forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Pastile slabit (http://forum.slabute.ro/pastile-slabit/)
-   -   Crom picolinat (http://forum.slabute.ro/pastile-slabit/crom-picolinat-449.html)

Slabuta 24 apr 2009 14:02:29

Crom picolinat
 
Astept parerile voastre. Am vazut ca sunt membre interesate de crom. Si la cererea lor am creat topicul.

Cine l-a folosit aveti verde. :)

Shorty 25 apr 2009 10:30:16

Re: Crom picolinat
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 4377)
Astept parerile voastre. Am vazut ca sunt membre interesate de crom. Si la cererea lor am creat topicul.

Cine l-a folosit aveti verde. :)

Uof..cred ca e a 3-a oara ca ma pun pe povestit..imi pare rau ca nu mai stiu explicatia exacta de ce era bun pentru organism...dar eu am luat cate o pastila de crom picolinat timp de 2 luni poate chiar 3 nu mai stiu exact si in aceea perioada am scapat complet de pofta de dulce si am reusit sa ma controlez in alimentatie..Si ca tot am vorbit atat de crom picolinat cred ca luni imi iau iar o cutie :)

Ce mai tin minte era ca pofta de dulce se manifesta in momentul in care nivelul de crom din organism este foarte mic.

Nu am avut nici un efect advers si ma repet am folosit crom picolinat nu crom simplu sau in combinatie cu echinaceea..am luat si dinalea dar nu am simtit nimic deosebit de la ele.

Diana Diana 28 iul 2009 12:54:40

Re: Crom picolinat
 
E a doua zi de cand iau crom picolinat. Ieri am simtit o usoara greata, insa azi imi venea pur si simplu sa vars. Am luat pastiluta dimineata pe stomacul gol. Sa fie de la pastiluta?

iuli_ana 28 iul 2009 15:59:21

Re: Crom picolinat
 
E de la pastila. Personal nu cred ca ar trebui sa iei crom, din cate stiu, nu e bun. ei zic ca nu e carcinogen, dar asa zic la multe pastile, mai ales cand nu e un studiu cohorta pe 10 ani si s-a facut pe animale de studiu.

Scarlett_2009 14 oct 2009 16:21:18

Re: Crom picolinat
 
eu am luat crom picolinat forte, dar nu am simtit nici o imbunatatire dar acum este si adevarat ca eu nu am luat o perioada indelungata, am luat maxim 2 saptamani, daca am vazut ca nu are nici un efect l-am lasat................

Pusycat 22 ian 2010 13:21:28

Re: Crom picolinat
 
Si eu am luat crom picolinat si nu au avut nici un efect.Acum iau garcinia cambogia de la aboca.Am incercat si productie romaneasca de garcinia dar nu are acelas efect.Fac cate o cura de 3 luni .Astea imi scad pofta de dulciuri.

bebelusha 21 feb 2010 18:54:40

Re: Crom picolinat
 
Eu tocmai ce termin un tub de crom picolinat. Mie mi-a scazut pofta de dulce si pofta exagerata de mancare...la mine era o foame nervoasa..tot timpul vroiam sa pap...am scris si in jurnalul meu..deficinenta de crom, duce la dereglari in greutate, si la acumulare de depozite grase in tesuturi..eu ma simt chiar bien de la el..

DrIulia2010 20 mar 2010 10:05:19

Re: Inca 15 kg (16 februarie - 16 iulie)
 
Vazusem ca ati intrebat ceva legat de crom,si cel forte si crom picolinat urmaresc acelasi obiectiv,inhibarea poftei de dulce ,scaderea si controlul glicemiei.Crom forte are o concentratie mai mare de crom decat cromul picolinat.

mishutza 15 nov 2010 10:21:27

Re: Crom picolinat
 
A trecut ceva timp de cand s-a scris ultima oara la subiectul asta.Intre timp ati mai avut ceva experiente,ati luat crom picolinat?Ati scapat de pofta de dulciuri?
Din ce am citit eu el influenteaza nivelul de insulina,ajuta sa la mentinerea lui constanta,deci ar fi normal sa dispara pofta de dulciuri.

Roxii 15 nov 2010 16:27:53

Re: Crom picolinat
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 403408)
A trecut ceva timp de cand s-a scris ultima oara la subiectul asta.Intre timp ati mai avut ceva experiente,ati luat crom picolinat?Ati scapat de pofta de dulciuri?
Din ce am citit eu el influenteaza nivelul de insulina,ajuta sa la mentinerea lui constanta,deci ar fi normal sa dispara pofta de dulciuri.

Eu am terminat acum o luna si cv ultima cutie de crom picolinat:)M`a ajutat foarte mult sa scap de pofta de dulce.Acum insa nu l`am mai luat pentru ca fiind la mentinere mai imi fac cate o pofta si nu mai simt nevoia de el,insa pentru cele la dieta il recomand din inima,este foarte bun,cel putin asa a fost in cazul meu:P

mishutza 15 nov 2010 20:33:41

Re: Crom picolinat
 
Citat:

Anterior postat de Roxii (Post 403939)


Eu am terminat acum o luna si cv ultima cutie de crom picolinat:)M`a ajutat foarte mult sa scap de pofta de dulce.Acum insa nu l`am mai luat pentru ca fiind la mentinere mai imi fac cate o pofta si nu mai simt nevoia de el,insa pentru cele la dieta il recomand din inima,este foarte bun,cel putin asa a fost in cazul meu:P

Multumesc mult Roxii.

Roxii 16 nov 2010 00:44:31

Re: Crom picolinat
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 404247)
Multumesc mult Roxii.

Cu placere:-*

deadcountess 16 nov 2010 08:56:50

Re: Crom picolinat
 
Eu orice metoda am incercat pt reducerea poftei de dulce (crom, garcinia) n-am reusit decat sa obtin decat greata si vomam orice bagam in gura. :(

ras_cristalin 16 nov 2010 09:08:12

Re: Crom picolinat
 
Citat:

Anterior postat de Roxii (Post 403939)


Eu am terminat acum o luna si cv ultima cutie de crom picolinat:)M`a ajutat foarte mult sa scap de pofta de dulce.Acum insa nu l`am mai luat pentru ca fiind la mentinere mai imi fac cate o pofta si nu mai simt nevoia de el,insa pentru cele la dieta il recomand din inima,este foarte bun,cel putin asa a fost in cazul meu:P

Ma bucur ca te-a ajutat, Roxii :)
Are cineva pareri negative despre crom, sau experimente negative? (in afara senzatiei de greata) I-as lua si mamei mele, e dependenta de ciocolata ;))

anqutz 16 nov 2010 17:57:25

Re: Crom picolinat
 
Azi e a 2-a zi cand iau crom. Nu mi-a provocat greata, ma simt la fel de la el. As vrea sa-l conving si pe prietenul meu sa ia pt ca el mananca dulciuri in cantitati ft mari, dar nu reusesc defel sa-l conving. :(

ras_cristalin 17 nov 2010 21:47:23

Re: Crom picolinat
 
Mi-am cumparat si eu azi, Anqutz :)
De maine incep sa iau, sper sa nu mai poftesc atat la dulciuri ..

ras_cristalin 17 nov 2010 21:49:56

Re: Crom picolinat
 
Eu credeam ca e strict pentru pofta de dulciuri, dar se pare ca are mai multe roluri :

-Caracteristici:
-Cromul picolinat reprezintă una din formele biologic active ale acestui oligoelement.

-Cromul este un element esenţial pentru buna funcţionare a organismului şi are o importanţă vitală pentru sănătate.

-Contribuie la metabolizarea optimă a insulinei, intervenind atât în sinteza cât şi în eliberarea acesteia în sânge.

-Produsul ajută la scăderea apetitului pentru dulciuri şi controlează eficient indicele ponderal, în sensul scăderii greutăţii corporale.

-Ţine sub control depunerile de grăsimi în ţesuturi şi are efect benefic asupra normalizării glicemiei şi colesterolului din sânge.

-Un nivel scăzut al cromului în organism este asociat cu greutate ponderală crescută şi cu creşteri ale glicemiei şi ale nivelului colesterolului în sânge.

-Efecte:
-este recomandat ca un adjuvant în controlul greutăţii;
-participă la regularizarea glicemiei;

anqutz 17 nov 2010 22:47:20

Re: Crom picolinat
 
Iulia, sa dai sfoara-n tara daca are efect. Eu inca nu simt nimic, dar sper ca in cateva zile sa-si faca efectul. Si placebo sa fie, numai sa fie.

ras_cristalin 20 nov 2010 09:19:43

Re: Crom picolinat
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 407164)
Iulia, sa dai sfoara-n tara daca are efect. Eu inca nu simt nimic, dar sper ca in cateva zile sa-si faca efectul. Si placebo sa fie, numai sa fie.

La mine are efect, dar cred ca e mai mult placebo :) oricum ar fi, nu ma deranjeaza ! :D

Sabine_28 20 nov 2010 09:37:17

Re: Crom picolinat
 
Neata,

Si eu iau de 4 zile crom picolinat si pot spune ca pot merge fara sa salivez la raionul de dulciuri :D, pt mine e bun, mai ales ca sunt in perioada de dinaintea musafirilor si de obicei poftele erau la cote f mari...va tin la curent daca isi va face efectul in continuare .

anqutz 20 nov 2010 11:06:06

Re: Crom picolinat
 
Eu iau de aprox o sapt si intr-adevar nu mai am asa mare pofta de dulce. :) Am insa o pofta generala de ceva, nedefinit momentan. :))

Sorina Maria 26 ian 2011 20:50:36

Re: Crom picolinat
 
Buna fetelor.Si eu iau de vreo saptamana si putin crom picolinat de 30 micrograme..eu inca mai am senzatia de foame dar nah..mai astept sa treaca putin, pentru ca si dozajul este mic."Senzatie de foame permanenta, urmata de abuzuri alimentare frecvente-iata calea cea mai sigura catre excesul ponderal! Insa aceasta situatie periculoasa poate ascunde o carenta majora de crom." Asta am gasit pe site la CSID.La mine senzatia de foame nu este asociata cu pofta de dulce.
Voi cele care l-ati folosit ce parere aveti?


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:01:55.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO