forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Se poate slabi in kg dar nu si in cm? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/se-poate-slabi-kg-nu-cm-4423.html)

karmara 08 iul 2010 23:45:18

Se poate slabi in kg dar nu si in cm?
 
Invers am mai auzit, sa slabesti in cm dar nu in kg, din cauza cresterii masei musculare probabil.

Dar asa? Sau am innebunit eu.. :D
Adica am slabit in ultimele 3 sapt si ceva vreo 3 kg si nici un cm in minus, de nicaieri. Nici macar jumate de cm. :D :-o

Si plus ca iau ColonHelp si am scaun zilnic, spre deosebire de inainte cand aveam la 4 zile. Adica macar din cauza asta sa fi dat de la nivelul burtii vreun cm, dar nu!

Chiar nu inteleg...x-(

Am facut si sport in ultima saptamana, de toate: inot, tae-bo, dans.:-s

NeutriD 09 iul 2010 00:13:02

Re: Se poate slabi in kg dar nu si in cm?
 
Kilograme in minus, nu inseamna neaparat centimetri in minus. Poti sa slabesti dar in acelasi timp sa iti maresti masa musculara, in cazul barbatilor si sa iti tonifiezi si sculptezi corpul prin fitness si alte exercitii in cazul femeilor.

Nu poti sa slabesti intr-o anumita zona.

Ai rabdare si rezultatele nu vor intarzia sa apara chiar daca au trecut 3 saptamani, asa cum ai specificat.


P.S. Nu prea e bine sa ai scaune foarte dese pentru ca corpul se dezhidrateaza si aici intervin alte probleme. Eu sunt impotriva "medicamentelor" in genul ColonHelp.

Consuma multe fibre daca ai probleme cu digestia.

VAmedeea 09 iul 2010 00:27:46

Re: Se poate slabi in kg dar nu si in cm?
 
Stai linistita. Si eu patesc la fel. Sunt saptamani si saptamani. Asta inseamna ca ai eliminat doar apa si facand sport ti s-au mai umflat un piuc muschii. Se vor duce ei si cm. Pup!>:d<

karmara 09 iul 2010 00:31:39

Re: Se poate slabi in kg dar nu si in cm?
 
Citat:

Anterior postat de NeutriD (Post 246600)
Kilograme in minus, nu inseamna neaparat centimetri in minus. Poti sa slabesti dar in acelasi timp sa iti maresti masa musculara, in cazul barbatilor si sa iti tonifiezi si sculptezi corpul prin fitness si alte exercitii in cazul femeilor.

Nu poti sa slabesti intr-o anumita zona.

Ai rabdare si rezultatele nu vor intarzia sa apara chiar daca au trecut 3 saptamani, asa cum ai specificat.


P.S. Nu prea e bine sa ai scaune foarte dese pentru ca corpul se dezhidrateaza si aici intervin alte probleme. Eu sunt impotriva "medicamentelor" in genul ColonHelp.

Consuma multe fibre daca ai probleme cu digestia.

ColonHelp nu e medicament ci chiar fibre naturale; contine tarate de psylium, seminte de in, patrunjel, chimen, oregano si argila. Atat! Sunt faramitate si le mananc cu iaurt.
Si nu ma dezhidratez ca beau 2 l de apa pe zi.
Si ti se pare des sa am scaune o data pe zi?

deadcountess 09 iul 2010 08:27:43

Re: Se poate slabi in kg dar nu si in cm?
 
Citat:

Anterior postat de NeutriD (Post 246600)
Kilograme in minus, nu inseamna neaparat centimetri in minus. Poti sa slabesti dar in acelasi timp sa iti maresti masa musculara, in cazul barbatilor si sa iti tonifiezi si sculptezi corpul prin fitness si alte exercitii in cazul femeilor.

Nu poti sa slabesti intr-o anumita zona.

Ai rabdare si rezultatele nu vor intarzia sa apara chiar daca au trecut 3 saptamani, asa cum ai specificat.


P.S. Nu prea e bine sa ai scaune foarte dese pentru ca corpul se dezhidrateaza si aici intervin alte probleme. Eu sunt impotriva "medicamentelor" in genul ColonHelp.

Consuma multe fibre daca ai probleme cu digestia.

Acelasi volum de muschi cantareste mai mult decat acelasi volum de grasime. Deci daca inlocuiesti grasimea cu muschi nu ai cum sa nu scazi si in centimetri cand scazi in greutate. In concluzie nu poate fi acesta motivul.

Dio 09 iul 2010 08:49:34

Re: Se poate slabi in kg dar nu si in cm?
 
In plus, este greu de crezut ca reusesti sa cresti masa musculara prea mult intr-o luna cu un regim hipocaloric si fara un aport consistent de proteine.

karmara 09 iul 2010 11:45:21

Re: Se poate slabi in kg dar nu si in cm?
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 246608)
Stai linistita. Si eu patesc la fel. Sunt saptamani si saptamani. Asta inseamna ca ai eliminat doar apa si facand sport ti s-au mai umflat un piuc muschii. Se vor duce ei si cm. Pup!>:d<

Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 246739)
Acelasi volum de muschi cantareste mai mult decat acelasi volum de grasime. Deci daca inlocuiesti grasimea cu muschi nu ai cum sa nu scazi si in centimetri cand scazi in greutate. In concluzie nu poate fi acesta motivul.

Citat:

Anterior postat de Dio (Post 246797)
In plus, este greu de crezut ca reusesti sa cresti masa musculara prea mult intr-o luna cu un regim hipocaloric si fara un aport consistent de proteine.


Da, voi aveti dreptate.
Oricum o sa vad ce se mai intampla si va tin la curent. :)
Nu aveam cum sa-mi cresc masa musculara ca sport am facut doar in ultima saptamana.
Daca scad sub 70 kg o sa ma masor din nou si o sa va zic.
Totusi eu ma simt mai slabuta :D Nu stiu care e fenomenul.

karmara 09 iul 2010 13:31:24

Re: Se poate slabi in kg dar nu si in cm?
 
Azi m-am masurat din cap pana in picioare si astfel mi-am cam dat seama care e problema. :D

Cred ca slabesc unde nu trebuie, gen gambe, pulpe si bust. :D Cate 1-2 cm.
Si in talie cam deloc.:((
Si nu stiu ce s-a intamplat peste noapte dar am slabit si in sold 2 cm.

deadcountess 09 iul 2010 14:54:26

Re: Se poate slabi in kg dar nu si in cm?
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 247437)
Azi m-am masurat din cap pana in picioare si astfel mi-am cam dat seama care e problema. :D

Cred ca slabesc unde nu trebuie, gen gambe, pulpe si bust. :D Cate 1-2 cm.
Si in talie cam deloc.:((
Si nu stiu ce s-a intamplat peste noapte dar am slabit si in sold 2 cm.

Pai ma gandeam eu ca ai fi slabit tu pe undeva unde n-ai masurat.
Asta e, din pacate e greu de slabit numai de acolo de unde vrem.:(

karmara 09 iul 2010 15:03:46

Re: Se poate slabi in kg dar nu si in cm?
 
Stiu ca spunea Slabuta pe undeva ca ea acum cativa ani se impacheta cu folie cand facea sport si astfel se duceau cm mai repede din talie.

A mai incercat oare cineva?
Chiar ar merge oare?

Ca asta ar fi cam singura solutie...:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:24:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO