forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Saritul pe loc cate calorii arde? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/saritul-loc-cate-calorii-arde-7450.html)

Alexandra Caty 13 dec 2010 20:00:12

Saritul pe loc cate calorii arde?
 
Buna fetelor, vroiam sa va intreb despre saritul pe loc...ared acelas numar de calorii ca si saritul corzii ???? Mie mi s-a spus ca nu ..:-/De 4 zile sar pe loc tip de 3 ore si vreau sa aflu cate calorii ard. [*danseaza*]:DThanks girls!!

cutesuzy 13 dec 2010 20:07:57

Re: Saritul pe loc cate calorii arde?
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra Caty (Post 437717)
Buna fetelor, vroiam sa va intreb despre saritul pe loc...ared acelas numar de calorii ca si saritul corzii ???? Mie mi s-a spus ca nu ..:-/De 4 zile sar pe loc tip de 3 ore si vreau sa aflu cate calorii ard. [*danseaza*]:DThanks girls!!

cum poti sari pe loc timp de 3 ore? cred ca as lesina :D da, in mod normal sau cel putin dupa logica mea, arzi mai multe calorii daca sari coarda decat pe loc pentru ca faci mai mult efort, lucrezi si cu bratele si implicit consumi mai multa energie, e mai solicitant si prin urmare arzi un numar mai mare de calorii. insa, nu cred ca-ti putem spune cate calorii arzi pentru ca fiecare organism in parte are ritmul sau de ardere. mult succes la sarit!

Alexandra Caty 13 dec 2010 20:32:25

Re: Saritul pe loc cate calorii arde?
 
Citat:

Anterior postat de cutesuzy (Post 437723)
cum poti sari pe loc timp de 3 ore? cred ca as lesina :D da, in mod normal sau cel putin dupa logica mea, arzi mai multe calorii daca sari coarda decat pe loc pentru ca faci mai mult efort, lucrezi si cu bratele si implicit consumi mai multa energie, e mai solicitant si prin urmare arzi un numar mai mare de calorii. insa, nu cred ca-ti putem spune cate calorii arzi pentru ca fiecare organism in parte are ritmul sau de ardere. mult succes la sarit!

Pai :)....eu incepusem in prima zi mi-am stabilit sa sar o ora dar dupacea m-am gandit cat de bine as arata slaba.Si mi-am luat inima in dinti si am sarit in contiunuu ( dar am facut o pauza DE 10 min ),ma dureau picioarelefoarte tare dar mi-am zis pot sa fac mai mult si asa in urmatoarele zile am facut 3 ore de sarituri. Imi ziceam in gand ca : ''Vai ca nu mai pot ....ma doar toate'' si dupacea : '' Nu imi pasa daca ma dor picioarele ! Eu m-am saturat sa tot sa ma ingras in loc sa slabesc!''. :))
Dar eu dau si din maini cand sar :D. Mersi pentru raspuns >:D<.

micutza1 13 dec 2010 23:37:39

Re: Saritul pe loc cate calorii arde?
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra Caty (Post 437778)
Pai :)....eu incepusem in prima zi mi-am stabilit sa sar o ora dar dupacea m-am gandit cat de bine as arata slaba.Si mi-am luat inima in dinti si am sarit in contiunuu ( dar am facut o pauza DE 10 min ),ma dureau picioarelefoarte tare dar mi-am zis pot sa fac mai mult si asa in urmatoarele zile am facut 3 ore de sarituri. Imi ziceam in gand ca : ''Vai ca nu mai pot ....ma doar toate'' si dupacea : '' Nu imi pasa daca ma dor picioarele ! Eu m-am saturat sa tot sa ma ingras in loc sa slabesc!''. :))
Dar eu dau si din maini cand sar :D. Mersi pentru raspuns >:D<.


buna intrebarea ta scumpa mea! Eu nu stiu sa sar coarda mi-ar placea sa cred ca arzi ceva ceva sarind pur si simplu! Cred ca o sa ma apuc si eu de sarit :)) ca iepurasii tsop tsop :x

DariaMih 18 dec 2010 21:23:40

Re: Saritul pe loc cate calorii arde?
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra Caty (Post 437717)
Buna fetelor, vroiam sa va intreb despre saritul pe loc...ared acelas numar de calorii ca si saritul corzii ???? Mie mi s-a spus ca nu ..:-/De 4 zile sar pe loc tip de 3 ore si vreau sa aflu cate calorii ard. [*danseaza*]:DThanks girls!!

Alexandra, te felicit pentru dovada de rezistenta si ambitie pe care o ai! Daca vrei sa afli cate calorii arzi in timp ce sari te sfatuiesc sa-ti iei un pedometru. De obicei se folosesc pentru cei care merg/alearga dar cred ca se te poate ajuta si pe tine pentru ca masoara cate calorii arzi. Dar daca tot preferi sa sari de ce nu mergi la sala la kangoo jumps? Succes!

Justinne 19 dec 2010 00:28:21

Re: Saritul pe loc cate calorii arde?
 
Mie mi se pare ca faci o foarte mare prostioara sarind atata. Mai bine iti cumperi o coarda si sari 10-15 minute. Iti garantez ca o sa obosesti de nu o sa mai poti. Nu se compara cu saritul pe loc. In plus de asta, banuiesc ca faci sport pentru a slabi si pentru a fi sanatoasa. Daca picioarele deja te dor, iti cam dau un semnal ca ar trebui sa o lasi mai moale pentru ca iti omori gambele. Saritul nu este acelasi lucru ca si alergatul, la sarit trebuie sa fi mult mai precaut, si vezi cat accent se pune pe alergatul corect.:)
Eu zic sa cauti alt sport pentru a slabi, daca vrei sa il faci mai mult de 10-15 minute. Sa sari cateva ore, chiar si pe loc, mi se pare foarte nociv.

cutesuzy 19 dec 2010 20:51:39

Re: Saritul pe loc cate calorii arde?
 
nu stiu cat de nociv este..ce-i drept ar trebui sa fi atenta la genunchi si gambe..insa eu nu cred ca are acelasi efect daca ai face un sport sau ai alerga..acum pe banda ca-i iarna..sau daca ai face sala..aerobic..pilates..sau daca tot iti place sa sari..de ce nu faci kangoo jumps?

DariaMih 19 dec 2010 21:33:36

Re: Saritul pe loc cate calorii arde?
 
Kangoo jumps poate fi foarte amuzant dar solicitant in acelasi timp. Am o prietena care face si mi-a spus ca foarte greu insa iti lucreaza toti muschii. Chiar ai putea sa incerci si pe mine ma bate gandul de ceva timp..insa nu stiu cat de bine stau cu rezistenta..

cutesuzy 29 dec 2010 00:12:35

Re: Saritul pe loc cate calorii arde?
 
si eu ma gandeam sa schimb exercitiile pe care le fac acum cu kangoo jumps, insa asa cum spune si daria mai sus..e destul de solicitant si trebuie sa ai ceva rezistenta..dar mie mi se pare foarte amuzant..o alta alegere de-a mea ar fi innotul..care e recomandat in mai multe cazuri, nu numai pentru slabit..sarbatori fericite!

DariaMih 02 ian 2011 23:51:04

Re: Saritul pe loc cate calorii arde?
 
Citat:

Anterior postat de cutesuzy (Post 450732)
si eu ma gandeam sa schimb exercitiile pe care le fac acum cu kangoo jumps, insa asa cum spune si daria mai sus..e destul de solicitant si trebuie sa ai ceva rezistenta..dar mie mi se pare foarte amuzant..o alta alegere de-a mea ar fi innotul..care e recomandat in mai multe cazuri, nu numai pentru slabit..sarbatori fericite!

Innotul este un sport care ajuta la foarte multe lucruri legate de sanatate si este recomandat in mai multe cazuri. Eu te sfatuiesc sa optezi pentru innot in detrimentul kangoo jumps, beneficiile sunt mai multe! Insa iarna, nu stiu cat este de recomandat tinand cont de vreme. Mie iarna imi place sa merg la patinoar :D Seara faina!


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:25:00.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO