forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Sunt dependenta de dulce:( (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/sunt-dependenta-dulce-4316.html)

IoAnnA90 29 iun 2010 20:55:17

Sunt dependenta de dulce:(
 
Mananc zilnic doua ciocolati,inghetata,pe langa mancare.
Am luat si crom. Din pacate nu si-a facut nici un efect.:(
Din pacate am ajuns dependenta de dulce.
Oare cum pot scapa de aceasta dependenta.

Am facut prostia si sa mananc in exces incat sa-mi fie rau de la mult dulce dar fara nici un efect.
Nu stiu daca este nevoie sau obsesie. :(

jolye79 29 iun 2010 22:16:55

Re: Sunt dependenta de dulce:(
 
Lasa cromul, educa-ti vointa si nu mai manca dulce!!! Este, din pacate, singura solutie. Fixeaza-ti un scop simplu : nu mai manca dulce...miercuri (adica maine). Daca trece cu bine ziua de maine si nu s-a sfarsit lumea ca nu ai mancat ciocolata, fixeaza-ti alt scop: nu mai manca dulce doua zile la rand (vineri si sambata, de exemplu). Si tot asa, pana reusesti sa te controlezi. Fa abuz de fructe daca simti nevoia de dulciuri, in special de pepene. Mananca pana simti ca pleznesti si nu mai are loc altceva. Dar, foarte important, nu ceda ispitei in zilele in care ti-ai propus sa nu mananci zahar. E solutia pe care am aplicat-o eu ca sa renunt la produsele de patiserie (asta a fost pacatul meu cel mai mare) si care a tinut. Acum nici nu vreau sa mai vad placinte, cornulete sau alte nebunii.

lory 29 iun 2010 22:28:32

Re: Sunt dependenta de dulce:(
 
Ioana nevoia de dulce in exces are alte cauze mai ascunse, ca de exemplu sentimentele de tristete, neaceptare, lipsa iubirii, etc toate aceste goluri de obicei le umplem pt perioade scurte cu dulciuri - atunci cand mananci ciocolata corpul secreta hormonul fericii - endofrina.
Asa ca mai inainte analizeaza-te, vezi ce iti lipseste in viata, incearca sa ajungi la un nivel in care sa fi multumita cu tine si sa te respecti si atunci nu vei mai manca dulciuri in exces pt esti constienta ca nu iti fac bine;)
Trateaza cauza si nu efectul

mariasarataru 29 iun 2010 22:42:17

Re: Sunt dependenta de dulce:(
 
din pacate si eu eram exact la fel...poate mai rau. 2 ciocolate erau o nimica toata pentru mine intr-o zi
din fericire am reusit! sa nu incerci sa te lasi dintr-o data....o sa reusesti cateva zile si cand "scapi" la ceva, o faci lata de tot.
incearca sa inlocuiesti treptat dulcele cu fructe: mere, pere, caise, pepene, nectarine...combina-le cu iaurt simplu sau cu lapte si o sa ai o bunatatate...
nu mai bea ceai indulcit cu zahar, indulceste-l cu zaharina. de fapt, treptat incearca sa scoti zaharul total.
daca e sa "cazi", pacatuieste cu inghetata, e mai putin grav...si nu multa!
Incet, usor...zi dupa zi, saptamana cu saptamana scoate zaharul si introdu fructe, (poti incerca si curmale si smochine, eu asa am facut in cazuri extreme), un ceai sau o cafea cu zaharina, bomboane solano sau alpenliebe sau guma de mestecat cu arome de fructe sau miere.

Incearca si tu, o sa reusesti! Daca am putut eu....care am fost in ultimul hal si nici nu stau prea bine la capitolul vointa cand vine vorba de placerile mele....100% o sa reusesti si tu. Bafta!

IoAnnA90 29 iun 2010 23:22:14

Re: Sunt dependenta de dulce:(
 
Am incercat de multe ori sa renunt la dulce.
Am rezistat maxim o saptamana. Iar cand am revenit am mancat ca sparta.
Nu am probleme emotionale. Ma inteleg bine cu al mei si cu prietenul meu. Ma simt iubita si iubesc.
Mananc de placere poate si din obsesie,nu stiu.
As renunta la tot pentru ciocolata sau ceva dulce:(
Nu stiu ce sa ma mai fac.
Imi urac corpul,urasc cand vad suncile astea. Dar in acelasi timp as manca dulce non-stop. :(

lory 29 iun 2010 23:25:24

Re: Sunt dependenta de dulce:(
 
La mine asa este, cand sunt trista etc atunci dau navala in dulciuri..
Problema ar putea fi si faptul ca iti urasti corpul, ca nu te simti bine in pielea ta :-/
De maine vreau sa renunt la dulciuri, ce zici te bagi ? :>

IoAnnA90 29 iun 2010 23:27:13

Re: Sunt dependenta de dulce:(
 
Citat:

Anterior postat de lory (Post 235456)
La mine asa este, cand sunt trista etc atunci dau navala in dulciuri..
Problema ar putea fi si faptul ca iti urasti corpul, ca nu te simti bine in pielea ta :-/
De maine vreau sa renunt la dulciuri, ce zici te bagi ? :>

Vreau,dar nu stiu daca voi rezista.:(
Nu ma simt in stare.
Nu am avut niciodata incredere in fortele proprii:(.

Sabine_28 29 iun 2010 23:28:09

Re: Sunt dependenta de dulce:(
 
Citat:

Anterior postat de IoAnnA90 (Post 235454)
Am incercat de multe ori sa renunt la dulce.
Am rezistat maxim o saptamana. Iar cand am revenit am mancat ca sparta.
Nu am probleme emotionale. Ma inteleg bine cu al mei si cu prietenul meu. Ma simt iubita si iubesc.
Mananc de placere poate si din obsesie,nu stiu.
As renunta la tot pentru ciocolata sau ceva dulce:(
Nu stiu ce sa ma mai fac.
Imi urac corpul,urasc cand vad suncile astea. Dar in acelasi timp as manca dulce non-stop. :(

Poate ai lipsa de ceva, in special Magneziu. Eu de cateva zile iau si crom si magneziu si azi am fost in supermarket si n-am mai poftit la dulce;)
Trebuie sa poti....si eu pot manca o ciocolata, dar cand ma gandesc ca a doua zi o sa vad un kg in plus la cantar, imi trece:))
Asa cum ziceau fetele, umple-ti stomacul cu fructe, sau ceaiuri, compoturi indulcite cu inlocuitori...fara zahar, pt ca acesta creeaza dependenta:-s
Succes!>:D<

Sabine_28 29 iun 2010 23:30:25

Re: Sunt dependenta de dulce:(
 
Si inca ceva, atata timp cat nu crezi ca vei putea, sigur nu vei putea.:-s
Gandeste-te ca esti mai puternica decat orice dulce si ca nu te face pe tine o bucata de ciocolata!;)
Repeta-ti in gand: eu vreau, eu pot, eu trebuie sa slabesc!;;)
Te asteptam maine cu vesti bune dupa prima zi fara dulce.

IoAnnA90 29 iun 2010 23:31:17

Re: Sunt dependenta de dulce:(
 
Citat:

Anterior postat de Sabine_28 (Post 235458)
Poate ai lipsa de ceva, in special Magneziu. Eu de cateva zile iau si crom si magneziu si azi am fost in supermarket si n-am mai poftit la dulce;)
Trebuie sa poti....si eu pot manca o ciocolata, dar cand ma gandesc ca a doua zi o sa vad un kg in plus la cantar, imi trece:))
Asa cum ziceau fetele, umple-ti stomacul cu fructe, sau ceaiuri, compoturi indulcite cu inlocuitori...fara zahar, pt ca acesta creeaza dependenta:-s
Succes!>:D<

Iar magneziul cat cota?
Am sa merg si eu maine la farmacie sa-mi iau.
Ma agat de orice speranta.:(


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:22:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO