forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Par (http://forum.slabute.ro/par/)
-   -   Impotriva caderii parului (http://forum.slabute.ro/par/impotriva-caderii-parului-437.html)

Slabuta 23 apr 2009 16:15:17

Impotriva caderii parului
 
Fetelor ce remedii folositi impotriva caderii parului.
Am cateva luni, mai exact din toamna, in care mi-a cazut parul intr-o nebunie, am folosit tot felul de marci de sampon, dar nimic deocamdata. :(

Care ar fi problema? Exista niste tratamente pentru caderea excesiva a parului pe care le-ati incercat si au dat rezultate? nu de alta dar nu vreau sa raman cu 3 fire in cap. :D

Am incercat metoda cu ulei de masline si galbenus de ou, la mine nu a functionat... :(

Shorty 23 apr 2009 17:15:11

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 4199)
Fetelor ce remedii folositi impotriva caderii parului.
Am cateva luni, mai exact din toamna, in care mi-a cazut parul intr-o nebunie, am folosit tot felul de marci de sampon, dar nimic deocamdata. :(

Care ar fi problema? Exista niste tratamente pentru caderea excesiva a parului pe care le-ati incercat si au dat rezultate? nu de alta dar nu vreau sa raman cu 3 fire in cap. :D

Am incercat metoda cu ulei de masline si galbenus de ou, la mine nu a functionat... :(


Eu nu am avut probleme cu caderea parului dar sora mea stiu ca folosea ulei de ricin si era multumita



Slabuta 23 apr 2009 17:25:13

Citat:

Anterior postat de Shorty (Post 4211)

Eu nu am avut probleme cu caderea parului dar sora mea stiu ca folosea ulei de ricin si era multumita




Ulei de ricin? Si ce fac cu el? Masez capul cu uleiul? Cat il tin?

Luna 28 apr 2009 10:58:47

Re: Frumoasa, sanatoasa si supla la 30 de ani :)
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 4927)
Pe par nu am incercat, tocmai din aceasta cauza, sa nu mi-l fac prea gras. :)

Citat:

Anterior postat de Shorty (Post 4938)
...si am citit ca si pe par il folosesti...si mai iese cu sampon?..ca parca ma tenteaza sa incerc

:-*Slabuta, Shorty >:D<

Eu folosesc de mai mult de 5 ani uleiul de masline ca masca de par, in combinatie cu alte uleiuri si asta e singura masca ce parul meu a simtit-o/vazut-o/apreciat-o de atunci incoace.;;)

Pana atunci incercasem tot delul de minuni cosmetice din comert ce ma uscau la buzunar si atat. Imi lasau buzunarul uscat si parul pe covor.:D

Intotdeauna am avut parul cu tendinta de ingrasare (radacina, ca varfurile ok) si a trebuit sa il spal la 2-3 zile (ca asa am eu piticii pe creier, colege de serviciu vin cu el soios :D, nu se spala tocmai pt a nu fi prea des. Cosmeticianul/dermatologul zice ca se spala ori de cate ori e nevoie pt a fi curat- desigur nu de 2 ori pe zi).

Utilizand masca din ulei de masline, combinat cu ulei de nuca presat la rece si ulei de ricin ( = hranire+intarirea radacinii+parul creste mai repede) nu s-a schimbat nimic din pct de vedere al ingrasarii. Nici nu a devenit mai gras, nici mai putin gras.
Insa nu imi cade deloc, desi il chinui cu vopsele de cate ori am chef sa imi schimb culoarea (uneori si de 2 ori pe luna si chiar si la 3 zile, daca mi-a iesit o culoare ce nu-mi place), creste frumos si e matasos, nu se despica (inainte de a folosi acest amestec, de cand ma stiu, il aveam lung, 10-12 cm era par despicat).

Amestecul se spala foarte usor, cu sampon, si nicidecum nu lasa parul gras.

Cel putin eu am fost multumita (sa nu mai zic si de colegele carora le-am recomandat si au aplicat masca) .

Alta utilizare ce ii dau uleiului de ricin:
-mi-am pus intr-un flacon de rimel gol si ma dau pe gene de cate ori imi aduc aminte.
-mai iau dimineata uneori pe stomacul gol cand am o constipatie cronica (efectul e imediat, dar si la inca vreo 4 ore distanta).

mishutza 28 apr 2009 11:57:11

Re: Frumoasa, sanatoasa si supla la 30 de ani :)
 
Luna,ma bucur ca tie uleiul de masline nu iti lasa nicidecum parul gras,mie mi-l lasa destul de gras.Eu am reusit sa scap de nevoia de a imi spala parul in fiecare zi(adica,il spalam si peste 4 ore era deja lipit de cap,si fara volum),prin gasirea unei game de cosmetice care cred ca pur si simplu mi se potrivesc(si sunt extrem de ieftine).Si odata la 2-3 zile e ceva normal cred,pt un par gras,sa te speli .De ulei de ricin am citit si eu multe de bine,tre sa aflu cum se numeste si sa il caut.
Salabuta ,mi-am adus aminte ca am vazut acu ceva timp la tv o emisiune in care incercau cremele antiriduri.Luasera 5 femei,le dusesera la medic pt a le vedea textura pielii si a le masura,poza ridurile,si apoi au inceput tastarea produselor.Fiecare femeie a folosit timp de mai mult de 2 luni cred,o alta crema antiriduri.Preturile cremelor erau de la 30 de euro la 200 parca,erau curele acelea cu uleiuri,deci extrem de scumpe.Dupa cele 2 luni,la nici una dintre femei nu se vedea vreo scadere semnificativa a ridurilor,deci,cred ca trebuie sa traim cu ele,cred ca o hidratare buna a pielii,destul odihna si fara stres fac mai mult ca orice crema.Sau merem cu toatele la o tura de botox.
Pe mine m-a cam socat rezultatul testului lor,ma asteptam ca macar la una dintre creme sa se observe ceva semnificativ,dar nu.

Luna 28 apr 2009 12:19:13

Re: Frumoasa, sanatoasa si supla la 30 de ani :)
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 4980)
Luna,ma bucur ca tie uleiul de masline nu iti lasa nicidecum parul gras,mie mi-l lasa destul de gras.Eu am reusit sa scap de nevoia de a imi spala parul in fiecare zi(adica,il spalam si peste 4 ore era deja lipit de cap,si fara volum)

Si eu ma bucur :D Asa pot profita din plin de calitatile acestui ulei. :)

Oricum, fiecare organism reactioneaza diferit. Daca as fi patit ca tine, evident ca nici eu nu as fi repetat experienta...fiecare se cunoaste pe sine si stie (sau poate afla) ce ii este mai bine.

Shorty 28 apr 2009 14:05:30

Re: Impotriva caderii parului
 
Vad ca parerile sunt impartite si trebuie sa incerc si eu sa vad ce iese:)

Pana acuma 6 luni parul meu nu necesita ingrijire speciala da m-a mancat in.... palma si m-am vopsit si de atunci au aparut o carca de probleme..ma rog acuma am o masca de par acasa dar nu face minuni ..eventual as putea incerca si eu uleiul de masline :)

Luna 28 apr 2009 19:07:14

Re: Impotriva caderii parului
 
Vad ca postari de la alt topic au ajuns aici, super :)

Luna 28 apr 2009 19:16:21

Re: Impotriva caderii parului
 
Citat:

Anterior postat de Shorty (Post 5047)
Vad ca parerile sunt impartite si trebuie sa incerc si eu sa vad ce iese:)

Pana acuma 6 luni parul meu nu necesita ingrijire speciala da m-a mancat in.... palma si m-am vopsit si de atunci au aparut o carca de probleme..ma rog acuma am o masca de par acasa dar nu face minuni ..eventual as putea incerca si eu uleiul de masline :)


Shorty, din punctul meu de vedere si din proprie experienta, eu zic ca o masca buna ar fi una completa si naturala (nu cred ca exista masca in comert fara vreun compus chimic de sinteza).
Un amestec de uleiuri de masline, nuca si ricin.
Cel de masline hraneste, cel de nuca (presat la rece) intareste radacina si cel de ricin ajuta la crestere si hranire.

In privinta aplicarii, desigur, o poti aplica doar pe varfuri, insa efectul sau va fi doar la acel nivel, nehranind radacina parului.

Si cum intrebai daca se spala greu, iti spun ca se spala foarte usor, desigur cu o cantitate putin mai mare de sampon decat se foloseste in mod obisnuit.

Eu ma vopsesc de 20 de ani si am un par destul de frumos (asa mi se spune:">)

Luna 28 apr 2009 19:23:23

Re: Impotriva caderii parului
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 4213)
Ulei de ricin? Si ce fac cu el? Masez capul cu uleiul? Cat il tin?

Il aplici pe par ca pe o vopsea, la radacina si apoi spre varfuri, protejezi parul (sa nu iti curga ulei pe umeri, haine) si stai cat ai timp si rabdare, de la 20-30 minute pana la 4-6 ore

La fel ca si cu masca de fata, eu fac asta cand sunt singura acasa :) si fac curatenie :P (Doua dintr-o lovitura :D) Astfel, mai mereu stau cu masca pe par in jur de 4-5 ore.


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:02:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO