogen sulfurat, amoniac si metan. Gazele provenite in urma ingestiei de carne si oua miros mai urat, in timp ce gazele provenite din carbohidratii vegetali sunt de obicei inodore.
Aceasta se poate preveni prin modificarea regimului alimentar. In mod ocazional, flatulenta este un simptom sau o afectiune medicala ce necesita tratament.
Exemple de alimente ce produc emisia de gaze:
-legume cum ar fi: anghinare, broccoli, varza de bruxelles, varza, conopida, castraveti, piper verde, ceapa, mazare, ridichi, cartofi cruzi, fasole
-fructe cum ar fi: caise, banane, pepene, piersici, pere, prune si mere crude
-grau si tarate de grau
-oua
-bauturi carbogazoase, de fructe, bere si vin rosu
-mancaruri grase sau prajeli
-zahar sau substituenti
-lapte sau alte produse lactate, mai ales la persoanele cu intoleranta la lactoza (principalul glucid din lapte)
-alimente ambalate ce contin lactoza, cum ar fi fainoase, cereale si sosuri de salate.

onetotilia 24 feb 2010 17:44:26

Re: Rusinos, dar omenesc... gaze mirositoare la dieta
 
atunci nu stiu ce as mai putea manca..........;;tot ce e acolo mananc si eu :((

OitaVesela 24 feb 2010 17:57:13

Re: Rusinos, dar omenesc... gaze mirositoare la dieta
 
Da, e cam lunga lista.
Dar trebuie sa fie unul sau doua din astea care fie combinate intre ele sau in combinatie cu sucurile gastrice dau reactiile pe care le ai tu.
Fasolea e pe primul loc pentru mine si cred ca pentru multa lume. Incearca sa elimini unul sau doua la crezi tu ca esti mai sensibila si vezi cum iti merge.

Mai sunt si medicamente dar nu stiu cat de eficiente.

onetotilia 24 feb 2010 18:01:35

Re: Rusinos, dar omenesc... gaze mirositoare la dieta
 
azi am fost ok.....vre-o 5-6 si nici nu mai miros....dar saptamana trecuta.........;;;deci efectiv simteam ca ma ard.....trebuia evectiv sa ies dn casa si sa alesc prin curte de cate ori ma apuca....si era asa in reprize.....mai ales dimneata.....pana pe la pranz.......si seara......azi am si baut mult ceai verde...poate ma ajuta sa scap de ele usurand digestia sau ce face el acolo....

OitaVesela 24 feb 2010 18:06:29

Re: Rusinos, dar omenesc... gaze mirositoare la dieta
 
Ai cumva colonul iritabil?

onetotilia 24 feb 2010 18:26:23

Re: Rusinos, dar omenesc... gaze mirositoare la dieta
 
nu stiu...... :(

OitaVesela 24 feb 2010 18:41:14

Re: Rusinos, dar omenesc... gaze mirositoare la dieta
 
of>:D< te inteleg ca e nasol. Eu am alta buba: la examene sau cand sunt stresata imi scoate zgomote stomacul. Si nu au nicio legatura cu foamea ca pot sa mananc si un porc inainte si tot face. Inchipuie-ti o sala mare, liniste deplina si chioraieli de stomac:-s

Zoe 24 feb 2010 19:07:27

Re: Rusinos, dar omenesc... gaze mirositoare la dieta
 
pentru gaze poti sa mai iei carbune, sau triferment. dar carbunele mi se pare mai sanatos - adsoarbe gazele si gata :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:47:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO