forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Par (http://forum.slabute.ro/par/)
-   -   Epilarea Definitiva (http://forum.slabute.ro/par/epilarea-definitiva-10005.html)

VAmedeea 15 aug 2011 17:25:43

Epilarea Definitiva
 
Buna Slabutelor!

Desi in aceasta sectiune se discuta despre cum sa facem sa ne protejam parul, sa il facem sa creasca, sa il ingrijim, eu vin cu o alta problema. Parul nedorit.

Ce faceti cu el?
Epilare cu ceara, cu aparatul, cu lama?
Stiu, pt picioare, brate si axila eu folosesc un Braun.

Dar pt fata? Si aici nu ma refer la mustata, ca pe aiai o iau usor cu ceara.

De cativa ani fac un tratament destul de agresiv si, ca urmare, a inceput sa imi creasca "puf" pe fata. Ma deranjeaza mai ales ca vad ca firele se inmultesc, se ingroasa, isi schimba culoarea.

As vrea sa le epilez definitiv. Insa, din ce m-am interesat, chiar daca fac 5-10 sedinte si o mare parte din par dispare in zona tratata, tot va mai trebui sa fac anual cel putin o sedinta ca sa mentin rezultatele. Plus ca este destul de costisitor, si ca timp, dar mai ales ca bani.

Stiu ca exista si aparate de epilare definitiva pt acasa. Nu sunt la fel de performante ca cele din salon, dar daca fac ceea ce spun ele ca fac, isi merita banii.
A incercat careva?

Nu stiu, sunt in mare dubiu, nu stiu ce sa fac.
Stiu doar ca vreau sa scap de parul de pe fata.

Va pup!

LicuriciColorat 16 aug 2011 08:46:55

Re: Epilarea Definitiva
 
Helau
eu cred ca cel mai indicat e sa te interesezi la un salon care face genu asta de epilari,sa ceri detalii
chiar daca altcineva a facut,nu inseamna ca si la tine va merge,sau va fii acelasi rezultat,probabil conteaza aparatura si firul de par

VAmedeea 16 aug 2011 09:13:18

Re: Epilarea Definitiva
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 760982)
Helau
eu cred ca cel mai indicat e sa te interesezi la un salon care face genu asta de epilari,sa ceri detalii
chiar daca altcineva a facut,nu inseamna ca si la tine va merge,sau va fii acelasi rezultat,probabil conteaza aparatura si firul de par

Licurici, am citit pe net. Trebuie sa fie firul de par negru, sau oricum, inchis la culoare. ca daca e blond nu il vede aparatul.
M-am interesat, dar nu la salon. Ideea e ca eu nu as fi vrut la salon ca e f. scump si tot trebuie sa ajungi apoi anual la ei pt intretinere.

Ma gandeam daca pe forum a folosit cineva aparatele acelea care sunt pt acasa...Daca au avut rezultate si ar merita o investitie de genul asta. Cam asta e dubiul meu.

Parul stiu sigur ca se califica!:))

Te pup!>:D<>:D<>:D<

anqutz 16 aug 2011 09:39:20

Re: Epilarea Definitiva
 
Si-a luat mama parul de la musata&barba. Ei ii crestea dupa un tratement hormonal. Si acum nu mai are, dar i se umfla rau de tot zona pe care i-o epila si in o sapt se dezumfla.

VAmedeea 16 aug 2011 10:05:49

Re: Epilarea Definitiva
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 761067)
Si-a luat mama parul de la musata&barba. Ei ii crestea dupa un tratement hormonal. Si acum nu mai are, dar i se umfla rau de tot zona pe care i-o epila si in o sapt se dezumfla.


Anca, a fost la salon sau acasa?
si ce aparat a folosit?
Ca sunt de 2 tipuri, cu lumina pulsata si nu mai stiu care e al doilea.

Nu m-ar deranja sa fiu umflata o saptamana daca as sti ca dupa nu mai am par pe fata. Mie a inceput sa-mi creasca pe obraji, si ma deranjeaza. Mustata mi-o iau cu ceara, nu e grava situatia, aparoape ca nu se vede... dar parul de pe obraji se vede cand ma machiez si nu imi place deloc. :(

anqutz 16 aug 2011 10:12:39

Re: Epilarea Definitiva
 
La salon. Cele pt acasa nu sunt eficiente, cel putin din ce ne-am documentat noi la vremea respectiva, acum 2-3 ani. Nu stiu ce aparat, cand mai vb cu ea o intreb.

Il poti lua cu penseta si se va rari. Daca vrei ep definitiva, cel mai bine e la salon.

VAmedeea 16 aug 2011 11:36:51

Re: Epilarea Definitiva
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 761108)
La salon. Cele pt acasa nu sunt eficiente, cel putin din ce ne-am documentat noi la vremea respectiva, acum 2-3 ani. Nu stiu ce aparat, cand mai vb cu ea o intreb.

Il poti lua cu penseta si se va rari. Daca vrei ep definitiva, cel mai bine e la salon.

E greu cu penseta.

Uite de ce:
https://lh3.googleusercontent.com/-4...619%252529.jpg

Vezi parul ala care pleaca dinspre tample si se intinde inspre obraji si gat?
Solutia ar fi ceara momentan, dar stiu ca asa se inmulteste si se ingroasa radacina. la fel si la penseta, ca sa nu mai spun cat timp mi-ar lua o operatiune de genul asta.

Nu stiu, chiar vreau sa scap de el si ma gandeam la aparatele acelea de folosit acasa, acum ar avea aprox 50
% eficacitate.

Dar sunt de 2 tipuri si costa ceva banuti si acestea. Si sunt in dubii. Cine stie, poate din toate fetele care sunt pe forum are vreuna si imi spune si mie ce si cum.

Daca nu, voi incerca la salon, ce sa fac?
Numai ca in Italia e groaznic de scump. Si as avea nevoie de minim 6 sedinte...:(

anqutz 16 aug 2011 12:06:40

Re: Epilarea Definitiva
 
De la ceara se subtiaza si rareste parul. La fel si de la penseta.

Deliutza 17 aug 2011 10:53:07

Re: Epilarea Definitiva
 
De la ceara si de la penseta nu se rareste si nici nu i se slabeste radacina, doar ca firele vor avea alt ritm de crestere si de aceea poate lasa aceasta impresie!
Eu cred ca la salon este bine sa te duci pentru epilare definitiva, deoarece acasa este destul de periculos, daca nu esti instruita in domeniu!
Sa ne spui ce ai hotarat!>:D<

aelenacristina 03 oct 2011 12:33:45

Re: Epilarea Definitiva
 
incearca depilarea cu zahar nu doare foarte tare si in spania se foloseste mult,gasesti detali pe google si video cum se face


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:40:38.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO