forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Par (http://forum.slabute.ro/par/)
-   -   Par lung (http://forum.slabute.ro/par/par-lung-2375.html)

bogica 21 ian 2010 16:47:02

Par lung
 
sunt innebunita dupa parul lung! as vrea ceva sfaturi cum sa ai un par lung si sanatos, cum sa il faci sa creasca..

Adelayde 21 ian 2010 16:54:26

re: Par lung
 
Eu am parul destul de lung de vreo 3 ani ...si sfatul meu sa nu iti fie mila la cateva lunii sa tai din varfurii pt ca oricum va creste.Inca ceva de la bunica am auzit ca mai demult fetele se faceau cu petrol pe cap ca sa le intareasca parul.Stiu ca suna aiurea:))si ciudat dar eu am incercat si nu am patit nimic.;)).

Liviutzza 21 ian 2010 16:59:11

re: Par lung
 
Eu am parul pana la fund,de 12 ani!Niciodata nu am folosit petrol...nu am auzit de asa ceva...In schimb cand vreau sa am firul mai gros imi fac tratamente cu ulei de masline!Aplici uleiul pe par si stai cu el asa cateva ore dupa care te speli ca de obicei!Eu mai folosesc si tratamente si sampon de calitate!Acum depinde de tine si nevoile tale!Si sa il tunzi macar la 2 3 luni!

ema5288 21 ian 2010 17:02:02

re: Par lung
 
si eu am parul lung!! niciodata nu am folosit retete "din popor", doar masca din ulei de ricin inainte de baie, in rest masti din comert. si intr-adevar trebuie tuns din cand in cand

andra_aly 21 ian 2010 17:04:01

re: Par lung
 
Citat:

Anterior postat de ema5288 (Post 69108)
si eu am parul lung!! niciodata nu am folosit retete "din popor", doar masca din ulei de ricin inainte de baie, in rest masti din comert. si intr-adevar trebuie tuns din cand in cand

chiar aseara intrebam daca a folosit cineva ulei de ricin... si la ce e bun?
ia spune.... nu il lasa prea uleios, chiar daca il speli bine? thx>:D<

ema5288 21 ian 2010 17:06:44

re: Par lung
 
mie mi se pare ca dupa ce ii dau cu ulei de ricin, are un aspect mai sanatos. nu e deloc uleios (sau mai bine zis , nu mai rau decat in mod normal.eu spun asta pt ca intotdeauna am avut parul cam gras si nu am reusit sa scap de problema. poate ma ajuta cineva cu un sfat

andra_aly 21 ian 2010 17:07:22

re: Par lung
 
Citat:

Anterior postat de Aida (Post 69097)
Eu am parul destul de lung de vreo 3 ani ...si sfatul meu sa nu iti fie mila la cateva lunii sa tai din varfurii pt ca oricum va creste.Inca ceva de la bunica am auzit ca mai demult fetele se faceau cu petrol pe cap ca sa le intareasca parul.Stiu ca suna aiurea:))si ciudat dar eu am incercat si nu am patit nimic.;)).

eu nu l-am mai taiat de 2 ani;))
stiu..ca trebuie dar mi-e ciuda sa il tai.. avand in vedere ca il am foarte subtire, si imi creste greuuu.
dar prietenele mele care il taie la 2-3 luni , il au mai ros ca mine;))
mie mi se pare absurd sa il tot tai ... adika hai, odata la 6 luni. da. dar nu asa des. am o prietena ce il taie f des si ii tot cu parul scurt. nici nu apuka saraku sa creasca. si tot il are ros... deci, depinde:D

andra_aly 21 ian 2010 17:10:45

re: Par lung
 
Citat:

Anterior postat de ema5288 (Post 69115)
mie mi se pare ca dupa ce ii dau cu ulei de ricin, are un aspect mai sanatos. nu e deloc uleios (sau mai bine zis , nu mai rau decat in mod normal.eu spun asta pt ca intotdeauna am avut parul cam gras si nu am reusit sa scap de problema. poate ma ajuta cineva cu un sfat

eu de cand sunt in italia il am fffgras. :-s:-/
nu inteleg:-s... il spal o zi da alta nu. si cateodata in fiecare zi din cauza asta:(
nu m-a ajutat nimik..nici toate sampoanele, nici lamaia, nici otetul... nici nimik.
dar, m-am spalat intr-o zi (acum 2 ani)cu samponul prietenului lui mama (clear ptr barbati) si parka se simtea totusi ceva. e bun , dar nu super

ema5288 21 ian 2010 17:13:19

re: Par lung
 
o sa incerc si eu. sper sa mearga pt ca nu mai suport. parca ar fi tot timpul nespalatx-(

mersi pentru sfat!!

andra_aly 21 ian 2010 17:15:01

re: Par lung
 
Citat:

Anterior postat de ema5288 (Post 69125)
o sa incerc si eu. sper sa mearga pt ca nu mai suport. parca ar fi tot timpul nespalatx-(

mersi pentru sfat!!

mie imi spui? :((

drama queen 21 ian 2010 20:30:42

re: Par lung
 
par lung si sanatos? hmm... greu :((

eu am avut parul lung f lung, si mi-am facut suvitze blonde me mai multe ori .. si saracul sa ars.. si lam tuns.. bob cu colturi.. lam vopsit nuanta mea si am asteptat sa creasca de crescut a crescut .. dar e aiurea.. e gras mereu si are matreatza.. X( si treb sal spal la 2 zile.. acum am gasit un sampon bunicel e cu menta nui zic numele ca sa nu se creada cai fac publicitate.. :( incercatil e f bun mi-e una mia facut bine.. nu in totalitate dar merge alte fete ce propuneri mai au ?

lalita 21 ian 2010 23:41:05

re: Par lung
 
Si eu am parul luuung pana la fund:D,nu il mai tai de ceva timp. Si cat imi place :xFolosesc tot felu de uleiuri. De ricin,de jojoba.. ah si de seminte de in,ajuta varfurile sa nu se despice. ;): Si produsele Gliss, chiar sunt f bune pt parul cu probleme.
ps:de ricin folosesc si pe gene,il dau seara ca pe rimel, si intradevar sunt mai lungi si dese acum, si nu mai cad asa ca inainte.

ali_lumi 21 ian 2010 23:44:47

re: Par lung
 
Eu am parul lung de la natura , creste ca nebunu' :)) Bogica poti sa te uiti la mine album sa`l vezi... Nu prea mi-am facut mari tratament la el :)) din an in paste o masca cred.

andra_aly 21 ian 2010 23:46:20

re: Par lung
 
Citat:

Anterior postat de lalita (Post 69411)
Si eu am parul luuung pana la fund:D,nu il mai tai de ceva timp. Si cat imi place :xFolosesc tot felu de uleiuri. De ricin,de jojoba.. ah si de seminte de in,ajuta varfurile sa nu se despice. ;): Si produsele Gliss, chiar sunt f bune pt parul cu probleme.
ps:de ricin folosesc si pe gene,il dau seara ca pe rimel, si intradevar sunt mai lungi si dese acum, si nu mai cad asa ca inainte.

sunt de acord in privinta produselor gliss. nu fac reclama..dar le iubesc. lali ce mai faci? pfaiii de cand nu am mai vb ;;)
acum vroiam sa merg la nani dar mai stau 5 min la taclale;)
aaa....uitasem.
eu folosesc si tratament de la kalos(mi l-a recomandat o prietena ) . e super si costa si putin si e si de jumate de kg:D

ali_lumi 22 ian 2010 00:03:24

re: Par lung
 
Andra acela la juma de kg il folosesc si eu din an in paste , este cu nuca de cocos si miroase de`mi vine sa l pun pe paine :)))

andra_aly 22 ian 2010 00:07:01

re: Par lung
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 69433)
Andra acela la juma de kg il folosesc si eu din an in paste , este cu nuca de cocos si miroase de`mi vine sa l pun pe paine :)))

eu stiam ca e de laptee. poate gresesk. adevarul e ca il am numai de 2 sapt. poate nu am citit bine. intradevar miroase super. si imi place cum face parul:x

lalita 22 ian 2010 00:25:11

re: Par lung
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 69437)

eu stiam ca e de laptee. poate gresesk. adevarul e ca il am numai de 2 sapt. poate nu am citit bine. intradevar miroase super. si imi place cum face parul:x

buna ali>:D< pai eu bine.tu ce mai faci? :) eu tre sa ma apuc iar de dieta,sper de maine:D

bogica 22 ian 2010 15:33:17

re: Par lung
 
mersi fetelor de sfaturi! deci trebuie sa il tai din2-3 luni si sa folosesc ulei de ricin,etc..
m-am gandit si sa imi pun extensii dar nu sunt prea incantata..costa mult, tre sa ai grija de ele cand te speli, aranjezi... si + nu tzine mult..dar de aratat arata bine

drama queen 22 ian 2010 18:17:19

re: Par lung
 
am avut extensii acum 2 luni fix:D credema nu merita banii, mai bine par natural..:)

speranta 06 feb 2010 21:07:34

re: Par lung
 
Am si eu parul lung de pot sa-l bag in chiloti. :-oSuna nasol dar e adevarat. Il vopsesc o data pe luna. Negru albastrui. Imi iau varfurile foarte des, aproape lunar, si de aproape un an l-am scarit tot pentru ca nu-i mai suportam greutatea si nu-l mai suportam vara. Vara, sub parul meu , pe spate poti fierbe un ceai. Exagerez evident, dar cred ca multe din prietenele noastre de aici imi dau dreptate.
Acum parul meu este o mandrie. Fara sa exagerez, am fost la un coafor (intr-un moment de ratacire) sa ma tund scurt. Si nu a vrut coafeza sa ma tunda scurt. Evident o facea daca insistam, dar mai in gluma, mai in serios m-a convins sa nu-l tai.
Spuneam ca acum este o mandrie. Dar la inceput nu. Am firul subtire si am avut un par foarte slab. De vreo 7-8-9 ani (ca nu mai stiu exact) incoace fac un tratament care pe mine m-a ajutat foarte mult. Mi-a indesat foarte tare parul. Chiar daca firul e subtire, e foarte des si destul de rezistent. E o masca pe care o aplic in 2 reprize anuale. Tin sa precizez ca nu pe toate prietenele mele le-a ajutat. Fiecare in parte are alt tip de par. Dar majoritatea a obtinut rezultate. Asadar , reteta minune, PENTRU MINE, e urmatoarea: 2 galbenusuri de ou, o fiola vitamina A uleioasa, 3-5 picuri ulei de ricin si (dupa ochi) ulei de masline. Uleiul de masline nu e intotdeauna prezent dar celelalte ingrediente nu lipsesc niciodata. Aceasta masca o aplic pe parul spalat inainte dar umed. Fac un masaj de 10-15 minute, dupa care inca un sampon si bineinteles balsamul. Balsamul meu este de galbenele. Il produce o firma romaneasca. Si mai folosesc si de tarate de grau.Facut tot de o firma romaneasca. Mi-am luat tot felul, dar de cel de galbenele sunt cel mai multumita. Nu stiu daca ajuta pe toata lumea ceea ce am scris mai sus, dar pe mine m-a facut sa fiu foarte mandra de podoaba mea capilara. Iti da o stare de bine cand aproape toata lumea se minuneaza si iti lauda parul. ;)
Va pupacesc! Si astept si alte retete de masti. Nu aveti una care sa-mi faca parul tot timpul ca si cum as iesi pe usa coaforului? :P Ar fi extraordinar!

Supergirl 06 feb 2010 21:14:14

re: Par lung
 
Speranta de cate ori folosesti acest tratament?poti sa fii mai explicita te rog?:">.Gata,a iesit blonda din mine.
Si eu am firul de par subtire.Nu vreau sa il am foarte lung desi imi trece de umeri,dar as vrea sa fie mai des.8->

ras_cristalin 06 feb 2010 21:19:39

re: Par lung
 
1 ataşament(e)
Incepand din liceu am avut parul lung. Mereu mi l-am dorit foarte lung si nici acum nu pot renunta la el.
Asta vara i-am spus lui iubi ca m-am tuns si ca il am pana mai sus de umeri. S-a suparat foarte rau pe mine si m-a intrebat cum am putut sa fac asa ceva fara sa il intreb, ca eram asa frumoasa.... eu nu si nu, ca imi sta bine acuma si ca sunt frumoasa... ce mai, ii venea sa planga la telefon. Cand a venit pe la mine, am legat parul cu o esarfa si l-am prins la spate sa arate ca si cum ar fi tuns. Nu mai zic ca primul lucru pe care l-a facut cand a intrat pe usa a fost sa isi infiga mana in parul meu sa vada daca e adevarat :)) asa m-am distrat...

mvthebest 06 feb 2010 21:20:59

re: Par lung
 
Cine imi spune si mie va rog o masca/tratament ca sa nu se mai despice varfurile.. :(

ras_cristalin 06 feb 2010 21:24:27

re: Par lung
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 80696)
Cine imi spune si mie va rog o masca/tratament ca sa nu se mai despice varfurile.. :(

Este un ser de la Avon pentru varfuri, le repara f bine.
Apoi, masca de la Kallos, pentru par uscat/deteriorat.
Mananca 10 nuci pe zi :) sau cate o bucatica de drojdie.

mvthebest 06 feb 2010 21:27:30

re: Par lung
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 80698)


Este un ser de la Avon pentru varfuri, le repara f bine.
Apoi, masca de la Kallos, pentru par uscat/deteriorat.
Mananca 10 nuci pe zi :) sau cate o bucatica de drojdie.

Mi-am luat acel ser de la Avon (am fost reprezentant),dar nu mi-a facut bine,dar nici rau...
De la Kallos ,mai de mult am folosit o masca e, intr-un tub mare verde,nici aceea nu a fost de mare ajutor.:(
Nu am m'ai folosit-o de mult... Hmm de drojdie nu am stiut:) Am sa probez . Multumesc.>:D<

speranta 07 feb 2010 06:41:00

re: Par lung
 
Citat:

Anterior postat de Supergirl (Post 80692)
Speranta de cate ori folosesti acest tratament?poti sa fii mai explicita te rog?:">.Gata,a iesit blonda din mine.
Si eu am firul de par subtire.Nu vreau sa il am foarte lung desi imi trece de umeri,dar as vrea sa fie mai des.8->

De doua ori pe an. prima data acuma pe vremea asta si a 2-a oara mai pe la sfarsitul verii. Credeti-ma, eu simt schimbarea de la prima aplicare. Nu mai am un pumn de par in perie. Si nu se mai rupe firul.
Cat despre varfuri despicate, eu cred, ca acestea se produc din cauza uscatorului de par si a parului purtat liber pe spate. Trebuie ca varfurile sa fie taiate foarte des.
Eu imi tai foarte des varfurile firului de par. Imi spunea o coafeza ca face foarte bine si cred ca nu a gresit prea tare. Plus ca parul nu arata ca o matura.:). Iar uscatorul de par il folosesc doar cand am urgente. cand nu..... ma spal seara si dimineata nu-i uscat :D dar are timp ...

Supergirl 07 feb 2010 10:18:52

re: Par lung
 
Citat:

Anterior postat de speranta (Post 80795)
De doua ori pe an. prima data acuma pe vremea asta si a 2-a oara mai pe la sfarsitul verii. Credeti-ma, eu simt schimbarea de la prima aplicare. Nu mai am un pumn de par in perie. Si nu se mai rupe firul.
Cat despre varfuri despicate, eu cred, ca acestea se produc din cauza uscatorului de par si a parului purtat liber pe spate. Trebuie ca varfurile sa fie taiate foarte des.
Eu imi tai foarte des varfurile firului de par. Imi spunea o coafeza ca face foarte bine si cred ca nu a gresit prea tare. Plus ca parul nu arata ca o matura.:). Iar uscatorul de par il folosesc doar cand am urgente. cand nu..... ma spal seara si dimineata nu-i uscat :D dar are timp ...

E clar.O sa-l incerc si eu.
[*1*] Merci mult speranta.

speranta 08 feb 2010 07:24:04

re: Par lung
 
Supergirl, sunt foarte curioasa ! Te astept nerabdatoare cu vesti ! Si-mi doresc sa fie din cele mai bune! pupici !!!:-*

justbelieve 21 mar 2010 18:36:31

re: Par lung
 
Pana ieri am avut un par asa de frumos si destul de lung.Insa,nu m-am tuns cam de un an si varfurile erau foarte despicate si cadea mult.Asa ca m-am dus sa-mi tai varfurile.Si ce credeti? Coafeza mi l-a taiat cam mult:(( Si acum mi se pare ca e asa de scurt.Credeti ca daca as folosi masca de ulei de ricin + vitamina A ar creste ceva mai repede? Aveam parul lung si ondulat,era atat de frumos.Cand ma uit la pozele de acum cateva saptamani ma apuca plansul.Mi-a tuns aproximativ 5 cm dar mi se pare asa de scurt:( Daca stiti vreuna din voi vreo masca sau ceva care stimuleza cresterea parului va rog spuneti.

Adriana 22 mar 2010 10:06:57

re: Par lung
 
Hello :D Parul meu.. :( va fi tuns azi... din pacate nu am ce face pentru ca mi-a fost impus.. ideea e ca este foarte foarte lung, pana la fund, si il am asa de in jur de 3-4 ani.. tot timpul i-am taiat varfurile o data la 6 luni cam asa dar nu mai des pentru ca imi era frica.. tot timpul am fost la coafeze diferite si tot timpul mi-au taiat mult mai mult decat varfurile..
si ce am facut, cand aveam timp il prindeam intr-o coada, luam o foarfeca foarte buna si imi taiam fiecare capat de firicel... cateva minute in fiecare zi imi ajuta parul foarte mult..
-ulei de ricin.. mai rar in ultimul timp pentru ca nu prea am timp, dar folosesc zilnic si pe gene si sprancene si pot sa spun ca m-au ajutat foarte foarte mult.. eu nu puteam sa ies din casa fara creion la ochi pentru ca genele mele erau asa de mici si deschise la culoare, ca ochiul meu nu avea nici o forma. acum nu am nici o treaba
-prins in coc tot timpul in casa si de multe ori si la scoala..creste mai repede..
-il spal numai o data pe saptamana... mai des doar daca fac sport mult si transpir.. atunci trebuie..
-il clatesc cu apa foarte foarte rece, ii da stralucire..
-nu schimb niciodata samponul desi nu am probleme, pot sa ma spal cu orice.. folosesc Tresemme sau hbm, nu stiu daca se gasesc in romania, dar sunt foarte bune..
-il pieptam foarte rar.. niciodata cand e ud.

altceva nu mai stiu.. sper sa fi ajutat pe cineva ;)) probabil o sa continui cu aceleasi obiceiuri si dupa ce ma tund.. nici nu stiu cat de mult o sa ma tunda :( [*12*] [*lacrimi*]

deadcountess 07 mai 2010 21:55:48

re: Par lung
 
Citat:

Anterior postat de Adriana (Post 125172)
Hello :D Parul meu.. :( va fi tuns azi... din pacate nu am ce face pentru ca mi-a fost impus.. ideea e ca este foarte foarte lung, pana la fund, si il am asa de in jur de 3-4 ani.. tot timpul i-am taiat varfurile o data la 6 luni cam asa dar nu mai des pentru ca imi era frica.. tot timpul am fost la coafeze diferite si tot timpul mi-au taiat mult mai mult decat varfurile..

Cum adica ti-a fost impus??:-o

Si eu aveam aceeasi problema cu coafezele si am ajuns sa-mi tai varfurile singura.

deadcountess 07 mai 2010 22:01:43

re: Par lung
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 124810)
Pana ieri am avut un par asa de frumos si destul de lung.Insa,nu m-am tuns cam de un an si varfurile erau foarte despicate si cadea mult.Asa ca m-am dus sa-mi tai varfurile.Si ce credeti? Coafeza mi l-a taiat cam mult:(( Si acum mi se pare ca e asa de scurt.Credeti ca daca as folosi masca de ulei de ricin + vitamina A ar creste ceva mai repede? Aveam parul lung si ondulat,era atat de frumos.Cand ma uit la pozele de acum cateva saptamani ma apuca plansul.Mi-a tuns aproximativ 5 cm dar mi se pare asa de scurt:( Daca stiti vreuna din voi vreo masca sau ceva care stimuleza cresterea parului va rog spuneti.

Incearca tratamentul foltene, de fapt este pt stoparea caderii parului dar stimuleaza si cresterea. La mine a functionat

Adriana 25 mai 2010 18:39:48

re: Par lung
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 179605)
Cum adica ti-a fost impus??:-o

Si eu aveam aceeasi problema cu coafezele si am ajuns sa-mi tai varfurile singura.

Ehh.. puteam sa refuz, dar cand cineva care se ocupa de imaginea ta iti spune ceva, de obicei e bine sa te supui, pentru ca are dreptate :P asa meserie mi-am ales, asa probleme stupide am :)) scuze ca raspund asa tarziu dar nu am fost informata de mesajul tau sau nu am observat eu :P

rose rose 04 ian 2011 11:57:08

re: Par lung
 
Am si eu parul lung si des si de fiecare data cand baga mana o coafeza in parul meu mi-l lauda; o data m-am dus sa imi faca bucle si a mai chemat o colega spunand ca altfel i-ar fi luat mult timp sa mi-l faca. Intr-adevar ia mai mult timp la coafat si la uscat si din acest motiv mai bine mi-l pun seara pe bigudiuri si dorm cu ele decat sa stau cateva ore la casca. Si nici la coafor nu ma mai duc sa imi taie din varfuri ca-mi taie prea mult; ultima data cand m-am dus sa ma vada mama, mi-a zis: "Nu te-ai invatat minte ultima oara cand te-a tuns la fel de scurt? "

Imi place cum imi sta si cu parul mai scurt dar parca e prea frumos lung ca sa-l tai mai ales acum cand sunt tanara...ma apropii si eu de 30 de ani dar pt inca cel putin 10-15 ani nu e ceva inestetic sa ai parul lung, nu? Depinde si de ten si de cat si cum imbatranste tenul fiecarei persoane.

De aproape un an de cand m-am tuns ultima data parul a mai crescut cu vreo 20-25 cm. Nu l-am mai tuns de atunci dar o sa o rog pe mama sa mai ia doar din varfurile din care chiar e necesar sa se taie. Singura masca pe care o folosesc pt par e cea de la kalos pe care o folosesc in loc de balsam si nici nu o las sa actioneze jum de ora ci doar cateva minute. Foarte rar cumpar si alte tipuri de masti pe care le utilizez exact asa cum scrie pe prospect. As incerca si cu uleiul de masline sau de ricin ca rau nu are ce sa faca. Intotdeauna e loc de mai bine.
Incerc sa evit cat pot de des uscatorul de par si placa de par (le folosesc doar in caz de urgenta).

Poate doar la parul meu nu e nevoie sa fie tuns atat de des (e si lung, des si vopsit) si nici tratat asa cum e nevoie pt ate tipuri de par. Daca as fi avut noroc sa fiu si slaba de feul meu si sa nu ma mai chinui cu regimuri ar fi fost prea bine.

Cintya 06 apr 2011 20:39:59

re: Par lung
 
Am avut parul pana la fund dar din cauza unor probleme mi`a cazut foarte mult. Am facut tratament cu Crescina si si`a mai revenit. Din pacate l`am tuns acum 1 an pana la umeri.. iar acum il am pana aproape de sani. Sper sa mai creasca si sa se si indeaseasca la loc, pt ca acum e destul de putin.

Saptamanal fac o masca cu miere, ulei de ricin, ulei de masline si galbenus de ou. Este foarte buna.


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:26:55.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO