forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Sunt anorexica, bulimica sau nu am nimic? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/sunt-anorexica-bulimica-sau-nu-nimic-10444.html)

Seleena 15 oct 2011 16:49:59

Sunt anorexica, bulimica sau nu am nimic?
 
Va rog sa ma iertati daca am postat in categoria gresita,dar chiar nu stiu unde sa incadrez acest topic si am nevoie de un raspuns cat mai repede :(
Am perioade cand mananc doar un iaurt sau o grefa pe zi,am perioade cand mananc atat de mult doar pentru ca "maine o sa fie mai bine" - a devenit o scuza ca sa ma indop cu zilele si dupa sa stau nemancata.
Ma uit in oglinda (am 163 si 70kg) si ma vad hidoasa, grasa, uneori chiar ma bufneste plansul.
Vad si fete mai uratele ca mine,dar se simt bine in pielea lor si au acea carisma pe care eu nu o am :(
Simt ca imi urasc corpul.Uneori ma duc la baie si incerc sa vomit, sau ma mai "zgaraii" cu diverse obiecte.
Sufar de anorexie sau bulimie? :(

coco23 15 oct 2011 16:55:11

Re: Sunt anorexica, bulimica sau nu am nimic?
 
cred ca este EDNOS - eating disorder not otherwise specified.

Adica o combinatie de anorexie, bulimie, binging:(

Ai tai stiu prin ce treci?:(

Sa stii ca EDNOS este la fel cde grav ca anorexia sau bulimia doar ca reprezinta o combinatie a lor, nu ai toate simptomele de anorexie, mai ai si cateva de bulimie.

Ai fff mare grija, este doar un pas pana la anorexie severa sau bulimie pe termen lung, de cate 10-15 ani:(

deadcountess 15 oct 2011 17:02:29

Re: Sunt anorexica, bulimica sau nu am nimic?
 
Citat:

Anterior postat de Seleena (Post 818358)
Va rog sa ma iertati daca am postat in categoria gresita,dar chiar nu stiu unde sa incadrez acest topic si am nevoie de un raspuns cat mai repede :(
Am perioade cand mananc doar un iaurt sau o grefa pe zi,am perioade cand mananc atat de mult doar pentru ca "maine o sa fie mai bine" - a devenit o scuza ca sa ma indop cu zilele si dupa sa stau nemancata.
Ma uit in oglinda (am 163 si 70kg) si ma vad hidoasa, grasa, uneori chiar ma bufneste plansul.
Vad si fete mai uratele ca mine,dar se simt bine in pielea lor si au acea carisma pe care eu nu o am :(
Simt ca imi urasc corpul.Uneori ma duc la baie si incerc sa vomit, sau ma mai "zgaraii" cu diverse obiecte.
Sufar de anorexie sau bulimie? :(

Cel mai bine te-ar putea ajuta un psiholog sa-ti clarifici problemele. Cred ca merita banii si efortul, altfel te poate astepta o viata intreaga de chin. :(

alynacrystyna 15 oct 2011 18:00:29

Re: Sunt anorexica, bulimica sau nu am nimic?
 
Citat:

Anterior postat de Seleena (Post 818358)
Va rog sa ma iertati daca am postat in categoria gresita,dar chiar nu stiu unde sa incadrez acest topic si am nevoie de un raspuns cat mai repede :(
Am perioade cand mananc doar un iaurt sau o grefa pe zi,am perioade cand mananc atat de mult doar pentru ca "maine o sa fie mai bine" - a devenit o scuza ca sa ma indop cu zilele si dupa sa stau nemancata.
Ma uit in oglinda (am 163 si 70kg) si ma vad hidoasa, grasa, uneori chiar ma bufneste plansul.
Vad si fete mai uratele ca mine,dar se simt bine in pielea lor si au acea carisma pe care eu nu o am :(
Simt ca imi urasc corpul.Uneori ma duc la baie si incerc sa vomit, sau ma mai "zgaraii" cu diverse obiecte.
Sufar de anorexie sau bulimie? :(

buna!!>:D<:-*:-*:-*:-*>:D<
imi pare foarte rau sa aud prin ce treci si cred ca nu iti este deloc usor :(
in loc sa incerci sa vomiti sau sa te "zgarai" cum zici tu , mai bine incearca sa vorbesti cu ai tai si cu un psiholog. cu siguranta ai mare nevoie de un ajutor de specialitate si te va ajuta foarte mult sa treci prin perioada asta grea in care te afli.

aycha 15 oct 2011 20:41:35

Re: Sunt anorexica, bulimica sau nu am nimic?
 
Să stii ca si eu am trecut si uneori inca trec prin ceea ce treci tu!nu esti niciuna,nici alta....sunt doar afectiuni mai grave ale adolescentei.Esti mai sensibila,mai afectata...de asta te simti asa.Ai nevoi de sprijin,de incredere in tine si de caldura din partea celorlalti.Fii tare,esti mult mai frumoasa si mai buna decat de consideri/vezi tu,sunt absolut sigura!>:D<>:D<

stan georgeta 16 oct 2011 08:42:56

Re: Sunt anorexica, bulimica sau nu am nimic?
 
Buna Selena,sincera sa fiu am ramas uimita de ce am citit dar totul are rezolvare daca te mobilizezi putin. Trebuie sa te gandesti ca asta nu e o viata normala asa ca te sfatuiesc sa mergi la un medic sa iti faci cateva analize pt a fi sigura ca totul e in ordine si sa incepi usor,usor pt ca cu totii stim ca nimic nu e posibil dintr-o data, sa incepi sa papi cat mai sanatos cu putinta,sa iti portionezi mancarica in trei mese. Sa stii ca cu totii avem zile in care nu avem pofta de mancare si trec zile pana ne amintim ca nu prrea am mancat sau zile in care simtim nevoia sa mancam intruna. Iti dezvalui ca si eu am avut o perioada cand aveam 19-20 de ani in care dupa ce mancam mai mult decat de obicei sau dulciuri mergeam si vomam pt ca ma gandeam ca ma voi ingrasa deoarece eram obsedata din cauza faptului ca cu ceva timp in urma avusesem cateva kg in plus si desi slabisem ramasesem cu acea frica de nu vedea acele kg din nou la cantar. Dupa cate vad tu nu ai multe kg de dat jos asa ca nu ai de ce sa iti faci griji cu putina dieta si un pic de sport vei reusi cu siguranta. Te sfatuiesc sa fii mai indulgenta cu tine si sa nu mai fii atat de nemultumita de tine pt ca,credema si eu am fost asa si am platit foarte scump pt acest lucru pt ca toata lumea imi zicea ca arat bn si ca sunt frumoasa dar eu nu faceam decat sa ma gandesc ca nu e asa ci ca trebuie sa mai slabesc si eram suparata ca de ce mie D-zeu nu mi-a dat un corp mai frumos iar acum dupa ce au trecut atatia ani si am si nascut tanjesc si chiar mi-as da ani din viata sa mai am corpul de dinainte, dar in acest fel am inceput sa apreciez mai mult ceea ce am desi problema mea acum e doar cea a vergeturilor care mi-au ramas dupa nastere , trebuie doar sa consulti un medic si sa te apuci de treaba incercand sa reflectezi si sa iti faci putina ordine in viata,iar problema cu vomatul se va rezolva usor,usor daca vei papa lucruri mai bune nu vei mai simti nevoia sa faci acest lucru sau il vei face foarte rar pana vei uita. Ti-am dat aceste sfaturi din inima si sper ca iti vor fi de ajutor pt ca eu nu le-am avut atunci cand aveam mare nevoie, de aceea incerc ca acum eu sa ajut pe oricine are nevoie chiar daca doar cu cateva sfaturi. Succes.pupici

furnicuta 16 oct 2011 12:05:19

Re: Sunt anorexica, bulimica sau nu am nimic?
 
Citat:

Anterior postat de Seleena (Post 818358)
Va rog sa ma iertati daca am postat in categoria gresita,dar chiar nu stiu unde sa incadrez acest topic si am nevoie de un raspuns cat mai repede :(
Am perioade cand mananc doar un iaurt sau o grefa pe zi,am perioade cand mananc atat de mult doar pentru ca "maine o sa fie mai bine" - a devenit o scuza ca sa ma indop cu zilele si dupa sa stau nemancata.
Ma uit in oglinda (am 163 si 70kg) si ma vad hidoasa, grasa, uneori chiar ma bufneste plansul.
Vad si fete mai uratele ca mine,dar se simt bine in pielea lor si au acea carisma pe care eu nu o am :(
Simt ca imi urasc corpul.Uneori ma duc la baie si incerc sa vomit, sau ma mai "zgaraii" cu diverse obiecte.
Sufar de anorexie sau bulimie? :(

Buna!
Cu riscul de a te supara, am sa incep prin a te certa un pic: de ce iti faci rau singura? asta e dovada de lasitate, nu de curaj din partea ta! Crezi ca daca iti fortezi corpul sa elimine excesul alimentar sau daca te zgarii rezolvi ceva? Primul pas l-ai facut: ai identificat faptul ca ai o problema. Pasul 2: nu-ti mai face rau singura!!! Nu te mai pedepsi pentru ca nu esti vinovata cu absolut nimic!!!

Fetele te-au sfatuit foarte bine: cere ajutor de specialitate. Depresia pe care o ai te impiedica sa vezi partea plina a paharului: esti tanara si poti slabi foarte usor, iar daca faci asta inteliget, vei scapa si de depresie, si de complexe, vei deveni increzatore in fortele proprii si vei capata acea carisma pe care fetele mai ”uratele” decat tine vezi ca o au!

Iti recomand sa incepi sa citesti despre nutritie si sa iti faci un set de analize medicale, pentru a depista vreo eventuala afectiune care ar pute fi agravata de regimul de slabire.

Nu te lasa influentata de diete foarte restrictive care promit ca vei slabi 100kg in 3 zile. astea sunt minciuni. Nu lua pastile de slabit pentru ca ele incurajeaza starea depresiva pe care deja o ai (eu una am trecut prin asa ceva, si in afara de niste atacuri de panica si tulburarea vederii, am slabit 4 kg si am pus la loc 10). Asta e valabil si pentru ceaiuri!!!

De asemenea nu incepe un regim low carb, pt ca la fel da stari depresive. Pastreaza varianta asta abia pentru ultimele 2,3 kg de grasime, pentru modelarea corpului. Valabil si pentru regimurile disociate (Montignac, 3+3, Rina 90, etc)

Nu te infometa!!! Vei avea in continuare zile cand vei simti nevoia sa mananci mai putin, si zile cand vei simti nevoia sa mananci ceva mai mult. Este un lucru normal. Infometare = sub 1000kcal ingerate zilnic

Incepe prin a tine un jurnal (2 sapt) in care sa notezi tot ce mananci si ce bei (cantitati, valori nutritive, ore - te va ajuta foarte mult calculatorul nutritional de pe Slabute). Mananca asa cum o faci de obicei, nu te gandi la cantitate , calorii, etc. Stai linistita, nu te vei ingrasa!!! Este singurul mod in care vei sti cum a fost obisnuit organismul tau si vei afla astfel de ce te ingrasi. De asemenea, noteaza activitatile fizice zilnice (tipul activitatii, durata) - te va ajuta calculatorul de pe site.
Pe baza acestor date, inclusiv masuratori, imc, vei decide ce metoda de slabit ti se potriveste.

Daca esti inca la scoala (liceu, facultate) un regim potrivit pentru tine va fi undeva la 55% carbohidrati, 30% proteine, 15% lipide, pt ca ai nevoie de carbohidrati pentru efortul intelectual. Iti recomand cartea Mihaelei Bilic - Traiesc deci ma abtin - vei gasi acolo informatii despre beneficiile pe care le aduce organismului fiecare grupa alimentara, si chiar sugestii pentru un regim de slabit si perioada de stabilizare a greutatii de dupa. exista chiar si recomandari privind nr de calorii pe care tb sa le ingeri pentru a slabi, in functie de nr de kg in plus.

Nu in ultimul rand iti recomand sa faci miscare: plimbari in aer liber, fitness, orice iti face placere. Daca nu ai posibilitea de a merge la o sala si ai vointa si perseverenta, poti opta pentru programe de ex fizice pentru acasa. Turbo Jam, Tae-bo Cardio (Billy Blanks) si multe altele. Eu pe astea le practic si mi-a revenit pofta de viata, pur si simplu. La Turbo Jam vei gasi si un program zilnic de exercitii fizice pentru incepatori si avansati (eu sunt a 3-a sapt incepatori si deja vad rezultate).

In fine, ceea ce vreau sa-ti spun este ca exista solutii si ai tot timpul din lume sa le aplici. Tot ce trebuie sa faci este sa te informezi si repet: NU-TI MAI FACE RAU SINGURA. Pentru a slabi poti adopta 1 din 2 strategii: fie ti regim fara sport, fie ti regim mai putin restrictiv si faci sport.

Si inca ceva, niste tips-uri: daca vei decide sa incluzi si sportul in regimul tau de slabire, antrenamentul trebuie schimbat la 3 sapt pt ca organismul se obisnuieste cu efortul. De asemenea antrenamentele trebuie sa devina din ce in ce mai solicitante, de aceea e bine sa incepi cu antrenamente usoare, si saptamana de saptamana sa le cresti intensitatea/durata (aici e alegerea ta). si ceea ce pe mine m-a socat, dar chiar functioneaza: Ca sa slabesti cand faci sport trebuie sa incepi sa mananci din ce in ce mai mult pe masura ce creste efortul fizic - info preluate din documentatia de la Turbo Jam. De ex: prima luna mananci 1000 - 1200 kcal/zi, a doua luna 1100 - 1300 kcal/zi etc
Daca nu vrei sa faci sport, incepi cu un regim mai putin restrictiv si scazi nr de calorii pe masura ce scazi in greutate. Ritmul de scadere in greutate difera in functie de organism. Dezavantajul slabirii fara sport este atingerea binecunoscutului platou, de care scapi mancand mai mult (DA, MANCAND MAI MULT) timp de cateva zile, dupa care revi la regim.
Si iti mai recomand sa nu manaci acelasi nr de calorii mai multe zile la rand, pentru a induce organismul in confuzie (citeste despre calorie shifting/calorie confusion) de ex luni 1200Kcal, marti 1000kcal miercuri 1200kcal joi 1400kcal etc. Permite-ti o zi pe saptamana cand poti manca orice, in orice cantitate, fara sa te simti vinovata (dar iti recomand sa nu depasesti 2400 - 2600 kcal).Eu am ales ziua de sambata ;)

Sper ca nu te-am plictisit cu mesajul asta luuung! Iti doresc sa-ti regasesti echilibrul interior, sa fi sanatoasa, frumoasa, si daca mai ai intrebari, sunt aici sa te ajut! >:D<

Seleena 16 oct 2011 17:02:53

Re: Sunt anorexica, bulimica sau nu am nimic?
 
Azi am mancat doua iaurturi mari Danone si am impresia ca am mancat prea mult :(

GinaViesianu 17 oct 2011 10:35:36

Re: Sunt anorexica, bulimica sau nu am nimic?
 
Atatea fete ti-au scris din suflet si o tona de sfaturi bune! Tu tot ce vezi e k intr-o zi pana la 6 ai mancat 2 iaurturi (IAURTURI, cu riscul de a ma repeta), nu 2 TORTURI si k ai mancat prea mult
te rog din suflet, mai citeste o data ce au scris fetele, poate citind de mai multe ori e mai usor sa incerci sa te intelegi..
Curaj! Suntem aici cu tine! Pun paru ca daca nu toate, aproape toate am avut experiente de genul intr-o mai mica sau mai mare masura, si am simtit ceva din teama ta pe propria piele..
Multa stanatate iti doresc si sa te faci bine!:-* >:D<

P.S. subscriu la ajutorul de specialitate

GinaViesianu 17 oct 2011 10:37:18

Re: Sunt anorexica, bulimica sau nu am nimic?
 
BTW, imi place la nebunie citatul de la semnatura ta, l-am obs dinainte de a deschide subiectul asta. C`mon, acolo promovezi optimism..hai sa incercam impreuna sa il si simtim, ce zici ;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:57:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO