forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/)
-   -   BMI sau Indice de Masa Corporala (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/bmi-sau-indice-masa-corporala-1090.html)

Slabuta 28 aug 2009 21:50:51

BMI sau Indice de Masa Corporala
 
Pentru a determina greutatea corporala se foloseste Indexul Masa-Corp(BMI-Body Mass Index). Rezultatul calculului acestui index ne ofera o imagine mult mai exacta asupra greutatii corporale decat simpla cantarire.

Calculul BMI: BMI=G/I (la patrat)

unde : G = greutatea exprimata in kilograme

I = inaltimea exprimata in metri


Rezultate:
sub 19 subponderal
intre 19 - 25 greutate normala
intre 26 - 29 supraponderal
intre 30 - 39 obez
40 sau mai mult foarte obez

Pentru a calcula BMI, puteti folosi calculatorul BMI.

deadcountess 08 sep 2010 21:35:37

Re: BMI sau Indice de Masa Corporala
 
Cateva semne de intrebare referitoare la BMI:

Stiati ca inventatorul celebrei formule de calcul este matematicianul/statisticianul Quetelet? (un om care nu are nici o legatura cu lumea medicala) :-o

Va place cum arata George Clooney, Matt Damon, Johnny Depp, Brad Pitt, Will Smith sau Denzel Washington? Ei bine, mai ganditi-va, pentru ca ei sunt conform indicelui BMI supraponderali. Ce sa mai spunem de Arnold Schwarzenegger care ar fi de-a dreptul obez cu un BMI de 32?

O alta problema ar fi folosirea indicelui in cazul persoanelor in crestere care ar fi subponderale in 90% din cazuri daca s-ar folosi ca indicator aceasta unealta statistica.

La fel de dezavantajati ar fi sportivii.

Slabuta 10 sep 2010 00:54:19

Re: BMI sau Indice de Masa Corporala
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 320552)
Cateva semne de intrebare referitoare la BMI:

Stiati ca inventatorul celebrei formule de calcul este matematicianul/statisticianul Quetelet? (un om care nu are nici o legatura cu lumea medicala) :-o

Va place cum arata George Clooney, Matt Damon, Johnny Depp, Brad Pitt, Will Smith sau Denzel Washington? Ei bine, mai ganditi-va, pentru ca ei sunt conform indicelui BMI supraponderali. Ce sa mai spunem de Arnold Schwarzenegger care ar fi de-a dreptul obez cu un BMI de 32?

O alta problema ar fi folosirea indicelui in cazul persoanelor in crestere care ar fi subponderale in 90% din cazuri daca s-ar folosi ca indicator aceasta unealta statistica.

La fel de dezavantajati ar fi sportivii.

Am observat, in unele cazuri, discrepante intre IMC si constitutie. :)

De obicei, am o verificare dubla. :)

Daca vad IMC foarte mic, verific procentul de grasime corporala, de la profil, si daca scrie "minim", valoare riscanta, deja sunt 99% sigura ca este un caz care merita atentie. :)

Suplimentar la aceste 2, rog slabutele sa puna poze actuale. :)

barbieblack 09 oct 2010 23:22:08

Re: BMI sau Indice de Masa Corporala
 
Buna fetelor eu sunt Sasha sunt noua pe site am 19 ani, pana azi cand chiar m-am pus pe dieta am crezut ca am 1/67 m dar m-am masurat sper ca bine si am 160 :P greutatea mea este 59 kg la ora actuala , BMI-ul meu zice ca e normal dar eu tare as vrea sa slabesc cat mai rapid 8-9 kg cum reusesc? acum 4-5 luni am avut greutatea 47 dar sincer mancam o data la 2 zile (eram intr-o mica depresie cred) sper din tot sufletul sa pot da jos astea 8-9 kg :) o seara buna


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:28:18.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO