forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Par (http://forum.slabute.ro/par/)
-   -   Masti naturale pentru un par sanatos si stralucitor (http://forum.slabute.ro/par/masti-naturale-par-sanatos-stralucitor-990.html)

cristiniq 09 mai 2010 22:04:24

Re: Masti naturale pentru un par sanatos si stralucitor
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 40030)
Am si eu o mare problema cu parul... :-s
Vreau sa imi stea drept,dar tot timpul mi se onduleaza la varfuri (asa il am natural, mai ondulat)...
Mi s-a spus sa folosesc placa si balsam pentru par drept da degeaba,,,am folosit si fara nici un rezultat...
Daca imi fac parul cu placa, acum imi sta drept iar a doua zi numai sau peste cateva ore...
Ce pot sa fac ca sa il am drept..??

Multumesc....>:D<


Poti merge la un salon unde sa ti se faca un tratament garanat sa tina 3 luni de zile, te costa in jur de 60 de euro.
Oricum, trebuie sa te indrepti catre produsele de profil, japoneze, Kando.

alyy 02 iun 2010 10:02:58

Re: Masti naturale pentru un par sanatos si stralucitor
 
buna,o masca foarte buna pe care am incercat-o este cea de ulei de ricin,vitamina A,vitamina E,si galbenus de ou amestecate si aplicate pe lungimea parului,pentru par deteriorat

alyy 02 iun 2010 10:03:48

Re: Masti naturale pentru un par sanatos si stralucitor
 
inca una este cu ulei de germeni de grau care se aplica tot pe lungime

alyy 02 iun 2010 10:04:38

Re: Masti naturale pentru un par sanatos si stralucitor
 
si inca una foarte buna este cu ulei de cocos care se aplica seara si se spala dimineata

MuffinR 11 iul 2010 21:09:28

Re: Masti naturale pentru un par sanatos si stralucitor
 
Eu folosesc ulei de masline putin incalzit. Uleiul de masline este cel mai bun produs de hidratare care exista in natura. Il aplic o data pe saptamana masandu-l usor pe par si scalp, apoi infasor capul cu un prosop si stau asa vreo 15 minute. Dupa aceea ma spal cu sampon in mod normal. :) Pentru mine este foarte bun. Parul devine mai matasos si parca are o stralucire sanatoasa.

cristiniq 11 iul 2010 21:34:14

Re: Masti naturale pentru un par sanatos si stralucitor
 
Citat:

Anterior postat de alyy (Post 207456)
buna,o masca foarte buna pe care am incercat-o este cea de ulei de ricin,vitamina A,vitamina E,si galbenus de ou amestecate si aplicate pe lungimea parului,pentru par deteriorat

Unde gasesti acele vitamine? eu le aut in farmacii de luni de zile si mi se spune ca nu se mai vand de mult...

alyy 19 iul 2010 12:09:28

Re: Masti naturale pentru un par sanatos si stralucitor
 
Citat:

Anterior postat de cristiniq (Post 249783)


Unde gasesti acele vitamine? eu le aut in farmacii de luni de zile si mi se spune ca nu se mai vand de mult...

eu le-am gasit si sub forma de filoe si in sticlute mici,incearca daca sti pe cineva in alt oras sa-ti cumpere,nu stiu de ce nu gasesti in farmaci eu de acolo le-am luat si nu sunt scumpe

cristiniq 25 iul 2010 15:28:36

Re: Masti naturale pentru un par sanatos si stralucitor
 
Cred ca imi voi lua capsule, pana la urma...

Al3mona 12 aug 2010 08:14:39

Re: Masti naturale pentru un par sanatos si stralucitor
 
Buna tuturor.

Ca masca naturala pentru par stralucitor si plin de vitalitate recomand un amestec de ulei de masline ( corespunzator lungimii parului), 10 picaturi vitamina A si 1-2 oua ( tot in functie de lungimea de par).

Eu am incercat aceasta masca in repetate randuri iar rezultatul a fost deosebit : parul nu imi mai cade, este mai fin si straluceste ( mentionez ca nu sunt vopsita, sunt bruneta natural) si practic, "se simte" ca este mai sanatos.

Vi-l recomand cu inima deschisa.

Va doresc o zi frumoasa si succes intr-ale slabitului ! :)

rachel26 04 nov 2010 15:53:11

Re: Masti naturale pentru un par sanatos si stralucitor
 
am sa va spun si eu ce masca imi fac pentru par...il am lung, nu f lung totusi...bruneta, par normal spre uscat, nevopsita si ondulat de la mama natura si in ultimul timp cam rebel, fara forma...indiferent ce sampon foloseam faceam "matreata"...credeam eu ca asta e...dar m-am inselat...mi se descuama pielea capului ca era prea uscata, desi folosesc balsam si masti pentru par...asa ca am incercat o masca naturala : 1 galbenus, 2 linguri ulei masline extra - virgin, 1 lingura miere...avand parul mai lungut, eu am dublat cantitatile...
mi-am spalat parul cu samponul pe care il folosesc de obicei, mi-am pus un prosop sa-mi absoarba apa, nu se sterge parul ud cu prosopul ca se rupe, se tamponeaza...intre timp mi-am facut masca de par, dar cu uleiul incalzit in bain-marine.am aplicat masca pe par, am facut masaj capilar nu f mult timp, mi-am strans parul un pic dar nu l-am prins cu nimic si mi-am acoperit parul cu folie de aluminiu (se poate si cu un prosop incalzit ori in cuptor ori umezit f bine cu apa calda).eu am ales folia pentru ca se sta cu masca cel putin 30 min, cel mai mult 1 ora, si am zis eu ca prosopul se raceste f repede, dar folia de aluminiu mentine caldura uleiului...e bine sa se incalzeasca uleiul pentru ca reactioneaza mai bine cald...am dat masca de par initial pe pielea capului si apoi in lungime...nu recomand masca cu ulei celor cu parul gras...pentru par gras se poate face galbenus, miere si zeama lamaie...
cand se clateste masca, se recomanda clatirea initial cu apa calduta multa sa se duca cea mai mare cantitate din masca doar cu apa...apoi se spala parul cu sampon si se aplica balsam...
unele din aceste sfaturi le-am citit si eu pe net si le impartasesc cu voi dupa ce le-am incercat si eu...
la mine functioneaza de minune...si am de gand sa-mi aplic aceasta masca de 2 ori pe saptamana, asa imi spal parul, nu stiu inca pentru cat timp...oricum e naturala si nu are ce sa-mi faca rau...
foehnul nu il folosesc decat in caz de urgenta, iar produse de styling nu prea...
sper ca nu v-am plictisit cu atatea detalii si poate va ajuta cu ceva


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:23:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO