forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/)
-   -   Cum cantarim alimentele fara cantar? (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/cum-cantarim-alimentele-fara-cantar-11103.html)

yulya 15 feb 2012 20:03:20

Cum cantarim alimentele fara cantar?
 
Buna Slabutelor.
M-am tot confruntat cu cantaritul alimentelor. Am incercat sa aproximez cam cat cantareste un mar sau o portocala. Stiu ca o bucata de carne, cat un pachet de carti de joc, cantareste 100 grame. Nu m-am invrednicit sa imi cumpar un cantar si pe zi ce trece parca nu-mi mai e necesar. La piata cand merg urmaresc cat cantareste fiecare fruct sau leguma pt a sti sa aproximez greutatatea lor. Mai urmaresc si etichetele cand ajung acasa. :P Cele care au un cantar acasa, nu v-ati obisnuit sa aproximati? Dar cele care nu au un cantar cum aproximeaza? o saptamana frumoasa!! ;;)

GCM 15 feb 2012 20:22:32

Re: Cum cantarim alimentele fara cantar??
 
Citat:

Anterior postat de yulya (Post 940360)
Buna Slabutelor.
M-am tot confruntat cu cantaritul alimentelor. Am incercat sa aproximez cam cat cantareste un mar sau o portocala. Stiu ca o bucata de carne, cat un pachet de carti de joc, cantareste 100 grame. Nu m-am invrednicit sa imi cumpar un cantar si pe zi ce trece parca nu-mi mai e necesar. La piata cand merg urmaresc cat cantareste fiecare fruct sau leguma pt a sti sa aproximez greutatatea lor. Mai urmaresc si etichetele cand ajung acasa. :P Cele care au un cantar acasa, nu v-ati obisnuit sa aproximati? Dar cele care nu au un cantar cum aproximeaza? o saptamana frumoasa!! ;;)

Crede-ma ca fara cantar aproximarea e total aiurea!!!Si eu visam cai verzi pe pereti, ca am 2-300g in farfurie si erau aproape 500g, pt ca difera in functie de aliment, consistenta!!!Fructele asemeni!!!Zici ca ai 4-5 mere intr-un kilogram te gandesti ca unul are 200-250 g dar te trezesti brusc ca unu are 300 si unu nici 200g.
Carnea o fi avand ea 100g bucata cat pachetul de carti, dar sa nu uitam de grosime de cat de uscata e...sau daca e in sange!!!
Cantarul e esential!!!

sandra24 15 feb 2012 21:28:50

Re: Cum cantarim alimentele fara cantar??
 
da..asa ziceam si eu..m-am speriat cand am vazut cat mancam aiurea..e bine sa-ti cantaresti..stii k trebuie sa mananci doar cat ai in farfurie si e motivant,acum ca in timp o sa ajungi sa le aproximezi cat de cat ..asta e alta mancare de peste..doar nu o sa stai la cantarit toata viata..dar cand te incumeti sa tii o dieta e esential

alke 16 feb 2012 14:26:30

Re: Cum cantarim alimentele fara cantar?
 
Citat:

Anterior postat de yulya (Post 940360)
Buna Slabutelor.
M-am tot confruntat cu cantaritul alimentelor. Am incercat sa aproximez cam cat cantareste un mar sau o portocala. Stiu ca o bucata de carne, cat un pachet de carti de joc, cantareste 100 grame. Nu m-am invrednicit sa imi cumpar un cantar si pe zi ce trece parca nu-mi mai e necesar. La piata cand merg urmaresc cat cantareste fiecare fruct sau leguma pt a sti sa aproximez greutatatea lor. Mai urmaresc si etichetele cand ajung acasa. :P Cele care au un cantar acasa, nu v-ati obisnuit sa aproximati? Dar cele care nu au un cantar cum aproximeaza? o saptamana frumoasa!! ;;)



aceeasi nedumerire o am si eu...Multumesc ca te'ai gandit la acest topic..! :*

deadcountess 16 feb 2012 16:45:36

Re: Cum cantarim alimentele fara cantar?
 
Nu ai cum sa cantaresti fara cantar, e ca si cum ai zice ca te speli fara apa.
Nu inteleg ce atata chin, sunt cantare de bucatarie si la magazinele de 39.000 daca mai exista asa ceva de cand am plecat eu din tara :))

coco23 16 feb 2012 18:23:49

Re: Cum cantarim alimentele fara cantar?
 
Sa stii ca in timp ajungi sa aproximezi.

Eu fara cantar aproximez destul de bine, gresesc cu cate 20-30 grame, de obicei in plus:D Asta merge mai ales la fructe. Cantareste de proba un mar, memoreaza-i aspectul - adica sa nu fie mare cat capul de copil, un mar normal.

Aplica gramajul si la merele viitoare, care sunt similare ca dimensiune..

Adica logic ca un mar granny smith, cat capul de copil, va fi mai greu decat un pricajit de golden.

Sper ca ai inteles macar ceva.

La fel si cu prunele, sa zicem. Nu o sa vezi vreo pruna de 500 de grame, una are intre 20-50 grame.

Sunt, sa zicem, marimi standard, mai cauta pe net si chiar si aici si vei gasi.

Sunt sigura ca se poate si fara cantar. Cantaritul alimentelor este relativ recent, acum zece ani nu prea auzeai de asa ceva.

In plus, nu poti sta toata viata sa cantaresti fiecare mar si pruna, ca devii obsedata si mai rau faci.

Daca ai portii decente de mancare, nu ai de ce sa te ingrijorezi.

Un cantar de bucatarie decent costa cam 10 euro, cel putin, DeadCountess. Asta daca nu vrei sa se strice in prima luna si sa nu iti arate vreo pruna de 200 de grame - pe bune!

Repet, e bine sa folosesti cantarul de bucatarie o luna, sa zicem, pana iti faci o parere asupra alimentelor - eventual chiar sa notezi pe un caiet. Dupa luna de proba, eu cred ca e sigur sa tii dieta si fara cantar.

:D

yulya 17 feb 2012 19:40:31

Re: Cum cantarim alimentele fara cantar?
 
Multumesc tuturor pt raspunsuri. M-am uitat dupa un cantar dar nu am vazut mai nimik pt buzunarul meu. sareau de 80-100 lei, si nu sunt inca dispusa sa investesc atat de mult. Nu stau foarte bine la capitolul bani. De aceea cred ca multe dintre noi se confrunta cu aceasta situatie. Poate este cineva care sa scrie cam cat cantaresc alimentele. Sa le putem aproxima si noi cele fara cantar. Cand o sa imi cumpar un cantar o sa stau sa notez fiecare aliment pt a va spune cu aproximatie gramajul. Cu toate ca nu am cantar, inseamna ca am aproximat destul de bine daca am reusit sa slabesc putin. :D Daca mai aveti de scris cate ceva, va rog din suflet nu ocoliti subiectul. :P

GCM 17 feb 2012 21:26:49

Re: Cum cantarim alimentele fara cantar?
 
Insista la magazinele alea mai putin pompoase! Eu am gasit cantar cu doar 28 lei!

jessik 17 feb 2012 23:08:22

Re: Cum cantarim alimentele fara cantar?
 
eu am slabit si fara cantar.. unele alimente vad pe pachet.. si imi zice si gramaj si bucati;/felii. etc.
la supe si salate nu trebuie sa ne ingrijoram.. iar la tocanite, mancaruri.. pun cam intr-o farfurioara mica.. sa zic 5 linguri maxim..
carne de obicei mai mica decat o palma..atata timp cat nu mananci pana te doare stomacul'' sau simti ca nu mai esti flamanda e ok..
eu una.. ma chinuiam sa aproximez.. mai mult pt meniuri.. dar totul este relativ cate calorii contin chiar si 2 bucati la fel.
incerc sa nu depasesc mai mult de 2 felii de paine.. sau dulce.. 2 guri.
eu zic , ca nu conteaza sa numeri caloriile.. atat timp cat nu exagerezi mancand chestii ingrasatoare..conteaza mai mult cat zahar , grasimi, si glucide, decat cate grame are.. ca doar nu poti manca un kg de mancare.. eu una.. nu pot manca portii mari.

c0c0 25 mar 2012 19:31:35

cat inseamna 100g?
 
Buna fetelor!
am o intrebara legata de cantitati incerc imi calculez caloriile in fiecare zi, insa la unele alimente nu prea imi dau seama de cantitati si nu am nici cantar. ati putea sa mi spuneti cat inseamna 100g:

tocanita(mancarica) de legume

supa/ciorba (cate polonice)

prajitura (fara crema)gen pandispan negresa

paine

carne de pui

macar orientativ daca ati putea sa mi dati un raspuns!
va multumesc! si mult succes in continuare!!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:31:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO