forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Tofu (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/tofu-2041.html)

ionela88 04 ian 2010 19:46:37

Tofu
 
Fetelor am cumparat astazi pentru prima data tofu am auzit eu ca este mai putin daunator decat branza este adevarat? A consumat cineva? Si daca da cum as putea sa il consum?? :-/:-/

dorutza 04 ian 2010 20:50:33

Re: Tofu
 
Citat:

Anterior postat de ionela88 (Post 60474)
Fetelor am cumparat astazi pentru prima data tofu am auzit eu ca este mai putin daunator decat branza este adevarat? A consumat cineva? Si daca da cum as putea sa il consum?? :-/:-/

mie nu mi-l prea place. eu l-am mancat cu mazare fiarta fara sare.taiam bucatele de tofu intre mazare. doar asa mi l-a placut. sau cu rosie-ca sa nu-i simt gustul
mie nu mi se pare ca branza e daunatoare, iti iei una cu mai putine grasimi

ionela88 05 ian 2010 17:35:40

Re: Tofu
 
intradevar nici mie nu prea imi place gustul, numai ca acum l-am luat si nu prea stiu cum sa il consum...:(

Extasssy 05 ian 2010 17:39:11

Re: Tofu
 
Am patit-o si eu...
Si am stiut exact cum sa-l arunc...
Nu am putut sa-i suport gustul deloc...

Poti sa cauti pe net diferite retete cu tofu... Poate asa sa-i tai gustul...
Unii oameni zic ca e foarte gustos...

Slabuta 05 ian 2010 17:55:53

Re: Tofu
 
Iti dau o reteta tare buna si putin calorica cu tofu :)

Tofu cu ciuperci, pe frunze de spanac, 22 kcal/portie

Ingrediente pentru 4 portii:
  • 250 gr tofu
  • 3 catei de usturoi
  • 3 l. s. sherry sec
  • 5 l. s. ulei de soia
  • sare
  • piper negru macinat
  • 1 v. d. c. piper cayenne
  • 1 l. s. cimbru uscat
  • 2 cepe mici
  • 100 gr ciuperci champignon proaspete
  • 150 gr spanac
  • zeama de la 1 lamaie
  • 5-6 l. s. usturoi verde taiat inele


Mod de preparare:
  1. Tofu se taie in cuburi de 1 cm si se pun intr-un castron. Usturoiul se curata, se preseaza si se amesteca cu tofu. Se adauga sherry si 2 linguri ulei de soia.
  2. Se condimenteaza cu cimbru, sare, piper si piper cayenne. Se amesteca totul si se pune vasul acoperit in frigider 2 ore.
  3. Cepele se curata, se taie foarte marunt. cuburile de tofu se scot din marinata. Ciupercile se taie in felii subtiri si se prajesc impreuna cu tofu in restul de ulei. Totul se sareaza, se pipereaza.
  4. In marinata se adauga zeama de lamaie, putina sare si piper. Spanacul si cepele se inmoaie inmarinata si se aseaza pe farfurii.
  5. Compozitia de ciuperi si tofu se aseaza deasupra si marinata se taorna pestea ceasta compozitie.
  6. Deasupra se presara usturoi verde.

ionela88 06 ian 2010 10:04:11

Re: Tofu
 
multumesc pt reteta! daca nici acum nu o sa imi placa il arunc gata!;))

Efs 13 sep 2011 06:51:29

Re: Tofu
 
Ieri mi-am cumparat Tofu afumat si are un gust excelent ,aproape ca de cascaval afumat! :x


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:30:00.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO