forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Slabesc prea mult la fata! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/slabesc-prea-mult-fata-6265.html)

Dgilmour 10 sep 2010 19:54:43

Slabesc prea mult la fata!
 
Buna slabutelor!

Ma confrunt cu o problema neplacuta, si desi sunt noua aici, am decis sa imi iau inima in dinti si sa va cer sfatul. Am 1.68 m si 55 de kilograme si de ceva vreme (in jur de o luna) fac sport mai intens: Pilates, bicicleta, alergat, tae-bo, fitness de 4-5 ori pe saptamana. Desi as vrea sa continui sa dau jos grasimea si sa-mi fac o conditie fizica mai buna, observ ca sunt din ce in ce mai slaba la fata: oasele obrajilor sunt foarte proeminenti si nu am mai deloc "bujori" sau macar o rotunjime a fetei . Ba mai mult, toata lumea imi spune sa ma opresc din aceste activitati obositoare pentru ca o sa ma uratesc de-a dreptul si ma simt de parca as avea de ales: fata frumoasa, ori corp frumos?

Va rog sa-mi spuneti ce as putea face, si daca se poate sa nu renunt la niciuna!

deadcountess 10 sep 2010 20:00:38

Re: Slabesc prea mult la fata!
 
Poate esti mai "trasa la fata" pt ca te-ai obosit in ultimul timp. Te simti mai obosita fata de cand faci mai mult sport? Dormi suficient?
Un alt motiv ar putea fi faptul ca nu prea mai ai de unde sa slabesti (m-am uitat la profilul tau si ai un procent de grasime corporala destul de mic si o constitutie atletica):-/

Dgilmour 10 sep 2010 20:14:32

Re: Slabesc prea mult la fata!
 
Eram foarte obosita dupa bicicleta... adica epuizata de-a dreptul. Nu am o rezistenta prea buna si faceam in jur de 40-50 de minute pe mai multe intensitati, dar nu foarte mari (nivel 3,4,5 sau 6, daca iti spune ceva). Tae-bo abia am inceput, dar ma simt mai bine dupa, oricum. Iar de dormit, dorm in jur de 7-8 ore in medie. Ideea e ca nu arat a om gras, dimpotriva, am avut si cu 13 kg mai mult ca acum, dar as vrea la coapse si la abdomen sa mai dau jos...dar mi-e teama ca o sa arat scheletica la fata.

deadcountess 10 sep 2010 20:23:04

Re: Slabesc prea mult la fata!
 
Citat:

Anterior postat de Dgilmour (Post 323614)
Eram foarte obosita dupa bicicleta... adica epuizata de-a dreptul. Nu am o rezistenta prea buna si faceam in jur de 40-50 de minute pe mai multe intensitati, dar nu foarte mari (nivel 3,4,5 sau 6, daca iti spune ceva). Tae-bo abia am inceput, dar ma simt mai bine dupa, oricum. Iar de dormit, dorm in jur de 7-8 ore in medie. Ideea e ca nu arat a om gras, dimpotriva, am avut si cu 13 kg mai mult ca acum, dar as vrea la coapse si la abdomen sa mai dau jos...dar mi-e teama ca o sa arat scheletica la fata.

Probabil ca oboseala si-a spus cuvantul. Ia-o mai incet pana iti creste rezistenta. Ai grija sa nu ajungi la oboseala cronica, ca odata instalata e foarte greu sa-ti revii.

Dgilmour 10 sep 2010 20:46:25

Re: Slabesc prea mult la fata!
 
S-ar putea sa fi fost prea mult pentru corpul meu la momentul ala, prea intens intr-un timp scurt

Dar imi imaginez ca si in timp mai lung daca voi slabi, pentru ca grasimea se reduce de pe tot corpul, nu doar de unde vreau eu, tot o sa raman cu aceeasi problema la fata, care va fi mereu disproportionata fata de corp, aratand mereu mai slaba.

Dar multumesc, ai dreptate, ar trebui s-o iau mai usor...

justbelieve 11 sep 2010 07:00:10

Re: Slabesc prea mult la fata!
 
Sincera sa fiu ma gandeam zilele astea sa deschid un subiect cu aceeasi tema,dar ma bucur ca l-a facut altcineva:)
Si eu ma confrunt cu aceeasi problema,la fata am slabit foarte mult,nu mai am aceleasi trasaturi..Si mi-e foarte frica sa mai slabesc,cum spunea si slabuta de mai sus nu vreau sa fiu in postura de a alege dintre un corp frumos si o fata frumoasa.Si nu e vorba de oboseala,la mine chiar se vede ca nu mai am obrajorii aceia umflati de alta data.Eu cred ca trebuie spus stop slabirii si mai mult sport,dar nu e chiar asa usor..

Dgilmour 12 sep 2010 17:37:27

Re: Slabesc prea mult la fata!
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 323901)
Sincera sa fiu ma gandeam zilele astea sa deschid un subiect cu aceeasi tema,dar ma bucur ca l-a facut altcineva:)
Si eu ma confrunt cu aceeasi problema,la fata am slabit foarte mult,nu mai am aceleasi trasaturi..Si mi-e foarte frica sa mai slabesc,cum spunea si slabuta de mai sus nu vreau sa fiu in postura de a alege dintre un corp frumos si o fata frumoasa.Si nu e vorba de oboseala,la mine chiar se vede ca nu mai am obrajorii aceia umflati de alta data.Eu cred ca trebuie spus stop slabirii si mai mult sport,dar nu e chiar asa usor..


Eu am facut in timpul asta mai mult cardio, care se intelege ca slabeste mult. Tu ce sport faci?
Crezi ca e mai bine sa facem exercitii cu greutati, sau de forta in orice caz, pentru zonele cu probleme, sau nici asa nu scapam de slabit la fata?

justbelieve 12 sep 2010 17:43:27

Re: Slabesc prea mult la fata!
 
Citat:

Anterior postat de Dgilmour (Post 325636)
Eu am facut in timpul asta mai mult cardio, care se intelege ca slabeste mult. Tu ce sport faci?
Crezi ca e mai bine sa facem exercitii cu greutati, sau de forta in orice caz, pentru zonele cu probleme, sau nici asa nu scapam de slabit la fata?

Pai alternez un program de fitness cu dans(zumba).
Nu neaparat exercitii cu greutati,ci sa facem exercitii strict pentru zonele problema.

Dgilmour 12 sep 2010 21:59:45

Re: Slabesc prea mult la fata!
 
Da' chiar, ca tot veni vorba de zumba asta, spune-mi, e eficienta? Adica de unde ai dat cel mai mult jos? E mai buna ca tae-bo, spre exemplu?

justbelieve 14 sep 2010 16:29:33

Re: Slabesc prea mult la fata!
 
Citat:

Anterior postat de Dgilmour (Post 325942)
Da' chiar, ca tot veni vorba de zumba asta, spune-mi, e eficienta? Adica de unde ai dat cel mai mult jos? E mai buna ca tae-bo, spre exemplu?

Adevarul este ca arde multe calorii.Daca e eficienta sau nu,nu stiu.Cum am spus alternez zumba cu fitness si sunt multumita de rezultate.


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:51:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO