Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Psoriazis

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 21 mai 2010, 13:29:00
doru's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 02 mar 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Visez la stil de viata 100% sanatos :)
Date: 180cm, 76.2kg
Mesaje: 48
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Psoriazis

Am avut mai demult probleme cu psoriazis, dar la un moment dat se linistise . Pentru cine nu s-a intalnit cu "boala", psoriazis este o problema a scalpului, care produce mancarimi si un fel de "matreata mare". Nu stiu multe din punct de vedere medical si ce se intampla cu adevarat, dar o sa incerc sa ma exprim cum pot . Am observat de asemenea ca la mine mai duce si la rarirea firelor de par din cap, peste tot pe birou gaseai fire de par si trebuia sa fac curatenie periodica. In perioada in care nu mai aveam psoriazis, mi s-a indesit parul inapoi si a inceput sa nu-mi mai cada atat.

Si acum sa revin la problema. De vreo 4 saptamani am inceput sa consum cafea instant (nu consumam inainte decat ocazional), cam vreo doua cani pe zi. De la o vreme (aproximativ doua saptamani in urma) mi-a reaparut psoriazisul. In alimentatie nu am facut nici o schimbare.

Vreau sa ma sfatuiesc cu voi daca cafeaua instant este un factor care poate duce la aparitia psoriazisului sau mai sunt si alti factori.
doru, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1848 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 21 mai 2010, 14:18:40
erato's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 27 oct 2009
Locaţie: Pe malul Dunarii..., Romania
Dieta: personalizata
Date: 164cm, 56kg
Mesaje: 666
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Psoriazis

Si sotul meu are psoriazis. La fel ca si tine are in cap, dar si pe brate, pe picioare si uneori pe piept. Am mers cu el la medic in Bucuresti si i-a prescris sampon Selegel si solutie/crema Diprosalic. Acum mai are doar in cap, foarte rar reapare si in alte zone. Dar in cap arata uneori groaznic, mai ales cand ramane fara solutie (a zis ca solutia e mai buna si isi da si in cap cu ea). La el apare din cauza stresului, pe care, din pacate, nu are cum sa-l combata. Cum e mai stresat cum reapare, si cum e mai mereu stresat, mai mereu capul lui arata groaznic
erato, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1833 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1316 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1317 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 21 mai 2010, 14:40:22
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Psoriazis

Eu am psoriazis de ani buni, de prin liceu.
Localizare, doar cap.

Fulgi foarte mari, ranisoare care secreta o solutie daca sunt deranjate, adica scarpinate si mereu senzatie de mancarime in cap.

Eu am gasit solutia dintr-o intamplare; imi vopsesc parul de la 16 ani si dupa ce m-am vopsit prima data, am vazut imbunatatiri, exact pana in momentul in care sa creasca mai mult de 1 cm parul meu, in perioada asta eu ma simt excelent, nu am deloc tot ce am descris mai sus, iar scalpul este foarte curat.

Cand am fost la doctor, a zis ca nu imi da tratament, pentru ca psoriazis inca nu poate fi tratat.

Tata are si el, pe piept, obraji, cap.
El foloseste un sampon pentru psoriazis de la neutrogena si au fost imbunatatiri semnificative, la mine, schimbari inspre mai bine, sunt doar de la vopsit.

Din ce stiu eu, in primul rand vina ii apartine stresului, dupa, mediului in care traim (poluare, chimicalele din alimente, nitratii din legume/fructe, etc)
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii

Ultima dată editat de Slabuta; 21 mai 2010 at 14:49:45.
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 21 mai 2010, 14:43:19
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Psoriazis

Citat:
Anterior postat de doru Vezi mesajul
Si acum sa revin la problema. De vreo 4 saptamani am inceput sa consum cafea instant (nu consumam inainte decat ocazional), cam vreo doua cani pe zi. De la o vreme (aproximativ doua saptamani in urma) mi-a reaparut psoriazisul. In alimentatie nu am facut nici o schimbare.

Vreau sa ma sfatuiesc cu voi daca cafeaua instant este un factor care poate duce la aparitia psoriazisului sau mai sunt si alti factori.
Eu cred ca are legatura cu aparitia psoriazisului.
Pentru ca aceasta afectiune este in legatura directa cu tot ce patrunde in sange (alimente).
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 21 mai 2010, 14:45:06
doru's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 02 mar 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Visez la stil de viata 100% sanatos :)
Date: 180cm, 76.2kg
Mesaje: 48
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Psoriazis

Citat:
Anterior postat de erato Vezi mesajul
Si sotul meu are psoriazis. La fel ca si tine are in cap, dar si pe brate, pe picioare si uneori pe piept. Am mers cu el la medic in Bucuresti si i-a prescris sampon Selegel si solutie/crema Diprosalic. Acum mai are doar in cap, foarte rar reapare si in alte zone. Dar in cap arata uneori groaznic, mai ales cand ramane fara solutie (a zis ca solutia e mai buna si isi da si in cap cu ea). La el apare din cauza stresului, pe care, din pacate, nu are cum sa-l combata. Cum e mai stresat cum reapare, si cum e mai mereu stresat, mai mereu capul lui arata groaznic
Si eu am folosit mai multe sampoane (in dependenta de dermatolog), dar din pacate functioneaza doar daca le folosesti , dupa ce nu le folosesti, apare psoriazis inapoi. La mine a dat rezultate in combinatie cu schimbarea alimentatiei, am renuntat la cola, am renuntat la fast-food, am renuntat la tot felul de mancaruri 'cumparate' (trebuie sa recunosc ca destul de greu ). De asemenea am renuntat si la alcool, cat am putut , de fapt nu am renuntat complet, doar ca am mai rarit-o la odata pe luna intalniri cu prietenii si mai rar ocazional.

Cu stresul este adevarat, nu chiar ai ce face, dar si acolo, ma gandesc eu, daca incepi sa mai faci un pic de miscare in aer liber (eu am inceput sa ma plimb prin parc, lucru pe care nu-l faceam), poate ceva exercitii cum faceti voi pe aici si asa poate reusesti sa mai 'faci ordine in ganduri'

Cand am deschis subiectul eram curios daca cafeaua instant are ceva 'activ' care poate la fel sa contribuie la aparitia psoriazis, pentru ca e unicul "aliment nou" adaugat de mine in ultima perioada de timp si la care probabil o sa renunt. M-am gandit sa fac un schimb de experienta cu ceilalti, care se afla in situatia mea.
doru, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1848 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6 (permalink)  
Vechi 21 mai 2010, 15:49:55
Fulguta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 15 mar 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Mancat sanatos si sport
Date: 165cm, 56kg
Mesaje: 7.578
Aprecieri acordate: 851
Am fost apreciat(a) de 2.062 ori in 565 mesaje
Implicit Re: Psoriazis

Alifie preparata din: suc de rostopasca 5 gr sau suc proaspat de nalba 5 gr, amestecat cu 50 gr osanza de porc. Cu aceasta se vor unge de 2-3 ori/zi zonele afectate.
- Se ung zonele afectate de 2-3 ori/zi cu urina proaspata a persoanei bolnave timp de 10-15 zile. Dupa o pauza de 10 zile se poate relua procedura.
- Se scoate din alimentatie obligatoriu cartoful.
- Se consuma infuzie de tataneasa o cana/zi.
- Se consuma infuzie de rostopasca o lingurita la 250 ml apa clocotita. Se ia cate o lingura din 3 in 3 ore.
- Se fac bai de cimbru, pelin, soc, busuioc, patlagina, galbenele, urzica, cicoare, mesteacan, coada racului.
- Se face cura interna cu ulei de seminte de in timp de 21 de zile cate 7 linguri/zi, apoi doza de intretinere: 2 linguri/zi.
- Baie generala cu sare grunjoasa in fiecare seara.
- Plagile se spala de 2-3 ori/zi cu infuzie de galbenele si se ung cu o alifie preparata din: cativa catei de usturoi proaspeti, curatati de coaja si zdrobiti, amestecati cu putin ulei de susan pana se obtine o pasta omogena. Acest tratament stopeaza evolutia bolii si plagile incep sa se restranga.
__________________

Fulguta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2076 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1559 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1560 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 21 mai 2010, 15:54:16
Fulguta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 15 mar 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Mancat sanatos si sport
Date: 165cm, 56kg
Mesaje: 7.578
Aprecieri acordate: 851
Am fost apreciat(a) de 2.062 ori in 565 mesaje
Implicit Re: Psoriazis

Boli de piele grave, psoriazis, acnee
Timp de 30 de zile se ia tinctura din boabe de soc. In prima zi se ia o lingurita diluata in jumatate de pahar cu apa dimineata pe stomacul gol. In a doua zi , se iau 2 lingurite,si tot asa pana in a saptea zi cand se iau 7 lingurite si se mentine aceasta doza pana in a 30-a zi.
Prepararea tincturii:
se stoarce un suc din fructele de soc neajunse complet la maturitate (au culoare rosie spre violet). Sucul se combina in proportie de 1:1 cu alcool alimentar de 90°, apoi se pune in sticle mici inchise la culoare.
Preparatul are actiune de dezintoxicare extrem de puternica, favorizand vindecarea acestor boli.

Ceai pentru psoriazis
Se face un amestec in parti egale din: cimbrisor, coada calului, galbenele, trei frati patati, urzica. Se face infuzie dintr-o lingurita la o cana (250 ml) apa, 10 minute. Se bea 1 si 1/2 ceai/zi.
Ceai pentru tratamentul extern al psoriazisului
Se face un amestec din: 40 gr coaja de salcie, 40 gr scoarta de stejar, 20 gr seminte de in, 20 gr flori de arnica, 20 gr flori de galbenele, 20 gr flori de ventrilica, 20 gr flori de lumanarica, 20 gr radacina de scai, 20 gr fructe de ienupar.
Se pune o lingura de amestec in 300 ml apa clocotita. Se lasa 15 minute la infuzat. Se strecoara. Se inmoaie bucati de tifon in infuzia calduta, se storc si se aplica pe zonele afectate. Compresele se schimba o data la 30 minute.
__________________

Fulguta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2076 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1559 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1560 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 21 mai 2010, 15:56:09
erato's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 27 oct 2009
Locaţie: Pe malul Dunarii..., Romania
Dieta: personalizata
Date: 164cm, 56kg
Mesaje: 666
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Psoriazis

Citat:
Anterior postat de doru Vezi mesajul
Si eu am folosit mai multe sampoane (in dependenta de dermatolog), dar din pacate functioneaza doar daca le folosesti , dupa ce nu le folosesti, apare psoriazis inapoi. La mine a dat rezultate in combinatie cu schimbarea alimentatiei, am renuntat la cola, am renuntat la fast-food, am renuntat la tot felul de mancaruri 'cumparate' (trebuie sa recunosc ca destul de greu ). De asemenea am renuntat si la alcool, cat am putut , de fapt nu am renuntat complet, doar ca am mai rarit-o la odata pe luna intalniri cu prietenii si mai rar ocazional.

Cu stresul este adevarat, nu chiar ai ce face, dar si acolo, ma gandesc eu, daca incepi sa mai faci un pic de miscare in aer liber (eu am inceput sa ma plimb prin parc, lucru pe care nu-l faceam), poate ceva exercitii cum faceti voi pe aici si asa poate reusesti sa mai 'faci ordine in ganduri'

Cand am deschis subiectul eram curios daca cafeaua instant are ceva 'activ' care poate la fel sa contribuie la aparitia psoriazis, pentru ca e unicul "aliment nou" adaugat de mine in ultima perioada de timp si la care probabil o sa renunt. M-am gandit sa fac un schimb de experienta cu ceilalti, care se afla in situatia mea.
Din pacate, sotul meu nu vrea sa inteleaga ca alimentatia, fumatul si alcoolul ii fac rau. Daca alcoolul il consuma ocazional, fumatul e un ritual zilnic, iar alimentatia lasa mult de dorit. E departe de a fi sanatoasa. Mici schimbari am mai facut si eu la el, dar si el la mineIar ca miscare l-am convins sa iesim impreuna duminica la alergat. Tot e ceva
erato, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1833 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1316 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1317 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 21 mai 2010, 16:49:16
doru's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 02 mar 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Visez la stil de viata 100% sanatos :)
Date: 180cm, 76.2kg
Mesaje: 48
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Psoriazis

Citat:
Anterior postat de erato Vezi mesajul
Din pacate, sotul meu nu vrea sa inteleaga ca alimentatia, fumatul si alcoolul ii fac rau. Daca alcoolul il consuma ocazional, fumatul e un ritual zilnic, iar alimentatia lasa mult de dorit. E departe de a fi sanatoasa. Mici schimbari am mai facut si eu la el, dar si el la mineIar ca miscare l-am convins sa iesim impreuna duminica la alergat. Tot e ceva
Problema in sine pare mai complicata. Din pacate noi am ajuns sa traim intr-un mediu poluat (chimic, fonic, etc.), care actioneaza zilnic asupra noastra si care se adauga la 'obieciurile' noastre incorecte. Daca este sa ne gandim mai matematic, chiar si daca umblam la 'obiceiurile' noastre, reiese ca doar ne imbunatatim sansele, pentru ca referitor la mediul inconjurator nu putem face multe . Din cate am inteles eu pana acum, psoriazis este o boala a zilelor noastre si acest lucru ar demonstra iarasi ca problema este in ce ne inconjoara. Ce facem ca sa scadem influenta 'nesanatoasa' a acestui mediu asupra noastra, poate fi foarte dificil, pentru ca sunt inca multe lucruri pe care nu le cunoastem .
doru, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1848 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 21 mai 2010, 16:52:32
doru's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 02 mar 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Visez la stil de viata 100% sanatos :)
Date: 180cm, 76.2kg
Mesaje: 48
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Psoriazis

Citat:
Anterior postat de Fulguta Vezi mesajul
Alifie preparata din: suc de rostopasca 5 gr sau suc proaspat de nalba 5 gr, amestecat cu 50 gr osanza de porc. Cu aceasta se vor unge de 2-3 ori/zi zonele afectate.
- Se ung zonele afectate de 2-3 ori/zi cu urina proaspata a persoanei bolnave timp de 10-15 zile. Dupa o pauza de 10 zile se poate relua procedura.
- Se scoate din alimentatie obligatoriu cartoful.
- Se consuma infuzie de tataneasa o cana/zi.
- Se consuma infuzie de rostopasca o lingurita la 250 ml apa clocotita. Se ia cate o lingura din 3 in 3 ore.
- Se fac bai de cimbru, pelin, soc, busuioc, patlagina, galbenele, urzica, cicoare, mesteacan, coada racului.
- Se face cura interna cu ulei de seminte de in timp de 21 de zile cate 7 linguri/zi, apoi doza de intretinere: 2 linguri/zi.
- Baie generala cu sare grunjoasa in fiecare seara.
- Plagile se spala de 2-3 ori/zi cu infuzie de galbenele si se ung cu o alifie preparata din: cativa catei de usturoi proaspeti, curatati de coaja si zdrobiti, amestecati cu putin ulei de susan pana se obtine o pasta omogena. Acest tratament stopeaza evolutia bolii si plagile incep sa se restranga.
Citat:
Anterior postat de Fulguta Vezi mesajul
Boli de piele grave, psoriazis, acnee
Timp de 30 de zile se ia tinctura din boabe de soc. In prima zi se ia o lingurita diluata in jumatate de pahar cu apa dimineata pe stomacul gol. In a doua zi , se iau 2 lingurite,si tot asa pana in a saptea zi cand se iau 7 lingurite si se mentine aceasta doza pana in a 30-a zi.
Prepararea tincturii:
se stoarce un suc din fructele de soc neajunse complet la maturitate (au culoare rosie spre violet). Sucul se combina in proportie de 1:1 cu alcool alimentar de 90°, apoi se pune in sticle mici inchise la culoare.
Preparatul are actiune de dezintoxicare extrem de puternica, favorizand vindecarea acestor boli.

Ceai pentru psoriazis
Se face un amestec in parti egale din: cimbrisor, coada calului, galbenele, trei frati patati, urzica. Se face infuzie dintr-o lingurita la o cana (250 ml) apa, 10 minute. Se bea 1 si 1/2 ceai/zi.
Ceai pentru tratamentul extern al psoriazisului
Se face un amestec din: 40 gr coaja de salcie, 40 gr scoarta de stejar, 20 gr seminte de in, 20 gr flori de arnica, 20 gr flori de galbenele, 20 gr flori de ventrilica, 20 gr flori de lumanarica, 20 gr radacina de scai, 20 gr fructe de ienupar.
Se pune o lingura de amestec in 300 ml apa clocotita. Se lasa 15 minute la infuzat. Se strecoara. Se inmoaie bucati de tifon in infuzia calduta, se storc si se aplica pe zonele afectate. Compresele se schimba o data la 30 minute.
Multumesc Fulguta pentru sfaturi
doru, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1848 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
caderea parului, cafea, cap, par, scalp, tratament psoriazis

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole