forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Sauna (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/sauna-1702.html)

ami 04 nov 2009 16:52:22

Sauna
 
de astazi incep sauna si aerobic,am mai facut asta in urma cu cateva luni..recomand sauna din tot sufletul!face foarte bine atat pentru toxine cat si pentru piele..dupa cateva sedinte de sauna,va garantez o piele de bebelus..dupa sauna,daca aveti un scrub la indemana,o sa ma pomeniti:)cine face de aici sauna?>:D<

Slabuta 04 nov 2009 16:59:32

Re: Sauna
 
Citat:

Anterior postat de ami (Post 47334)
de astazi incep sauna si aerobic,am mai facut asta in urma cu cateva luni..recomand sauna din tot sufletul!face foarte bine atat pentru toxine cat si pentru piele..dupa cateva sedinte de sauna,va garantez o piele de bebelus..dupa sauna,daca aveti un scrub la indemana,o sa ma pomeniti:)cine face de aici sauna?>:D<

Buna Ami :)
Eu mergeam acum cativa ani la sauna si imi placea, intr-adevar lasa pielea foarte catifelata... :)

Acum nu mai merg pentru ca mi se accelereaza foarte mult pulsul si ma inteapa inima, de fapt, nu prea fac fata la abur fierbinte, eu nici macar baie nu fac in cada doar dusuri cu apa calduta. :(

Sheba 04 nov 2009 17:01:45

Re: Sauna
 
Nici eu nu prea sunt adepta saunei. Am senzatia neplacuta ca ma sufoc. Baia turceasca si mai rau. Hidromasaj nu zic nu :D

ami 04 nov 2009 17:03:56

Re: Sauna
 
da,trebuie avut grija,cardiacii si anemicii,nu au voie mai mult de 5 minute!apropo,sunt stundenta la medicina,momentan fac stagiul de cardio,daca aveti vreo intrebare/problema incerc sa va ajut cu cea mai mare placere..

ami 04 nov 2009 17:05:55

Re: Sauna
 
depinde de fiecare persoana,eu ador caldura,si in special senzatia de relaxare pe care o am dupa ce ma bag in sauna dupa un aerobic intens:>

roseadria 04 nov 2009 17:58:48

Re: Sauna
 
Eu fac saptaminal sauna dar nu cu aburi ca simt ca ma sufoc. sauna cu caldura imi place foarte mult.

Marlin 04 nov 2009 19:44:26

Re: Sauna
 
Ami din ce motiv incepi sa faci sauna?
Ce legatura are cu aerobicul?

ami 04 nov 2009 23:28:35

Re: Sauna
 
buna:)sincer asa este pachetul la sala unde ma duc,insa eu chiar cred ca au imbinat aerobicul cu sauna dintr-un motiv,si anume,ca iti relaxezi intreg corpul dupa efortul depus,si nu numai,elimini si apa din tesuturi(celulita)!este recomandata sauna de2 ori pe saptamana,timp de maxim 2 luni!va garantez ca veti fi foarte multumite de textura pielii!toate impuritatiile,punctulete si nu in ultimul rand celulita!;;)

dorutza 04 nov 2009 23:43:57

Re: Sauna
 
Buna. am si eu o intrebare. cum se procedeaza in sauna si dupa sauna in legatura cu apa. E ok sa bei apa inauntru sau dupa ce termini? Si daca nu la ce interval de timp poti bea apa? ca am auzit tot felul de discutii... [*ganditor*]

Marlin 05 nov 2009 10:54:05

Re: Sauna
 
Ok, Ami ..pusesem intrebarea in ideea de a primi un raspuns mai "medical".


Hai sa incercam sa explicam ce insemana mai exact sa faci sauna. Ne dezbracam frumos si intram intr-o cabina unde ne expunem corpul pentru un anumit numar de minute la o temperatura ridicata. Corpul nostru incepe sa se incalzeasca datorita mediului extern si implicit va incepe sa transpire.Face asta pentru a-si mentine constanta temeperatura corpului (altfel am muri). Prin transpiratie se pierde de fapt apa din piele, proces care se face cu absorbtie de caldura , deci odata cu apa se elimina si caldura.


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:04:05.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO