forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Par (http://forum.slabute.ro/par/)
-   -   Caderea parului (http://forum.slabute.ro/par/caderea-parului-3602.html)

Slabuta 24 apr 2010 12:41:31

Caderea parului
 
Stim ca e normal sa mai cada parul, se mai reinnoieste, dar ce cantitate de par cazuta ar trebui sa ne alarmeze?

OitaVesela 24 apr 2010 12:48:20

Re: Caderea parului
 
Cand depasesti 100 de fire par cazute pe zi.
Dar acum nu stiu cine poate sa isi numere exact firele de par pierdute :))
Eu m-am confruntat cu problema asta. De la o vopsea de par am ramas cu o "gaura" in podoaba capilara. Dar am remediat si acum e sanatos si lucios :D

Slabuta 24 apr 2010 12:49:22

Re: Caderea parului
 
De cand am parul mai lung (eu l-am avut maxim pana la umeri, acum e mai jos de umeri), atunci cand fac curatenie, parchetul are numai fire de par blond (al meu) pe jos. :(

Ma gandeam, il am pe perie, il am pe parchet, il am pe haine, mi se pare cam mult.:-/

Slabuta 24 apr 2010 12:50:27

Re: Caderea parului
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 163822)
Cand depasesti 100 de fire par cazute pe zi.
Dar acum nu stiu cine poate sa isi numere exact firele de par pierdute :))
Eu m-am confruntat cu problema asta. De la o vopsea de par am ramas cu o "gaura" in podoaba capilara. Dar am remediat si acum e sanatos si lucios :D

Chiar ca e complicat sa mi le numar :))
Acum ca sa fiu sigura ca e peste 100 va trebui intr-o zi sa le numar ca sa stiu ce fac :D

OitaVesela 24 apr 2010 12:51:41

Re: Caderea parului
 
Daca de la natura ai parul des si acum ti se pare mai rar poti sa te alarmezi. Altfel asta gasit pe jos sau ramas pe prosop pare mai mult decat e. Si gandeste-te ca ala se strange in cateva zile ( presupunand ca nu faci curatenie zilnic).
As putea sa iti spun ce i-am facut eu, dar sa nu se considere reclama :-s

OitaVesela 24 apr 2010 12:53:23

Re: Caderea parului
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 163824)


Chiar ca e complicat sa mi le numar :))
Acum ca sa fiu sigura ca e peste 100 va trebui intr-o zi sa le numar ca sa stiu ce fac :D

Ai putea intr-o zi cand nu iesi din casa sa iti prinzi de dimineata parul in coc si seara cand desfaci motul sa vezi cate fire se desprind. Si sa le numeri si pe alea care cad in timpul somnului ca prin pat cred ca e mai usor sa le gasesti :))

Slabuta 24 apr 2010 12:54:21

Re: Caderea parului
 
Citat:

Anterior postat de OitaVesela (Post 163826)
Daca de la natura ai parul des si acum ti se pare mai rar poti sa te alarmezi. Altfel asta gasit pe jos sau ramas pe prosop pare mai mult decat e. Si gandeste-te ca ala se strange in cateva zile ( presupunand ca nu faci curatenie zilnic).
As putea sa iti spun ce i-am facut eu, dar sa nu se considere reclama :-s

Pai, nu prea l-am avut des, e normal. Nici rar dar nici des cum au unele femei :x

Nu fac curatenie zilnic :D

Poti spune ;)

OitaVesela 24 apr 2010 13:00:21

Re: Caderea parului
 
Am folosit sampon dermatocosmetic. Alpecin se cheama. Este nemtesc, dar eu am avut norocul sa plece mama in Germania cu serviciul si mi-a luat de acolo. Am vazut si la Sensi Blu la noi mi se pare ca e cam 25-30 ron, dar nu stiu daca este adus din Germania sau facut la noi sub licenta ( astea facute la noi sunt mai proaste).
La Alpecin au o gama intreaga pentru diferite probleme ale parului si scalpului. Asta pentru caderea parului este C1. Cu cofeina. Se simte mentolat asa si trebuie lasat 2 minute pe scalp sa actioneze, apoi clatirea normala. Curata foarte bine ( eu ma dau si cu fixativ mult), stimuleaza cresterea parului si il lasa lucios. Am mai avut si unul pentru scalp gras ca am avut o perioada probleme. Bun si ala dar cred ca era prea puternic pentru mine ca usca putin cam tare pielea capului.
Poti sa dai un search pe google, au site cu toate produsele si in romana. Eu dupa vreo luna de folosire am vazut rezultatele la capitolul caderea parului.

anqutz 24 apr 2010 13:03:46

Re: Caderea parului
 
Precum ti-a zis si Oita, daca iti pica mai multe decat de obicei e de rau. s-ar putea sa ti se para ca pica mai mult pt ca e mai lung si automat si firul de par e mai lung.

Iti recomand sa iei niste vitamine pt par si unghii si Ca. Trebuie sa tratezi cauza din interior si e posibil sa ai carente de vitamine. Sau sa fi mai stresata in ultima vreme.

drama queen 24 apr 2010 13:34:42

Re: Caderea parului
 
Pentru par este foarte bun uleiul de masline .. il aplici pe par si stai cu el circa 2-3 ore :) are un efect extraordinar :Dsi mai erau si niste fiole nu mai tin minte cu ce.. si le cumparai din farmacie .. erau foarte bune daca imi amintesc te anunt :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:08:26.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO