forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Sanatos vs Nesanatos (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/sanatos-vs-nesanatos-3561.html)

Lady Lara 21 apr 2010 13:11:21

Sanatos vs Nesanatos
 
Buna,care e diferenta dintre 1000 de calorii/zi consumate in mod sanatos (prin salate,pui,fructe..etc.) si 1000/zi din alte "prostioare"?...se raporteaza doar la nivelul sanatatii sau si asupra kilogramelor?

DrIulia2010 21 apr 2010 14:14:37

Re: Sanatos vs Nesanatos
 
Cele 1000 de kcal din "prostioare"cum le numesti tu:D,le vei simti in timp la kg dar au bineinteles efect negativ asupra sanatatii organismului.
Mai bine consumi alimente de calitate,sanatoase decat calorii "goale" si daunatoare.
Depinde pentru fiecare persoana ce e mai important,sa slabeasca in mod sanatos si deci sa fie sanatoasa sau doar sa slabeasca prin orice metoda.;)

onetotilia 21 apr 2010 14:20:47

Re: Sanatos vs Nesanatos
 
eu cred ca daca aduni in jur de 900- 1000 de calorii doar din mancare sanatoasa... pe langa ca esti full.. poti sa iti satisfaci si o pofta de 100 kcal din ceva care nu e neaparat nesanatos( ciocolata de ex....)

DrIulia2010 21 apr 2010 14:37:16

Re: Sanatos vs Nesanatos
 
Fiecare percepe diferit notiunea de alimentatie sanatoasa.Multe persoane cred ca mananca sanatos, dar din pacate se inseala.Nu e usor ca o persoana sa invete sa se hraneasca intr-un mod sanatos ,trebuie doar sa-si doreasca.:)

mvthebest 21 apr 2010 20:48:23

Re: Sanatos vs Nesanatos
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 159756)
Fiecare percepe diferit notiunea de alimentatie sanatoasa.Multe persoane cred ca mananca sanatos, dar din pacate se inseala.Nu e usor ca o persoana sa invete sa se hraneasca intr-un mod sanatos ,trebuie doar sa-si doreasca.:)

Cam ce inseamna o alimentatie sanatoasa? :D

roxana1985 21 apr 2010 20:54:28

Re: Sanatos vs Nesanatos
 
Este greu sa manaci sanatos in zilele noastre cu atatea tentatii in jur:D
Si daca ma gandesc bine nici fructele si legumele din ziua de astazi nu mai sunt ce-au fost...

Anammaria 23 apr 2010 14:32:26

Re: Sanatos vs Nesanatos
 
din pacate asa este....Dar eu cred ca cel mai important este sa ne obisnuim cu un al stil de viata. Obisnuite astfel, micile tenatii nu te vor mai tenta ca iniante pentru simplu fapt ca stii ca nu sunt sanatoase.

celi 23 apr 2010 17:15:41

Re: Sanatos vs Nesanatos
 
Citat:

Anterior postat de Anammaria (Post 162743)
din pacate asa este....Dar eu cred ca cel mai important este sa ne obisnuim cu un al stil de viata. Obisnuite astfel, micile tenatii nu te vor mai tenta ca iniante pentru simplu fapt ca stii ca nu sunt sanatoase.

Când spui stil de viață spui moderație, nimic nu dăumează dacă nu este consumat în execes... eu nu pot să cred că puțină ciocolată sau un suc îți fac un rău iremediabil. Aiurea ar fi să bei numai suc în loc de apă și să papi ciocolată oricând, oricum și una întreaga odată.
Sănătate de asemenea înseamnă moderație, mulți consideră ca dacă mănâncă numai legume și fructe sunt foarte sănătoși, alții cred că dacă renuță total la pâine e foarte sănătos... exemplele pot continua... nu este adevărat și lipsa pâinii și numai consumul de legume te poate face la fel de nesănătos.
Spui de micile tentații... ele nu vor dispărea nici dacă noi știm că nu sunt sănătoase, dar dacă știm că putem consuma din ele însă nu în exces.. atunci am făcut o alegere sănătoasă.


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:45:35.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO