forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/)
-   -   Sanatatea pe locul 1!!! - Cand dorinta de a slabi devine obsesie... (http://forum.slabute.ro/pregatirea-slabire/sanatatea-locul-1-cand-dorinta-slabi-devine-obsesie-8201.html)

andra_aly 18 feb 2011 18:30:10

Sanatatea pe locul 1!!! - Cand dorinta de a slabi devine obsesie...
 
In ultimele zile, am vazut multe fete noi (si nu numai ) pe forum ce nu mananca sanatos...
Stau si ma intreb acum, de ce aleg calea cea mai scurta:-/ e adevarat, corpul nostru poate slabii mai mult de 1 kg pe saptamana, dar de ce sa alegem metode care nu ne vor face bine?:-s
Pentru sanatatea noastra, numarul recomandat de kg slabite /saptamana este de 0.5-1 kg. Iar acest lucru, poate fi dezamagitor pentru cineva ce vrea mai mult.
Daca tinem la sanatatea noastra, ar trebui sa fim cu, capul pe umeri si sa ascultam sfaturile slabutelor care au trecut prin asa ceva, deci sa punem in practica unele chestii care ne vor ajuta sa slabim sanatos.
Chiar si doctorii recomanda sa slabim treptat: un numar mai mic de kg, dar sigur;) Asa vom putea mentine nivelul de greutate pe termen lung, vom prevenii anumite boli si depunerea kg-lor pierdute#:-s
Trebuie sa spunem NU dietelor "minune" care promit rezultate uimitoare in timp scurt. Majoritatea propun un meniu foarte sarac (de nici macar 1000 kcal/zi) :-s
In felul acesta este si normal sa slabim, practic ne infometam. :( dar apoi ce vom face? Nu poti continua sa mananci toata viata in felul acesta, deci pana la urma trebuie sa revii la o alimentatie cat de cat normala. Si imediat dupa, poti fi sigura ca te vei ingrasa la loc.:( Acestea sunt consecintele unei diete "minune".
Asa ca as vrea sa va ganditi bine inainte de a urma diete de genul.
Alegeti un stil de viata sanatos pe care il puteti urma si dupa ce ati slabit, ca sa va puteti mentine cum trebuie;)
Citesc tot felul de mesaje in care fetele zic ca nu pot ajunge la 1000 de kcal. Eu refuz sa cred acest lucru! Nu exista nu pot, mai ales cand e vorba de sanatate;)
Multe dintre ele cred ca daca mananca 600-700 kcal/zi vor slabii. Chestia aceasta se v-a intampla la inceput, apoi o sa stagnati(corpul se va obisnui cu putin) si.. ce va urma? Sa reduceti si mai mult numarul de calorii?:-s
De aceea va recomand un numar de calorii care sa va permita sa scadeti ceva in cazul in care stagnati.
Multe fete se plang ca nu reusesc sa slabeasca, daca esti si tu printre ele, atunci trebuie sa iti pui urmatoarele intrebari:
- mananc destul? depasesc 1000 kcal?
- fac sport macar de 3 ori/saptamana?
- mananc sanatos(fara dulciuri, grasimi..etc)?
- am 3 mese principale/zi + 2,3 gustari?
Daca nu faci aceste lucruri, inseamna ca poate si din acest lucru dieta nu merge cum cu ar trebui. Si cantarul nu iti zambeste:(
Si cea mai importanta intrebare: de ce vrei sa slabesti?
Am vazut destule fete care isi doreau sa slabeasca pana la ziua lor, a iubitului, a sotului , pana la o nunta sau un botez, pana incepe scoala , etc...
Si vroiau rezultate in timp cat mai scurt. Credeti ca 5 kg in minus face vreo diferenta fetelor? Nu mai bine avem rabdare si nu facem o obsesie din slabit?:-/
Cu rabdarea o sa reusim , o sa fim slabute! Altfel o sa o luam pe cai gresite.:(
Asa ca va invit pe toate sa va ganditi bine inainte de a alege o dieta. Sa aveti rabdare si ambitie! Doar asa veti reusi;)
Slabutele sunt alaturi de voi! Aici promovam stilul de viata sanatos, asa ca haideti sa spunem NU dietelor minune, care ne pot duce spre infometare -> anorexie...:-s
Dorinta prea mare de a slabi rapid, te expune riscului de a suferi o boala alimentara.:-s Ori te infometezi si ajungi la anorexie, sau , deoarece poftele sunt atat de puternice, vei dori sa mananci si apoi sa decartezi, ajungand la bulimie:-s
Urmeaza o dieta rezonabila, fa exercitii fizice si bea multa apa. Vei slabi treptat, dar sigur.;)
Mult succes fetelor! Sper ca v-am dat de gandit putin, pe multe dintre voi am incercat sa va fac sa intelesgeti ca nu procedati bine...dar vad ca va incapatanati.
Nu uitati, sanatatea e pe locul 1!!!!! >:D<

LicuriciColorat 18 feb 2011 20:09:06

Re: Sanatatea pe locul 1!!! - Cand dorinta de a slabi devine obsesie...
 
Bravo pt articol Andra,foarte la subiect si foarte adevarat

dupa o perioada in care am facut asa cum spui tu:am tinut diete minune,da m'au slabit,dar am pus la loc din pacate,am incercat si disociata,si mancatu mai putin la limita(cred ca undeva la 900cal),uneori nu papam decat 2 mese pe zi si o gustare,iar cand ma vedeam mai slabuta,dupa cateva kg date jos,obosita si cu rabdarea deloc ma puneam si mancam tot ce prindeam,gustam si paine,si dulce,si de'aia si de'ailalta:)))
pana am zis stop...sunt om,e normal sa poftesc,e normal ca uneori sa'mi satisfac anumite pofte,doar uneori si in cantitati mici,am invata sa am ECHILIBRU,nu numai in dieta,ci si in viata,si in sentimente,si in iubire si in tot,echilibru asta inseamna o viata normala
pap sanatos(tin SB),incerc sa am 3 mese si 2-3 gustari pe zi,fac sport regulat si da slabesc greu...ei si?...am atata amar de timp,cum m'am suportat ani de zile grasuna,ma suport si acu asa,sper ca pana la vara sa reusesc cu pasi de bebelus sa ajung spre corpul mult visat

le sfatuiesc pe toate fetele,la fel cum a facut si Andra:renuntati la diete 'minune' nu fac decat sa va amageasca si va impiedica sa ajungeti unde vreti
cu o dieta sanatoasa(pe viata,urmata toata viata,asta nu inseamna ca tot timpu ve'ti fii la regim...nu...ve'ti putea manca de sarbatori o fielie de cozonac,o prajitura,o data la o luna sa papam o jumate de shaorma da deaia cu maioneza)cu conditia sa fim echilibrate,sa intelegem ca o slabuta poate fii doar daca respecta unele reguli de baza : dieta sanatoasa+sport+echilibru+rabdare si perseverenta

fi'ti optimiste,iubiti'va indiferent de kg.impacati'va cu voi si ganditi'va la cat de norocoase sunteti si fi'ti recunoscatoare si pt 100gr date jos

azra 18 feb 2011 20:35:24

Re: Sanatatea pe locul 1!!! - Cand dorinta de a slabi devine obsesie...
 
foarte adevarat tot ce ai scris,felicitari pentru articol

andra_aly 18 feb 2011 21:09:19

Re: Sanatatea pe locul 1!!! - Cand dorinta de a slabi devine obsesie...
 
Sa speram fetelor ca isi vor schimba parerea pana nu e prea tarziu:( Avem aici pe forum exemple care au trecut prin foarte multe si apoi si-au dat seama ca gresesc:( dar de ce sa nu fie de folos experientele lor si sa le ajute pe cele care sunt la primele tentative cu dietele.
In subiectul cu anorexia avem dovada ca nu e ok sa te infometezi:-s fetele si-au dat seama prea tarziu, cu toate ca noi le-am atentionat. sper ca prin experienta lor sa inteleaga ca nu fac bine cele are vor rezultate rapide.
Credeti-ma, mai devreme sau mai tarzu, o sa ajungeti la vorbele noastre... ar fi bine sa fi cat mai devreme>:D<

DrIulia2010 19 feb 2011 00:21:28

Re: Sanatatea pe locul 1!!! - Cand dorinta de a slabi devine obsesie...
 
Andra,un rezumat foarte bun,un articol interesant despre slabitul rapid si nesanatos.

Mi-ar fi placut ca acest articol sa aiba mai multe vizualizari..dar poate daca prezentai o dieta minune erau scrise 20 de pag.

E cumplit sa-ti doresti sa te autodistrugi infometandu-te sau apeland la diete stricte,dar si mai cumplit e cand incerci sa ajuti diferite persoane cu sfaturi,incerci sa ajuti sa nu-si puna sanatatea in pericol si raspunsul la toate acestea este ignoranta.

dreams 19 feb 2011 00:24:48

Re: Sanatatea pe locul 1!!! - Cand dorinta de a slabi devine obsesie...
 
Buna seara dr iulia>:D<Am multe kg de slabit ce dieta ma sfatuiesti sa tzin sa slabesc pa-n la vara(iunie)20 de kg?:x

andra_aly 19 feb 2011 00:27:48

Re: Sanatatea pe locul 1!!! - Cand dorinta de a slabi devine obsesie...
 
Asa este... :(sunt sigura ca daca przentam o dieta minune erau mai multe raspunsuri...
Sa speram ca macar 1 din 10 care citeste acest articol, pune ceva in practica. e o reusita si asta... :)
Eu chiar am ramas:-o, foarte multe fete mai ales dupa sarbatori am vazut ca apeleaza la dietele minune.
Sunt fericita ca unele asculta sfaturile noaste, intreaba, se documenteaza. dar pana la urma...numai ele stiu daca pun si in practica. :-/
Eu sper... vorba unei slabute de pe aici: Speranta moare ultima.
Banuiesc ca la munca care o faci tu conteaza acest lucru foarte mult:)

rozica1965 19 feb 2011 00:35:40

Re: Sanatatea pe locul 1!!! - Cand dorinta de a slabi devine obsesie...
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 532665)
Sa speram fetelor ca isi vor schimba parerea pana nu e prea tarziu:( Avem aici pe forum exemple care au trecut prin foarte multe si apoi si-au dat seama ca gresesc:( dar de ce sa nu fie de folos experientele lor si sa le ajute pe cele care sunt la primele tentative cu dietele.
In subiectul cu anorexia avem dovada ca nu e ok sa te infometezi:-s fetele si-au dat seama prea tarziu, cu toate ca noi le-am atentionat. sper ca prin experienta lor sa inteleaga ca nu fac bine cele are vor rezultate rapide.
Credeti-ma, mai devreme sau mai tarzu, o sa ajungeti la vorbele noastre... ar fi bine sa fi cat mai devreme>:D<

Da Andra,am citit si eu ce ai scris si te aprob. Fac si eu parte dintre fetele care vor sa slabeasca cu diete minune....si mai ales repede...Acum am ajuns in faza ca nu mai pot slabii...:((:((:((....si nici sa mai tin drastic nu mai pot..Nu mai stiu ce sa mai fac..:-/:-/:-/.Participand la un concurs,am suplimentat caloriile pana la 1200....rezultatul?....ori ma ingras ori stagnez....chiar nu stiu ce cale sa mai apuc.:-/.:((...m-am trezit prea tarziu...:-s

andra_aly 19 feb 2011 00:44:39

Re: Sanatatea pe locul 1!!! - Cand dorinta de a slabi devine obsesie...
 
M-am uitat asa rapid peste meniuri si am observat ca mancati in jr de 1000-1200. nu e deloc ok. pai eu la kg mele mananc asa. :-s
De aceea nu pot fi de acord cu acest lucru. Sa nu mi-o luati in nume de rau>:D<
Multe dintre noi am trecut prin asa ceva, si apoi poate ne-am dat sau nu seama ca dietele minune nu sunt alegerea cea mai buna(ba chiar, pot sa zic ca e cea mai rea).
Pot sa ma numesc o norocoasa ca nu am avut tendint de a ma infometa niciodata. Am preferat sa ma ingras decat sa imi fac rau singura.
Din pacate , cand ai multe kg de slabit, poti sa cazi in extrema cealalta. si va inteleg, sa stiti:(
Nu e usor... dar trebuie sa stiti ca nu este o solutie. cred ca v-ati dat singura seama, organismul s-a obisnuit asa:-s si ori stagnati, ori va ingrasati:-s
Sport faceti?:-/

rozica1965 19 feb 2011 00:48:58

Re: Sanatatea pe locul 1!!! - Cand dorinta de a slabi devine obsesie...
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 533002)
M-am uitat asa rapid peste meniuri si am observat ca mancati in jr de 1000-1200. nu e deloc ok. pai eu la kg mele mananc asa. :-s
De aceea nu pot fi de acord cu acest lucru. Sa nu mi-o luati in nume de rau>:D<
Multe dintre noi am trecut prin asa ceva, si apoi poate ne-am dat sau nu seama ca dietele minune nu sunt alegerea cea mai buna(ba chiar, pot sa zic ca e cea mai rea).
Pot sa ma numesc o norocoasa ca nu am avut tendint de a ma infometa niciodata. Am preferat sa ma ingras decat sa imi fac rau singura.
Din pacate , cand ai multe kg de slabit, poti sa cazi in extrema cealalta. si va inteleg, sa stiti:(
Nu e usor... dar trebuie sa stiti ca nu este o solutie. cred ca v-ati dat singura seama, organismul s-a obisnuit asa:-s si ori stagnati, ori va ingrasati:-s
Sport faceti?:-/

Nu fac decat un fel de bataiala numita dans ,mai merg pe la piatza,supermarket si afara cu catelusa....mai mult nu imi permit articulatiile...nici macar start walkingul ala sau cum s-o scrie.....am incercat dar m-au durut prea rau toate alea....:D:D:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:41:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO