forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Supele instant de la Knorr la cana (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/supele-instant-knorr-cana-2817.html)

Suzume 18 feb 2010 21:22:47

Supele instant de la Knorr la cana
 
Fetelor, voi ce parere aveti de supele instant de la Knorr la cana. Au putine calorii si sunt satioase dar sunt sanatoase? Le-ati introduce sau le-ati introdus in dieta? :)

Slabuta 18 feb 2010 21:50:47

Re: Supele instant de la Knorr la cana
 
Citat:

Anterior postat de Suzume (Post 91765)
Fetelor, voi ce parere aveti de supele instant de la Knorr la cana. Au putine calorii si sunt satioase dar sunt sanatoase? Le-ati introduce sau le-ati introdus in dieta? :)

Daca ne spui ingredientele, iti spun si ce-i cu ele :)

DrIulia2010 18 feb 2010 21:54:47

Re: Supele instant de la Knorr la cana
 
Citat:

Anterior postat de Suzume (Post 91765)
Fetelor, voi ce parere aveti de supele instant de la Knorr la cana. Au putine calorii si sunt satioase dar sunt sanatoase? Le-ati introduce sau le-ati introdus in dieta? :)


Clar nesanatoase,la fel ca si vegeta si condimente de genu pline de E-uri si de sare.Mai bine o supa de casa.:)

Suzume 18 feb 2010 22:00:55

Re: Supele instant de la Knorr la cana
 
Ingrediente:
Citat:

- paste fainoase 64,3% (faina de grau)
- maltodextrina din porumb
- sare
- potentiatori de aroma (monosodiu glutamat, inozinat si guanilat de sodiu)
- grasime de pui 1,1%
- arome (contin: urme de ou, telina)
- grasime vegetala
- patrunjel frunze
- acidifiant (acid citric)
- colorant (caramel)
- dextroza
- zer
- extract de drojdie

Bineinteles ca inainte de orice descriere si povestioara de pe spatele ambalajului scrie mare: FARA CONSERVANTI.

:)

Ce ziceti? Eu stiu doar de acidul citric ca e cancerigen, e un E defapt dar au mascat faza asta.

Slabuta 18 feb 2010 22:02:54

Re: Supele instant de la Knorr la cana
 
Citat:

Anterior postat de Suzume (Post 91798)
Ingrediente:

Bineinteles ca inainte de orice descriere si povestioara de pe spatele ambalajului scrie mare: FARA CONSERVANTI.

:)

Ce ziceti? Eu stiu doar de acidul citric ca e cancerigen, e un E defapt dar au mascat faza asta.

Categoric NU!!!
Acidul citric e un puiut pe langa glutamat E621 - Glutamat monosodic

Adella 18 feb 2010 22:04:20

Re: Supele instant de la Knorr la cana
 
Eu nu am incercat niciodata ..le consider otrava la plic:Dcat imi ia sa tai eu 2-3 legume si sa mi-o fac ...

Slabuta 18 feb 2010 22:04:45

Re: Supele instant de la Knorr la cana
 
Si despre restul: E627 - Guanilat disodic
http://forum.slabute.ro/aditivi-alim....html#post1544

DrIulia2010 18 feb 2010 22:06:52

Re: Supele instant de la Knorr la cana
 
Citat:

Anterior postat de Suzume (Post 91798)
Ingrediente:

Bineinteles ca inainte de orice descriere si povestioara de pe spatele ambalajului scrie mare: FARA CONSERVANTI.

:)

Ce ziceti? Eu stiu doar de acidul citric ca e cancerigen, e un E defapt dar au mascat faza asta.

Glutamatul monosodic (E 621)
Maltodextrina(E 1414)

Mai sus ti-am dat 2 ex,este o cana de supa cu 5 E-uri.

Suzume 18 feb 2010 22:13:33

Re: Supele instant de la Knorr la cana
 
Clar, la gunoi cu ele. Bine ca am doar vreo 4 plicuri. Ce e mai trist ca trebuie sa invat sa fac supa.

Mai Ontopic: Ce oameni idioti, in loc sa lase scrise toate E-urile sa nu moara omul prost le pun dupa denumirea chimica. :-l M-am mai uitat incolo si-ncoace si am vazut ca pana si vestita Mihaela Bilic le recomanda in dietele ei. Lacomie pentru bani sau inconstienta? :)

Slabuta 18 feb 2010 22:19:55

Re: Supele instant de la Knorr la cana
 
Citat:

Anterior postat de Suzume (Post 91815)
Clar, la gunoi cu ele. Bine ca am doar vreo 4 plicuri. Ce e mai trist ca trebuie sa invat sa fac supa.

Mai Ontopic: Ce oameni idioti, in loc sa lase scrise toate E-urile sa nu moara omul prost le pun dupa denumirea chimica. :-l M-am mai uitat incolo si-ncoace si am vazut ca pana si vestita Mihaela Bilic le recomanda in dietele ei. Lacomie pentru bani sau inconstienta? :)


Avand in vedere ca a scris o carte despre slabit, se exclude varianata 2 ;)

Iar treaba cu a nu scrie denumirile de euri este cel mai des practicata, cine stie ce e aia glutamat, sau guanilat? Aproape nimeni, si te aburesc cu denumiri din astea... daca nu scrie E, inseamna ca nu este.

Iar faza cu fara coloranti si conservanti, am auzit-o si nu odata, intr-adevar nu are conservanti dar are potentiatori de gust, care sunt mult mai periculosi.


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:36:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO