forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/)
-   -   Cartof - pro sau contra? (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/cartof-pro-sau-contra-2241.html)

sakura 15 ian 2010 16:00:01

Cartof - pro sau contra?
 
eu am o nelamurire cu domnul cartof...ba ingrasa ba nu..nuj inteleg...am citit o sute articole pro cartof si 100 contra.....stiu ca contine carbo dar chiar daca tii dieta trebuie sa consumi si carbo.de unde ii iei?eu un nu mananc cereale sau ceva...doar ocazional paine....dar stiu ca zilnic trebuie sa dai organismului si o ratie de carbohidrati.:-/

alexa.stan 15 ian 2010 16:51:43

Re: Cartof - pro sau contra?
 
Da foarte adevarat. dar cartoful are un indice clicemic foarte mare, deci cand il papi iti creste clicemia foarte repede. si provoaca pancreasul sa secrete o canditate mare de insulina, pt a transforma amidonul, glucida, in glucoza, deobicei glucoza se foloseste ca energie de rezerva, si este depozitata in tesuturile musculare. Atunci cand exista un surplus, se transforma in energie de depozit. Noi avem destula astfel de energie. Deci pt a slabi trebuie sa scoti carbofidranti din alimentatie, macar pe astia, cu indicele glicemic mari. Eu ii scosesem de mult (de 2 ani tin dieta, si pap, numai legume cu indice glicemic mic, paine integrala etc, chesti de regim), dar nu am slabit eficient niciodata. Corpun nostru este suficient de inteligent in cat sa-si fabrice singur glucoza, o fabrica din tesutul adipos, sau din lipidele pe care le papi. Lpidele care trec prin tratamentul insulinic, devin imediat energie de depozit, deaceea nu trebuie consumat cabo, cu grasime, deci nu cartofi, cu carne paine cu carne, doar legume, precum salata, rosiile, ardei grasi.

Eu nu m-am limitat la a citi numai articole, scrise de persoane care au citit o carte in incearca sa reproduca, asa cum fac eu acum, si am cautat cartile si le m citit. Eu iti recomand sa intri la blibioteca slabutelor, si sa descarci cartie postate acolo.

Am cunocut si persoane care mancau cartofi si totusi au slabit. Dar acele persoane au fost grase toata viata. Am o astfel de colega, cand am tinut reginul ei m-ai mult m-am ingrsat, ea se baza doar pe reducerea caloriilor. Este normal, atunci, cand ai obiceiul sa papi mult.

Intrebai ca deunde sa luam carbohidrantii. Din legume precum, rosiile, care au indice glicemic mic, si repet, chiar nu trebuie sa introducem asa ceva in alumentatie, putem trati foarte bine, cu ceea ce produce organismul nostru. Este mai bine sa-l pui la munca, decat sa-i dai chiar si ce poate fabrica el. Ca na grase suntem pt ca avem organismul lenes. Asa ca hai sa-l punem la munca.

Si nu uita citeste cartile, lasa articlele pro si contra.

Dar totusi sunt curioasa ce ar putea fi spus pro cartof.

Cartoful a fost adus din america, acolo se folosea ca mancare pt animale, purcelusi in special, in europa a ajuns, si o buna perioada tot pt asta a fost folosit. Am inceput sa-l mancam, cand era foamete. La fel si porumbul. Deci de ce sa mancam un aliment, care de catre stramosi nostri era folosit doar la hramirea porcilor. Nu are decat amidon in el, si nu contine vitamine, minerale.

Iti recomand sa citesti cartea lui montignac.

Cred ca ti-ai dat seama ca sunt total contra cartofului, nici cand nu stiam cat de nesatos este nu-mi placea.

Sa-ti spun si de lapte putin, de ce nu este ok, in perioada de slabire, pt ca contine, lactoza, si in acelasi timp, lipide. Lactoza este o glucida, este zaharul din lapte. La dieta nu avem voie zahar, nici din lapte si nici din fructe. Si totusi sunt alimente bogate in vitamine, minerale, calciu.


Sper ca am fost clara.

Slabuta 15 ian 2010 17:08:59

Re: Cartof - pro sau contra?
 
de cand ma joc cu indicele glicemic :) am aflat si eu niste lucruri, si anume.
cartoful are indice glicemic mare, dar, are incarcatura glicemica mica, doar 9.3

Incarcatura glicemica este legata de nivelul glicemiei, mai precis de amploarea cu care un glucid din dieta actioneaza asupra valorii glicemiei, dupa digestie si absorbtie

Sheba 15 ian 2010 18:10:32

Re: Cartof - pro sau contra?
 
Cartoful este foarte bogat in potasiu si din punct de vedere glicemic nu e mai rau decat un mar bineinteles sa nu fie prajit. Eu nu ma impac prea bine cu ei ca ma baloneaza si de aceea mananc rar in special copt dar sincer nu il consider pe lista neagra. Evident nu mananc prajit.

De fapt nimic nu e pe lista neagra si depinde totul de cantitati. Eu am avut glicemia la limita de diabet si acum sta frumos la 90 stabil si mananc inclusiv dulciuri ocazional.

De curiozitate uitati-va la cartof, paine si mere la calorii comparativ. Din toate cartoful are cele mai putine zaharuri, cele care fac glicemia sa zboare.
Eu de exemplu daca mananc un mar gol dupa juma de ora nu numai ca ma roade stomacul dar incep sa fac urat din cauza curbei glicemice. In cel mai bun caz combin mar cu un pic de branza sau mananc o banana ca pe langa carb mai are si ceva grasimi.

Calorii Cartofi
Calorii Paine multicereale
Calorii Mere

Liviutzza 15 ian 2010 18:21:15

Re: Cartof - pro sau contra?
 
Cred totusi ca e bine sa consumam si cartofi macar din cand in cand:)Eu am renuntza ptr vreo 2 saptamani la cartofi,paste orez,paine si zaharuri...si am lesinat..Mi-a scazut glicemia ff tare!Deci nu stiu cum e mai bine...Avetzi grija totusi>:D<

ema5288 15 ian 2010 20:55:56

Re: Cartof - pro sau contra?
 
medicul mi-a zis ca am voie la 1 cartof/saptamana, doar copt, nu si fiert, nicidecum prajit, de marime medie

Slabuta 15 ian 2010 20:57:55

Re: Cartof - pro sau contra?
 
Si eu stiu de la endocrinolog ca este bine sa papi cartofi in forma coapta.

ema5288 16 ian 2010 13:18:22

Re: Cartof - pro sau contra?
 
si chiar nu trebuie neaparat sa mananci paine, zahar, cartofi , pentru a nu-ti scadea glicemia. carbohidratii se gasesc in foarte multe aliomente : legume, fructe, lactate. spre exemplu strugurii au o cantitate f mare de glucoza

Sheba 17 ian 2010 00:18:13

Re: Cartof - pro sau contra?
 
Strugurii sunt total containdicati pentru cei care au probleme cu glicemia si in general. Au o curba glicemica foarte abrupta si se intampla ca in jumatate de ora iti creste mult glicemia si apoi scade brusc. Cele mai bune sunt legumele si cerealele integrale care se absorb lent si ca atare nu produc socuri glicemice.
Si fructele prea dulci sunt de evitat si mai ales cele foarte dulci.
Iar cu curba glicemica se intamla ceva ff simplu. Mananci ceva cu glucide care se absorb repede, se secreta insulina, termini repede carburantul si ramane insulina in circulatie. si ti se face iar foame si daca nu mananci ceva in acel moment exista riscul de a te simti fara forte si chiar sa lesina. Practic trimiti niste semnale gresite organismului.
Deci trebuie un pic gandit ce se mananca si cum. de exemplu unui aliment cu curba glicemica abrupta (daca nu-l poti evita) trebuie sa-i asociezi ceva cu curba glicemica lenta ca sa nu se produca socul glicemic. Si aici depinde de fiecare cum reactioneaza.
Eu de exemplu strugurii ii mananc neaparat impreuna cu altceva pe cand cerealele integrale imi asigura o glicemie stabila. Sunt lucruri testate pe pielea mea ca nu prea ma impac cu ideea sa cred tot ce mi se spune.
Acuma n-am explicat eu prea stiintific dar in mare cam asa se intampla.

alexa.stan 17 ian 2010 00:35:10

Re: Cartof - pro sau contra?
 
Eu sunt deja convina ca nu este un aliment tocmai bun, pt dieta cartoful.
Inainte de sarbatori am fiert cam 2 cartofi, si nu am reusit sa-i pap desi imi era chiar foarte foame, si nu aveam altceva landemana. Nu stiu aveau asa o textura ciudata, erau ca pepenele cnd este zaharisit. Poate unde nu mai mancasem cartofi de ani.

Eu tin sa va reamuntesc, ca la originea lui, nu facea parte dinalimentatia noasttra, si mai avem si recomandarile medicale.

Se spune ca este ieftin. Eu am facut un experiment, sotul imi este cartofar. si am calculat cam cat a dat el pe o portie de cartofi prajiti, si cat m-a costat pe mine sa-mi fac o supa de legume, fara cartofi, cu aceeasi suma. Deci nu-i ieftin.

Eu sunt total contra cartof. Nu-mi au placut niciodata.


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:56:41.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO