forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Operatii gastrice (http://forum.slabute.ro/operatii-gastrice/)
-   -   Operatie de bypass gastric/inel gastric (http://forum.slabute.ro/operatii-gastrice/operatie-bypass-gastric-inel-gastric-3134.html)

Slabuta 14 mar 2010 20:10:57

Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Slabutelor, v-ati face o operatie de bypass/inel gastric, pentru a slabi?

andra_aly 14 mar 2010 20:18:12

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
eu nu as alege nimik care implica "bisturiul". nici pentru a slabi, nici ptr altceva:-s
stiu, poate credeti ca sunt demodata(asa cum mi s-a mai spus). dar eu nu sunt de acord cu asa ceva. mai bine mananc putin si asa stiu ca slabesc frumos si sigur. fara nimik care tine de cuvantul operatie. ma apuka frica cand aud cuvantul acesta:-s

drama queen 14 mar 2010 20:35:30

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
sincer nu as apela la asa ceva:)

raluka 14 mar 2010 20:51:43

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
eu stiam ca aceasta operatie se face numai in cazuri de obezitate extrema:( cand alte solutii,diete au dat gres.eu din fericire nu am ajuns la obezitate dar eram supraponderala.
daca as fi fost in situatia de a avea nevoie si mi s-ar recomanda as accepta.si nu pentru ca e calea cea mai usoara ci datorita faptului ca e ultima mea sansa si altfel voi muri.oricum ai lua-o orice operatie este riscanta dar trebuie fetelor sa ne gandim la sanatatea noastra pentru ca daca tu nu o faci pe nimeni nu o sa intereseze.

ras_cristalin 15 mar 2010 08:40:49

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Sa imi fac eu cicatrice pe abdomenul meu care nici macar nu are vergeturi (inca) ?
Neah :)
Plus ca dau atatia bani, plus ca se poate si altfel.
Drept e ca n-am ajuns niciodata la obezitate de niciun fel... nu stiu cum as gandi atunci.

Alina82 16 aug 2010 18:03:54

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Fetelor eu ma incadram la grad de obezitate 1 cand am venit printre voi dar cu toate astea sincer niciodata nu m-am gandit sa apelez la o astfel de solutie.De fapt trebuie sa rectific,prima data cand am auzit de bypass gastric imi suradea ideea poi am intrat pe net si am inceput sa studiez ce inseamna,am vazut prin ce au trecut o gramada de oameni care au facut astfel de interventii si am atunci am spus clar NU.In afara de anestezie,taietura mai esi faptul k nu mai tin minte cat timp nu ai voie sa mananci nimic solid pt k iti face rau plus k slabesti de obicei destul de repede si esti cam obligat dupa sa iti faci si operatii de indepartare a pielii in exces si daca toate astea nu m-ar fi convins majoritatea oamenilor care au facut astfel de interventi ulterior au facut fel de fel de boli tocmai din cauza schimbarilor ce se petreceau in organism din cauza acestui minunat bypass.Si daca mi s-ar spune k mor daca nu slabesc tot nu m-as opera ci pur si simplu m-as apuca de dieta si sport.

iirriinnuuccaa 25 oct 2010 14:38:42

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Vad ca la subiect au raspuns doar persoane care au 50 kg :D maxim 78...
Operatia chirurgicala se recomanda in cazul obezitatii MORBIDE, cand dietele clasice NU functioneaza...

Mi-ar place sa citesc si parerile fetelor care sunt in aceasta situatie

>:D<

Slabuta 25 oct 2010 14:40:20

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de iirriinnuuccaa (Post 379743)
Vad ca la subiect au raspuns doar persoane care au 50 kg :D maxim 78...
Operatia chirurgicala se recomanda in cazul obezitatii MORBIDE, cand dietele clasice NU functioneaza...

Mi-ar place sa citesc si parerile fetelor care sunt in aceasta situatie

>:D<

Uite aici este o poveste a unei slabute cu mai multe kg :)
http://forum.slabute.ro/arhiva-jurna...ghlight=bypass

DrIulia2010 25 oct 2010 14:44:10

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de iirriinnuuccaa (Post 379743)
Vad ca la subiect au raspuns doar persoane care au 50 kg :D maxim 78...
Operatia chirurgicala se recomanda in cazul obezitatii MORBIDE, cand dietele clasice NU functioneaza...

Mi-ar place sa citesc si parerile fetelor care sunt in aceasta situatie

>:D<


Nu exista ca o dieta echilibrata sa nu dea rezultate!!!

Problemele nu se sfarsesc odata cu interventia chirurgicala,dupa operatia de bypass grastric trebuie neaparat urmata o dieta sanatoasa iar pe viitor neaparat alimentatie sanatoasa.

deadcountess 25 oct 2010 14:48:17

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de Alina82 (Post 291538)
Fetelor eu ma incadram la grad de obezitate 1 cand am venit printre voi dar cu toate astea sincer niciodata nu m-am gandit sa apelez la o astfel de solutie.De fapt trebuie sa rectific,prima data cand am auzit de bypass gastric imi suradea ideea poi am intrat pe net si am inceput sa studiez ce inseamna,am vazut prin ce au trecut o gramada de oameni care au facut astfel de interventii si am atunci am spus clar NU.In afara de anestezie,taietura mai esi faptul k nu mai tin minte cat timp nu ai voie sa mananci nimic solid pt k iti face rau plus k slabesti de obicei destul de repede si esti cam obligat dupa sa iti faci si operatii de indepartare a pielii in exces si daca toate astea nu m-ar fi convins majoritatea oamenilor care au facut astfel de interventi ulterior au facut fel de fel de boli tocmai din cauza schimbarilor ce se petreceau in organism din cauza acestui minunat bypass.Si daca mi s-ar spune k mor daca nu slabesc tot nu m-as opera ci pur si simplu m-as apuca de dieta si sport.

La 100 kg la 1,75 m nici nu era cazul, dar imagineaza-ti o persoana de 1,50m si 180kg. Crezi ca are vre-o posibilitate fizica sa faca sport?

Am votat nu in cazul meu, dar exista si cazuri unde este singura sansa.


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:49:43.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO