Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Metabolism bazal

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 14 apr 2010, 21:31:51
Danielutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 14 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 45
Date: 168cm, 54kg
Mesaje: 6
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Metabolism bazal

M-am dus la un centrul din asta unde-ti masoara metabolismul bazal, sufland 10 minute intr-o masca din aia, mi-a dat 5700, nu corespunde deloc cu calculul matematic, dupa calcul era in jur de 1400, real e 5700, e bine ?
Aia spuneau ca am arderile ultrarapide, bine, e adevarat ca bag in mine ce vreau si tot slaba sunt, iar uneori daca nu bag, chiar slabesc, nu mai am putere. Analizele la Tiroida sunt cam catre limita maxima, dar nu au depasit limita totusi, sunt in limite.
Eu niciodata nu am inteles de ce lumea trebuie sa nu manance ca sa nu se ingrase ! Normal este sa mananci ce doresti fara probleme, am pofta, mananc ce doresc si cat doresc, de sport nu e timp, in plus pana cand poate un om sa faca sport ?! Ar fi un chin, chiar va admir ca puteti sa stati sa va abtineti de la aia si aia, eu n-as putea, mananc si Shaorme, cartofi prajiti, ciocolata, prajituri, de toate, pana ma satur. Apoi simt ca ma cam incing dupa 1-2 ore de la masa, urca putin temperatura corpului.
Danielutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1526 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1009 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 14 apr 2010 at 21:47:01.
Răspuns cu citat
  #12 (permalink)  
Vechi 14 apr 2010, 21:37:06
CezaraCezarului's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 feb 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Bun-simț
Date: 170cm, 69.7kg
Mesaje: 1.720
Aprecieri acordate: 156
Am fost apreciat(a) de 573 ori in 246 mesaje
Implicit Re: Metabolism bazal

Citat:
Anterior postat de Danielutza Vezi mesajul
M-am dus la un centrul din asta unde-ti masoara metabolismul bazal la 150 RON, sufland 10 minute intr-o masca din aia, mi-a dat 5700, nu corespunde deloc cu calculul matematic, dupa calcul era in jur de 1400, real e 5700, e bine ?
Aia spuneau ca am arderile ultrarapide, bine, e adevarat ca bag in mine ce vreau si tot slaba sunt, iar uneori daca nu bag, chiar slabesc, nu mai am putere. Analizele la Tiroida sunt cam catre limita maxima, dar nu au depasit limita totusi, sunt in limite.
Eu niciodata nu am inteles de ce lumea trebuie sa nu manance ca sa nu se ingrase ! Normal este sa mananci ce doresti fara probleme, am pofta, mananc ce doresc si cat doresc, de sport nu e timp, in plus pana cand poate un om sa faca sport ?! Ar fi un chin, chiar va admir ca puteti sa stati sa va abtineti de la aia si aia, eu n-as putea, mananc si Shaorme, cartofi prajiti, ciocolata, prajituri, de toate, pana ma satur. Apoi simt ca ma cam incing dupa 1-2 ore de la masa, urca putin temperatura corpului.
Si atunci... poate ma lamuresti. De ce esti pe site-ul asta? Sa ne spui ca mananci shaorme si cartofi prajiti si ciocolata?
__________________

शान्तिः शान्तिः शान्तिः
Don't give up on your dreams, go back to sleep.

CezaraCezarului, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2210 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1693 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1306 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 14 apr 2010 at 21:52:17.
Răspuns cu citat
  #13 (permalink)  
Vechi 14 apr 2010, 21:43:08
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Metabolism bazal

Citat:
Anterior postat de Danielutza Vezi mesajul
M-am dus la un centrul din asta unde-ti masoara metabolismul bazal, sufland 10 minute intr-o masca din aia, mi-a dat 5700, nu corespunde deloc cu calculul matematic, dupa calcul era in jur de 1400, real e 5700, e bine ?
Aia spuneau ca am arderile ultrarapide, bine, e adevarat ca bag in mine ce vreau si tot slaba sunt, iar uneori daca nu bag, chiar slabesc, nu mai am putere. Analizele la Tiroida sunt cam catre limita maxima, dar nu au depasit limita totusi, sunt in limite.
Eu niciodata nu am inteles de ce lumea trebuie sa nu manance ca sa nu se ingrase ! Normal este sa mananci ce doresti fara probleme, am pofta, mananc ce doresc si cat doresc, de sport nu e timp, in plus pana cand poate un om sa faca sport ?! Ar fi un chin, chiar va admir ca puteti sa stati sa va abtineti de la aia si aia, eu n-as putea, mananc si Shaorme, cartofi prajiti, ciocolata, prajituri, de toate, pana ma satur. Apoi simt ca ma cam incing dupa 1-2 ore de la masa, urca putin temperatura corpului.
Buna Danielutza.

5700 kcal metabolism bazal? Sincer eu nu am auzit de asa cifre, vorbind de parametrii normali la un om, metabolismul bazal, formula de ultima ora, la un om este masurat folosind procentul de grasime din corp si nu respiratie.

Faptul ca poti manca orice si nu te ingrasi nu este normal, tot asa cum mancand un mar te ingrasi. Extremele inseamna probleme de sanatate si nicidecum normalitate.

Iar faptul ca mananci cartofi prajiti, shaorma, prajituri si nu faci sport nu inseamna ca e si sanatos.

Site-ul acesta nu este numai de slabit ci si despre adoptarea unui stil de viata sanatos.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii

Ultima dată editat de Slabuta; 14 apr 2010 at 21:47:31.
Răspuns cu citat
  #14 (permalink)  
Vechi 14 apr 2010, 22:38:36
Danielutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 14 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 45
Date: 168cm, 54kg
Mesaje: 6
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Metabolism bazal

Cezara, tocmai ca se discuta si de un stil de viata sanatos, de aia am intrat si aici.
Intrucat oricum zilnic nu lipsesc salate de legume cu Peste fript la gratar.
Pai..shorme-le le fac acasa, nu ma bag la coltul strazii, sunt adepta ecologice, in nici un caz nu mananc nenorociri din comert, cat se poate bio si home made.
De ex o prajitura facuta acasa din ingrediente ecologice, o paine integrala home made, o crema de ciocolata facuta acasa, ce, nu e sanatos ?! Daca le arzi pe toate, e f sanatos, nu sunt sanatose fast-food-urile din oras.

Nu, metabolismul bazal se masoara prin nu stiu ce metoda de determinare a consumului de Oxigen, se spune ca ptr arderi e nev de Oxigen, cu cat consumi mai mult, inseamna ca arzi mai mult, cam pe asta se baza metoda.
Nici eu nu auzisem de asa cifre pana sa nu-mi spuna ca in jur de atat e, n-o fi normal, am spus ca analizele la Tiroida sunt cam catre valoarea superioara, se pare ca ar avea o legatura asta, asa a spus si medicul de familie.
Nu o fi normal, insa e cat de cat binisor, sunt o pofticioasa din nastere, ce m-as face cu un metabolism lenes ?
O fi Tiroida mai agera, dar decat invers...
Danielutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1526 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1009 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 14 apr 2010 at 22:41:24.
Răspuns cu citat
  #15 (permalink)  
Vechi 14 apr 2010, 22:44:30
CezaraCezarului's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 15 feb 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Bun-simț
Date: 170cm, 69.7kg
Mesaje: 1.720
Aprecieri acordate: 156
Am fost apreciat(a) de 573 ori in 246 mesaje
Implicit Re: Metabolism bazal

Citat:
Anterior postat de Danielutza Vezi mesajul
Cezara, tocmai ca se discuta si de un stil de viata sanatos, de aia am intrat si aici.
Intrucat oricum zilnic nu lipsesc salate de legume cu Peste fript la gratar.
Pai..shorme-le le fac acasa, nu ma bag la coltul strazii, sunt adepta ecologice, in nici un caz nu mananc nenorociri din comert, cat se poate bio si home made.
De ex o prajitura facuta acasa din ingrediente ecologice, o paine integrala home made, o crema de ciocolata facuta acasa, ce, nu e sanatos ?! Daca le arzi pe toate, e f sanatos, nu sunt sanatose fast-food-urile din oras.
Trebuie sa recunosti ca din exprimarea "Shaorme, cartofi prajiti, ciocolata, prajituri, de toate, pana ma satur" nu se poate deduce faptul ca mananci sanatos si facut in casa, asa ca e de inteles confuzia mea. Ma bucur in schimb ca mananci mancarea facuta acasa, nu e deloc bine sa avem incredere in ce ni se vinde la coltul strazii, cum ai spus si tu. Si mai sanatos e insa arsul cu ajutorul sportului, chiar daca iti vine greu sa crezi, am gasit toate modalitatea de a integra sportul in viata noastra. Pe mine doar asta m-a deranjat. Stupoarea si reactia ta, lucruri cu care ma lovesc aproape zilnic, reactii de genul "cum poti sa mananci asa ceva?" "cum poti sa iti faci timp pentru sport?!" etc. Esti foarte norocoasa cu arderile, multe fete ar da orice sa fie in locul tau. Dar ne descurcam si asa, no pain no game.

O noaptea frumoasa!
__________________

शान्तिः शान्तिः शान्तिः
Don't give up on your dreams, go back to sleep.

CezaraCezarului, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2210 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1693 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1306 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #16 (permalink)  
Vechi 14 apr 2010, 23:21:37
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Metabolism bazal

Citat:
Anterior postat de Danielutza Vezi mesajul
Cezara, tocmai ca se discuta si de un stil de viata sanatos, de aia am intrat si aici.
Intrucat oricum zilnic nu lipsesc salate de legume cu Peste fript la gratar.
Pai..shorme-le le fac acasa, nu ma bag la coltul strazii, sunt adepta ecologice, in nici un caz nu mananc nenorociri din comert, cat se poate bio si home made.
De ex o prajitura facuta acasa din ingrediente ecologice, o paine integrala home made, o crema de ciocolata facuta acasa, ce, nu e sanatos ?! Daca le arzi pe toate, e f sanatos, nu sunt sanatose fast-food-urile din oras.

Nu, metabolismul bazal se masoara prin nu stiu ce metoda de determinare a consumului de Oxigen, se spune ca ptr arderi e nev de Oxigen, cu cat consumi mai mult, inseamna ca arzi mai mult, cam pe asta se baza metoda.
Nici eu nu auzisem de asa cifre pana sa nu-mi spuna ca in jur de atat e, n-o fi normal, am spus ca analizele la Tiroida sunt cam catre valoarea superioara, se pare ca ar avea o legatura asta, asa a spus si medicul de familie.
Nu o fi normal, insa e cat de cat binisor, sunt o pofticioasa din nastere, ce m-as face cu un metabolism lenes ?
O fi Tiroida mai agera, dar decat invers...
Cred ca era frumos sa specifici la profil sau sa ne spui ca esti barbat si nu femeie.

Eu zic ca e un amanunt important in astfel de discutii despre metabolism
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #17 (permalink)  
Vechi 16 apr 2010, 00:26:34
Danielutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 14 apr 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 45
Date: 168cm, 54kg
Mesaje: 6
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Metabolism bazal

Cezara, cum sa fiu impotriva mancarii sanatoase si a sportului, in nici un caz, prima cauza a supraponderabilitatii este in primul rand faptul ca se mananca produse ce au la baza faina alba, zahar alb (care este toxic fiind albit cu dioxit de sulf, nu ma refer aici la Indicele Glicemic care este egal cu cel al zaharului brun nerafinat bio), Sirop de Glucoza, Glucoza sau Dextroza ca e tot una, Grasimi vegetale hidrogenate (Margarina, asta ingrasa de rupe, intra in organism, nu prea se arde cum trebuie intrucat organismul nu o recunoaste ca sursa de energie, nu prea stie sa o arda), apoi o gramada de E-uri si de otrava. Beau sucuri de tot felul sucuri care-s extrem de toxice, coloranti, zahar alb, arome, indulcitori chimici la Coca Cola zero, desi n-are calorii, aia ingrasa, da peste cap metabolismul.
Acestea dau peste cap puternic de tot organismul, am facut odata eroarea sa mananc un Cozonac cu margarina, am uitat sa ma uit pe ingrediente, gata gata era sa o patesc, urcase un pic greutatea si nu mai revenea la cum era timp de o luna de zile.
Poti manca 1500 Kcalorii din Fornetti si sa te nenorocesti, poti manca 3000 Kcalorii din produse curate, poti sa nu ai nimic, este doar un exemplu.
Acum luand si pe parte chiar de ecologice, excesul de lipide saturate face ceva ravagii, mananc si asa, dar mai rar, in general ma axez pe dulce + lipide nesaturate, putine saturate, ele se depun cel mai repede pe corp, urca Colesterolul, predispune la Diabet, celelalte au aceleas calorii, dar nu se depun cu una cu doua, nu urca Colesterolul.
La mine prajiturile home made au la baza asa: zahar brun nerafinat bio, faina integrala bio, doar albusuri de ou in loc de galbenusuri, intruct Albusurile nu au deloc Colesterol si doar 0,2 % lipide in loc de 32 ca galbenusurile, ulei de floarea soarelui bio, nu exista nici macar Unt care desi e natural (Ca exista Unt bio), e grasime saturata.
In plus, grasimile saturate in combinati cu Glucide, fac ravagii, grasimea saturata incurca ploile Insulinei, Pancreasul se screme sa coboare Glicemia, suplimenteaza secretia, nu doar ca apar valori mai mari ale Glicemiei ca nu face ala fatza, dar din cauza Hiperinsulinismului te ingrasi mai rapid, epuizezi Pancreasul mai rapid, am testat eu.
la aceias cantitate de Glucide Paine integrala bio cu gem bio, Glicemia a urcat mai lent, la valori mai blande, a coborat mai repede la normal.
La aceias cantitate de Glucide Paine Integrala cu Nutella care are 15 % lipide saturate (din total de 45,5 lipide), s-a comportat incomparabil de urat ! Nu doar ca a urcat mai repede si mai sus, dar nici dupa 4-5 ore nu prea mai cobora cum trebuie.
Al treilea test a fost cu o alta Nutella ce are doar 8,7 % lipide saturate (din total de 37,3), s-a comportat mai rau ca Dulceata, dar mai bine ca prima Nutella, deci este fff clar, cu cat procentul de saturate e mai mare, cu atat este mai dezastuos.
Am zis aceias cantitate Glucide, adica mesele toate 3 aveau de ex aceias cantitate de Glucide ca sa nu existe dubii, painea era fixa pentru ca foloseam acelas tip si aceias cantitate, iar din restul potriveam ca totalul sa fie idem, teoretic trebuia sa se comporte idem daca dulcele era acelas, nu a fost asa.
Oricum si daca se mananca grasime saturata, daca se arde toata, nu exista nici ingrasare, nici Colesterol sus, se streseaza doar Pancreasul, asta e altceva, poate sau nu duce in timp la Diabet, dar poate sa nu duca, depinde de gene.

Cauza doi pentru care duce la supraponderabilitate este faptul ca omul in ziua de azi este foarte stresat, stresandu-se, se secreta Cortizol in exces, iar acesta blocheaza arderea grasimilor, distruge muschii, prin distrugerea muschilor se intelege transformare de Proteine in..Glucoza care o baga in sange, Glicemia urca, Pancreasul da Insulina si iar ne ingrasam si putem face DIabet.

Cauza trei este faptul ca omul NU mananca mai deloc legume, Fructe, Peste, carne slaba de pasare, branzeturi degresate, astea chiar regleaza Glicemia, chiar fac opusul lipidelor saturate, de exemplu daca mananci o salata de legume si apoi mananci ceva dulce, Glicemia urca mult mai lent, iar testat de mine personal, deci scade IG-ul de nu se poate.
Si asa ca un exemplu concret, am mancat odata o masa cu 600 g de Glucide si alta data una cu doar 370. La prima am mancat inainte o megasalata de legume cu Peste fript, la a doua nu am mancat salata. Ambele mese aveau IG mare, deci nu asta e problema, aveau un IG de 60 cam, deci si IG-urile erau egale, plus ca incarcatura glicemica e clar ca era mare in ambele cazuri.
Cu toate ca s-ar crede ca prima masa ar urca mai mult Glicemia, nu a fost deloc asa, din contra la aia cu 600 g de Glucide rapide, la o ora aveam 88 si la 2 ore 103, in cealalta zi cu masa cu doar 370 g Glucide rapide, la o ora aveam 127, la 2 ore 141 !!! Deci in ciuda faptului ca incarcatura glicemica era aproape dubla ca in a doua masa (ca IG-urile erau egale), salata a avut un mare cuvant de spus.
De faza asta mai zice si Monti, insa eu nu sunt deacord cu "nu manca prea mult din aia, nu combina aia cu aia", omul sa manance cat simte el ca-i place si ce-i place, cam asta e sloganul pentru un psihic sanatos, dar in asa fel sa nu puna pe el.

Cauza patru este lipsa miscarii, pentru majoritatea oamenilor este necesar ceva efort sustinut, nu doar plimbari pentru luat aer, miscare nu doar arde direct calorii, care nu e deloc mult, insa indirect influenteaza metabolismul bazal, activand Lipaza celulara care ajuta la arderile lipidelor, asta nu se mai spune. Cand Lipaza e inhibata, se cam blocheaza arderea grasimilor, deci si lipsa miscarii si Insulina fac acelas lucru, inhiba Lipaza si NU se mai slabeste, se toot depune. Si eu pana la urma daca va fi cazul, voi face un 30 minute/zi bicicleta in ritm alert, nu ar fi nici o problema.
Arzi 500 Kcalorii si ai mancat 3000, dar in spate metabolismul bazal urca si arzi indirect mai mult decat alea 500 ce ai ars direct.
Este necesara si tonifiere musculara, intrucat muschii fie ei si fini de tot, consuma calorii si cand stam.

Cam asta ar fi treaba, dupa cum se observa, nu am specificat nimic de "mananca prea mult dulce, prea gras, trebuie sa reduca caloriile", ca NU acolo sta treaba, sa nu uitam ca bunicii nostrii mancau orice pe saturate zilnic deci mult, nu se ingrasau, nu aveau probleme, mancau curat si faceau miscare, asa ca de unde vine acuma Montignac sa ne faca noua teoria foamei ?! Doamne fereste.
Pai bunica punea Mamaliga cu Unt in strachina si manca pana se umfla, si asta mai mereu, nu a avut NIMIC !
Don Monti a fost un copil cu rezistenta la Insulina mostenita, de aia era supraponderal si ceilalti nu, nu ca manca combinat dulce cu gras, dovada era ca ceilalti nu erau ca el. Asa ca...
De cand lumea se mananca Paine cu Salam, Paine cu branza, Paine cu Unt, cu Dulceata cu crema de ciocolata, cu Miere, Lipii cu Unt, mamaliga cu Sarmale, Cartofi cu carne, branza, Smantana, oua, etc...adica exact combinatiile date de don Montignac ca-s interzise.
Si bunica manca paine alba, nu aveau ei Integrala, aia nu avea IG de 70, dar si combinata cu lipide la greu ? Si n-avea nimic, interesant nu ?

Cartofii prajiti de exemplu, la colt de strada sunt prajiti in ulei vegetal hidrogenat, dovada este ca se baga acele calupuri de grasime de friteoza, calupuri care-s solide, deci e clar lipida fie saturata fie hidrogenata. Concluzia o trageti voi.
Aia facuti de mine acasa, sunt in Ulei de F soarelui bio special care suporta temperaturi inalte, deci nu devine pericol in plus am in el doar 7,4 % lipide saturate din 92,3, aceleas Kcalorii, aceias cartofi prajiti, dar efectul nici nu s compara.
Shaorma facuta de astia, are Cartofi prajiti tot in tampenie din aia, are Maioneza care nu se stie ce tip de lipide are ca nu e bio, are lipia din faina alba, concluzia tot voi o trageti, hai ca friptura e fripta, salata aia mai merge, dar restul e dezastru, Ketchup tot nebio deci cu E-uri in el.
Cea facuta de mine are cartofi prajiti asa cum am spus, are Piept de pui fara piele fript la gratar, salata varza, ceapa, sare, piper, Ketchup bio, lipie din faina Integrala ecologica.
De prajituri am spus.
Iar de baut, la baza am apa plata, iar cand vreau ceva dulce bun, in loc sa ma duc sa iau Fanta, prepar Lapte degresat dulce bio cu Cacao si Miere bio, e mai buna ca celalalte, dar si de 100 ori mai sanatoasa.
Deci cam asa stau lucrurile.

Asa ca don Monti nu spune de lipsa miscarii, nu spune de toxicitatea alimentelor, spune doar de...reducere indirecta a caloriilor, ca regimul lui de fapt asta este, un hipocalorism mascat.
Ca si daca mananci 1000 Kcal din paine goala si daca mananci 1000 Kcal din paine cu Smantana, daca arzi 1500, slabesti in ambele cazuri, se arde tot.
Deci el e smecher si pune o eticheta falsa. Chiar daca IG este mai mare, nu conteaza, Insulina ce sa depuna ? Fie depune si apoi se arde rapid tot, fie nu mai apuca sa depuna nimic.
Ca...IG-urile mari pot duce la Diabet, asta este adevarat, insa era aici vb de silueta.

Ma facusi baiat acum ?! De unde ideea ? Dar si asa, si la barbati e valabila treaba, doar ca la femei metabolismul este mai lent, e mai dificil sa slabeasca o femeie fatza de un barbat, dar asta nu inseamna ca putem discuta altfel, ca e tot aia, au ei metabolismul mai rapid, dar nu destul cat sa-si bata joc manand de la coltul strazii si stand toata ziua fara a face pic de miscare, tot burtosi ajung si ei.

Tot ce am spus este valabil la persoane care nu au probleme cu Tiroida si nu au Hiperinsulinism bazal (Asa ca Montignac), pentru astia, e alta discutie, pun pe ei si o felie de paine si nu o dau jos nici cu sport sau cu dieta apoi, decat fff greu sau chiar deloc daca Hiperinsulinismul este exagerat.

Daca nu am spus ceva bine, astept pareri.
Danielutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1526 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1009 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Danielutza; 16 apr 2010 at 00:34:00.
Răspuns cu citat
  #18 (permalink)  
Vechi 16 apr 2010, 19:09:56
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Metabolism bazal

Citat:
Anterior postat de Danielutza Vezi mesajul
Ma facusi baiat acum ?! De unde ideea ? Dar si asa, si la barbati e valabila treaba, doar ca la femei metabolismul este mai lent, e mai dificil sa slabeasca o femeie fatza de un barbat, dar asta nu inseamna ca putem discuta altfel, ca e tot aia, au ei metabolismul mai rapid, dar nu destul cat sa-si bata joc manand de la coltul strazii si stand toata ziua fara a face pic de miscare, tot burtosi ajung si ei.

Tot ce am spus este valabil la persoane care nu au probleme cu Tiroida si nu au Hiperinsulinism bazal (Asa ca Montignac), pentru astia, e alta discutie, pun pe ei si o felie de paine si nu o dau jos nici cu sport sau cu dieta apoi, decat fff greu sau chiar deloc daca Hiperinsulinismul este exagerat.

Daca nu am spus ceva bine, astept pareri.
Subiectul este despre metabolism bazal si nu descpre cum am aflat ca esti barbat si cati ani de fapt

Daca nu mai ai nimic de spus despre aceasta tema, cu Montignac ar trebui sa te muti la subiectul "dedicat" dietei Montignac. Aici esti off-topic.

Iar legat de aparatul "minune" care iti masoara metabolismul bazal prin respiratie (am confirmare de la un nutritionist) intra in categoria metodelor "minune" care te slabesc fara sa misti un deget, e o alta inventie.

Este de dorit sa eviti "jocurile de cuvinte" in care te contrazici : mananc tot ce vreau, shaorma, cartofii prajiti, si in urmatorul post spui ca sunt de fapt facute acasa, discuta constructiv.

Urmatoarele mesaje care nu au legatura cu "metabolismul bazal" vor fi sterse.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #19 (permalink)  
Vechi 04 iul 2010, 20:48:44
Tora's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iun 2010
Locaţie: craiova, Romania
Vârsta: 71
Dieta: vegetariana
Date: 166cm, 93kg
Mesaje: 17
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Metabolism bazal

nu prea ma pricep ce cu metabolismul bazal si cum se calculeaza ma lumineaza si pe mine cineva?
Tora, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1748 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1231 kcal/zi. Pentru a slăbi 4kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 715 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #20 (permalink)  
Vechi 04 iul 2010, 20:56:30
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Metabolism bazal

Citat:
Anterior postat de Tora Vezi mesajul
nu prea ma pricep ce cu metabolismul bazal si cum se calculeaza ma lumineaza si pe mine cineva?
Despre metabolismul bazal gasesti toata "povestioara" aici: Metabolism bazal

Iar el este calculat automat pentru profilul tau (kilograme, varsta, inaltime) aici: Calorii, proteine, grasimi, fibre si alte valori nutritionale alimente
Cand iti faci meniurile, in partea dreapta, este afisata o cifra, care reprezinta metabolismul tau bazal.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii

Ultima dată editat de Slabuta; 12 aug 2010 at 13:35:47.
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
ardere grasimi, calculator calorii, calorii, calorii metabolism, consum calorii, metabolism, metabolism bazal, slabire, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Calculator calorii - metabolism bazal, ora mese, etc. vadmin Sectiunea - CALCULATOR NUTRITIONAL Slabute 6 04 ian 2010 09:41:32

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole