forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/)
-   -   Din ce cauza v-ati ingrasat? (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/cauza-v-ati-ingrasat-3077.html)

Sand 11 mar 2010 21:14:15

Din ce cauza v-ati ingrasat?
 
M-ar interesa care sunt cauzele pentru care ati luat in greutate pe parcursul anilor (sarcina, stres, mancat haotic, sedentarism, probleme emotionale etc.). Cred ca ar fi interesant de discutat si despre cauze nu numai despre ce sa faci dupa ce "crima s-a comis". :D

Nu am stiut unde sa deschid subiectul asta asa ca l-am pus aici. Am cautat in arhiva ceva de genul dar cum nu am gasit...Daca deja exista, rog stergerea topicului meu. Merci.

riky 11 mar 2010 21:21:25

Re: Din ce cauza v-ati ingrasat?
 
eu de exemplu am luat aproape 10 kg. Dupa ce m-am operat prima oara de chist, am inceput sa mananc orice( mcdonalds, cartofi prajiti, fripturi, dulciuri la greu, popcorn in cantitati industriale, tot ce e interzis) plus ca luam si anticonceptionale ca tratament si rezultatul a fost unul dezastruos.....=((...acum am ajuns la jumatatea drumuli....mai am 5 kg si ajung la kg de dinaintea operatiei..

VentoFreddo 11 mar 2010 21:26:49

Re: Din ce cauza v-ati ingrasat?
 
Eu am ajuns in Italia acu 4 ani slaba batz:))cum de fapt am fost toata viatza..lunga si desirata, intotdeauna cea mai inalta din clasa si slabanoagaaa
Si aci..ca aci: pizze, paste, dulciuri fantastice plus un sot care ma vrea acasa..deci si sedentara..Si tot el se tinea de capul meu:mananca, mananca nu vezi ce slaba esti?x-(Si cand am inceput sa iauuuu...nu m-am mai oprit:))In trei ani ajunsesem anul trecut la 79 kg..eu care aveam abia 61-62..:-sBine ca acu nu mai vreau nici slaba, ca am fost complexata toata viata, da pe la 65-66 tot as vrea sa ajung

Allicia 11 mar 2010 21:34:07

Re: Din ce cauza v-ati ingrasat?
 
Eu m`am ingrashat pt ca de fiecare data cand aveam o problema apelam la dulciuri ca sa ma simt mai bine.. :) De aici intervenea alta problema.. ma ingrasham, intram in depresie si mancam din nou dulciuri ca sa ma simt bine :-s Iar cand nu aveam probleme nu ma maiputeam abtine de la dulciuri, eram dependenta..Un intreg cerc vicios x-( Oricum cel mai mult m`am ingrashat cand am avut probleme emotionale..:-s In jur de 10-15 kg...

mvthebest 11 mar 2010 21:44:04

Re: Din ce cauza v-ati ingrasat?
 
Eu cand eram micuta eram foarte slaba si ,,nu iubeam mancarea''
Evitam sa stau la masa si sa mananc cu ai mei. Dupa am dat in anemie.
Am fost la doctor si mi-a dat niste calciu si vitamine pentru pofta de mancare. Cum eram si in crestere ,am inceput sa mananc fara limita,la orice h si orice porcari. Daca aveam pofta la 2 noapte de cartofi prajiti sau ciocolata atunci mancam:-s.
Mama mi-a spus sa nu mananc asa ,dar ce eu ascultam,eram foarte rebela(ca si acum :-"\m/ de multe ori)

Dupa am inceput sa ma ingras foarte foarte mult. Am ajuns sa mananc 1paine pe zi doar eu. + 3,4pungi de cipsuri, ciocolati,napolitane(my love:x:-s),sucuri acidulate,nu lipsea Cola deloc. Iar cartofi prajiti cu branza nu lipseau seara:-s Acum regret mult ,pentru ca datorita stilului meu pe care il aveam ,m-am ales cu niste vergeturi de toata splendoarea:(( +celulita.
Din pacate in stilul acesta am ajuns la 73kg:-s Daca continuam asa eram obeza.

Pff si cand ma gandesc ca atunci cand eram mica si slabuta,matusa mea a vrut sa ma dea la balet si nu am vrut:((( Daca era asa nu ajungeam sa fiu ,,o grasuta'' :-s:-s

Sand 11 mar 2010 21:46:01

Re: Din ce cauza v-ati ingrasat?
 
ricky, poti sa-ti dai seama oarecum daca atunci cand mancai mai mult (dupa operatie) o faceai ca un fel de premiu pe care ti-l ofereai fiindca erai usor depresata (din cauza traumei mentale si fizice a operatiei)? Adica precum Allicia. Sau pur si simplu anticonceptionalele aveau ca efecte secundare luarea in greutate? Ar fi interesant de stiut.

Vento-Freddo, am o intrebare mai personala. Sotul te dorea acasa si mai plinuta (nu slaba) dar tu ce-ti doreai?

Sand 11 mar 2010 21:50:23

Re: Din ce cauza v-ati ingrasat?
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 115122)

...atunci cand eram mica si slabuta,matusa mea a vrut sa ma dea la balet si nu am vrut:((( Daca era asa nu ajungeam sa fiu ,,o grasuta'' :-s:-s

Nu se stie, motivele ar putea sa fie mai adanci. De ce ai vrea sa mananci pana si noaptea? Aici trebuie sa fie vorba de o altfel de "foame", mai degraba emotionala. Ce parere ai, crezi ca e posibil?

VentoFreddo 11 mar 2010 21:50:30

Re: Din ce cauza v-ati ingrasat?
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 115125)
ricky, poti sa-ti dai seama oarecum daca atunci cand mancai mai mult (dupa operatie) o faceai ca un fel de premiu pe care ti-l ofereai fiindca erai usor depresata (din cauza traumei mentale si fizice a operatiei)? Adica precum Allicia. Sau pur si simplu anticonceptionalele aveau ca efecte secundare luarea in greutate? Ar fi interesant de stiut.

Vento-Freddo, am o intrebare mai personala. Sotul te dorea acasa si mai plinuta (nu slaba) dar tu ce-ti doreai?

Pai Sand, eu am muncit de cand am terminat clasa a 12, si in condittii grele:croitorie, comert, frig, fara libere..Si m-am obisnuit asa..Drept sa-ti zic la inceput imi placea, zic macar un an sa ma odihnesc si eu, sa vad cum e sa nu te mai trezesti la 5 dimineata..dar acum m-am plictisit, chiar daca am o casa(de fapt 2) in grija, grsdina care in curand o sa-mi ocupe tot timpul..As vrea un servici da aici romani angajeaza doar zidari sau badante..si asta e..nu m-ar lasa sa ma cocosez sau sa ma umilesc pt altii, cand mai ales nu avem nevoie..

riky 11 mar 2010 21:50:42

Re: Din ce cauza v-ati ingrasat?
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 115125)
ricky, poti sa-ti dai seama oarecum daca atunci cand mancai mai mult (dupa operatie) o faceai ca un fel de premiu pe care ti-l ofereai fiindca erai usor depresata (din cauza traumei mentale si fizice a operatiei)? Adica precum Allicia. Sau pur si simplu anticonceptionalele aveau ca efecte secundare luarea in greutate? Ar fi interesant de stiut.
?

Nu stiu sigur...cred ca era si una si alta....am fost la inceput si foarte stresata dupa operatie , dupa 4 saptamani in care nu mancam mai nimica ( doar pui fiert maruntit, piure de cartofi gol toata ziua sau un iaurt), si dupa toate replicile doctorilor de genu: ai o boala nasoala, ai sanse foarte mici sa ramai insarcinata, vei avea chestia asta toata viata, esti predispusa la cancer de col uterin etc etc...am intrat in panica si probabil ca mi-am gasit refugiu si o lume a mea in mancare....dar si anticonceptionalele dadeau o pofta de mancare mai mare...s-a vazut diferenta dupa prima luna...

Sand 11 mar 2010 21:57:43

Re: Din ce cauza v-ati ingrasat?
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 115134)
..dar acum m-am plictisit, As vrea un servici ...dar...nu avem nevoie..

Inteleg, este si de inteles de fapt. Dupa o viata activa e dificil sa te ocupi doar de o gradina-doua. Am o sugestie daca imi permiti. Poti sa te inscrii la un curs de ceva (un hobby de-al tau; sa ivneti franceza sau sa pictezi in ulei sau pilates etc. orice vrei tu) la o casa de cultura/scoala din zona. Exista astfel de cursuri si sunt facute special pentru adulti. Socializezi, inveti ceva nou, e si foarte amuzant, nu mai zic ca te tine activa intr-un fel foarte placut. Poti sa faci un astfel de curs si pe internet dar nu are acelasi farmec.


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:06:20.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO