forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Par (http://forum.slabute.ro/par/)
-   -   Urzica te ajuta cu matreata (http://forum.slabute.ro/par/urzica-te-ajuta-matreata-3893.html)

sunshine 06 mai 2010 17:30:27

Urzica te ajuta cu matreata
 
aha.. am baut acum o cana, sa vedem cum reactionez la el
Tinctura de urzica

Ajuta la eliminarea matretii si lasa parul matasos. In plus, aceasta intareste si revitalizeaza parul.

Mod de reparare: se lasa 6-7 frunze proaspete sau 2 linguri de planta uscata la macerat in jumatate de litru de alcool pentru 10 zile. Amestecul este utilizat la radacina parului (prin frecare / masare).

ma intereseaza asta, in ce alcool pun? spirt? sau vin?:))

Slabuta 06 mai 2010 17:51:17

Re: Slabeste cu ceai de urzica
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 177852)
aha.. am baut acum o cana, sa vedem cum reactionez la el
Tinctura de urzica

Ajuta la eliminarea matretii si lasa parul matasos. In plus, aceasta intareste si revitalizeaza parul.

Mod de reparare: se lasa 6-7 frunze proaspete sau 2 linguri de planta uscata la macerat in jumatate de litru de alcool pentru 10 zile. Amestecul este utilizat la radacina parului (prin frecare / masare).

ma intereseaza asta, in ce alcool pun? spirt? sau vin?:))

Prin alcool se are in vedere spirt :)

sunshine 07 mai 2010 21:19:17

Re: Slabeste cu ceai de urzica
 
deci azi am pus intr-o sticluta de spirt 2 lingurit de urzica uscate, am agitat o bine, si am pitit o in camara, peste 10 zile o sa fol pt matreata. intrebare slabuta: stii cum se fol tinctura? o pun la radacina firului si cat o las acolo?

sunshine 17 mai 2010 18:23:13

Re: Slabeste cu ceai de urzica
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 179545)
deci azi am pus intr-o sticluta de spirt 2 lingurit de urzica uscate, am agitat o bine, si am pitit o in camara, peste 10 zile o sa fol pt matreata. intrebare slabuta: stii cum se fol tinctura? o pun la radacina firului si cat o las acolo?

ok, au trecut 10 zile. mi-a fost frica sa mi pun direct alcool pe scalp pt ca si asa am pielea iritata. asa ca am amestecat 1 capacel de tinctura de urzica, cu unul de apa, si unul de vitamina A lichida. m-am masat la radacina, si stau asa 30 -60 min. va anunt daca intradver e buna

Slabuta 19 mai 2010 09:07:33

Re: Slabeste cu ceai de urzica
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 190431)


ok, au trecut 10 zile. mi-a fost frica sa mi pun direct alcool pe scalp pt ca si asa am pielea iritata. asa ca am amestecat 1 capacel de tinctura de urzica, cu unul de apa, si unul de vitamina A lichida. m-am masat la radacina, si stau asa 30 -60 min. va anunt daca intradver e buna

Hai Sunshine, ce-a iesit? :)
Sunt curioasa. :-*

sunshine 19 mai 2010 15:40:38

Re: Slabeste cu ceai de urzica
 
pai azi e miercuri. e a doua zi de cand m-am spalat pe cap, si inca nu mi-a aparut matreata:D ceea ce e bine, ca de vreo 2 luni, imi apare imediat de a 2 zi. nu mai stiu ce sa fac, am zis ca daca nici asa nu mi trece, fac o vizita la dermatolog ca nu e bine. daca nici maine nu mi apare, ma declar multumita, si o sa fol tinctura pana o termin. dar in combinatia aia cu apa si vit a

sunshine 20 mai 2010 15:59:08

Re: Slabeste cu ceai de urzica
 
deci ma declar multumita. este a 3 a zi de cand m-am dat cu aceasta tinctura, si abia acum mi-a aparut un pic de matreata. cred ca daca ma mai dau de 2 ori , scap de tot:)

Slabuta 20 mai 2010 16:03:46

Re: Slabeste cu ceai de urzica
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 194464)
deci ma declar multumita. este a 3 a zi de cand m-am dat cu aceasta tinctura, si abia acum mi-a aparut un pic de matreata. cred ca daca ma mai dau de 2 ori , scap de tot:)

>:D<Super, ma bucur tare mult pentru tine, incearca sa o folosesti regulat, sigur trebuie sa fie imbunatatiri :)

sunshine 21 mai 2010 17:51:51

Re: Slabeste cu ceai de urzica
 
pai am zis ca o fol, dar uite ca ieri cand m-am spalat pe cap, nu mi-am mai dat cu ea, lipsa de timp. dar in weekend mai fac iar tratamentul. de aia nu mai gaseam eu subiectul:)) le mutasi

rovana 01 iun 2010 19:05:00

Re: Urzica te ajuta cu matreata
 
Sunshine, am facut si eu reteta pentru sora mea;trebuie sa mai astept 4 zile. Preparatul se strecoara inainte de folosire? multumesc


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:46:42.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO